دوشنبه ۳۱ جوزا ۱۴۰۰، ۰۳:۱۴ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (1332)

 

 
 
 

پیام تبریکیۀ وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان به مناسبت برگزاری مؤفقانۀ انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران

کابل - وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان، انتخاب جلالتمآب سید ابراهیم رئیسی را به عنوان سیزدهمین رئیس جمهور منتخب جمهوری اسلامی ایران به مردم و وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران مبارک باد می گوید.

افغانستان و ایران به عنوان دو کشور همسایه و برادر با شاخصه های مشترک فرهنگی و روابط حسنۀ تاریخی فرصت های فراوانی برای همکاری در جهت تأمین صلح و رفاۀ دو کشور دارند.

با توجه به تجارب، شخصیت مدبر و فعال جلالتمآب رئیسی، وزارت امور خارجه امیدوار است در دوره ریاست جمهوری ایشان پیوند برادری و دوستی بر اساس مشترکات میان دو کشور، بیشتر از پیش ارتقأ یابد و دو کشور برای رفع چالش های مشترک و تأمین صلح و رفاه که خواست حقیقی مردمان شان می باشد، شاهد همکاری های بیشتر و مؤثر تر باشند.

برگزاری نشست سه‌جانبهٔ افغانستان، ترکیه و ایران

انتالیا - نشست سه‌جانبهٔ افغانستان، ترکیه و ایران با اشتراک محمد حنیف اتمر، مولود چاووش‌اوغلو و محمد جواد ظریف، وزیران خارجهٔ سه کشور، با صدور یک اعلامیه، به پایان رسید.

وزير امور خارجهٔ کشور در این نشست تصریح نمود که افغانستان قربانی جنگ طولانی ناشی از افراط‌گرایی بوده و برای پایان این جنگ، نیاز به همکاری و حمایت منطقه‌یی بیشتر از پیش محسوس است. آقای اتمر افزود که در کنار اجماع داخلی، نیاز مبرم به تقویت اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی برای محو تهدید تروریزم در افغانستان، منطقه و جهان وجود دارد. 

وزیر امور خارجهٔ کشور، خروج نیروهای حمایت قاطع از افغانستان را فرصتی ویژهٔ برای تلاش مضاعف جهت رسیدن به توافق سیاسی و تأمین صلح دایمی در کشور، توصیف کرد. آقای اتمر افزود، که ترکیه و ایران به عنوان دو کشور دوست و برادر افغانستان می‌توانند در کنار پاکستان، روسیه، قطر و هند، از جایگاه و تأثیرگزاری خویش در راستای توحید دیدگاه‌ها در راستای مؤفقیت مذاکرات صلح در افغانستان، کار گیرند.

در اعلامیۀ پایانی این نشست، طرفین بر دریافت راه حل سیاسی، استقرار آتش بس و نقش سازندۀ کشور ها در خصوص مؤفقیت مذاکرات صلح افغانستان، و ایجاد یک افغانستان مستقل، آزاد، متحد و دموکراتیک تأکید کردند. وزاری امور خارجه، روی تقویت و گسترش همکاری های سیاسی-اقتصادی به ویژه تطبیق پروژه های مشترک اتصال منطقه یی و همچنان مبارزه مشترک علیه تروریزم و جرایم سازمان یافته به شمول جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی، توافق کردند.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان، از مفاد این اعلامیه استقبال کرده، تحقق تعهدات مندرج این اعلامیه را گام مثبت و مهم  در راستای مبارزه مشترک علیه تروریزم، استقرار آتش بس، آغاز مذاکرات معنی دار، تأمین صلح و ثبات پایدار که منجر به حفظ دستآورد های سال های پسین در کشور گردد، می پندارد.

سه‌جانب همچنان روی تطبیق پروژه‌های اتصال منطقه‌یی تأکید نموده و در مورد نهایی‌سازی و امضای تفاهم‌نامهٔ تجارت و ترانزیت میان سه‌ کشور توافق کردند.

دولت افغانستان از سرمایه‌گذاری خارجی در کشور حمایت می‌کند

انتالیا - محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجهٔ کشور به سلسلهٔ دیدارهای خویش در حاشیهٔ مجمع دیپلوماسی انتالیا، با احمد چالِک، سرمایه‌گذار و تاجر ملی ترکیه دیدار نمود.

آقای چالِک در این دیدار از برنامه‌های سرمایه‌گذاری‌اش در منطقه، به‌ویژه انتقال برق ترکمنستان در قالب پروژهٔ تپ و صادرات نمک از هرات به آسیای مرکزی، به وزیر امور خارجهٔ کشور معلومات ارائه کرد.

وزیر امور خارجهٔ کشور پس از استماع برنامه‌های یادشده، افزود که دولت افغانستان به عنوان مرکز اتصال منطقه‌یی - از تمامی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور حمایت می‌کند و آنرا گامی‌ مثبت در راستای رفاه و توسعهٔ اقتصادی افغانستان و منطقه می‌پندارد.

دیدار وزیر امور خارجهٔ کشور با همتای کویتی‌اش

انتالیا – محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان با دوکتور ناصر محمد الصباح، وزیر امور خارجهٔ کویت در حاشیۀ مجمع دیپلوماسی انتالیا ملاقات نمود.

وزیر امور خارجهٔ کشور در این دیدار با اشاره بر اهمیت روزافزون روابط دوستانه و برادرانه میان دو کشور، بر تقویت و استحکام هرچه بیشتر مناسبات دوجانبه در عرصه‌های مختلف تأکید نمود.

آقای اتمر همچنان از دست‌آوردهای دو دهه اخیر دولت و مردم افغانستان یادآوری نموده بر اهمیت حمایت دولت کویت از داعیۀ بر حق مردم افغانستان در زمینهٔ حفظ و تقویت نظام جمهوری در افغانستان، تأکید کرد.

وزیر امور خارجهٔ کویت ضمن ابراز نگرانی از سطح بلند خشونت‌ها، از ادامهٔ حمایت کشور متبوعش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، حفظ و تقویت دستآوردهای دولت و مردم و تداوم کمک‌های صحی آن کشور با افغانستان، به وزیر امور خارجهٔ کشور اطمینان داد.

دیدار وزیر امور خارجهٔ افغانستان و پاکستان

انتالیا – محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیۀ مجمع دیپلوماسی انتالیا با مخدوم شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی پاکستان دیدار نمود.

آقای اتمر در این دیدار با ابراز قدردانی از مساعدت‌ صحی پاکستان به خصوص ۵۰۰ کپسول آکسیجن، از نقش علمای پاکستان در کنفرانس علمای سه کشور که به میزبانی عربستان سعودی برگزار گردیده قدردانی نموده، به منظور حل بحران افغانستان از طریق مسالمت‌آمیز، بر تطبیق اعلامیۀ پایانی این نشست تأکید ورزید.

آقای اتمر خاطرنشان ساخت که با توجه به نفوذ و تأثیرگذاری که پاکستان بر گروه طالبان دارد، اسلام آباد می‌تواند این گروه را به پابندی به تعهدات شان در قبال کاهش خشونت‌‌ها، تأمین آتش‌بس فوری و از سرگیری مذاکرات معنادار صلح با دولت افغانستان، ترغیب کند.

آقای اتمر همچنان افزود که نقش پاکستان در تقویت اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی برای موفقیت روند صلح افغانستان، حایز اهمیت است.

وزیر امور خارجه کشور ضمن اشاره به حساسیت شرایط برای رسیدن به صلح پایدار که خواست دولت و مردم افغانستان، کشورهای منطقه و جهان میباشد و منافع پاکستان نیز درآن نهفته است، روی تفاهم و همکاری نزدیک میان دو دولت تأکید کرد.

دو طرف در این دیدار روی برگزاری نشست کاری پلان عمل افغانستان - پاکستان برای صلح و همبستگی (APAPPS) و تعدیل و نهایی‌سازی موافقتنامهٔ ترانزیتی و تجارتی (APPTA) نیز بحث و تبادل نظر نمودند.

دیدار وزیر امور خارجهٔ کشور با همتای ماليزيايی‌اش

انتالیا – محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیۀ مجمع دیپلوماسی انتالیا، با هشام‌الدین حسین، وزیر امور خارجۀ مالیزیا ملاقات نمود.

آقای اتمر در این دیدار پيرامون آخرین تحولات در روند صلح صحبت نموده، بر اهمیت نقش ماليزيا در راستای حمایت از موفقیت روند صلح تأکید کرد. 

وزیر امور خارجهٔ ماليزيا نیز پیرامون تداوم حمایت‌های دولت متبوعش از مردم و دولت افغانستان صحبت نموده از تعهد کوالالمپور در راستای موفقیت گفتگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، به وزیر امور خارجهٔ کشور اطمینان داد. 

دو طرف پیرامون تقویت و گسترش همکاری‌های دوجانبۀ سیاسی و اقتصادی میان کابل و کوالالمپور صحبت نموده و بر اهمیت تداوم تلاش‌های مشترک در این راستا تأکید نمودند.

دیدار وزیر امور خارجهٔ کشور با همتای پولندی اش

انتالیا – محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیۀ مجمع دیپلوماسی انتالیا، با زیبیگنیت راو، وزیر خارجۀ جمهوری پولند ملاقات نمود.

آقای اتمر از حمایت و همبستگی پولند با افغانستان در چارچوب ناتو سپاسگزاری نموده و بر ادامۀ همکاری‌های پولند با افغانستان در مرحلهٔ پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان تأکید ورزید.

دو طرف در این دیدار همچنان روی تقویت و گسترش روابط دوجانبۀ سیاسی، امنیتی و اقتصادی میان کابل و وارسا صحبت نمودند.

آقای راو، از موجودیت اراده قوی سیاسی و آماده گی برای بهبود هرچه بیشتر روابط کشوراش با افغانستان نیز صحبت کرد.

وی از حمایت دولت اش، بعد از خروج نیروهای حمایت قاطع، برای موفقیت روند صلح و رسیدن به صلح پایدار در افغانستان به وزیر امور خارجه کشور اطمینان داد.

دیدار وزیر امور خارجه با همتای آذربایجانی‌اش

انتالیا – محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیهٔ مجمع دیپلوماسی انتالیا با جیحون بایراموف، وزیر امور خارجهٔ جمهوری آذربایجان دیدار نمود.

وزیر امور خارجهٔ کشور از همکاری‌های آذربایجان با افغانستان، به ویژه عرضهٔ کمک‌های طبی باکو در راستای مبارزه با ويروس کرونا ابراز امتنان نموده، بر اهمیت گسترش مناسبات و روابط برادرانۀ اقتصادی، امنیتی، دفاعی و فرهنگی میان دوکشور، تأکید نمود.

آقای اتمر سطح روابط میان افغانستان و آذربایجان را عالی و دوستانه توصیف نموده، با یادآوری از ملاقات‌های رهبران دو کشور مبنی بر گسترش و توسعه روابط در عرصه‌های مختلف؛ پیرامون همکاری‌های مشترک کابل و باکو در پروژه‌های منطقه‌یی مانند راه لاجورد و برنامۀ توسعه روابط اقتصادی سه‌جانبه افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان صحبت کرد.

وزیر امور خارجهٔ آذربایجان در این دیدار از حمایت کشور متبوعش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، حفظ دستاوردهای جمهوری اسلامی افغانستان در دو دهه گذشته و تداوم همکاری میان باکو و کابل در زمینه‌های مختلف پس از خروج نیروهای حمایت قاطع از افغانستان، به وزیر امور خارجهٔ کشور اطمینان داد.

در این ملاقات، طرفین همچنان پیرامون همکاری‌های دوجانبه در عرصهٔ همکاری‌های صحی و تخنیکی با نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، تسهیل زمینهٔ آموزش پیلوتان و منسوبین قوای هوایی کشور در آذربایجان و آموزش شماری از داکتران وزارت صحت عامه افغانستان از سوی آذربایجان، صحبت نمودند. 

دیدار وزیر امور خارجه با همتای ترکی‌اش

انتالیا – محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیۀ مجمع دیپلوماسی انتالیا با مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ جمهوری ترکیه ملاقات نمود.

وزیر امور خارجهٔ کشور از حمایت و همکاری‌های ترکیه با افغانستان در بخش‌های مختلف قدردانی نموده و نقش آن‌کشور را در تأمین صلح و آتش‌بس دایمی در افغانستان، مهم و ارزنده خواند. آقای اتمر همچنان با اشاره به خروج نیروهای حمایت قاطع از افغانستان؛ پیرامون فرصت‌ها در فصل جدید همکاری‌ها میان دو کشور و اهمیت گسترش روابط دو جانبه در این مرحله، با همتای ترکی خویش به تفصیل صحبت نمود.

وزیر امور خارجهٔ ترکیه نیز با اشاره به نشست اخیر رهبران ناتو در بروکسل، اظهار داشت که کشورش متعهد به ادامۀ همکاری و حمایت از افغانستان، به‌ویژه تسهیل گفتگوهای صلح، حفظ دستاوردهای مشترک دو دهه گذشته، تأمین امنیت میدان هوایی کابل و علاقه‌مند سرمایه‌گذاری در پروژه‌های اقتصادی در افغانستان می‌باشد.

در این دیدار، دو طرف همچنان روی برگزاری نشست سه‌جانبه میان افغانستان، ترکیه و ایران و برگزاری نشست علمای افغانستان، ترکیه و کشورهای اسلامی بحث و تبادل نظر نمودند.

دیدار وزیر امور خارجه با همتای تاجیکستانی‌اش در حاشیه مجمع دیپلوماسی انتالیا

انتالیا - محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیه مجمع دیپلوماسی انتالیا با آقای سراج الدین مهرالدین، وزیر امور خارجهٔ جمهوری تاجیکستان دیدار کرد.

وزیر امور خارجهٔ کشور با ابراز قدردانی از حمایت‌های تاجیکستان در عرصه‌های ملی و بین‌المللی از موقف افغانستان؛ برگزاری موفقانه نهمین نشست وزرای خارجه قلب آسیا – پروسه استانبول، راه‌اندازی عملیات مشترک مبارزه با تروریستان، قاچاقبران مواد مخدر و گروه‌های تبهکار را در تقویت روابط دو جانبه و رفع چالش‌های امنیتی حایز اهمیت دانسته و بر تحکیم علائق و روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان دو کشور، تأکید کرد.

طرفین همچنان روی افزایش صادرات و واردات میان افغانستان و تاجیکستان با بیلانس تجارت مثبت، ایجاد زون‌های مشترک اقتصادی (بازارچه‌های مشترک سرحدی) و راه اندازی پروژه‌های مشترک اقتصادی از جمله پروژه دشت‌جم برای تولید برق، آبیاری و زراعت که در سفر رئیس جمهوری افغانستان به آن کشور در سال ۱۳۹۵ مطرح گردیده بود، نیز صحبت و تبادل نظر نمودند.

وزیر امور خارجهٔ تاجیکستان در این دیدار آغاز دوبارهٔ گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان و طالبان را حایز اهمیت فوق‌العاده دانسته و از حمایت کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، به وزیر امور خارجهٔ کشور اطمینان داد.

پیام دفتر مطبوعاتی وزارت امور خارجه

دفتر سخنگو و اطلاعات عامه وزارت امور خارجه در مورد اعلامیه وزارت امور خارجهٔ پاکستان اظهار داشت:

با در نظرداشت حساسیت اوضاع و فرصت‌های پیش‌آمده برای رسیدن به یک صلح دایمی و پایدار در افغانستان و منطقه، اظهار نظرها و بیانیه‌های مکرر مقام‌های پاکستانی که این روند را صدمه بزند به نفع پروسه صلح نیست.

 خواست افغانستان و جامعه جهانی از مقامات دولت پاکستان این است تا از نفوذ و کنترول که بالای طالبان دارد استفاده نموده آن‌ها را برای انجام گفتگوهای معنی‌دار به میز مذاکره برگرداند، جنگ و خونریزی در افغانستان ختم، تهدید تروریزم جهانی پایان یافته و صلح در افغانستان که منافع پاکستان و جهان نیز در آن نهفته است تأمین گردد.

اظهار نظر‌های غیر واقعی و بدور از حقیقت برای تقویت روابط دو کشور مفید نخواهد بود.

افغانستان مصمم است تا با استفاده از تمامی مراجع دیپلوماتیک روی موضوعات مهم و بنیادی با پاکستان صحبت کند.

دیدار وزیر امور خارجه، با مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیۀ اروپا در حاشیۀ مجمع دیپلوماسی انتالیا

انتالیا – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیۀ مجمع دیپلوماسی انتالیا در ترکیه، با آقای جوزِف بورِل مسئول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیۀ اروپا دیدار و در مورد روند صلح کشور، فصل جدید همکاری‌ها میان افغانستان و اتحادیه اروپا پس از خروج نیروهای حمایت قاطع و مبارزه با موج سوم ویروس کرونا در کشور، بحث وتبادل نظر کرد.

آقای اتمر، از موقف اصولی اتحادیه اروپا در قبال پروسهٔ صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها و تأکید این اتحادیه بر حفظ دستاوردها و ارزش‌های مشترک دو دهه گذشته، قدردانی نموده و تداوم کمک و همکاری میان افغانستان و اتحادیۀ اروپا در زمینه‌های امنیتی، دفاعی، اقتصادی و مبارزه مشترک علیه تروریزم و ویروس کرونا را در ایجاد یک افغانستان مرفه، صلح آمیز و باثبات پس از خروچ نیروهای حمایت قاطع از کشور، حایز اهمیت دانست.

وزیر امور خارجه  با اشاره به تشدید خشونت‌ها از جانب طالبان و عدم پابندی این گروه به تعهدات شان، پیرامون دیدگاه و نقشهٔ راه دولت جمهوری اسلامی افغانستان برای برقراری صلح و رسیدن به یک توافق سیاسی که در روشنایی آن، ارزش‌های جمهوریت و دستاوردهای دو دهه اخیر افغانستان حفظ شود، به تفصیل صحبت نمود.

طرفین همچنان ایجاد یک گروه کاری مشترک با اتحادیه اروپا جهت امضای موافقتنامۀ همکاری، تقویت روابط میان اعضای پارلمان افغانستان و پارلمان اروپا، تطبیق اعلامیه مشترک میان جمهوری اسلامی افغانستان و اتحادیه اروپا در مورد مسائل مربوط به مهاجرین و پناهندگان و همچنان ادامۀ کمک‌های مالی، انکشافی و تخنیکی اتحادیه اروپا و متحدین بین‌المللی افغانستان را در مرحلۀ پسا خروج نیروهای بین‌المللی از کشور، مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

آقای بورل  یک‌بار دیگر بر تعهد قوی اتحادیۀ اروپا  مبنی بر حفظ دستاوردهای دو دهه گذشته و کمک به روند صلح افغانستان تاکید کرد. وی یادآور شد که اتحادیه اروپا در دو دهه گذشته نقش مهمی  در ترویج دموکراسی در افغانستان داشته و برای دفاع از آن، در آینده نیز در کنار مردم افغانستان خواهد بود.

اشتراک وزیر امور خارجه در نشست افتتاحیهٔ مجمع دیپلوماسی انتالیا، و دیدارش با وزیر خارجهٔ ایران در حاشیه آن

انتالیا - محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، امروز در مجمع دیپلوماسی انتالیا که با سخنرانی آقای رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه آغاز شد، اشتراک ورزید.

آقای اتمر همچنان در حاشیهٔ این مجمع، با جواد ظریف، وزیر امور خارجهٔ ایران ملاقات نموده و  پیرامون تقویت ‌و گسترش روابط دوجانبه، روند صلح، همکاری‌های استراتژیک و اقتصادی - تجاری میان دو کشور و برگزاری نشست سه‌جانبهٔ افغانستان، ایران و ترکیه، بحث‌ نمود.

قرار است وزیر امور خارجهٔ کشور در جریان دو روز آینده، طی دیدارهای جداگانه با وزرای خارجهٔ شرکای منطقه‌یی و بین‌المللی افغانستان، ‌در مورد مسائل مربوط به افغانستان و منطقه بحث و تبادل نظر کند.

سفر وزیر امور خارجه به ترکیه

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ کشور بنابر دعوت مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجهٔ جمهوری ترکیه جهت اشتراک در نشست دیپلوماسی آنتالیا که قرار است برای دو روز برگزار گردد، شام امروز پنجشنبه عازم آن کشور شود.

نشست دیپلوماسی آنتالیا جهت بحث پیرامون موضوعات مهم بین‌المللی، با مشارکت سطح بالای رهبران سیاسی، وزیران امور خارجه، دیپلومات‌ها و اندیشمندان برگزار می‌شود.

در این سفر، وزیر امور خارجه در نشست سه‌جانبهٔ افغانستان، ترکیه و ایران نیز اشتراک می‌نماید.

آقای اتمر همچنان در دیدارهای حاشیه‌یی این نشست، پیرامون موضوعات مشترک با همتایان خود و شرکای منطقه‌یی و بین‌المللی، صحبت خواهد نمود.

مساعدت ۵۰۰ کپسول آکسیجن توسط پاکستان

کابل - وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان از مساعدت ۵۰۰ کپسول آکسیجن و سایر تجهیزات طبی حامل چار موتر تریلر، از جانب جمهوری اسلامی پاکستان، سپاسگزاری می‌کند.

قرار است محموله یادشده، امروز به کابل مواصلت ورزد.

جمهوری اسلامی افغانستان از همکاری پاکستان و کشورهای همسایه در راستاى مبارزه با ویروس همه‌گیر کرونا قدردانی نموده و بر اهمیت تداوم همکاری‌هاى منطقه‌یی در این راستا، تأکید می‌کند.

ملاقات وزیر امور خارجه با سفیر ترکیه در کابل

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای جیهاد آرگین‌آی سفیر ترکیه در کابل پس از چاشت امروز دیدار و در مورد گسترش روابط  دو جانبه و سفر زود هنگام وزیر امور خارجه کشور  به ترکیه غرض اشتراک در اجلاس دیپلوماسی- انتالیا، بحث و گفتگو کرد.

‎‏‎وزیر امور خارجه با توجه به جایگاه منطقه‌یی و بین‌المللی ترکیه بر تداوم نقش سازندۀ آن کشور در موفقیت روند صلح افغانستان، تأکید نمود.

‎‏‎آقای آرگین‌آی در روشنایی اعلامیۀ اخیر نشست رهبران ناتو مبنی بر تداوم همکاری و حمایت کشورهای عضو سازمان ناتو از افغانستان پس از خروج نیروهای حمایت قاطع، از ادامۀ  همکاری‌های ترکیه با افغانستان در زمینه‌های مختلف، به وزیر امور خارجه اطمینان داده.

‎‏‎در پیوند به سخنان اخیر رئیس جمهوری ترکیه جلالتمآب‌رجب طیب اردوغان، سفیر آن‌کشور در کابل تصریح نمود که رئیس جمهور کشورش بادرنظرداشت فیصلهٔ نشست رهبران ناتو به هدف حمایت از قوای مسلح کشور برای رسیدن به صلح پایدار، از ادامهٔ همکاری‌های کشوراش برای تقویت نیروهای دفاعی و امنیتی کشور اطمینان میدهد. دولت ترکیه به جلب حمایت کشورهای منطقه به‌ویژه همکاری پاکستان برای رسیدن به صلح پایدار ‌و ثبات در افغانستان، ادامه خواهد داد.

اعلامیهٔ وزارت امورخارجه در پیوند به کشته شدن واکسیناتورهای برنامهٔ فلج اطفال در جلال آباد

کابل –  طالبان به ادامهٔ خشونت‌های خویش، این‌بار با حمله بر کارمندان کمپاین واکسین پولیو یا فلج اطفال در ولایت ننگرهار، ۴ تن از واکسیناتورهای این برنامه را به شکل وحشیانه به شهادت رسانده و ۵ تن دیگر را مجروح ساختند.


وزارت امور خارجه این حملهٔ تروریستی را در مخالفت صریح با ارزش‌های اسلامی، انسانی و میثاق‌های‌های بین‌المللی می‌داند و آن را با شدید‌ترین الفاظ، تقبیح می‌نماید.


این عمل شنیع، باعث ممانعت از گسترش برنامه واکسیناسیون اطفال و محدودیت محیط کار برای کارمندان مؤسسات خیریه و بشردوستانه می‌گردد.


وزارت امور خارجه افغانستان یک‌بار دیگر از جامعهٔ جهانی، سازمان‌های مدافع حقوق بشر و ثبت جرایم انسانی می‌خواهد تا در راستای به محاکمهٔ کشاندن عاملان این جنایات ضد بشری، در کنار دولت و مردم افغانستان بایستند و مانع ادامهٔ جنایات طالبان گردند.


وزارت امور خارجه همچنان خود را در غم و اندوه خانواده‌های شهدا و زخمیان این رویداد وحشتناک وغیرانسانی شریک می‌داند و از خداوند (ج) برای جان‌باختگان بهشت برین و برای خانواده‌ها و بازماندگان‌ شان، صبر جمیل استدعا می‌ کند.

گفتگوی وزیر امور خارجۀ افغانستان و ناروی

کابل – محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان امروز با خانم اینه اریکسن سوریده، وزیر امور خارجۀ کشور شاهی ناروی از طریق ویدیو کنفرانس صحبت نمود.

وزیر امور خارجۀ کشور از حمایت و همکاری‌های ناروی طی دو دههٔ اخیر با افغانستان اظهار امتنان نموده و از تعهد نخست وزیر آنکشور در نشست اخیر سران ناتو مبنی بر تداوم حمایت آن سازمان از افغانستان پس از خروج نیروهای حمایت قاطع، استقبال نمود.

آقای اتمر همچنان در مورد فصل نو روابط میان دو کشور صحبت نموده، نقش ناتو و کشورهای عضو را در زمينهٔ حفاظت از دستآوردهای دو دههٔ گذشته و رسیدن به یک راه حل سیاسی که بتواند صلح پایدار و ثبات سیاسی را مبنی بر ارادهٔ آزاد مردم افغانستان تضمین کند، مهم و ارزنده خواند.

وزیر امور خارجۀ ناروی ضمن ابراز تسلیت در مورد قربانیان حملات اخیر تروریستی در کشور، در مورد گسترش روابط دوجانبه و نتایج نشست اخیر رهبران ناتو صحبت کرد.

خانم سوریده، در مورد حمایت ناروی از روند صلح افغانستان و حفظ دستآوردهای دو دههٔ پسین اطمینان داده و دیدگاه کشور متبوعش پیرامون موفقیت روند صلح را به عنوان کشوری که مسائل مربوط به افغانستان را در شورای امنیت سازمان ملل متحد به پیش می‌برد، در نشست آینده این شورا، بیان داشت.

خانم سوریده همچنان در مورد آماده گی ناروی برای ادامهٔ کار آنکشور در شفاخانه واقع در میدان هوایی بین المللی حامد کرزی و نهایی شدن پیمان همکاری‌های استراتیژیک میان دو کشور، صحبت نمود.

ملاقات وزیر امور خارجه با نمایندۀ ویژۀ رئیس جمهور اوزبیکستان برای افغانستان

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ کشور با عصمت‌الله ایرگاشیف، نمایندۀ ویژۀ رئیس جمهور اوزبیکستان ملاقات کرد.

وزير امور خارجهٔ کشور از کمک یک‌هزار کپسول آکسیجن توسط جمهوری اوزبیکستان اظهار امتنان نموده، ضمن تأکید بر همکاری‌های مشترک منطقه‌یی در راستای مبارزه با ویروس کرونا و تروریزم؛ پیرامون آخرین تحولات در روند صلح و اوضاع سیاسی - امنیتی کشور صحبت نمود.

آقای اتمر همچنان حمایت کشورهای منطقه، به ویژه اوزبیکستان را از روند صلح در کشور مهم و ارزنده خواند.

در این دیدار، نماینده ویژهٔ رئیس جمهور اوزبیکستان از ادامهٔ همکاری‌های کشور متبوعش در امر مبارزه با تروریزم و حمایت از روند صلح در کشور به وزیر امور خارجهٔ اطمینان داده، در مورد آمادگی‌های آن‌کشور برای برگزاری نشست سه‌جانبهٔ رهبران افغانستان، اوزبیکستان و پاکستان که قرار است ماه آینده در شهر تاشکند به هدف بحث در مورد روند صلح افغانستان، تقویت همکاری‌ها واتصال منطقه‌یی برگزار گردد، به تفصیل معلومات داد.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با معاون سفیر امریکا در کابل

کابل – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان بعد از ظهر امروز با آقای مک‌کری معاون سفارت ایالات متحده در کابل در مورد مسایل حقوقی روند خروج نیروهای حمایت قاطع، چگونگی ادامهٔ همکاری‌های امریکا با افغانستان و پروسۀ صلح در کشور، از طریق ویدیو کنفرانس دیدار و گفتگو کردند.

معین وزارت امور خارجه، از مساعدت‌های بشردوستانۀ ایالات متحدۀ امریکا با افغانستان ابراز قدردانی نموده و بر تداوم حمایت‌ها و همکاری‌های آن‌کشور در راستای تحقق خواست مردم و دولت افغانستان برای تأمین صلح و رفاه در کشور، تأکید کرد.

آقای مک‌کری، ضمن صحبت روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان، از تداوم همکاری‌های کشورش در عرصه‌های مختلف سیاسی، امنیتی، توسعوی و بشردوستانه با مردم و دولت افغانستان، به معین سیاسی اطمینان داد.

معین سیاسی و معاون سفارت ایالات متحدۀ امریکا در کابل، همچنان روی نشست سه‌جانبه رهبران افغانستان، اوزبیکستان و پاکستان در مورد اتصال منطقه‌یی و چالش‌های آن که در آینده نزدیک در تاشکند برگزار خواهد شد، بحث و تبادل نظر کردند.

دیدار معین سیاسی با سفیر پاکستان

کابل – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، پس از چاشت امروز با منصور احمد خان، سفیر جمهوری اسلامی پاکستان مقیم کابل ملاقات نموده و روی تقویت روابط دو‌جانبه، نقش پاکستان در گفتگوهای صلح، کنفرانس علمای دو کشور و تطبیق تصامیم اتخاذ شده در جریان سفر اخیر لوی درستیز پاکستان به کابل، گفتگو نمود.

معین سیاسی وزارت امور خارجه ضمن استقبال از نشست علمای دو کشور که اخیرا به میزبانی عربستان سعودی برگزار گردیده بود و اعلامیه صادر شده آن نشست که بر ناروا بودن جنگ‌جاری در افغانستان تاکید کرده، یادآور شد که هر دو کشور باید برای عملی شدن فیصله‌های این نشست گام‌های علمی بردارند. همچنان معین سیاسی روی تطبیق تصامیم اتخاذ شده در جریان سفر اخیر لوی درستیز پاکستان به کابل نیز تأکید کرد.

آقای ناب با درنظرداشت اهمیت روابط میان دو کشور در مورد صحبت‌های اخیر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان نیز طلب وضاحت خواست.

آقای منصور احمد خان نیز با اشاره به صحبت‌های اخیر صدراعظم پاکستان در مورد رسیدن به یک راه حل سیاسی برای ختم بحران در افغانستان، بر نقش صلح و ثبات افغانستان برای صلح و ثبات منطقه به‌خصوص برای پاکستان تأکید نمود. آقای خان در ادامه واضح ساخت که، دولت‌اش به نقش و موقف دولت افغانستان برای موفقیت روند صلح تأکید دارد.

معین سیاسی، بر تعامل مساعد به هدف تداوم و تقویت روابط دوجانبه و نیاز مبرم برای مکالمۀ پیامهای سازنده میان دو کشور تأکید نمود.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر کانادا مقیم کابل

کابل – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، صبح امروز با آقای رید دوگلاس سِر، سفیر کانادا برای افغانستان، در قصر ستوری این وزارت، دیدار و ملاقات کرد.

در آغاز، معین سیاسی وزارت امور خارجه با تقدیر از کمک و همکاری‌های موثر کانادا به دولت و مردم  افغانستان در جریان دو دهه پسین، پیرامون آخرین تحولات سیاسی و امنیتی و روند صلح کشور صحبت کرده، تداوم همکاری‌های کانادا برای افغانستان و حمایت آن‌کشور از  پروسه صلح را در تامین ثبات و امنیت و کامیابی روند صلح کشور، مهم و ارزنده خواند.

سپس، سفیر کانادا مقیم کابل نیز با اشاره به همکاری‌ها و حضور کشور متبوعش در افغانستان در جریان دو دهه اخیر، روابط میان کابل و اوتاوا را دوستانه خوانده، از تداوم همکاری‌های کانادا به دولت و مردم افغانستان، به معین سیاسی وزارت امور خارجه اطمینان داد.

در ادامه، معین سیاسی وزارت امور خارجه و سفیر کانادا در کابل، پیرامون اهمیت روابط میان دو کشور، حمایت کانادا از پروسه صلح افغانستان، نحوه همکاری‌ها میان کابل و اوتاوا پس از خروج نیروهای حمایت قاطع از افغانستان و موضوعات مهم دیگر، بحث و تبادل نظر کردند.

استقبال وزارت امور خارجه از اعلامیه نشست سران ناتو در بروکسل

کابل – وزارت ‌امور خارجه از حمایت و همکاری‌های ناتو با افغانستان در امر مبارزه با تروریزم، ایجاد و ارتقای ظرفیت نیروها و نهادهای ملی امنیتی و دفاعی کشور طی دو دهه اخیر قدردانی می‌کند.

در اعلامیه نشست سران ناتو، بر ختم ماموریت این سازمان و آغاز فصل جدید روابط با افغانستان، تجدید تعهد مبنی بر تداوم حمایت از مردم‌ و دولت افغانستان در امر حفظ دستاوردهای دو دهه پسین در افغانستان، روند صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها ‌و ایستادگی در کنار نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان و همچنان ادامه حضور ملکی ناتو در کشور، تأکید صورت گرفته است.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان به تصمیم ناتو مبنی بر خروج نیروهایش از افغانستان احترام گذاشته و قربانی‌های این نیروها را طی دو دهه در امر مبارزه با تروریزم به دیده قدر مینگرد و در عین زمان خاطر نشان می‌سازد که تروریزم هنوز هم به عنوان یک تهدید جدی به امنیت افغانستان و کشورهای عضو ناتو باقیست‌که مبارزه با این پدیده نیازمند همکاری‌های دوامدار و استراتیژیک میان افغانستان و ناتو می‌باشد.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان در فصل نو روابط با سازمان ناتو بر اهمیت همکاری‌های این سازمان در زمینه حفظ و تقویت دستاوردهای دو دهه پسین افغان‌ها به شمول حمایت از نیروهای ملی امنیتی و دفاعی افغانستان، حقوق زنان، اطفال و اقلیت‌ها، آزادی بیان و حاکمیت قانون و مبارزه مشترک با تروریزم تأکید می‌کند.

دیدار وزیر امور خارجه با نمایندۀ ویژۀ آلمان برای افغانستان و پاکستان

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امورخارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان با مارکس پوتزل، نمایندۀ ویژۀ جمهوری فدرال آلمان برای افغانستان و پاکستان ملاقات نموده و در مورد روند صلح و همکاری‌های دو کشور پس از خروج نیروهای حمایت قاطع از افغانستان گفتگو کرد.

وزیر امورخارجه، ضمن قدردانی از حمایت و همکاری‌های آلمان، با اشاره به فصل جدید روابط  میان افغانستان و جهان، بر اهمیت تداوم حمایت و همکاری‌های آلمان و سایر کشورهای عضو ناتو برای تقویت روند صلح افغانستان و حفظ و تقویت دستاوردهای مشترک دو دهۀ پسین، تأکید نمود.

آقای پوتزل از تداوم حمایت و همکاری‌های کشور متبوعش از روند صلح و حفظ دستاوردهای دو دهۀ پسین افغانستان، پس از خروج نیروهای حمایت قاطع، به وزیر امور خارجه اطمینان داد.

دیدار وزیر امور خارجه با سفیر اتحادیهٔ اروپا

کابل - محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، پس از چاشت امروز با آندری ون‌برند، سفیر اتحادیۀ اروپا در کابل، ملاقات نمود.

آقای اتمر، ضمن سپاسگزاری از قطعنامهٔ اخیر اتحادیهٔ اروپا در مورد روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، همچنان حفظ و تقویت دستاوردهای دو دههٔ پسین در کشور،  بر اهمیت تداوم همکاری‌های این اتحادیه در فصل نو همکاری‌ میان افغانستان و جامعه جهانی، تأکید کرد.

وزیر امور خارجه، تطبیق پروژه‌های اتصال منطقه‌یی و انتقال انرژی را برای تأمین رفاه و ثبات در افغانستان و منطقه مهم دانسته، بر حمایت اتحادیۀ اروپا در خصوص ارتقای ظرفیت تخصصی نهادهای سکتوری دولت، به ویژه وزارت امور خارجه به منظور عملی سازی این پروژه‌ها، تأکید نمود.

سفیر اتحادیهٔ اروپا ضمن اشاره به قطعنامهٔ پارلمان اروپا، از ادامهٔ همکاری‌های این اتحادیه پس از خروج نیروهای حمایت قاطع از افغانستان، به آقای اتمر اطمینان داد.

دیدار وزیر امور خارجه با سفیر ناروی در کابل

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان، پس از چاشت امروز با آقای اولی آندری لیندمن سفیر کشور شاهی ناروی مقیم کابل، ملاقات نمود.

 سفیر ناروی، ضمن ارائۀ معلومات پیرامون نشست زودهنگام سران ناتو در بروکسل، بحث روی مذاکرات صلح و تداوم همکاری‌های ناتو با افغانستان را از موارد مهم آجندای این نشست، برشمرد.

آقای اتمر، از توضیحات سفیر ناروی در مورد نشست سران ناتو، ابراز امتنان نموده، بر تداوم همکاری‌های ناتو با افغانستان در جهت موفقیت روند صلح و رفاه در افغانستان و منطقه، تأکید کرد.

وزیر امور خارجه ضمن صحبت در مورد اهمیت تطبیق پروژه‌های اتصال منطقه‌یی و انتقال انرژی، روی نقش حمایوی کشور ناروی در خصوص ارتقای ظرفیت تخصصی کارمندان نهادهای سکتوری دولت، به‌ویژه کارمندان وزارت امورخارجه به منظور عملی شدن پروژه‌های یادشده، تأکید ورزید.

وزیر امور خارجه و سفیر ناروی همچنان در مورد تقویت روابط دو جانبه، نهایی‌سازی و امضای پیمان استراتژیک تعدیل شده، میان افغانستان و ناروی و صحبت تلیفونی وزرای خارجه دو کشور پس از نشست سران ناتو، بحث و تبادل نظر نمودند.

نمایندهٔ ویژه سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان و منطقه خواستار تسریع روند صلح شد

کابل - محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه، پیش از چاشت امروز، با آقای ژان آرنو نمایندهٔ ویژهٔ جدید سرمنشی سازمان ملل متحد در‌ امور افغانستان و منطقه دیدار و ملاقات کرد.

وزیر امور خارجه، آغاز ماموریت آقای آرنو را به عنوان نمایندهٔ ویژهٔ سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان و منطقه تبریک گفته، با ابراز قدردانی از همکاری ها و نقش مؤثر این سازمان در حمایت از روند صلح کشور، پیرامون برنامه‌های حکومت افغانستان در بخش‌های سیاسی، امنیتی و مذاکرات صلح صحبت کرده، بر ضرورت تأمین آتش‌بس فوری و سرتاسری و اهمیت تقویت اجماع منطقه‌یی در حمایت از روند صلح کشور، به تفصیل صحبت کرد.

متعاقباً، آقای آرنو با ابراز خوشنودی از آغاز ماموریتش در افغانستان و منطقه راجع به نقش سازمان ملل متحد در روند صلح کشور صحبت کرده، با اشاره به تشدید حملات و بلند رفتن سطح خشونت‌ها، ادامه این وضعیت را برای سازمان ملل متحد و حامیان صلح در افغانستان غیر قابل قبول خواند.

موصوف با تأکید بر اهمیت تسریع روند صلح، بر تأمین آتش‌بس فوری و فراگیر  تأکید کرده، ادامه خشونت‌ها و عدم آغاز مذاکرات معنی‌دار صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان و عدم توافق این گروه برای تأمین آتش‌بس فوری و فراگیر را برای موفقیت روند صلح خطرناک دانست. آقای آرنو، با اشاره به قطعنامه ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل و عدم پابندی طالبان به تعهدات شان برای قطع روابط با گروه‌های ترویستی منطقه‌یی و بین‌المللی نگرانی شدید خویش را ابراز داشته، این وضعیت را برای رسیدن به صلح پایدار در افغانستان مخرب توصیف کرد.

در ادامه، هردو جانب با اشاره بر نقش کشورهای منطقه و جهان در حمایت از روند صلح، تقویت اجماع منطقه یی و توحید دیدگاه های کشورها و سازمان های منطقه یی را برای رسیدن به راه حل سیاسی و تأمین صلح و ثبات سیاسی و امنیتی در افغانستان مهم دانسته، پیرامون تداوم همکاری ها در مبارزه علیه تروریزم، حمایت از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و حفظ دستاوردهای دو دهه پسین به تفصیل صحبت و گفتگو کردند.

استقبال وزارت امور خارجه از قطعنامهٔ پارلمان اروپا مبنی بر حمایت شان از روند صلح و تأمین آتش‌بس فوری در کشور

کابل - وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان از تعهد پارلمان اروپا مبنی بر حمایت از روند صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها، استقرار صلح پایدار در کشور و بازسازی پسا جنگ در افغانستان استقبال می‌کند.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان، ضمن تأکید بر دریافت راه حل سیاسی، متعهد به آغاز مذاکرات معنادار صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، که منجر به  تأمین صلح و ثبات پایدار در کشور شود، می‌باشد.

درین قطعنامه، پارلمان اروپا نگرانی‌اش را مبنی بر افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان ابراز نموده و خواهان توقف فوری حملات طالبان بالای غیر نظامیان و قوای مسلح کشور گردیده است. دولت جمهوری اسلامی افغانستان معتقد به حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات بوده و گروه طالبان را به رعایت ارزش‌های اسلامی و قوانین بشردوستانهٔ بین‌المللی، توصیه‌ می‌کند.

همچنان درین قطع‌نامه، روی حفظ دستاوردهای دو دههٔ پسین افغانستان، به‌ویژه حقوق زنان و دختران تأکید صورت گرفته است. دولت جمهوری اسلامی افغانستان همواره بر حفظ و تقویت دستاوردهای افغان‌ها طی دو دههٔ پسین، به‌ویژه حقوق بشر، حقوق زنان، دختران و اطفال و همچنان آزادی بیان‌ تأکید کرده و از  نقش فعال زنان در آینده سیاسی کشور، حمایت می‌کند.

دراین قطعنامه، بر تدوین و ارائه استراتیژی تداوم همکاری‌های اروپا با افغانستان، از جانب شورای اروپا، دفتر سیاست خارجی و امور امنیتی اروپا و همچنا کمیسیون اروپا، تأکید شده است. دولت جمهوری اسلامی افغانستان از  تداوم همکاری‌ها و حمایت اروپا با افغانستان، پس از خروج نیروهای حمایت قاطع از کشور، قدردانی نموده و بر تقویت و گسترش هرچه بیشتر روابط با جهان در چارچوب فصل جدید همکاری‌ها، تأکید می‌ ورزد.

هزار کپسول آکسیجن از مساعدت‌های کشور اوزبیکستان به افغانستان مواصلت کرد

کابل – در نتیجهٔ تلاش‌های وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان برای جلب مساعدت‌ها و همکاری‌های کشورها جهت مبارزه با کووید- ۱۹ در کشور، به تعداد ۱۰۰۰ کپسول آکسیجن از مساعدت‌های جمهوری اوزبیکستان‌ با حضور عصمت‌الله ایرگش‌اوف نمایندۀ ویژۀ رئیس جمهور اوزبیکستان در امور افغانستان، صبح امروز در بندر حیرتان به والی ولایت بلخ تسلیم داده شد.

وزارت امور خارجه از مساعدت اوزبیکستان و تعهد همکاری آن‌کشور برای مبارزه با کووید-۱۹ در افغانستان، ابراز قدردانی می‌کند.

وزارت امور خارجه در همآهنگی با سایر نهاد‌های ذیربط کشور، تلاش می‌ورزد تا به‌منظور تدارک کپسول‌های آکسیجن و سایر تجهیزات لازم برای مبارزه با کووید-۱۹، به انعقاد قرارداد با کشور‌های مختلف منطقه و جهان بپردازد.

اعلامیۀ وزارت امور خارجه در پیوند به قطعنامۀ پایانی کنفرانس علمای اسلامی افغانستان و پاکستان در خصوص استقرار آتش بس و تأمین صلح و ثبات در کشور

کابل – دولت جمهوری اسلامی افغانستان از هر تلاشی که سبب تحقق خواست و ارادۀ برحق مردم و دولت افغانستان برای استقرار آتش‌بس و تأمین صلح و ثبات پایدار در افغانستان شود، قدردانی می‌نماید.

ما از صراحت قطعنامهٔ کنفرانس علمای اسلامی افغانستان و پاکستان در مورد پایان دادن به خشونت و افراطیت استقبال کرده و بر مکلفیت علمای اسلام برای وادار کردن طالبان به توقف حملات تروریستی، قطع خونریزی و کشتار افراد بی‌گناه، تأکید می‌کنیم.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان، از طالبان که عامل اصلی افزایش خشونت‌ها، کشتار دانش آموزان و افراد ملکی در کشور هستند، می‌خواهد تا در روشنی آیات قرآن و احادیث نبوی به خواست برحق مردم افغانستان، علمای اسلام و جامعه جهانی لبیک گفته، دست از خشونت بردارند و در راستای استقرار آتش‌بس و دستیابی به راه حل سیاسی، گام‌های حقیقی بردارند.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان ضمن تأکید بر عملی شدن مفاد قطعنامهٔ ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد، متعهد است تا به تلاش‌هایش برای دریافت راه حل سیاسی که منجر به آغاز مذاکرات معنی‌دار و تحقق خواست حقیقی مردم افغانستان برای تأمین صلح و ثبات پایدار در کشور گردد، ادامه دهد.

بالا صفحه