شنبه ۱۰ حوت ۱۳۹۸، ۰۶:۱۳ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (652)

ملاقات معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با معین وزارت امور خارجه هند

کابل – محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، چاشت امروز با هرش وردان شرینگلا، معاون وزارت امور خارجه جمهوری هند، ملاقات کرد.

در آغاز، آقای شرينگلا، تحكيم نظام جمهورى و انتخاب مجدد جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان را برای ۵ سال آینده تبریک گفته و تعهد کشورش را بر تداوم همکاری های دراز مدت با حکومت و مردم افغانستان اعلام نمود.

در مقابل، آقای چخانسوری ضمن ابراز امتنان از اعلام موقف حکومت هند در خصوص نتایج انتخابات و تحکیم نظام جمهوریت در افغانستان از همکاری های همیشه گی هند بخصوص پروژه های انکشافی آن کشور برای افغانستان ابراز امتنان نمود. 

در ادامه، هر دو جانب روی موضوعات مختلف، سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی و فرهنگی به شمول پروسه صلح افغانستان، تقویت روابط مردم با مردم میان کشور های منطقه و شکل دهی اجماع منطقه یی درین راستا صحبت نموده و صلح و ثبات افغانستان را برای رفاه و ثبات منطقه حیاتی و مهم خواندند. 

همچنان، در این نشست راجع به مشکلات بوجود آمده از شیوع ویروس کرونا صحبت گردیده، هر دو جانب روى همكارى هاى مشترك در خصوص مبارزه با اين پديده جهانى به تفاهم رسيدند.

دیدار معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان

کابل – محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، بعد از چاشت امروز با آقای رولاند کوبیا، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، ملاقات نمود.

در آغاز، هر دو طرف روی مسایل مختلف به ویژه روند صلح افغانستان و اهمیت شکل دهی اجماع منطقه یی پیرامون صلح بحث و گفتگو نمودند.

در این ملاقات همچنان در مورد جایگاه افغانستان برای تجارت و ترانزیت، اتصال منطقه ئی و نقش اتحادیه اروپا در این راستا صحبت و تبادل نظر صورت گرفت.

در پایان آقای کوبیا از همکاری اتحادیه اروپا در پیوند به موارد فوق الذکر به آقای چخانسوری اطمینان داد و آقای چخانسوری متقابلاً از حمایت دوامدار و همه جانبه اتحادیه اروپا از پرسه صلح، ثبات و دموکراسی در افغانستان ابراز امتنان نمود.

ملاقات معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر جمهوری خلق چین

کابل – محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، پس از چاشت امروز، با آقای وانگ یو سفیر جمهوری خلق چین مقیم کابل، ملاقات کرد.

در این ملاقات، هردو جانب راجع به پروسه صلح و کاهش خشونت و همچنان گسترش روابط و همکاری ها میان افغانستان و چین، به ویژه مشکلات بوجود آمده از ویروس کرونا و نحوه مبارزه آن صبحت نمودند.

در ادامه، معین سیاسی وزارت امور خارجه از اعلام موقف جمهوری خلق چین از نتایج انتخابات و حمایت آن کشور از صلح و ثبات در افغانستان ابراز سپاس و امتنان نموده و هردو جانب بر اهمیت همکاری های بیشتر در رابطه به مجادله با وایروس کرونا، تأکید نمودند.

ملاقات معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با سفرای بریتانیا، جاپان، روسیه، اندونیزیا، ترکمنستان، عربستان سعودی، کوریای جنوبی و اوزبیکستان مقیم کابل

کابل – محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، پس از چاشت امروز، با سفرای کشورهای بریتانیا، جاپان، روسیه، اندونیزیا، ترکمنستان، عربستان سعودی، کوریا و اوزبیکستان مقیم کابل طور جداگانه، ملاقات کرد.

در ملاقات ها، سرپرست وزارت امور خارجه  و سفرای کشورهای دوست مقیم کابل، راجع به تقویت و گسترش روابط میان افغانستان و کشورهای متبوع شان در عرصه های مختلف صحبت و تبادل نظر نمودند.

آقای چخانسوری در این ملاقات ها، راجع به پروسه صلح به سفرای کشورهای فوق الذکر مقیم کابل معلومات مفصل ارائه نمود. سفرای کشورهای فوق، پس از استماع صحبت های سرپرست وزارت امور خارجه، در زمینه حمایت دولت های متحابه شان از روند صلح افغانستان به سر پرست وزارت امور خارجه اطمینان دادند.

در اخیر، آقای چخانسوری از حمایت دول متذکره از روند صلح افغانستان ابراز سپاس وقدردانی نمود.

گروه بین المللی هماهنگی و پاسخدهی برای قربانیان سانحۀ پرواز PS752: پیشرفت در چارچوب همکاری با ایران

کشور های کانادا، اوکراین، سویدن، افغانستان و انگلستان که اعضای گروه بین المللی هماهنگی و پاسخدهی برای قربانیان  سانحۀ پرواز PS752 اند، دومین جلسۀ حضوری خود را امروز در حاشیۀ کنفرانس امنیتی مونیخ دایر کردند تا کار خویش در راستای "چارچوب همکاری با ایران" را که بتاریخ ۱۶ جنوری ۲۰۲۰ درلندن ارائه شده بود، گسترش بخشند.

قرار است امروز، وزرای عضو گروه هماهنگی نامه ای را به محمد جواد ظریف وزیر امور خارجۀ ایران به هدف اتمام حجت، حسابدهی، شفافیت و عدالت برای خانواده ها و عزیزان قربانیان تأکید میدارند.

وزرای عضو گروه هماهنگی در جریان یک گفتگو با آقای ظریف تأکید نمودند که ایران اقدامات لازم در راستای حل سوالات مهم منجمله حقایق مربوط به قضیه و مسایل حقوقی آن را که مربوط به سقوط طیارۀ نامبرده میباشد، اتخاذ نماید. وزرای عضو گروه خواستار یک تحقیق شفاف و کامل در خصوص مسایل ایمنی مطابق معیار های سازمان بین المللی هوانوردی ملکی شدند. آنها همچنان تقاضا کردند تا جبران خساره بروقت و مساویانه و همچنان طبق عرف بین المللی پرداخته شود. در آخر، وزرای گروه هماهنگی از ایران خواستند تا یک تحقیقات جنایی کامل و شفاف در خصوص سقوط پرواز PS752 انجام دهند.

گروه هماهنگی بر علاوۀ موارد فوق، در مورد نیاز برای بهبود امنیت هوانوردی و سفر هوایی در نزدیکی یا بر فراز مناطق جنگی بحث و گفتگو نمودند.

دیدار معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر آسترالیا مقیم کابل

کابل – محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، پس از چاشت امروز با آقای جیف توت، سفیر کشور آسترالیا مقیم کابل ملاقات نمود.

در آغاز، سفیر آسترالیا مسئولیت جدید آقای چخانسوری را تبریک گفته، پیرامون انکشافات اخیر در زمینه فرونشانی آتش¬سوزیها در آن کشور و تأثیرات آن بالای حیوانات و اقلیم معلومات داد.

آقای چخانسوری ضمن اظهار همدردی با سفیر آسترالیا گفت که مردم افغانستان درین زمان دشوار، در کنار مردم آسترالیا ایستاده اند.

دو طرف همچنان در مورد موضوعات مختلف، منجمله برنامه¬های تحصیلی، ارتباطات میان مردم به مردم دو کشور و انکشافات اخیر در تلاش¬های صلح افغانستان بحث نمودند.

دیدار معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر شبکه انکشافی آغاخان مقیم کابل

کابل – محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، پس از چاشت امروز با خانم شهرزاد هرجی ملاقات نمود.

در آغاز، سفیر شبکه انکشافی آغاخان  ضمن تبریکی بابت مسئولیت جدید آقای چخانسوری در مورد پروژه های انکشافی این شبکه در افغانستان معلومات داد. وی همچنان در باره پروژه جدید این بنیاد، رفاه سریع،که عمدتاً متمرکز بر فرصت های اشتغال برای جوانان می باشد، برای آقای چخانسوری معلومات داد.

آقای چخانسوری از فعالیت شبکه انکشافی آغاخان در افغانستان قدردانی نموده و در مورد فرصت های اقتصادی افغانستان و چشم انداز مبدل ساختن افغانستان از یک کشور محاط به خشکه به یک کشور اتصال کننده، توضیحات لازم ارائه نمود.

ملاقات معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه با آقای امید نوری پور عضو پارلمان جمهوری فدرال آلمان

کابل – میرویس ناب معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه پس از چاشت امروز، با آقای امید نوری پور عضو پارلمان جمهوری فدرال آلمان، ملاقات کرد.

درین ملاقات، معین همکاری های اقتصادی ضمن خوش آمدید به آقای نوری پور و صحبت در رابطه به سفر اخیرش به آلمان، از کمک های دولت و مردم آلمان به افغانستان درعرصه های مختلف و همچنان تلاش های آقای نوری پور درین راستا، ابراز سپاس و امتنان نمود.

درادامه، طرفین پیرامون تقویت و گسترش مناسبات میان دو کشور، آماده گی ها برای کنفرانس امنتی مونیخ، انتخابات ریاست جمهوری، گفتگوهای صلح و موضوعات مرتبط به افغانستان و منطقه، بحث و تبادل نظر کردند.

در اخیر، آقای نوری پور از ادامه تلاش هایش در راستای  تقویت مناسبات میان دو کشور وتداوم همکاری های آلمان برای افغانستان اطمینان داد.

ملاقات معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر ایتالیا مقیم کابل

کابل – محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، پس از چاشت امروز، با آقای روبیرتو کنتون سفیر ایتالیا مقیم کابل، ملاقات کرد.

در آغاز، سفیر ایتالیا مقیم کابل مسئولیت جدید آقای چخانسوری را تبریک گفته، در مورد پروژه های اقتصادی و همکاری های نظامی کشور متبوعش در چوکات ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان به سرپرست وزارت امور خارجه معلومات داد.

در ادامه، هردو جانب در مورد پروسه صلح و انتخابات ریاست جمهوری در کشور بحث و تبادل نظر کردند.

ملاقات معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر سازمان همکاری اسلامی مقیم کابل

کابل – محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه پس از چاشت امروز، با آقای حسین اوانی بوتسالی سفیر سازمان همکاری اسلامی مقیم کابل، ملاقات کرد.

درین ملاقات، هردو جانب راجع به نشست فوق العاده اخیر وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در جده، برگزاری سمپوزیم های علمای کشورهای اسلامی در مورد صلح افغانستان و نحوه همکاری میان این سازمان و جمعیت افغانی سره میاشت صحبت نمودند.

در ادامه، طرفین پیرامون پروژه مربوط به پوهنتون بین المللی اسلامی که قرار است در شهر جلال آباد مرکز ولایت ننگرهار اعمار شود نیز، بحث و تبادل نظر کردند.

بالا صفحه