چهارشنبه ۹ میزان ۱۳۹۹، ۰۶:۳۳ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (854)

 

 
 
 

اشتراک معین سیاسی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی افغانستان در اجلاس همآهنگی وزرای امور خارجه‌ کشور های عضو جنبش عدم انسلاک

کابل – آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه امروز در نشست همآهنگی وزیران امور خارجه کشورهای عضو جنبش عدم انسلاک که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، اشتراک و سخنرانی کرد.

معین سیاسی ضمن تشکر از جمهوری آذربایجان برای برگزاری این نشست مهم، افزود، سیاست خارجی افغانستان برمبنای اصل احترام متقابل و رعایت اصول منشور ملل متحد و جنبش عدم انسلاک استوار می باشد. ایشان بر همکاری مشترک همه اعضا در مبارزه علیه کوید ۱۹، مبارزه با افراط گرایی و عدم مداخله در امور داخلی یکدیگر تاکید کرد.

ملاقات سرپرست وزارت خارجه با سفیر کشور شاهی دنمارک مقیم کابل

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، عصر امروز با خانم میتی نودسن سفیر جدید کشور شاهی دنمارک برای افغانستان، در قصر ستوری وزارت امور خارجه، دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه آغاز مأموریت خانم نودسن را به حیث سفیر کشور شاهی ناروی در کابل به وی تبریک گفته، با ابراز سپاس و امتنان  از همکاری‌های دنمارک به دولت ومردم افغانستان در بخش‌های مختلف به ویژه حمایت آن کشور از پروسهٔ صلح کشور، راجع به آخرین پیشرفت‌ها در گفتگوهای صلح  افغانستان صحبت کرد.

سپس، خانم نودسن با ابراز خرسندی از آغاز مأموریتش در کابل و تأکید بر ادامهٔ حمایت کوپنهاگن از کابل، اظهار داشت که کشور متبوعش از پروسهٔ صلح افغانستان و آغاز گفتگوهای دوحه برای یافتن راه حل سیاسی معضل افغانستان حمایت همه‌جانبه می‌نماید.

در ادامه، هردو جانب راجع به گسترش و تقویت هرچه بیشتر روابط و مناسبات میان افغانستان و دنمارک، گفتگوهای صلح، ضرورت کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس، کنفرانس ژنیوا برای افغانستان و موضوعات مرتبط دیگر بحث و تبادل نظر کرده، حمایت‌های منطقه‌یی و جهانی از گفتگوهای صلح  را مهم و حیاتی خواندند.

ملاقات سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر ترکمنستان مقیم کابل

محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه بعد از ظهر امروز با آقای هوجه اویزوف سفیر ترکمنستان مقیم کابل دیدار کرد.
 
در آغاز سرپرست وزارت خارجه سالگرد استقلال کشور دوست ترکمنستان را برای دولت و مردم آن کشور تبریک گفت و همچنان از سخنرانی همه‌جانبهٔ جلالتماب رشید مرادوف وزیر امور خارجهٔ ترکمنستان در مراسم گشایش آغاز «مذاکرات صلح افغانستان» در دوحه ابراز سپاس و قدردانی کرد.
 
سپس دو طرف روی آخرین انکشافات پیرامون گفتگوهای صلح میان دولت افغانستان ‌و طالبان، برقراری آتش‌بس بشردوستانه، کاهش خشونت‌ها و نظارت از آن، حفظ‌ دست‌آوردهای دموکراتیک نزده سال گذشته، و گسترش روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر نمودند.
 
سفیر ترکمنستان آغاز مذاکرات صلح را یک روز تاریخی برای مردم افغانستان خواند و در مورد حمایت و آماده‌گی دولت متبوع اش در مورد میزبانی مذاکرات صلح به وزیر امور خارجه، مجددا اطمینان داد. وی همچنان در مورد پروژه‌های دوجانبه و چندجانبهٔ اقتصادی که در حال حاضر جریان دارند و پروژه‌هایی که قرار است در آینده تطبیق شوند اشاره نمود و از پیشرفت‌ها در کار پروژهٔ تاپی، خط‌آهن آقینه - اندخوی یادآوری نمود.
 
در خاتمه، هر دو جانب بر گسترش روابط دو جانبه در زمینهٔ مبارزه با ویروس کرونا، و همچنان تقویت و توسعه روابط اقتصادی، سیاسی و امنیتی صحبت نمودند. آقای اویزوف از تعهد و همکاری دوامدار کشور خویش در قبال افغانستان به آقای اتمر اطمینان داد.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر چین مقیم کابل

کابل – معین سیاسی وزارت امور خارجه، پیش از چاشت امروز با آقای وانگ یو سفیر جمهوری خلق چین مقیم کابل، ملاقات کرد.

در آغاز معین سیاسی در رابطه به مذاکرات صلح گفت، ما برای به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح متعهد هستیم و توقع داریم که طالبان نیز این تعهد را در عمل نشان دهند. از موقف چین در قبال حمایت از جمهوری اسلامی افغانستان در مذاکرات صلح و اجماع منطقه‌ای و همچنین کمک‌های اقتصادی چین برای افغانستان به ویژه آغاز کار شهرک رهایشی جدید تشکر می‌کنیم.

معین سیاسی برقراری آتش‌بس را خواست اساسی دولت و مردم افغانستان در مذاکرات صلح دانسته و نقش کشورهای همسایه و منطقه به‌ویژه جمهوری خلق چین را در تحقق این خواست برحق مردم و دولت افغانستان، با اهمیت دانست.

سفیر چین ضمن تأکید بر‌ حمایت چین از روند صلح و مذاکرات جاری، از تداوم کمک به افغانستان در عرصه های مختلف، به ویژه واکسین کرونا اطمینان داد.

آقای وانگ، از مواصلت بسته کمک ها و‌ تجهیزات طبی چین برای افغانستان در هفته آینده نیز خبر داد.

در این ملاقات، هر دو جانب در مورد مذاکرات صلح دوحه، نقش کشورهای منطقه و جهان در حمایت از روند مذاکرات میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، اهمیت آتش بس و کاهش خشونت در کامیابی این پروسه و همچنان تقویت و گسترش روابط میان بیجینگ و کابل، صحبت و تبادل نظر کردند.

ملاقات تعارفی معین سیاسی وزارت امور خارجه با نماینده جدید ملکی ناتو در افغانستان

کابل – آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه با استیفانو پونتی کارنوو، نماینده جدید ملکی ناتو در افغانستان ملاقات تعارفی کرد.

معین سیاسی افزون بر ابراز خیر مقدم به آقای کارنوو، از همکاری وزارت امور خارجه به وی اطمینان داده از حضور ایشان در کابل به عنوان شخصی که دوران جوانی خویش را در کابل سپری کرده استقبال کرد.

آقای ناب اضافه کردند، ناتو شریک استراتیژیک افغانستان است و کار با ناتو اولویت ما می‌باشد که اساس مستحکم برای مبارزه با تروریزم را می‌سازد. وی از حمایت ناتو به ویژه در قسمت حفاظت و تقویت دست آوردهای ۱۹ سال گذشته و از توجه خاص سرمنشی ناتو به افغانستان سپاسگزاری کرد.

سپس آقای کارنوو، ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با معین سیاسی گفت، ناتو در کنار مردم و دولت افغانستان بوده و از روند صلح، اجماع منطقه‌ای و جهانی در مورد آن حمایت می کند. وی افزود ناتو از نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان حمایت میکند و در چارچوب توافقات موجود این حمایت را ادامه می‌دهد.

در اخیر دو طرف در مورد اهمیت کنفرانس ژنیوا و نقش آن در توسعه اقتصادی و تأمین امنیت افغانستان، تقویت و تجهیز پولیس افغانستان،‌ نقش منطقه در روند صلح افغانستان،‌ مبارزه مشترک علیه افراطیت و تروریزم بحث و تبادل نظر کردند.

ملاقات سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر سازمان همکاری اسلامی مقیم کابل

کابل - محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه بعد از ظهر امروز با آقای حسین اونی بوتسالی سفیر سازمان همکاری اسلامی در کابل دیدار و گفتگو کرد.  

در آغاز، سرپرست وزارت امور خارجه ضمن قدردانی از حمایت سازمان همکاری اسلامی از پروسهٔ صلح افغانستان، در مورد نقش سازمان متذکره در برقراری یک‌ آتش‌بس‌ بشردوستانه و فراگیر میان دولت افغانستان و طالبان صحبت نمود.

سپس سفیر سازمان همکاری اسلامی در مورد قطعنامهٔ اخیر آن سازمان پیرامون روند صلح و آغاز مذاکرات میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان به آقای اتمر معلومات ارایه نمود.

سرپرست وزارت خارجه با ابراز سپاس از قطعنامهٔ سازمان همکاری اسلامی، از تجارب و نقش موثر آن سازمان در روندهای صلح یادآوری کرد. آقای اتمر همچنان پیرامون گسترش و تقویت روابط میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و سازمان همکاری اسلامی و چگونگی همکاری آن سازمان با افغانستان پس از صلح صحبت و تبادل نظر نمود.

در خاتمه، دو طرف در مورد تقویت هرچه بیشتر روابط میان سازمان همکاری اسلامی و افغانستان و اهمیت کنفرانس علمای اسلامی در راستای ختم جنگ و تأمین صلح سرتاسری در افغانستان صحبت کردند.

اعلامیهٔ وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان در مورد تنش‌ها در نگورنو-قره‌باغ

کابل – وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان از درگیری‌های شدید جاری میان ارمنستان و آذربایجان در منطقهٔ نگورنو-قره‌باغ نگران بوده و به خاطر تلفات انسانی و خسارات مادی ناشی از آن اظهار تأسف مینماید.

منطقهٔ نگورنو-قره‌باغ به عنوان بخشی از آذربایجان در سطح بین‌المللی به‌ رسمیت شناخته شده است. افغانستان خواهان ختم اشغال نگورنو-قرباغ بوده، در این راستا از تلاش‌های مردم و دولت آذربایجان و سایر ملل جهان پشتیبانی می‌کند.

وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان خواهان برقراری دوباره آتش‌بس و رفع بحران طولانی در این منطقه از راه مسالمت‌آمیز میباشد.

سخنرانی معین سیاسی وزارت امور خارجه در نشست وزاری امور خارجه اتحاد برای چند جانبه گرایی

کابل – آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه در جلسه وزیران امور خارجه «اتحاد برای چندجانبه‌گرایی» که به تاریخ ۲۵ سپتامبر ۲۰۲۰ در حاشیه هفتاد و پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد،‌ اشتراک کرد.

جلسه متذکره تحت عنوان:

“Our Commitment and Contribution to Building Back Better”

برگزار شد.

اتحاد برای چندجانبه‌گرایی به ابتکار کشورهای جمهوری فدرال آلمان و جمهوری فرانسه مشترکاً به منظور رسیدگی جمعی به چالش‌های چون مبارزه با تروریزم،‌ تغییر اقلیم و مبارزه مشترک با بیماری‌های همه‌گیر مانند کووید-۱۹ ایجاد شده است.

معین سیاسی در بخشی از بیاینه خویش گفت که امروز جهان به روستای جهانی تبدیل شده است‌، بنابر این ضرورت همکاری در چارچوب چند جانبه‌گرایی بیشتر از پیش میباشد. چالش های جهانی مانند: تغییر اقلیم، مشکلات صحی مشخصاً کووید- ۱۹، امنیت سایبری و تروریزم بین المللی تهدیدهای مشترک علیه جامعه جهانی بوده و نیازمند واکنش جهانی چند جانبه‌گرایانه می‌باشد.

آقای ناب اضافه کرد، جمهوری اسلامی افغانستان از اعلامیه مشترک اتحاد در امر مبارزه مشترک با کووید-۱۹ حمایت می‌نماید.

در اخیر معین سیاسی افزود، افغانستان متعهد به رساندن صدای جامعه مدنی افغانستان به ویژه زنان و جوانان به ملل متحد میباشد و در این بخش از حکومت آلمان برای حمایت برنامه نماینده جوانان افغانستان در سازمان ملل متحد ابراز سپاس و امتنان می‌کند.

سخنرانی معین سیاسی وزارت امور خارجه در نشست وزرای امور خارجه کشور های محاط به خشکه و در حال توسعه

کابل – آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت‌ امور‌ خارجه‌، به تاریخ ۲۳ سپتمبر، در نشست وزرای امور‌خارجه کشور‌های محاط به خشکه و در حال توسعه (LLDCs) که در حاشیه‌ی هفتادو پنجمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از طریق ویدیو کنفرانس دایر شد، اشتراک و سخنرانی کرد.

آقای ناب از تاثیرات اقتصادی و اجتماعی ویروس کرونا بر جهان، به ویژه بر کشورهای محاط به خشکه، یاد کرده گفت، نقش تجارت و‌ ترانزیت در توسعه‌ی اقتصادی و نقش افغانستان ‌به عنوان پل ارتباط میان کشور های ‌آسیای‌میانه و جنوب آسیا مهم و‌ کلیدی است.

ایشان خاطر نشان کردند که پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای، مانند تاپی، کاسا ۱۰۰۰، راه‌ی لاجورد و برنامه‌ی خط آهن پنج کشور در راستای ترانزیت انرژی و اتصال منطقه‌ای که در نهایت به توسعه اقتصادی منطقه‌ای منتهی می‌شود، نقش‌ مهم ایفا می‌کند.

آقای ناب صلح و امنیت را پیش‌شرط توسعه اقتصادی خوانده مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان را گام مهم در راستای پایان خشونت و‌ جنگ های دو دهه اخیر دانست. وی تاکید کرد که مردم و جمهوری اسلامی افغانستان از صلح باعزت که در آن حقوق شهروندان کشور و ارزش‌های دو دهه اخیر حفظ گردد، حمایت می‌کنند.

ملاقات سرپرست وزارت امور خارجه با هیأت جمهوری اسلامی ایران

کابل - محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، شام دیروز، با آقایان بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل، مهندس همایون حایری معاون وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و هیأت فنی و تخنیکی آن کشور که به هدف گشایش نمایشگاه اختصاصی خدمات شهری به کابل آمده اند، با حضور آقای احمد داود نورزی رئیس اجراییهٔ شرکت برشنا، در قصر ستوری وزارت امور خارجه، دیدار و گفتگو کرد.

در آغاز، وزیر امور خارجه، با خیرمقدم گفتن به هیأت جمهوری اسلامی ایران در کابل، بیان داشت که دولت جمهوری اسلامی افغانستان متعهد به گسترش و تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجارتی با کشورهای منطقه و جهان بوده، رشد تجارت و تقویت همکاری‌های اقتصادی میان کابل و تهران در بخش‌های مختلف به شمول انرژی و برق در اولویت‌های مهم سیاست خارجی رهبری دولت افغانستان قرار دارد.

سپس، آقای حایری حضور هیأت فنی و تخنیکی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان و گشایش نخستین نمایشگاه اختصاصی خدمات شهری در کابل را آغاز خوبی در راستای تقویت همکاری‌های اقتصادی و تجارتی میان کابل و تهران خواند و هدف از سفر خود و هیأت همراهش به افغانستان را، مشوره‌های فنی و تخصصی پیرامون ضرورت‌ها و نیازهای مشترک دو کشور در راستای گسترش تجارت و ترانزیت به‌شمول انرژی و برق دانست.

در این ملاقات، هردو جانب پیرامون کار مشترک فنی و تخصصی برای تولید انرژی بادی در افغانستان، چگونگی انتقال برق از ایران به شهرهای زرنج و هرات، اندازه و قیمت برق، تکمیل سند همکاری‌های جامع میان افغانستان و ایران و موضوعات مرتبط دیگر، بحث و تبادل نظر کردند.

در اخیر، وزیر امور خارجه از همکاری دولت جمهوری اسلامی افغانستان در ایجاد سهولت‌ها در راستای تجارت و ترانزیت و اتصال منطقه‌یی و تلاش‌های بیشتر وزارت امور خارجه پیرامون گسترش و تقویت مناسبات اقتتصادی، سیاسی، امنیتی و فرهنگی میان دو کشور دوست و برادر، اطمینان داد.

جلسه مشترک تاجران و نمایندگان شرکت‌های خصوصی افغانستان و ایران در وزارت امور خارجه برگزار شد

کابل – عصر امروز، جلسه مشترک نمایندگان تاجران و سرمایه گذاران جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری اسلامی ایران تحت ریاست آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه، با حضور آقای بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل و هیأت آن کشور که به هدف گشایش "نمایشگاه اختصاصی خدمات شهری" به کابل سفر کرده اند، در  سالون تشریفات وزارت امور خارجه، برگزار شد.

در آغاز، معین سیاسی وزارت امور خارجه، حضور هیأت جمهوری اسلامی ایران را در کابل خیر مقدم گفته و با یادآوری از مشترکات دینی، فرهنگی، اقتصادی و تاریخی میان مردمان دو کشور و ابراز سپاس از میزبانی طولانی دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران از پناهندگان و مهاجران افغان در آن کشور، گشایش نمایشگاه اختصاصی خدمات شهری در کابل را بهترین فرصت برای معرفی ظرفیت ها و توانایی های  فنی و تخصصی جمهوری اسلامی ایران به تاجران، سرمایه گذاران و  مردم افغانستان دانست.

آقای ناب گسترش روابط بازرگانی و سرمایه‌گذاری با کشورهای همسایه و منطقه را از اولویت‌های بنیادین سیاست خارجی افغانستان خوانده، با اشاره به مشکلات و فرصت های موجود سرمایه گذاری در افغانستان و ایران ابراز امیدواری کرد که گشایش نخستین نمایشگاه اختصاصی خدمات شهری جمهوری اسلامی ایران در کابل، آغاز خوبی در جهت رشد و توسعه تجارت، ترانزیت و سرمایه گذاری‌های مشترک میان تاجران و سرمایه گذاران دو کشور باشد.

در ادامه، سفیر جمهوری اسلامی ایران، با ابراز سپاس از همکاری های وزارت امور خارجه و نهادهای ذیربط جمهوری اسلامی افغانستان در برگزاری "نمایشگاه اختصاصی خدمات شهری" در کابل، ابراز امیدواری کرد که  گشایش این نماشیگاه و حضور نمایندگان شرکت ها و سکتور خصوصی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان باز گشای فصل جدیدی از همکاری های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور برادر و همسایه گردد.

در اخیر، نمایندگان سکتور خصوصی دو کشور دیدگاه‌ها و پرسش‌های خویش را در باره فرصت ها و مشکلات موجود، فراراه تجارت و سرمایه گذاری شرکت‌ها و سکتور خصوصی دو کشور  با مسئولین حاضر در مجلس مطرح کردند. راه حل‌های مناسب رفع مشکلات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

ملاقات سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر بریتانیا مقیم کابل

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با خانم آلیسون بلیک، سفیر بریتانیا در کابل دیدار کرد.

در آغاز، وزیر امور خارجه از خانم بلیک در پیوند به سخنرانی جامع لُرد طارق احمد، وزیر دولت برتیانیا در امور کشورهای جنوب آسیا و  مشترک‌المنافع و سازمان ملل، در مراسم گشایش مذاکرات صلح افغانستان، سپاسگزاری نمود. آقای اتمر همچنین از همکاری بریتانیا با دولت و مردم افغانستان طی نزده سال گذشته قدردانی کرد.

در ادامه، وزیر خارجه پیرامون روند صلح صحبت نموده اظهار داشت که برقراری آتش‌بس بشر دوستانه، ایجاد میکانیزم نظارت بر کاهش خشونت‌ها، حفظ دستاوردهای نزده سال گذشته و گسترش همکاری‌های منطقه‌یی برای موفقیت روند صلح مهم اند.

خانم بلیک آغاز گفتگوهای صلح را به مردم و دولت افغانستان تبریک گفته ابراز امیدواری کرد که این مذاکرات به نتیجهٔ مطلوب برسند. وی همچنین بر حمایت دوامدار دولت خود از روند صلح افغانستان ، تقویت اجماع منطقه‌‌یی و بین‌المللی و حفظ دستاوردهای دموکراتیک نزده سال گذشته تأکید کرد.

 در خاتمه، دو طرف بر لزوم گسترش و تقویت بیشتر همکاری‌های دو جانبه میان افغانستان و بریتانیا تأکید کردند. خانم بلیک بر تعهد ادامه همکاری های کشورش با افغانستان به آقای اتمر اطمینان داد.

ملاقات وزیر امور خارجه با نماینده خاص چین برای افغانستان

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، در دفتر کارش با آقای لیو ژین نمایندهٔ ویژهٔ جمهوری خلق چین  برای افغانستان دیدار کرد.

در این ملاقات، وزیر امور خارجه از سخنرانی همه‌جانبهٔ جلالتمآب وانگ یی وزیر امور خارجهٔ جمهوری خلق چین در نشست افتتاحیهٔ گفتگوهای صلح افغانستان ابراز امتنان نمود و از همکاری‌های چین با دولت و مردم افغانستان در شرایط دشوار مبارزه با ویروس کرونا، ستایش کرد.

با اشاره به موفقیت روند صلح، آقای اتمر موضوع کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس بشردوستانه را مطرح نمود و نقش کشورهای همسایه و منطقه به‌ویژه جمهوری خلق چین را در تحقق این خواست مشروع دولت و ملت افغانستان مهم دانست.

در ادامه، آقای لیو با ابراز خرسندی از آغاز گفتگوهای صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان،  در مورد حمایت کشور متبوعش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها به آقای اتمر اطمینان داد. وی کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس را برای موفقیت روند صلح حیاتی دانسته بر موقف قاطع دولت‌اش برای حمایت از یک افغانستان متحد، مرفه و دارای حاکمیت ملی تأکید ورزید.

 در این ملاقات، افزون بر بحث پیرامون گفتگوهای صلح، در مورد تقویت و گسترش همکاری‌های دو جانبه و چندجانبه در سطح منطقه، مبارزه با تروریزم، اتصال منطقه‌یی و سایر موضوعات مورد علاقه صحبت و تبادل نظر صورت گرفت.

در اخیر، وزیر امور خارجه کشور حمایت جمهوری خلق چین را از دولت و مردم افغانستان در بخش‌های گوناگون به‌خصوص روند صلح مهم خوانده، بر تقویت و گسترش روابط میان دو کشور تأکید کرد.

ملاقات سرپرست وزارت امور خارجه با هیأت جمهوری اسلامی ایران

کابل - محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، پس از  چاشت سه‌شنبه با هیأت جمهوری اسلامی ایران  که به هدف گشایش نمایشگاه اختصاصی خدمات شهری به کابل آمده اند، با حضور آقایان بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل و مهندس همایون حایری معاون وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران، در قصر ستوری وزارت امور خارجه، دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه، حضور هیأت ایرانی را به کابل خیرمقدم گفته، پیرامون روابط دیرینه و تاریخی دو ملت صحبت کرد و از همکاری‌های دولت و مردم ایران در عرصه‌های گوناگون به‌شمول مبارزه با ویروس کرونا، سپاسگزاری نمود. آقای اتمر تقویت و گسترش دادوستد اقتصادی و تجارتی میان افغانستان و ایران را مهم خواند و گشایش «نمایشگاه صنعت، آب، فاضلاب، خدمات شهری و ارتباطات ایران» در کابل را ابتکار نیک و آغاز خوبی در راستای تقویت همکاری‌ها میان دو کشور دانست.

در ادامه، آقای حایری تقویت همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، امنیتی و سیاحتی میان افغانستان و ایران را به نفع دولت‌ها و مردمان دو کشور همسایه و برادر دانسته، ابراز امیدواری کرد که افغانستان و ایران بتوانند در بخش‌های تجارت و ترانزیت، انرژی برق و اتصال منطقه‌یی همکاری همه‌جانبه داشته باشند.

در این ملاقات، هردو جانب پیرامون سایر مسایل با ‌اهمیت به‌شمول همکاری‌های تجارتی، ترانزیت، مواصلات، کار مشترک برای تولید انرژی بادی، حمل و نقل و خدمات شهری، تبادل مهارت‌های انجینیری و فنی، جهان‌گردی، گشایش خط‌آهن خواف-هرات، اهمیت بندر چابهار، تکمیل سند همکاری‌های جامع میان افغانستان و ایران و تقویت همکاری‌ها میان تاجران و سکتور خصوصی دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

در اخیر، وزیر امور خارجه از همکاری‌های مستمر و دوامدار جمهوری اسلامی ایران برای افغانستان در بخش‌های گوناگون به‌شمول حمایت آن کشور از روند صلح افغانستان، ابراز سپاس و امتنان کرد.

ملاقات سرپرست وزارت امور خارجه با نمایندهٔ ویژه سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان

کابل – محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه، پس از  چاشت سه شنبه، با خانم دیبورا لیونز، نمایندهٔ ویژهٔ سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان، در قصر ستوری وزارت امور خارجه، ملاقات کرد.

در این دیدار، وزیر امور خارجه اعلامیهٔ شورای امنیت سازمان ملل را پیرامون آغاز مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان ستود و توافق روی کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش بس را خواست مهم و اساسی دولت و مردم افغانستان شمرد.

خانم لیونز، با اظهار خرسندی از شروع گفتگوها میان هیأت‌های مذاکره‌‌کنندهٔ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، اجماع جهانی و منطقه‌یی را در حمایت از موفقیت روند صلح مهم و حیاتی دانسته و ابراز امیدواری نمود که طرفین مذاکره‌کننده بتوانند روی موضوعات مهم منجمله برقراری آتش‌بس به توافق برسند.

نمایندهٔ خاص سرمنشی ملل متحد با اشاره به کنفرانس ژنیو که قرار است در نوامبر امسال برگزار شود، روی ظرفیت‌ها و طرح‌های موجود برنامه‌های انکشافی به سرپرست ‌وزیر امور خارجه معلومات داد. خانم لیونز در مورد نمایند‌گی‌های موجود سازمان ملل در کشورهای همسایه و نقش مساعدی که این نمایند‌گی‌ها در زمینهٔ جلب حمایت کشورهای منطقه از روند صلح می‌توانند داشته باشند، صحبت کرد.

افزون بر بحث روی ضرورت کاهش‌ خشونت‌ها، برقراری آتش‌بس فراگیر و حمایت‌های جهانی از روند صلح، هر دو جانب روی اتصال منطقه‌یی، مبارزه با مواد مخدر، قاچاق انسان و سایر جرایم سازمان‌یافته صحبت و تبادل نظر کردند.

در اخیر، وزیر امور خارجه با تأکید بر نقش مثبت و سازندهٔ سازمان ملل در ایجاد اجماع منطقه‌یی و جهانی پیرامون موفقیت مذاکرات صلح، از تعهد دوامدار و همکاری مستمر آن سازمان برای افغانستان در بخش‌‌های مختلف ابراز سپاس و امتنان کرد.

ملاقات تعارفی سرپرست وزارت خارجه با سفیر جدید اتحادیهٔ اروپا مقیم کابل

کابل – محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه، صبح امروز با آقای آندریاس برانت، سفیر جدید اتحادیهٔ اروپا برای افغانستان دیدار کرد.

 سرپرست وزارت خارجه ضمن خوش‌آمدگویی نامزدسفیر اتحادیهٔ اروپا در افغانستان، همکاری‌ها و حمایت‌های اتحادیهٔ اروپا را با افغانستان طی نزده سال گذشته تمجید کرد. آقای اتمر از همکاری نزدیک وزارت خارجه با مأموریت اتحادیهٔ اروپا در کابل به آقای آندریاس برانت اطمینان داد.

 سفیر برانت با تأکید بر ادامهٔ کمک‌های اتحادیهٔ اروپا به افغانستان در زمینه‌های مختلف، ابراز نمود که در وی در زمان مأموریت خویش، برای تقویت بیشتر روابط افغانستان با اتحادیهٔ اروپا تلاش خواهد کرد. در جریان این ملاقات تعارفی، آقای برانت کاپی اعتمادنامهٔ خود را به سرپرست وزارت امور خارجه تقدیم کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه و شارژدافیر سفارت ایالات متحدهٔ امریکا پیرامون روند صلح افغانستان صحبت نمودند

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه با آقای راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحدهٔ امریکا در کابل دیدار کرد.

آقای اتمر از مردم و دولت ایالات متحدهٔ امریکا بابت حمایت و تعهد دوامدار شان برای افغانستان در  طول نزده سال گذشته سپاسگزاری نموده و در مورد بیانیهٔ پرمحتوا و جامع جلالتمآب مایک پمپیو، وزیر امور خارجه آن‌کشور در مراسم گشایش گفتگوهای صلح قطر، صحبت کرد.

دو طرف از آغاز مذاکرات صلح و پیشرفت‌های صورت گرفته ابراز خرسندی نمودند و خوش‌بینی خویش را برای دستیابی به یک صلح پایدار، ابراز کردند.

در ادامه، آقایان اتمر و ویلسن در مورد اولویت‌های دولت افغانستان ازجمله تأمین آتش‌بس فراگیر و ایجاد مکانیزمی برای نظارت از کاهش خشونت‌ها، بحث کردند.

هردو جانب همچنان در مورد فرصت‌های گسترش روابط سه جانبه بین افغانستان، ایالات متحده و کشورهای آسیای میانه به عنوان بخشی از بسیج منطقه‌یی برای روند صلح در افغانستان گفتگو کردند.

این دیدار در حالی پایان یافت که طرفین بر لزوم گسترش و تقویت بیشتر همکاری‌های دوجانبه بین افغانستان و ایالات متحده تأکید کردند، و آقای ویلسن از تعهد و همکاری دوامدار کشورش با افغانستان به آقای اتمر اطمینان داد

نتایج و دستاورد های سفر سرپرست وزارت امور خارجهٔ کشور به جمهوری تاجیکستان

کابل –  محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، بنابر دعوت رسمی آقای سراج الدین مهرالدین وزیر خارجهٔ جمهوری تاجیکستان، به هدف انجام مذاکرات عمیق و گسترده، در مورد موضوعات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، تجارت و ترانزیت و همکاری های سرحدی، در رأس هیأت بلندرتبهٔ دولتی برای یک سفر دو روزه به تاریخ ۲۷ سنبله سال روان وارد شهر دوشنبه پایتخت جمهوری تاجیکستان شد.

در این سفر آقای اتمر را محمد یما شمس رئیس عمومی اداره مستقل خط آهن افغانستان و سرپرست وزارت فواید عامه، جنرال عبادالله عباد معاون مشاور امنیت ملی، عبدالکریم ملکیار معین وزارت صنعت و تجارت، محمد عیسی قدرت معین گمرکات وزارت مالیه، محمد داود نورزی رییس د افغانستان برشنا شرکت، شاه زمان میوندی رئیس اداره ملی محیط زیست و والیان ولایات بدخشان، تخار و کندز  و تعدادی از روسای شعبات ذیربط وزارت امور خارجه همراهی می‌کردند.

آقای اتمر بر علاوه مذاکرات با همتای تاجیک خویش، با جلالتمآب امام علی رحمان رئیس جمهوری، قاهر رسول‌زاده صدراعظم، نصرالله محمودزاده دبیر شورای امنیت تاجیکستان، سید مومن یتیموف رییس کمیتهٔ امنیت دولتی تاجیکستان و برخی دیگر از مقامات آن‌کشور دیدار و روی گسترش همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی دو کشور بحث و  تبادل نظر کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه، افزون بر تقدیم تمنیات نیک جلالتمآب رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی و مردم افغانستان به جلالتمآب رئیس‌جمهور امام‌علی رحمان، از حمایت‌های همیشه‌گی دولت و مردم تاجیکستان از افغانستان قدردانی کرد. آقای اتمر در مورد برنامهٔ سفر آیندهٔ رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به تاجیکستان، با رئيس جمهور امام‌علی رحمان صحبت کرد.

مقامات دو کشور در فضای بسیار صمیمانه و برادری، روی تقویت و گسترش هرچه بیشتر روابط دوجانبه از جمله توسعهٔ تجارت و ترانزیت، تولید و انتقال برق، ایجاد خط آهن، مبارزه با تروریزم و تندروی، همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی، مهار جرایم سازمان‌یافته، تقویت جایگاه افغانستان در همکاری‌های منطقه‌یی و تحکیم روابط فرهنگی صحبت‌ و تبادل نظر کرده و به تفاهمات و توافقات زیر دست یافتند:

۱. تحکیم روابط سیاسی و جایگاه منطقه‌یی

جلالتمآبان محمد اشرف غنی رئیس‌ جمهوری افغانستان و امام‌علی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان، به تاریخ ۳ سنبلهٔ سال روان در صحبتی تیلفونی، چشم‌انداز روشنی را برای مناسبات و همکاری‌های درازمدت دو کشور ترسیم کرده و توافق نمودند تا با افزایش دیدارها و گفتگوهای دوجانبه، روابط دو ملت باهم برادر هم‌تاریخ و هم‌فرهنگ را بیشتر از پیش گسترش دهند. مقامات افغانستان و تاجیکستان روابط دو کشور را نمونه‌يی از عالی‌ترین سطح همسایگی نیک و حسن همجواری دانستند که بر پیوندهای عمیق تمدنی، مشترکات وسیع تاریخی و دادوستدهای فرهنگی میان دو ملت باهم برادر استوار می‌باشد.

جلالتمآب امام‌علی رحمان در ملاقات با سرپرست وزارت خارجه، همکاری با افغانستان را از اولویت‌های سیاست خارجی تاجیکستان شمرده، بر گسترش همکاری‌های استراتیژیکِ امنیتی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور تأکید کرد. بادرنظرداشت اهمیت ارتقای روابط دو جانبه و ظرفیتهای موجود همکاری مقامات دو دولت متعهد شدند تا برای تعمیق و تحکیم هرچه بیشتر روابط دوجانبه، روی تدوین و امضای سند همکاری‌های استراتیژیک گام‌های عملی بردارند.

در خصوص روابط منطقه‌یی، مقامات تاجیک، افغانستان را بخشی از خانوادهٔ بزرگ آسیای میانه خوانده تعهد نمودند تا بر علاوه حمایت از روند صلح و پروژه‌های اقتصادی افغانستان، برای ایجاد اجماع منطقه یی در میان کشور های آسیای میانه با افغانستان همکاری کنند. در همین راستا، تاجیکستان وعده سپرد تا از عضویت کامل افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای، سازمان امنیت و همکاری اروپا و سایر ساختارهای منطقه‌یی و فرامنطقه‌یی، حمایت کند.

۲. پشتیبانی از روند صلح افغانستان

رئیس جمهور و مقامات عالیرتبهٔ تاجیکستان پشتیبانی همه‌جانبهٔ خویش را از پروسهٔ همه‌شمول صلح و حفظ دستاوردهای نزده سال گذشته ابراز داشته و بر برقراری صلح پایدار، باعزت و مبتنی بر خواست و ارادهٔ مردم افغانستان تأکید ورزیدند. جلالتمآب امام علی رحمان اظهار داشت که ملت تاجیکستان همیشه از موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان در تأمین امنیت و صلح پایدار پشتیبانی و بر حل مشکلات از راه مسالمت‌آمیز تأکید کرده است.

۳. تقویت همکاری‌های امنیتی و سرحدی

افغانستان و تاجیکستان توافق کردند تا همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی را تقویت بخشیده و در مبارزه با تروریزم و جلوگیری از قاچاق انسان، قاچاق اسلحه، قاچاق مواد مخدر و سایر جرایم سازمان‌یافته، برنامه‌های مشترک را عملی سازند. همچنان موافقت شد تا دو کشور در تحقق اهداف امنیتی در سطح محلی، ملی و منطقه‌یی همکاری نموده از اقدامات همدیگر حمایت کنند.

در خصوص همکاری‌های سرحدی، والی‌های ولایات بدخشان، تخار و کندز با همتایان تاجیک خود روی همکاری‌های سرحدی مذاکره کردند و روی اقدامات مشترک در سه مورد زیر به توافق رسیدند:

  • راه اندازی تلاش‌های مشترک در سطوح محلی برای تأمین امنیت مرزها و جلوگیری از قاچاق انسان، اسلحه و مواد مخدر؛
  • فعال‌سازی و مصون‌سازی همه پل‌ها و گذرگاه‌ها میان دو کشور؛ و
  • عرضهٔ خدمات عامه به ‌شمول کمک‌های صحی و غذایی به نواحی دشوارگذر در مناطق مرزی.

دو طرف تعهد کردند تا مرزهای دو ملت دوست را با تلاش‌های مشترک، به سرحدات صلح و برادری بی‌مانند مبدل سازند.

۴. گسترش روابط اقتصادی دوجانبه و چندجانبه

مقامات افغانستان و تاجیکستان گسترش روابط اقتصادی را مهم‌ترین عامل تقویت جایگاه افغانستان در مناسبات منطقه‌یی دانستند. رییس‌جمهور امام‌علی رحمان در دیدارش با سرپرست وزارت امور خارجه اظهار داشت که تعقیب پروژه‌های زیربنایی از جمله انتقال انرژی برق عامل جذب افغانستان در روند همکاری‌های منطقه‌یی می‌باشد. دو کشور در پیوند به تطبیق پروژه‌های زیربنایی، توسعهٔ تجارت و ترانزیت، انتقال انرژی، زراعت و محیط زیست به توافقات زیر دست یافتند:

انتقال انرژی: دو جانب بر تطبیق توافقات قبلی در مورد انرژی برق تأکید کردند و روی یک‌رشته اقدامات جدید در خصوص تولید، خرید و انتقال برق بحث کردند. فیصله شد تا متخصصان دو کشور در مورد اقدامات پیشنهادی نظر داده، زمینهٔ عملی‌شدن توافقات جدید را فراهم سازند. همچنان تأکید شد تا پروژه‌های تولید، ترانزیت و انتقال برق که در اتصال منطقه‌یی و تقویت جایگاه افغانستان در منطقه نقش اساسی دارند، در اولویت‌های همکاری‌های دوجانبه میان دو دولت قرار گیرند. تاجیکستان که در اعمار بندهای برق تجارب کافی دارد اعلام آمادگی کرد تا با افغانستان در این زمینه همکاری کند.

خط آهن: طرفین موافقت کردند تا تمدید خط آهن الی کندز مورد بررسی قرار گیرد و سپس روی وصل آن به مزار شریف و شبکه‌های ملی و منطقه‌یی اقدام شود. همچنان توافق شد تا بحث‌ها روی احداث خط‌آهن پنج جانبهٔ چین، افغانستان، تاجیکستان، قرغزستان و ایران، پیگیری شوند.

تجارت و ترانزیت: در بخش تجارت توافق شد، روی افزایش واردات و صادرات میان دو کشور به خصوص در زمان فراگیری ویروس کرونا اقدامات عملی روی دست گرفته شود. به منظور توسعهٔ تجارت و ترانزیت دوجانبه و چندجانبه، تصمیم اتخاذ شد تا نهادهای سکتوری دو کشور باهم نشست‌های مشترک برگزار نموده، زمینه‌ها و عوامل رشد تجارت و ترانزیت را بررسی کنند و مطابق به آن برنامه‌های عملی را طرح و برای عملی‌شدن آماده سازند.

زراعت و محیط زیست: در خصوص گسترش همکاری زراعتی، تبادل نظر صورت گرفت و فیصله شد تا متخصصین دو کشور در مورد روش‌های نوین افزایش تولیدات زراعتی همکاری کنند. در بخش محیط زیست، در حضورداشت وزیران خارجهٔ دو کشور، یادداشت تفاهم میان ادارات حفاظت از محیط زیست دو کشور به امضا رسید و قرار شد برای تحقق مفاد آن، یک گروه فنی مشترک ایجاد شود.

۵. افزایش تعاملات علمی-فرهنگی

دو طرف روی افزایش تعاملات فرهنگی از جمله تجلیل از شخصیت‌های ادبی و مناسبت‌های مشترک، برگزاری هفته‌های فرهنگی، و برگزاری همایش‌ها و سیمینارهای علمی صحبت و تبادل نظر کردند. مقامات تاجیکستان ضمن استقبال از افزایش دادوستدهای فرهنگی، تعهد کردند تا همکاری‌های خویش را در بخش آموزش و فراهم‌کردن بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان افغان ادامه دهند.

دیدار سرپرست وزارت امور خارجه با افغان‌های مقیم دوشنبه

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ کشور شام جمعه ۲۸ سنبله با شماری از نمایندگان مهاجران، محصلان و تاجران در مقر سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم شهر دوشنبه دیدار نمود.

در این نشست، نماینده‌گان افغان‌ها روی موضوعات گوناگون با سرپرست وزارت خارجه گفتگو کردند و  و مشکلات‌شان را با سرپرست وزارت خارجه مطرح کردند. رسمی‌شدن لیسهٔ سامانیان در چارچوب وزارت معارف، رسیدگی به مشکلات رفت‌وآمد دانشجویان در دوران کرونا، و رفع موانع سرحدی برای انتقال آسان کالاهای تاجران عمده‌ترین مسایل مورد بحث این نشست بودند.

سرپرست وزارت خارجه پس از شنودن صحبت‌ خواست‌ها و پیشنهاد‌های نماینده‌گان مهاجران افغان، به سفیر افغانستان در شهر دوشنبه هدایت داد تا در مورد رفع مشکلات شان در تفاهم با مرکز رسیدگی جدی صورت گیرد. آقای اتمر وعده سپرد تا مسایل یاد شده را خودش از کابل پیگیری کند.

آقای اتمر دستآوردهای سفرش به کشور دوست تاجیکستان صحبت‌های همه‌جانبه داشت و نقش افغان‌های مقیم تاجیکستان را در تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه میان دو کشور دوست و هم‌تاریخ و هم‌فرهنگ ارزنده خواند. آقای اتمر آموزش و تحصیل را مهم‌ترین عامل صلح و ثبات و آبادی در کشور دانست و از محصلان افغان خواست تا پس از تحصیل علم و دانش، به‌ کشور برگشته و در پیشرفت و ترقی وطن سهم فعال بگیرند.

دیدار سرپرست وزارت خارجه با رییس کمیتهٔ امنیت ملی تاجیکستان

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز جمعه ۲۸ سنبله با سید مومن یتیموف رییس کمیتهٔ امنیت دولتی تاجیکستان ملاقات کرد.

آقای اتمر در مورد پیگیری تصامیم و‌ مذاکرات سفر اخیر آقای یتیموف به کابل، صحبت کرده آمادگی افغانستان را برای تحکیم همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی با تاجیکستان اعلام داشت.

سپس آقای یتیموف بر اهمیت گسترش تلاش‌های دوجانبه در عرصه‌های امنیتی و اطلاعاتی تأکید کرد و آمادگی تاجیکستان را برای ارتقای همکاری‌ها با افغانستان اعلام نمود.

دوطرف تعهد کردند تا در تأمین صلح و ثبات، مبارزه با تروریزم و تندروی و مهار جرایم سازمان‌یافته، همدیگر را در سطح محلی، ملی و منطقه‌یی حمایت کنند.

ملاقات سرپرست وزارت خارجه با صدراعظم تاجیکستان

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، به ادامهٔ دیدارهایش با مقامات تاجیک، امروز با جلالتمآب قاهر رسول‌زاده صدراعظم تاجیکستان دیدار و گفتگو کرد.

دو طرف در مورد تحقق صلح پایدار در افغانستان، گسترش همکاری‌های اقتصادی، تقویت جایگاه افغانستان در همکاری‌های منطقه‌یی، و تحکیم روابط فرهنگی میان دو کشور صحبت و تبادل نظر کردند.

در این نشست توافق شد تا نهادهای سکتوری دو کشور برای طرح و اجرای پروژه‌های عملی در عرصه‌های اقتصاد، انرژی، تجارت و ترانزیت، نشست‌های مشترک را برگزار نموده در این راستا باهم یکجا کار کنند. همچنان تأکید شد تا پروژه‌های تولید، ترانزیت و انتقال برق که در اتصال منطقه‌یی و تقویت جایگاه افغانستان در منطقه نقش اساسی دارند، در اولویت‌های همکاری‌های دوجانبه میان دو دولت قرار گیرند.

با اشاره به مشترکات فرهنگی دو کشور، صدراعظم تاجیکستان بر تحکیم روابط علمی و فرهنگی تأکید کرد و افزود که با وجود امکانات محدود، دولت تاجیکستان در فراهم‌آوری بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان افغان همکاری خواهد کرد.

در پایان، سرپرست وزارت امور خارجه از دولت و ملت تاجیکستان برای همکاری‌های همیشگی ‌شان در عرصه‌های گوناگون سپاسگزاری کرد. آقای اتمر پشتیبانی تاجیکستان را از موقف جمهوری اسلامی افغانستان در تأمین صلح پایدار ستود و بر تقویت همکاری‌های استراتیژیک در بخش‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی تأکید کرد.

ملاقات وزیر امور خارجه با دبیر شورای امنیت تاجیکستان

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، در ادامهٔ دیدارهایش با مقامات تاجیکستانی، با دبیر شورای امنیت ملی تاجیکستان آقای نصرالله محمودزاده ملاقات کرد.

در این دیدار، آقای اتمر از حمایت تاجیکستان از موقف جمهوری اسلامی افغانستان در روند صلح و مذاکرات با طالبان قدردانی کرد و همکاری دو کشور را در مبارزه با تروریزم، تأمین امنیت سرحدات و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر مهم و اساسی خواند.

سپس آقای محمودزاده بر اهمیت گسترش تلاش‌های دوجانبه برای مبارزه با تروریزم و امنیت سرحدات، تأکید کرد و آمادگی تاجیکستان را برای همکاری با افغانستان در بخش‌های یادشده اعلام کرد.

همچنین، دو طرف در خصوص استرداد محبوسین، ایجاد کمیسیون همکاری‌های امنیتی میان دو کشور و ایجاد راهکار جامع و موثر منطقه‌‌یی برای مبارزه با تروریزم، بحث و تبادل نظر کردند.

ملاقات سرپرست وزارت خارجه با رییس‌جمهور تاجیکستان

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، با جلالتمآب امام‌‌علی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان دیدار و گفتگو کرد.

در آغاز، رئیس جمهور تاجیکستان آغاز مذاکرات صلح افغانستان را برای وزیر خارجه و مردم افغانستان تبریک گفت.‌ آقای امام‌علی رحمان، ضمن ابراز امیدواری در مورد موفقیت مذاکرات صلح، از پشتیبانی دولت تاجیکستان از روند صلح و موقف اصولی جمهوری اسلامی افغانستان، به وزیر امور خارجهٔ کشور اطمینان داد.

سرپرست وزارت امور خارجه تمنیات نیک جلالتمآب رییس‌جمهور محمد اشرف غنی و ملت افغانستان را به حضور رییس‌جمهور امام‌علی رحمان پیشکش نمود و از حمایت‌های همیشه‌گی دولت و مردم تاجیکستان ابراز قدردانی کرد. همچنان، آقای اتمر در مورد برنامه رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که قرار است در آیندهٔ نزدیک به تاجیکستان سفر کند، به رئيس جمهور تاجیکستان معلومات داد.

رییس‌جمهور امام علی رحمان ضمن تأکید بر توسعهٔ روابط دو کشور در عرصه‌های اقتصادی، تجارتی و علمی-فرهنگی، همکاری با افغانستان را از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری تاجیکستان شمرد. با اشاره به تقویت جایگاه افغانستان در منطقه، رییس‌جمهور رحمان تأیید کرد که تعقیب پروژه‌های زیربنایی از جمله انتقال انرژی برق عامل جذب افغانستان در روند همکاری‌های منطقه‌یی می‌باشد. آقای رحمان همچنان گفت که ملت تاجیکستان همیشه از موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان در تأمین امنیت و صلح پایدار پشتیبانی نموده و در راستای حل مشکلات سعی و تلاش کرده است.

در ادامه، دو جانب در پیوند به تطبیق پروژه‌های زیربنایی، توسعهٔ تجارت و ترانزیت، انتقال انرژی، مبارزه با تروریزم و تندروی، مهار جرایم سازمان‌یافته، تحکیم همکاری‌های سرحدی، گسترش دادوستد فرهنگی و آموزش کادرهای مسلکی افغانستان صحبت‌های مفصل داشتند. آقای اتمر با تأکید بر پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی میان دو کشور، خواهان گسترش روابط دوجانبه به سطح همکاری‌های استراتیژیک شد.

در پایان، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجهٔ کشور پشتیبانی تاجیکستان را از موقف جمهوری اسلامی افغانستان در قبال روند صلح ستایش کرد و از ارادهٔ کشور دوست و برادر تاجیکستان برای توسعه و تحکیم همکاری‌های دوجانبه ابراز سپاس و امتنان نمود.

سخنرانی معین سیاسی وزارت امور خارجه در نشست وزار امور خارجه کشورهای کمترین توسعه یافته

کابل – آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت‌ امور‌خارجه‌ به تاریخ ۱۷ سپتمبر در نشست وزرای امور‌خارجه کشور‌های کمترین توسعه یافته (LDCs) که در حاشیه هفتادو پنجمین اجلاس مجمع عمومی از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، اشتراک و سخنرانی کرد.

آقای ناب با اشاره به مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، آفاز مذاکرات را گام مهم در راستای پایان خشونت و‌ جنگ های دو دهه اخیر عنوان کرد. معین سیاسی اضافه کرد که مردم و نظام جمهوری اسلامی افغانستان از صلح باعزت که در آن حقوق شهروندان افغان و ارزش های دو دهه اخیر حفظ گردد، حمایت می‌کنند.

معین سیاسی در مورد  تاثیرات ناگوار و‌ مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به ویژه در کشور های کمترین توسعه یافته گفت، برگزاری پنجمین اجلاس ملل متحد در مورد کشور‌های LDCs برای رسیدگی به مشکلات اقتصادی این کشور‌ها به شمول‌ موضوعات ویروس کرونا حایز اهمیت می باشد.

افغانستان و تاجیکستان سند همکاری‌های استراتیژیک امضا می‌کنند

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، که در رأس یک هیأت بلند‌رتبه به دوشنبه پایتخت تاجیکسان سفر کرده است، با همتای تاجیک خود آقای سراج الدین مهرالدین وزیر امور خارجهٔ جمهوری تاجیکستان، ملاقات کرد.

آقای اتمر ضمن ابراز سپاس و قدردانی از دعوت و پذیرایی گرم مقامات تاجیک، استقلال تاجیکستان را به دولت و ملت دوست و برادر تاجیک تبریک گفت و از حمایت‌های تاجیکستان از افغانستان در مواقع سخت و دشوار از جمله در امر مبارزه با کوید ۱۹ سپاسگزاری کرد. آقای اتمر همچنان موضعگیری اصولی تاجیکستان را در حمایت از موقف افغانستان در خصوص صلح و مذاکرات با طالبان ستود.

آقای اتمر گفت: صلح افغانستان، صلح منطقه است و ما خواهان رسیدن به صلحی استیم که در نتیجهٔ آن ارزش‌ها و دست‌آوردهای نظام جمهوری حفظ و تقویت شوند و طالبان به ارادهٔ آزاد مردم افغانستان احترام گذارند.

در پیوند به همکاری‌های امنیتی میان دو کشور، سرپرست وزارت خارجه ابراز داشت که دو کشور می‌توانند در دو سطح ملی و ولایتی باهم کار کنند و برنامهٔ مشترک امنیتی را در چارچوب همکاری‌های استراتیژیک طرح و عملی سازند.

آقای اتمر با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی میان افغانستان و تاجیکستان گفت:‌ ما خواهان گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور استیم و این پیوندها را می‌توان از راه برگزاری هفته‌های فرهنگی، تجلیل از شخصیت‌های فرهنگی دو کشور و زمینه‌سازی برای آموزش محصلان افغانستان در تاجیکستان در مقاطع مختلف گسترش داد.

وزیر امور خارجه افغانستان روی اهمیت برگزاری هشتمین نشست کمیسیون همکاری‌های اقتصادی-تجارتی میان دو کشور تأکید کرده و با اشاره به حجم تجارت میان دو کشور و قابلیت افزایش آن گفت: افغانستان خواهان خریداری برق بیشتر از تاجیکستان می‌باشد و به این منظور رئیس برشنا موسسه در این سفر حضور دارد تا با همتایان تاجیک خود صحبت کند.

سپس آقای سراج‌الدین مهرالدین وزیر امور خارجه تاجیکستان ضمن ابراز خیر مقدم به آقای اتمر و هیأت همراه‌، از آغاز مذاکرات صلح افغانستان استقبال کرد و از حمایت کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها اطمینان داد.

در خصوص همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و ترانزیتی، آقای مهرالدین از طرح تدوین و امضای سند همکاری‌های استراتیژیک میان دو کشور استقبال کرد و خواهان توسعهٔ تجارت و ترانزیت و همچنین گسترش همکاری‌های فرهنگی میان افغانستان و تاجیکستان شد. آقای مهرالدین گفت: تاجیکستان تجربهٔ کافی در اعمار بندهای آب دارد و آمادهٔ همکاری با افغانستان در این خصوص می‌باشد.

وزیر خارجهٔ تاجیکستان در پیوند به سفر رئیس‌جمهوری تاجیکستان به مرز و گفتگو با مردم دروازها، تهدیدات مشترک تروریستی، مشکل قاچاق در امتداد سرحدات و نیاز به اقدام مشترک، نیز بحث‌های همه‌جانبه داشت و اطمینان داد که تاجیکستان از مبارزهٔ افغانستان علیه تروریزم و جرایم سازمان‌یافته حمایت می‌کند.

همچنین، حمایت تاجیکستان از عضویت کامل افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای و سازمان امنیت و همکاری اروپا و فارمت‌های منطقه‌یی، برگزاری نشست‌های مشورت‌های سیاسی، توسعهٔ همکاری ترانسپورتی و ترانزیتی، احداث خط‌آهن پنج جانبه (چین، افغانستان، تاجیکستان، قرغزستان و ایران)، انتقال محموله‌های کمک‌های بشری از طریق خاک تاجیکستان به بدخشان افغانستان، استرداد محبوسین، ایجاد کمیسیون همکاری‌های امنیتی میان دو کشور و ایجاد یک راهکار جامع و موثر منطقه‌یی برای مبارزه با تروریزم، از موضوعات عمدهٔ بحث و تبادل نظر میان وزیران خارجه دو کشور بود.

گفتنی است که در حضورداشت وزیران خارجهٔ دو کشور، یادداشت تفاهم میان ادارات حفاظت از محیط زیست دو کشور به امضا رسید.

سفر محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور به تاجیکستان

کابل –  محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان بنابر دعوت رسمی وزیر خارجهٔ تاجیکستان، در رأس یک هیأت بلند پایهٔ دولتی برای یک سفر دو روزه امروز ۲۷ سنبله ۱۳۹۹ عازم شهر دوشنبه - پایتخت جمهوری تاجیکستان گردید.

در این سفر رسمی، قرار است آقای اتمر با آقای امام علی رحمان رئیس جمهوری، قاهر رسول‌زاده صدراعظم، سراج‌الدین مهرالدین وزیر خارجه، و سید مؤمن یتیم‌اوف رئیس کمیتهٔ دولتی امنیت ملی تاجیکستان دیدار و گفتگو کند. بحث‌ها و مذاکرات روی تقویت هرچه بیشتر روابط دو کشور در بخش‌های امنیتی و سرحدی، ترانسپورت، سرمایه‌گذاری، تجارت و ترانزیت، و انرژی متمرکز خواهند بود.

سرپرست وزارت امور خارجه را در این دیدار رسمی شماری از مقامات دولتی، والیان و اعضای پارلمان همراهی خواهند کرد.

یادبود از نزدهمین سالروز شهادت قهرمان ملی و هفته شهید

کابل – عصر دیروز چهارشنبه ۲۶ سنبله، محفل باشکوهی به مناسبت نزدهمین سالروز شهادت قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود و هفته شهید، با حضور جلالتمآبان، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور، داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، احمد ولی مسعود رئیس بنیاد شهید احمد شاه  مسعود، اعضای کابینه، سفرا و نمایندگان کشورها و جمعی از شخصیت‌های ملی، سیاسی و جهادی کشور، در وزارت امور خارجه برگزار شد.

در آغاز، جلالتمآب وزیر امور خارجه، هفته شهید و نزدهمین سالروز  شهادت قهرمان ملی کشور را به حاضران تسلیت گفته، برگزاری این محفل را احترام گذاشتن به کارکردها، افتخارات و اهداف شهدا و پاسداری از آرمان های مقدس آنان دانست. ایشان بر حفظ ارزش های مشترک و دستآورد های 19 ساله اخیر که به برکت جان فشانی های ملت غیور  و صلح دوست کشور و شهدای افغانستان به دست آمده است، در روند مذاکرات صلح تاکید کرد.

سپس، آقای احمد ولی مسعود رئیس بنیاد شهید احمد شاه مسعود در مورد صلح و جنگ از دید قهرمان ملی کشور  صحبت کرده اظهار داشت که هر چند  قهرمان ملی بیشترین دوران مبارزاتی اش را در نبرد و مقاومت سپری نمود و در بیرون از کشور به عنوان یک جنگجوی مقاوم شناخته شد؛ اما به جنگ و ادامه آن هرگز باور نداشت و تشنه صلح، ثبات و آرامی کشور و مردمش بود.

متعاقباً، جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی با اتحاف دعا بر روح شهدای با نام و گمنام کشور و ابراز تسلیت به خانواده های آنان، در باره تلاش های قهرمان ملی کشور برای گفتگو با مخالفین و جستجوی راه حل صلح آمیز برای پایان جنگ در کشور صحبت کرده، افزود که قهرمان ملی شیفته صلح و ثبات و آرامش کشورش بود و در حالی که مقاومت علیه متجاوزین را رهبری می کرد، از هر فرصتی برای آوردن صلح به کشور نیز استفاده می کرد.

در پایان، جلالتمآب امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور اسلامی افغانستان، با اشاره به زندگی، قیام، مبارزه و شهادت قهرمان ملی کشور، او را مسلمان معتدل، باورمند به ارزش های انسانی و اسلامی، مهربان و متواضع دانسته، اظهار داشت که قهرمان ملی هرگز در فکر تحمیل فکر و اندیشه اش بر دیگران نبود و در میان رهبران و فرماندهان مجاهدین نخستین کسی بود که از دموکرسی و انتخابات آزاد، حقوق بشر و حقوق زنان حرف زد و بر تشکیل حکومتی تاکید کرد که در نتیجه آرای آزاد مردم کشور تشکیل گردد.

محفل یاد بود از هفته شهید با اتحاف دعا بر روح پاک شهدای کشور به پایان رسید.

کمیسیون سه جانبه همکاری های اقتصادی افغانستان- ایران- ترکمنستان ایجاد می شود

کابل – پس از چاشت امروز، جلسه همآهنگی در مورد ایجاد کمیسیون سه جانبه اقتصادی میان افغانستان، ایران و ترکمنستان تحت ریاست آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه و اشتراک آقایان بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران و آویزوف خواجه صفر کیدویچ سفیر ترکمنستان، روسای شعبات مربوطه در وزارت امور خارجه در قصر ستوری وزارت امور خارجه، برگزار شد.

در آغاز، معین وزارت امور خارجه با اشاره به اهمیت و ضرورت همکاری ها میان افغانستان و کشور های همسایه و منطقه در عرصه های مختلف، ایجاد کمیسیون سه جانبه همکاری های اقتصادی میان کابل- تهران – عشق آباد را در گسترش و تقویت همکاری های اقتصادی، تجارتی و اتصال منطقه‌ای با اهمیت و ارزنده خوانده اظهار داشت که افغانستان مصمم به تقویت و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با همه کشور های همسایه به شمول ایران و ترکمنستان می‌باشد.

در ادامه، سفرای جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان نیز با تاکید بر اهمیت همکاری های سه جانبه اقتصادی و تجارتی میان  افغانستان و کشورهای خویش، دیدگاه ها، راهکارها و پیشنهادهای خویش را در این خصوص مطرح و خواهان آغاز به کار کمیسیون مورد نظر برای رشید و تقویت همکاری های اقتصادی میان سه کشور همسایه شدند.

در این جلسه روی نحوه همکاری های اقتصادی و تجارتی، اتصال منطقه‌ای، میکانیزم های همکاری های سه جانبه، مواصلات، ترانیزیت، تشکیل کمیته گ‌های کاری، گسترش همکاری‌های فرهنگی، صحت و چگونگی ایجاد کمیسیون مورد نظر، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 
 
 

ایران از آغاز مذاکرات صلح بین جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان استقبال و حمایت کرد

کابل – آقای محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، عصر امروز با آقای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از طریق تیلفون صحبت و تبادل نظر کرد.

در آغاز، آقای اتمر افزون بر ابراز سپاس از کمک های دوامدار ایران به افغانستان در عرصه های مختلف و حمایت آن کشور از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان ها، در مورد آخرین تحولات کشور از جمله مذاکرات صلح، صحبت کرد.

آقای اتمر با تأکید بر نقش مهم کشورهای همسایه به ویژه ایران در کامیابی مذاکرات صلح، کاهش خشونت و آتش‌بس فوری را برای موفقیت مذاکرات مهم و اساسی خوانده، خواهان ادامه حمایت ایران از این خواست برحق دولت و مردم افغانستان شد.

سپس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ابراز خرسندی از آغاز مذاکرات صلح در دوحه یکبار دیگر از حمایت همه جانبه ایران از این مذاکرات به وزیر امور خارجه کشور اطمینان داده، اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران، برای موفقیت و کامیابی روند صلح افغانستان از هیچ نوع تلاش و همکاری با دولت و مردم افغانستان، دریغ نمی‌ورزد.

در ادامه، هر دو جانب راجع به اهمیت اجماع منطقه‌ای و جهانی برای حمایت از مذاکرات صلح، کاهش خشونت ها و آتش بس فوری، نقش همکاری کشورهای همسایه و منطقه در موفقیت روند صلح، همکاری های دو جانبه در عرصه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی، نهایی سازی سند جامع همکاری های راهبردی میان دو کشور، پروژه خط آهن خواف – هرات و موضوعات مرتبط دیگر، صحبت و تبادل نظر کردند.

در اخیر، آقای اتمر با تأکید بر اهمیت همکاری های جمهوری اسلامی ایران با افغانستان در عرصه های مختلف و اهمیت حمایت آن کشور از پروسه صلح افغانستان و با اشاره به همکاری های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور اظهار داشت که کار روی نهایی سازی سند جامع همکاری های راهبردی میان دو کشور و عملی سازی پروژه خط آهن خواف – هرات، ادامه دارد.

 

آغاز کار کمیسیون تعیینات داخلی و سیستم رقابتی مداربسته در وزارت امور خارجه

کابل – امروز صبح، نخستین جلسهٔ مصاحبهٔ حضوری به منظور ارزیابی و انتخاب کادرهای شایسته برای تقرر در پست‌های خالی در نمایندگی‌های دیپلوماتیک و قونسلی جمهوری اسلامی افغانستان در خارج، برگزار گردید. پس از انجام مصاحبهٔ حضوری و ارزیابی نهایی، کاندیداهایی که بیشترین امتیاز را به دست آورند، در نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی افغانستان در خارج به کار گماشته خواهند شد.

بست‌‌های خالی نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی در خارج قبلاً توسط کمیسیون تعیینات به اعلان سپرده شده بود و بر اساس آن کارمندان واجد شرایط خود را در بست‌های اعلام‌شده، نامزد کرده بودند.

کمیسیون تعیینات بخشی از برنامهٔ اصلاحات ساختاری وزارت امور خارجه است که بنابر هدایت رییس ‌جمهوری اسلامی افغانستان به منظور رعایت اصل شایسته‌سالاری در گزینش‌های داخلی این وزارت ایجاد گردیده است. این کمیسیون در چوکات وزارت امور خارجه تحت ریاست محمدکبیر فراهی معین سیاسی پیشین این وزارت، با اشتراک دیپلوماتان سابقه‌دار و روسای شعبات ذیربط و یک تن کمیشنر از کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی به حیث ناظر، تشکیل شده است. 

 کمیسیون تعیینات وظیفه دارد تا «سیستم رقابتی مدار بسته» را در چارچوب وزارت امور خارجه عملی سازد. بر مبنای این سیستم، کادرهای مجرب وزارت از سوی کمیسیون تعیینات شناسایی گردیده، از میان آن‌ها افراد شایسته‌ در پست‌های داخلی و خارجی به کار گماشته می‌شوند.

 
بالا صفحه