وزارت امور خارجه

Home  ›  The Ministry  ›  Minister of Foreign Affairs › Biography 

چکیده‌یی  از زندگی‌نامه‌ی صلاح الدین ربانی وزیر امورخارجه ج.ا.افغانستان 

 صلاح الدین ربانی فرزند شهید  صلح استاد پروفیسور برهان الدین ربانی رییس دولت اسلامی و رهبر جهاد و مقاومت مردم افغانستان،  در ۱۵ ام ثور سال ۱۳۵۰ هجری خورشیدی در شهر کابل دیده به جهان گشود. آموزش‌های ابتدایی و دوره‌ی مکتب را در جمهوری اسلامی پاکستان  در دیار هجرت به پایان رسانید، سپس برای ادامه‌ی تحصیلات عالی به کشور شاهی عربستان سعودی رفت، در سال ۱۳۷۴ از دانشگاه پترولیم و معادن ملک فهد، در رشته‌ی مدیریت و بازاریابی مدرک کارشناسی گرفت.
پس از اتمام دوره‌ی تحصیلات کارشناسی، در بخش محاسبات مالی شرکت نفت عربستان سعودی آغاز به‌کار کرد. از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۷ در سکتور خصوصی  شهر شارجه کشور امارات متحده‌ی عربی فعالیت کرده است.  آقای ربانی در سال ۱۳۷۸ به هدف ادامه‌ی تحصیلات عالی به کشور شاهی بریتانیا رفت و وراد دانشگاه کینگستون/Kingston University گردید. در سال ۱۳۷۹ از دانشگاه یاد شده در رشته‌ی مدیریت و تجارت مدرک کارشناسی ارشد گرفت. پس از فروپاشی رژیم طالبان، آقای ربانی در کادر وزارت خارجه‌ی افغانستان از سال ‍۱۳۸۱ تا ۱۳۸۵ به حیث مستشار سیاسی نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل‌متحد شهر نیویارک ایفای وظیفه کرده است - وی در این دوره‌ی کاری  به عنوان عضو کمیته اول امنیت جهانی و خلع سلاح سازمان ملل متحد که یکی از کمیته های مهم این سازمان می باشد، به نمایندگی از افغانستان انجام وظیفه نموده است. او در سال ۱۳۸۵ به هدف ادامه تحصیلات عالی بیشتر، از وزارت امور خارجه استعفاء داده و دومین مدرک کارشناسی اش را در سال ۱۳۸۷ خورشیدی از دانشگاه کولمبیای آمریکا در رشته‌ی روابط بین الملل به دست آورد.
آقای ربانی در سال ۱۳۸۷ به کشور بازگشت و در بخش سیاسی حزب جمعیت اسلامی افغانستان به عنوان مشاور سیاسی پدرش  شهید صلح   و رهبر جهاد ومقاومت مردم افغانستان به فعالیت های سیاسی پرداخت. ایشان در سال ۱۳۸۹ به حیث سفیر افغانستان در کشور جمهوری ترکیه تعیین شد و تا پایان ماه سنبله‌ی سال ۱۳۹۰ در این سمت انجام وظیفه نمود.
آقای صلاح الدین ربانی پس از  شهادت پدرش پروفیسور استاد برهان الدین ربانی در 29  ام ماه سنبله‌ی سال  1390 خورشیدی از سوی هیئت رهبری حزب جمعیت اسلامی  افغانستان به عنوان سرپرست این حزب انتخاب گردید. وی  در ۲۶ ام حمل سال ۱۳۹۱  ازسوی  اعضای شورای عالی صلح،  به اتفاق آراء به عنوان رییس شورای عالی صلح و جانشین شهید پروفیسور برهان الدین ربانی در این سمت برگزیده شد.
آقای ربانی با حفظ سمت رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان، از تاریخ ۲۲ ماه جدی سال ۱۳۹۳ الی اکنون به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان نقش ایفا می¬نماید. وزیر امور خارجه‌¬ی جمهوری اسلامی افغانستان  افزون بر زبان فارسی به زبان های پشتو، عربی، انگلیسی و اردو آشنایی و تسلط کامل دارد، وی  متأهل بوده و پدر چهار فرزند می باشد.  

Ministry of Foreign Affairs