سه شنبه ۲۵ سرطان ۱۳۹۸، ۰۱:۳۲ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (470)

دیدار معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر پاکستان

کابل – ادریس زمان معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای زاهد نصرالله خان سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در کابل، ملاقات کرد.

دو طرف روی گسترش روابط سیاسی و اقتصادی میان دو کشور، پروسه صلح به رهبری و مالکیت مردم و دولت افغانستان، نشست اخیر در دوحه، ملاقات چهارجانبه چین، امریکا، روسیه و پاکستان و اوضاع جاری سیاسی در کشور بحث نمودند.

در جریان نشست توافق به عمل آمد که مشکلات ویزه در آینده نزدیک مورد بحث قرار گرفته و راه حل مناسب به آن ارائه گردد.

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر عربستان سعودی در کابل

 

کابل – ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای جسیم محمد الخالدی سفیر دولت شاهی عربستان سعودی در کابل، ملاقات نمود.

دو طرف روی ګسترش روابط سیاسی و اقتصادی میان دو کشور، انتخابات ریاست جمهوری آینده، پروسه صلح به رهبری و مالکیت  مردم و دولت افغانستان، نشست اخیر در دوحه، هفتمین دور مذاکرات آقای خلیلزاد با طالبان و اوضاع جاری سیاسی در کشور و منطقه بحث کردند.

دومین نشست هماهنگی سفیران رکا در سال ۲۰۱۹ و مراسم افتتاح اتاق تجارت و صنایع رکا

کابل – دومین نشست هماهنگی سفیران رکا در سال ۲۰۱۹ با اشتراک ادریس زمان معین سیاسی وزارت امورخارجه، سفیران رکا و نمایندگان برخی از اتاق های موجود برگزار گردید.

آقای زمان ضمن خوش آمدید به اشتراک کنندگان این مراسم، ایجاد اتاق تجارت وصنایع رکا را به ویژه برای سکتور خصوصی، توسعه و اتصال منطقه ای بسیار مهم و با ارزش دانست و بر همکاری های اقتصادی منطقه ای در چارچوب رکا تاکید نمود.

همچنان در بخش پایانی این نشست ویدیوی سفر بایسکل سواران راه لاجورد، از ولایت هرات الی شهر انستانبول ترکیه از مسیر راه لاجورد برای اشتراک کنندگان به نمایش گذاشته شد.

دیدار وزیر خارجه افغانستان با معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه ایران

کابل – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای صادق حسین جابری انصاری معاون امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراهش، ملاقات نمود.

آقای انصاری مردم افغانستان را دوست بسیار دیرینه ی مردم ایران خواند؛ او از گذشته های دور، دین، تاریخ، زبان و فرهنگ مشترک میان دو کشور یاد آوری نمود. آقای ربانی نیز با اشاره به مشترکات میان دو کشور از میزبانی جمهوری اسلامی ایران از شهروندان مهاجر افغانستان سپاسگزاری نمود.

 دوطرف روی گفت و گو های صلح، سازو کار ساده نمودن صدور انواع ویزه برای شهروندان افغانستان، نشست کمیسیون مشترک میان دو کشور و انتقال زندانیان تبادل نظر نمودند. 

برگزاری اولین کمیسیون بین الوزارتی تجلیل از شخصیت عبدالهادی داوی

کابل – اولین کمیسیون بین­الوزارتی برگزاری نشست تجلیل از شخصیت عبدالهادی داوی به ریاست جلالتمآب صلاح­الدین ربانی وزیر امور خارجه برگزار گردید.

در این نشست روی چگونگی برگزاری نشست و تجلیل از شخصیت عبدالهادی داوی تبادل نظر صورت گرفت، و ادارات مختلف به معرفی نماینده­های خویش پرداختند. مسؤلیت برگزاری این نشست به وزارت امور خارجه سپرده شده است.

دیدار وزیر امور خارجه با مارکوس پوتزل

کابل – جلالتمآب صلاح‌‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با مارکوس پوتزل نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان و هیئت همراهش، ملاقات نمود.

آقای پوتزل گزارش کامل گفت و گو های بین الافغانی در دوحه را به وزیر خارجه گزارش داده، نشست را بسیار قناعت بخش خواند.

آقای ربانی نیز با تشکر از تلاش های آلمان بویژه بنیاد برگاف برای صلح افغانستان، پیشینه‌ی آلمان برای میانجیگری در افغانستان را عالی توصیف نمود.

همچنین آقای پوتزل گفت: این مرحله، مرحله‌ی اعتماد سازی میان طرف ها بود که موفق شده اند؛ مرحله بعدی نشست بین‌الافغانی جامع تر و پردست آورد تر خواهد بود.

دیدار وزیر امور خارجه با مارکوس پوتزل

کابل – جلالتمآب صلاح‌‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با مارکوس پوتزل نماینده ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان و هیئت همراهش، ملاقات نمود.

آقای پوتزل گزارش کامل گفت و گو های بین الافغانی در دوحه را به وزیر خارجه گزارش داده، نشست را بسیار قناعت بخش خواند.

آقای ربانی نیز با تشکر از تلاش های آلمان بویژه بنیاد برگاف برای صلح افغانستان، پیشینه‌ی آلمان برای میانجیگری در افغانستان را عالی توصیف نمود.

همچنین آقای پوتزل گفت: این مرحله، مرحله‌ی اعتماد سازی میان طرف ها بود که موفق شده اند؛ مرحله بعدی نشست بین‌الافغانی جامع تر و پردست آورد تر خواهد بود.

اشتراک معین سیاسی وزارت امور خارجه در سمپوزیم ملی صلح

 

کابل – ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در سمپوزیم ملی صلح اشتراک نموده، در مورد صلح و اهمیت آن صحبت نمود.

آقای زمان در سخنرانی اش ضمن ارائه معلومات در مورد روند صلح به رهبری و مالکیت دولت و مردم افغانستان به اشتراک کننده گان، افزود: دولت افغانستان مصمم و طرفدار صلح با عزت با حفظ دستآوردهای سال های پسین می باشد. وی از لویه جرگه مشورتی صلح یاد کرده گفت: دولت متعهد است که فیصله های به عمل آمده این جرگه را عملی نماید.

محفل فراغت بیست و سومین دور کورس سیاسی- دیپلوماسی

کابل – بیست و سومین دور فراغت کورس سیاسی- دیپلوماسی، انستیتوت دیپلوماسی وزارت امور خارجه با اشتراک جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه و سفیران و نمایندگان کشورهای خارجی در کابل برگزار گردید.

در این دور کورس یکساله ۱۱۶ تن از کارمندان وزارت امور خارجه و نهادهای مختلف دولتی اشتراک نموده بودند که ۹۷ تن شان موفقانه فارغ گردیدند.

وزیر امور خارجه، ضمن تبریکی به اشتراک کنندگان کورس متذکره، افزود: "برنامه سیاسی- دیپلوماسی در چارچوب انستیتوت دیپلوماسی وزارت امور خارجه یکی از فرصت های محدود آموزشی در کشور است که به طور تخصصی به مسایل مربوط به روابط بین الملل، مطالعات امنیتی، مطالعات منطقه ای، مدیریت بحران، آداب تشریفات و فنون مذاکره می پردازد. در این برنامه اشتراک کنندگان فرصت میابند تا با حوزه کاری سیاست خارجی و دستگاه دیپلوماسی افغانستان به صورت عمیق تر و عملی تر آشنا گردند.”

لازم به ذکر است، که در چارچوب برنامه های مختلف انستیتوت دیپلوماسی وزارت امور خارجه که به منظور بالا بردن ظرفیت ها و مهارت های کارمندان وزارت امور خارجه برگزار میگردد. در سال ۱۳۹۷ در حدود ۹۲ تن از کورس زبان های انگلیسی، فرانسوی، عربی، ترکی  و چینایی فارغ گردیدند. همچنان در سال ۱۳۹۷، ۱۷۶ تن از دیپلوماتان جوان به برنامه های کوتاه مدت و تحصیلات عالی به کشورهای امریکا، چین، هند، فرانسه، روسیه، هالند، ترکیه، کوریا جنوبی، جاپان، استونیا و دیگر کشورها فرستاده شده اند.

دیدار معین سیاسی با سفیر جمهوری اوزبیکستان و امضای دو پروتوکول

کابل – ادریس زمان معین سیاسی وزارت امورخارجه با آقای یادگار خواجه شادمانوف سفیر جمهوری اوزبیکستان ملاقات، و در حاشیه این دیدار پروتوکول اسناد مصدقه مبنی بر تکمیل طی مراحل معاهده مساعدت های حقوقی در بخش های مدنی، خانوادگی و جنایی و پروتوکول موافقنامه استرداد مجرمین میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اوزبیکستان به امضا رسید.

بالا صفحه