سه شنبه ۳۱ ثور ۱۳۹۸، ۰۸:۰۹ پس از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (403)

دیدار وزیر امور خارجه با رئیس عمومی امور سیاسی وزارت امور خارجه سویدن

کابل – جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با خانم انا کرین اینیستروم رئیس عمومی امور سیاسی وزارت امور خارجه کشور شاهی سویدن، ملاقات نمود.

آقای ربانی سویدن را دوست دیرینه‌ مردم افغانستان خواند، و از کمک های کشور سویدن در عرصه های مختلف به افغانستان قدردانی نمود.

خانم اینیستروم نیز افغانستان را برای سویدن با اهمیت دانسته، خواستار تقویت جایگاه زنان در گفت وگو های صلح شد.

همچنین، وزیر خارجه کشور خواهان حمایت سویدن از نامزدی داکتر ثریا دلیل مشاور ارشد وزارت امور خارجه، برای معاونیت سازمان بین‌المللی مهاجرت گردید.

دوطرف روی انتخابات ریاست جمهوری پیش رو، روند صلح، حقوق بشر، زن و جامعه مدنی بحث نمودند.

نشست خبری وزارت امورخارجه در پیوند به سفر اخیر وزیر امورخارجه و صلح

کابل – نشست خبری در پیوند به سفر اخیر وزیر امورخارجه کشور به تاجیکستان به منظور اشتراک در نشست های گفتمان آسیای میانه، جاپان به اضافه افغانستان، همکاری های منطقه ای و بین المللی در امر مبارزه علیه تروریزم و تمویل آن از طریق قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته و ګفت و ګوهای صلح، برگزار گردید.

صبغت الله احمدی سخنگوی وزارت امورخارجه، پیرامون اشتراک وزیر امورخارجه افغانستان در این نشست ها صحبت نموده، روی همکاری های کشور ها با افغانستان برای توسعه زیربناها، تقویت همکاری های اقتصادی میان کشور های آسیای میانه و افغانستان به همکاری جاپان و ایجاد سازوکارهای جدید منطقه ای برای مبارزه با تروریزم وجرایم سازمان یافته، صحبت نمود.

آقای احمدی از تحرکات منطقه ای و بین المللی بخاطر زمینه سازی گفت و گو های مستقیم صلح میان دولت ج.ا.ا و نمایندگان طالبان، بویژه فعال شدن آلمان و هند در این زمینه استقبال کرده، خواستار برداشته شدن گام های عملی از سوی پاکستان برای صلح در افغانستان گردید.

دیدار وزیر امور خارجه با وزیر امور خارجه قرغیزستان

دوشنبه – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای جنگیز آیدربیک اف وزیر امور خارجه قرغیزستان در حاشیه نشست همکاری بین المللی و منطقه ای در امور مبارزه با تروریزم و تمویل آن از طریق قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته و هفتمین نشست وزرای امور خارجه گفتمان جاپان و آسیای مرکزی)، دیدار نمود.

وزیر امور خارجه کشور  ضمن ابراز قدر دانی از مهمان نوازی حکومت قرغیزستان در دیدار اخیر وی از بشکیک، افزود: که دولت افغانستان آماده امضای موافقت نامه کمک های بشر دوستانه به قرغیزی های ساکن افغانستان در چهارچوب نشست سازمان همکاری های شانگهای در ماه جون سال روان برگزار می گردد است.

آقای جنگیز ایدربیک اف گفت که حکومت قرغیزستان آماده پزیرایی از رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در نشست سازمان همکاری های شانگهای بوده و نیز آماده امضای موافقت نامه کمک های بشر دوستانه به قرغیزی های ساکن در افغانستان می باشد.

 در این دیدار روی گسترش روابط دوجانبه، مذاکرات و گفت گو های صلح، نشست پروسه سوم کابل، انتخابات ریاست جمهوری آینده، کاسا ۱۰۰۰، تدویر برنامه های ارتقای ظرفیت برای کارمندان وزارت مالیه (بخش گمرکات) و سایر ادارات دولتی و همکاری های منطقه ای بحث نمودند.

اشتراک وزیر امور خارجه در نشست سی ۵ به اضافه جاپان

دوشنبه – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در نشست سی ۵ به اضافه جاپان که به ابتکار و ریاست دوره ای جمهوری تاجیکستان در سطح وزیران خارجه این کشورها در شهر دو شنبه برگزار گردیده، اشتراک نمود.

در این نشست، روی تقویت همکاری های اقتصادی بین آسیای میانه و افغانستان به همکاری جاپان تبادل نظر مفصلی صورت گرفت. همچنان وزیران خارجه اشتراک کننده در این نشست٬‌ بر همکاری های منطقه ای در امر مبارزه با هراس افگنی تاکید ورزیدند.

وزیران خارجه آسیای میانه و افغانستان نقش جاپان را در توسعه اقتصادی و اتصال منطقه ای این منطقه با اهمیت خواندند.

جاپان نیز تعهد سپرد تا در این زمینه همکار ی های خود را بیشتر سازد.

قرار است دور بعدی این نشست سال آینده در جاپان به ریاست و میزبانی وزیرخارجه جاپان برگزار گردد.

دیدار وزیر امور خارجه با وزیر خارجه جاپان

دوشنبه – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای تارا کنو وزیر امور خارجه جاپان در حاشیه نشست «همکاری های بین المللی و منطقه ای در امر مبارزه با تروریزم و تمویل آن از طریق قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته» و هفتمین نشست وزیران امور خارجه «گفتمان جاپان و آسیای مرکزی» در شهر دوشنبه، ملاقات نمود.

‎‎وزیر امور خارجه جاپان برتعهد پایدار کشورش برای توسعه متوازن افغانستان، کمک به رشد اقتصادی و‌تقویت مناسبات تجاری بین افغانستان و آسیای میانه تاکید ورزیده و حمایت آنکشور را از روند صلح افغانستان، برگزاری انتخابات، ادامه و گسترش همکاری ها اطمینان داد.

‎ وزیر امور خارجه کشور از حمایت های بی نظیر جاپان در بازسازی و توسعه افغانستان که تا اکنون به ۷ میلیارد دالر می‌رسد قدردانی نمود.

‎دو طرف روی تقویت تجارت منطقه ای، ایجاد کار برای نسل جوان افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری، روند صلح و گسترش همکاری افغانستان با کشورهای آسیای مرکزی صحبت نمودند.

دیدار وزیر امور خارجه با وزیر خارجه اوزبیکستان

دوشنبه – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای عبدالعزیز کاملوف وزیر امور خارجه اوزبیکستان، دیدار نمود.

وزیر امور خارجه از جمهوری ازوبیکستان برای ابتکار از مذاکرات صلح قدردانی نموده گفت: مردم و حکومت ازوبیکستان دوست افغانستان بوده و حتی ما علاقمند هستیم تا محل روند مذاکرات صلح افغانستان در ازوبیکستان باشد. آقای ربانی افزود: که صلح و ثبات به این سادگی بدست نخواهد آمد و خواهان سهیم شدن تمامی کشور ها و جامعه بین المللی در رابطه به صلح کشور می باشیم. وی گفت که کشور آلمان نیز در مذاکرات صلح افغانستان سهیم شده و ما از این اقدام قدر دانی می نمایم.

سپس، آقای کاملوف پیرامون صلح و ثبات در افغانستان صحبت نموده، افزود: اجماع منطقه ای پیرامون صلح افغانستان در حال گسترش است و بر تلاش های منطقه ای و جهانی در مورد صلح و ثبات افغانستان تاکید کرد. وی گفت: حل منازعات امنیتی افغانستان از طریق گفت گو های مستقیم میان دولت افغانستان امکان پذیر بوده و سمرقند را بهترین مکان برای صلح خوانده و از دید تاریخی نیز این شهر را به هر مسلمان با اهمیت دانست و اضافه کرد که آماده هر نوع امکانات را برای مذاکرات حتی تا دو دهه فراهم سازیم.

در این دیدار روی، گسترش روابط سیاسی،اقتصادی، همکاری های منطقوی و امضای موافقتنامه استراتیژیک میان دوکشور نیز صحبت داشتند.

دیدار وزیر امور خارجه با وزیر امور خارجه تاجیکستان

دوشنبه – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای سراج الدین مهرالدین وزیر امور خارجه جمهوری تاجیکستان در حاشیه نشست «همکاری بین المللی و منطقه ای در امر مبارزه با تروریزم و تمویل آن از طریق قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته» و هفتمین نشست وزرای خارجه «دیالوگ جاپان و آسیای مرکزی»، ملاقات نمود.

وزیر خارجه تاجیکستان با اظهار سپاس از اشتراک و تشریف آوری وزیر امور خارجه کشور، توقع نمود تا افغانستان در نشست سران سیکا که در ماه جون سال روان در شهر دوشنبه دایر می گردد، نیز در سطح عالی حضور یابد. وی علاوه کرد که ما خواهان خوشبختی برای مردم افغانستان هستم و اوضاع آن کشور را درک می کنیم، همان طوری که رئیس جمهور ما یاد آوری نمود که تروریزم خوب و بد ندارد، برای مبارزه با تروریزم روی یک برنامه پلان شده مبارزه صورت گیرد، و ثبات در افغانستان به نفع تمام منطقه میباشد. آقای مهرالدین ضمنا از هفتمین جلسه کمیسیون بین الحکومتی همکاری های اقتصادی، تجارتی اجتماعی و تخنیکی افغانستان و تاجیکستان در شهر دوشنبه دایر خواهد شد یاد آوری نموده و گفت قرار است مسایل دوجانبه در آن مورد بررسی قرار گیرد و همچنان از افزایش۵۰ بورسیه تحصیلی برای سال آینده نیز خبر داد.

آقای ربانی با تشکری از دعوت، برگزاری موفقانه چنین کنفرانس مهم را برای همتای خویش  تبریک گفته و حضور افغانستان در این نشست ها را مهم خواند.

وزیر امور خارجه کشور تعهد سپرد که در نشست سران سیکا هیئت بلند رتبه دولت افغانستان اشتراک خواهد نمود. وی  از سخنان رئیس جمهوری تاجیکستان  در رابطه به تروریزم که مربوط به یک کشور و یک ملت نیست، تروریست خوب و بد وجود ندارد و مشکل تروریزم تنها مشکل افغانستان نیست استقبال نمود.

آقای ربانی در مورد ملاقات با رئیس جمهوری تاجیکستان اشاره داشته، آن دیدار را مثبت توصیف نمود و از اعطای۵۰ بورسیه سالانه تاجیکستان سپاسگزاری نمود.

دو طرف در این دیدار روی پروژه کاسا ۱۰۰۰، فاز دوم بند برق راغون، همکاری های امنیتی و سرحدی میان دو کشور،انتقال۸۰ تن از زندانیان افغان، صلح و انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بحث و تبادل نظر داشتند.

دیدار وزیر امور خارجه با معاون سکرتر جنرال اداره سیاست خارجی اتحادیه اروپا

دوشنبه – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای پیدرو سیرانو معاون سکرتر جنرال سیاست خارجی اتحادیه اروپا در امور پالیسی امنیت و دفاع مشترک و رسیدگی به بحران، در حاشیه نشست «همکاری بین المللی و منطقه ای در امر مبارزه با تروریزم و تمویل آن از طریق قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته» و هفتمین نشست وزرای خارجه «دیالوگ جاپان و آسیای مرکزی»، ملاقات نمود.

معاون سکرتر جنرال سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر تعهد دوامدار اتحادیه اروپا از روند صلح افغانستان و برگزاری انتخابات تأکید ورزیده،از ادامه و گسترش همکاری و حمایت شان اطمینان داد.

وزیر امور خارجه از حمایت های مستمر اتحادیه اروپا استقبال نموده، بر نقش اتحادیه اروپا در گفت گوهای صلح به رهبری و مالکیت مردم و دولت افغانستان تأکید ورزید.

دو طرف پیرامون روند صلح افغانستان، انتخابات آینده ریاست جمهوری، تهدید تروریزم، مدیریت سرحدات، نشست سه جانبه میان ایالات متحده آمریکا، فدراتیف روسیه و جمهوری خلق  چین، صلح و گفت های بین الافغانی و گسترش همکاری های منطقه ای میان افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی صحبت نمودند.

دیدار وزیر امور خارجه با معاون سرمنشی و مسئول دفتر مبارزه علیه تروریزم سازمان ملل متحد

دوشنبه – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای ولادمیر ایوانوویچ ورنكوف معاون سرمنشی و مسئول دفتر مبارزه علیه تروریزم سازمان ملل متحد، ملاقات نمود.

در این دیدار روی اهمیت برگزاری كنفرانس بین المللی و منطقه ای راجع به تروریزم با میزبانی افغانستان و حمایت سازمان ملل متحد در سال روان، تبادل نظر صورت گرفت.

آقای ورنکوف آمادگی این سازمان را در باره آموزش كارمندان مراجع ذیربط افغانستان در قسمت شناسایی عناصر تروریستی با استفاده از وسایل تخنیكی بایومتریك و نیز در اختیار قرار دادن چنین وسایل به افغانستان، ابراز نمود.

در این ملاقات راجع به پیشبرد برنامه های ارتقای ظرفیت توسط مركز دیپلوماسی پیشگیرانه ملل متحد واقع در عشق آباد در عرصه آب های فرامرزی، براه انداختن پروژه همكاری و تبادل افكار بین جوانان و نیز نقش مركز متذكره در تقویه همكاری میان پارلمان افغانستان و آسیای مركزی، تفاهم های لازم صورت گرفت.

نشست همکاری های بین المللی و منطقه ای در امر مبارزه علیه تروریزم و تمویل آن از طریق قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته

دوشنبه – کنفرانس تحت عنوان مقامات بلند پایه همكاری بین المللی و منطقه ای در امر مبارزه علیه تروریزم و تمویل آن از طریق قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته، با سخنرانی افتتاحیه جلالتمآب امام علی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان در شهر دوشنبه تاجیکستان آغاز شد.

دراین نشست، جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در سخنرانی خویش چنین ایراد نمود:

 برگزاری این كنفرانس را در این مقطع حساس مهم بوده و افزود: كه مردم افغانستان طی بیش از ۴ دهه، در امر مبارزه علیه تروریزم، قربانی های زیادی را متحمل شده اند.

 تروریزم، جرایم سازمان یافته و مواد مخدر، ارتباط ارگانیك موجود بوده و شبكه های ترورستی به هدف بی ثبات ساختن امنیت ملی كشور ها و نیز بدست آوردن منابع مالی از طریق جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر، فعالیت دارند.

وی همچنان علاوه نمود که جهت مقابله با تمویل تروریزم، افغانستان مركز تحلیل و تجزیه منابع مالیFinTRACA را ایجاد كرده و تا حال با ١٨ كشور یادداشت های تفاهم همكاری و مبارزه علیه تمویل تروریزم امضاء كرده است.

همچنان وزیر امور خارجه به تبادله اطلاعات، همكاری در تحكیم سرحدات بین افغانستان و آسیای مركزی، تبادله تجارب را یک نیاز دانست و نیاز به تدوین استراتیژی هم آهنگ جهت مبارزه علیه تروریزم و جرایم در سطح منطقه و نیز اقدامات عملی در تطبیق استراتیژی جهانی سازمان ملل متحد جهت مقابله با تروریزم و تحقق قطعنامه های مربوطه، جداً محسوس می باشد، تأکید کرد.

Go to top