یکشنبه ۲۹ میزان ۱۳۹۷، ۰۸:۴۵ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (158)

تماس تلفونی وزرای امور خارجه افغانستان و پاکستان در پیوند به حادثه المناک كندهار

 

کابل –  شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان، طی یک تماس تلیفونی، حادثه المناک كندهار را، به صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، تسلیت گفته، اظهار همدری نمود.

آقای قریشی، رویدادِ كندهار را غم انگیز خواند و گفت: "من، نخست وزیر و رئیس ستاد ارتش این حادثه‌ی دردآور را به گونه‌ی شدید تقبیح و نکوهش کردیم."

آقای ربانی نیز با تشکری از همدردی وزیر خارجه پاکستان، اضافه نمود: حادثه كندهار كه دقیقاٌ در آستانه برگزاري انتخابات پارلمانی افغانستان اتفاق افتیده، نشاندهنده اين است كه تروریستان دنبال به چالش كشيدن اين پروسه ملي اند، اما مردم افغانستان به آن ها اين اجازه را نخواهند داد.

وزیر خارجه کشور شهید جنرال عبدالرازق را شخص میهن دوست و فرمانده تاثیر گذار در مبارزه با تروریسم توصیف کرد.

صلاح الدین ربانی، تصریح نمود كه ترور جنرال عبدالرازق و همراه هانشان، یک سلسله پرسش ها را به وجود آورده و از همين رو، دولت افغانستان تحقیقاتی را در این زمینه آغاز نموده و با توجه به پذيرفتن مسئوليت اين جنايت توسط طالبان و حضور رهبران اين گروه در پاكستان، خواست افغانستان از پاكستان اين است تا در زمينه شناسايي عاملان اين حادثه همكاري نمايد.

 

افتتاح قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان در شهر ترمزِ ولایت سرخان دریا جمهوری ازبکستان

 

ترمز – قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان در شهر ترمز جمهوری ازبکستان توسط دکتور نصیراحمد اندیشه معین اداره و منابع وزارت امور خارجه و آقای بهادر بختیارویچ پولاد والی ولایت سرخان دریا به گونه‌ی رسمی افتتاح گردید.

والی ولایت سرخان دریا از افتتاح این نمایندگی ابراز خرسندی نموده اظهار نمود، قونسلگری ج .ا .ا در ترمز، در توسعه و گسترش روابط تجارتی و ایجاد سهولت های سرمایه گذاری میان دو کشور نقش بسیار مهمِ خواهد داشت. 

آقای اندیشه نیز افتتاح این نمایندگی  را در تحکیم روابط میان دوکشور دوست و همسایه، گسترش روابط تجارتی، فرهنگی و سرمایه گذاری  یک گام مثبت و با اهمیت دانست.

 

ملاقات وزیر امور خارجه با سفیر هند در کابل

 

کابل – جلالتمآب صلاح الدین ربانی، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان با آقای وینی کمار، سفیر جمهوری هندوستان در کابل، چاشت امروز در دفتر کار خویش ملاقات نمود.

طرفین روی طیفی از موضوعات مورد علاقۀ جانبین و موضوعات مهم منطقوی گفتگو کردند.

در آغاز آقای ربانی از ابتکار مشترک هند و چین جهت راه اندازی و میزبانی یک برنامه مهم آموزشی برای دیپلومات های افغان استقبال نمود.

وزیر امور خارجه با نمایندۀ کشور دوست هند، در مورد موضوعات دوجانبه بشمول نشست شورای مشارکت که قرار است بزودی در کابل دایر گردد، بحث و گفتگو کردند.

 

دیدار وزیر امور خارجه افغانستان با سفیر انگلستان

کابل – جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای نیکولاس کِی سفیر انگلستان در کابل، ملاقات نمود.

آقای کِی، به خاطر وعده‌ی حمایت از نماینده‌ی انگلیس در انتخابات پُست معاونیتِ اتحادیه‌ی بین‌المللی مخابرات، از افغانستا تشکری کرد. دو طرف در مورد صلح، انتخابات و روابط دو جانبه بحث و تبادل نظر نمودند.

 

ملاقات معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه با سفیر جمهوری اوزبیکستان

 

کابل – بانو عادله راز معین همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه، با آقای یادگار‌ خواجه شادمانوف سفیر جمهوری اوزبیکستان، ملاقات نمود. 

بانو راز از همکاری‌های جمهوری اوزبیکستان برای افغانستان ابراز امتنان نموده و کمک‌های آن کشور را برای دست یافتن افغانستان به توسعه پایدار مهم عنوان نمود.

دوطرف در مورد چگونگی گسترش روابط میان افغانستان و اوزبیکستان و همکاری‌های منطقه‌ای بویژه در چارچوب پروسه استانبول و نشست رِکا بحث و تبادل نظر نمودند.

آقای شادمانوف از تداوم همکاری‌های کشوراش برای افغانستان اطمینان داد و وعده سپرد که برای توسعه همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور تلاش خواهد نمود. 

 

دیدار وزیر امور خارجه کشور با سفیر فدراتیف روسیه

کابل – جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با آقای الکساندر مانتیتسکی سفیر فدراتیف روسیه در کابل، ملاقات نمود.

آقای مانتیتسکی از وزیر خارجه دعوت کرد تا در محفلی که از سوی سفارت فدراتیف روسیه به خاطر سفر آموزشی تعدادِ از دیپلوماتان جوان افغانستان به کشور روسیه برگزار می شود اشتراک نماید، همچنین از وزیر امور خارجه کشور خواست تا تعداد از دیپلوماتان جوان را برای اشتراک در نشست جهانی دیپلوماتان جوان در سوچی روسیه معرفی نمایند.

 

دیدار تعارفی وزیر امور خارجه با سفیر جدید غیر مقیم جمهوری یمن در کابل

کابل –  جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای محمد مطهر العشبی سفیر جدید غیر مقیم یمن ملاقات نمود.

وزیر خارجه آقای العشبی را خوش آمدید گفته، آرزویش برای به نتیجه رسیدن گفت و گو های صلح در کشورمان و جمهوری یمن را بیان نموده.

دیدار تعارفی وزیر امور خارجه افغانستان با سفیر جدید اسپانیا

کابل –  جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای گابریل فِران کاریٰن سفیر جدید کشور شاهی اسپانیا در کابل، ملاقات نمود.

آقای ربانی، سفیر جدید اسپانیا را خوش آمدید گفت و از کمک های اسپانیا در بخش های مختلف قدردانی نمود. آقای کاریٰن نیز بر ادامه همکاری‌ها میان دو کشور اصرار ورزید.

 

دیدار تعارفی وزیر امور خارجه کشور با سفیر جدید غیر مقیم زیلاند جدید

کابل –  جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای همیش مَک مَستر سفیر غیر مقیم کشور زیلاند جدید، ملاقات نمود.

آقای ربانی، سفیر غیر مقیم زیلاند جدید به کابل را خوش آمدید گفت و بر تقویت روابط میان دو کشور تأکید کرد.

 

دومین نشست کمیته رهبری روند گزارشات از تطبیق کنوانسیون های بین المللی

کابل – دومین نشست کمیته رهبری روند گزارشات از تطبیق کنوانسیون های بین المللی با محوریت موضوع سومین گزارش مرور دوره جهانی افغانستان، با اشتراک اعضای کمیته رهبری، در وزارت امور خارجه تدویر گردید.

در آغاز، آقای سید محمد هاشمی، معین اداری وزارت عدلیه پیرامون جزئیات و روند گزارشدهی صحبت نمود. متعاقباً سایر اعضای کمیته رهبری روی محتویات گزارش ابراز نظر کردند.

گزارش مرور دوره جهانی، میکانیزم حقو بشری است که به هدف بهبود و توسعه اوضاع حقوق بشری کشور های عضو سازمان ملل متحد ایجاد گردیده است؛ که بر مبنای آن وضعیت حقوق بشری ۴۲ کشور عضو ملل متحد هر پنج سال مورد مرور قرار میگیرد.  افغانستان تا کنون دو دور گزارش را در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ ارائه نموده است که بر اساس آن ۱۷۷ سفارش که شا مل، موضوعات عمومی، حفاظت و گسترش حقوق بشر، نهاد های حقوق بشری، کنوانسیون های بین المللی حقوق بشری، حقوق مدنی وسیاسی، حقوق اجتماعی و فرهنگی، حقوق اشخاص و گروه های خاص میباشد، را دریافت نموده است که،  قرار است سومین گزارش الی  ۲۲ اکتوبر ۲۰۱۸  با تطبیق سفارشات و با تائید کمیته رهبری و سپس بازنگری آن از سوی معاونیت دوم ریاست جمهوری به ملل متحد ارائه گردد.

 

Go to top