شنبه ۲۹ سنبله ۱۳۹۹، ۰۹:۰۷ پس از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (836)

 

 
 
 

دیدار سرپرست وزارت امور خارجه با افغان‌های مقیم دوشنبه

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ کشور شام جمعه ۲۸ سنبله با شماری از نمایندگان مهاجران، محصلان و تاجران در مقر سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم شهر دوشنبه دیدار نمود.

در این نشست، نماینده‌گان افغان‌ها روی موضوعات گوناگون با سرپرست وزارت خارجه گفتگو کردند و  و مشکلات‌شان را با سرپرست وزارت خارجه مطرح کردند. رسمی‌شدن لیسهٔ سامانیان در چارچوب وزارت معارف، رسیدگی به مشکلات رفت‌وآمد دانشجویان در دوران کرونا، و رفع موانع سرحدی برای انتقال آسان کالاهای تاجران عمده‌ترین مسایل مورد بحث این نشست بودند.

سرپرست وزارت خارجه پس از شنودن صحبت‌ خواست‌ها و پیشنهاد‌های نماینده‌گان مهاجران افغان، به سفیر افغانستان در شهر دوشنبه هدایت داد تا در مورد رفع مشکلات شان در تفاهم با مرکز رسیدگی جدی صورت گیرد. آقای اتمر وعده سپرد تا مسایل یاد شده را خودش از کابل پیگیری کند.

آقای اتمر دستآوردهای سفرش به کشور دوست تاجیکستان صحبت‌های همه‌جانبه داشت و نقش افغان‌های مقیم تاجیکستان را در تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه میان دو کشور دوست و هم‌تاریخ و هم‌فرهنگ ارزنده خواند. آقای اتمر آموزش و تحصیل را مهم‌ترین عامل صلح و ثبات و آبادی در کشور دانست و از محصلان افغان خواست تا پس از تحصیل علم و دانش، به‌ کشور برگشته و در پیشرفت و ترقی وطن سهم فعال بگیرند.

دیدار سرپرست وزارت خارجه با رییس کمیتهٔ امنیت ملی تاجیکستان

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان عصر روز جمعه ۲۸ سنبله با سید مومن یتیموف رییس کمیتهٔ امنیت دولتی تاجیکستان ملاقات کرد.

آقای اتمر در مورد پیگیری تصامیم و‌ مذاکرات سفر اخیر آقای یتیموف به کابل، صحبت کرده آمادگی افغانستان را برای تحکیم همکاری‌های امنیتی و اطلاعاتی با تاجیکستان اعلام داشت.

سپس آقای یتیموف بر اهمیت گسترش تلاش‌های دوجانبه در عرصه‌های امنیتی و اطلاعاتی تأکید کرد و آمادگی تاجیکستان را برای ارتقای همکاری‌ها با افغانستان اعلام نمود.

دوطرف تعهد کردند تا در تأمین صلح و ثبات، مبارزه با تروریزم و تندروی و مهار جرایم سازمان‌یافته، همدیگر را در سطح محلی، ملی و منطقه‌یی حمایت کنند.

ملاقات سرپرست وزارت خارجه با صدراعظم تاجیکستان

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، به ادامهٔ دیدارهایش با مقامات تاجیک، امروز با جلالتمآب قاهر رسول‌زاده صدراعظم تاجیکستان دیدار و گفتگو کرد.

دو طرف در مورد تحقق صلح پایدار در افغانستان، گسترش همکاری‌های اقتصادی، تقویت جایگاه افغانستان در همکاری‌های منطقه‌یی، و تحکیم روابط فرهنگی میان دو کشور صحبت و تبادل نظر کردند.

در این نشست توافق شد تا نهادهای سکتوری دو کشور برای طرح و اجرای پروژه‌های عملی در عرصه‌های اقتصاد، انرژی، تجارت و ترانزیت، نشست‌های مشترک را برگزار نموده در این راستا باهم یکجا کار کنند. همچنان تأکید شد تا پروژه‌های تولید، ترانزیت و انتقال برق که در اتصال منطقه‌یی و تقویت جایگاه افغانستان در منطقه نقش اساسی دارند، در اولویت‌های همکاری‌های دوجانبه میان دو دولت قرار گیرند.

با اشاره به مشترکات فرهنگی دو کشور، صدراعظم تاجیکستان بر تحکیم روابط علمی و فرهنگی تأکید کرد و افزود که با وجود امکانات محدود، دولت تاجیکستان در فراهم‌آوری بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان افغان همکاری خواهد کرد.

در پایان، سرپرست وزارت امور خارجه از دولت و ملت تاجیکستان برای همکاری‌های همیشگی ‌شان در عرصه‌های گوناگون سپاسگزاری کرد. آقای اتمر پشتیبانی تاجیکستان را از موقف جمهوری اسلامی افغانستان در تأمین صلح پایدار ستود و بر تقویت همکاری‌های استراتیژیک در بخش‌های امنیتی، سیاسی و اقتصادی تأکید کرد.

ملاقات وزیر امور خارجه با دبیر شورای امنیت تاجیکستان

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، در ادامهٔ دیدارهایش با مقامات تاجیکستانی، با دبیر شورای امنیت ملی تاجیکستان آقای نصرالله محمودزاده ملاقات کرد.

در این دیدار، آقای اتمر از حمایت تاجیکستان از موقف جمهوری اسلامی افغانستان در روند صلح و مذاکرات با طالبان قدردانی کرد و همکاری دو کشور را در مبارزه با تروریزم، تأمین امنیت سرحدات و جلوگیری از قاچاق مواد مخدر مهم و اساسی خواند.

سپس آقای محمودزاده بر اهمیت گسترش تلاش‌های دوجانبه برای مبارزه با تروریزم و امنیت سرحدات، تأکید کرد و آمادگی تاجیکستان را برای همکاری با افغانستان در بخش‌های یادشده اعلام کرد.

همچنین، دو طرف در خصوص استرداد محبوسین، ایجاد کمیسیون همکاری‌های امنیتی میان دو کشور و ایجاد راهکار جامع و موثر منطقه‌‌یی برای مبارزه با تروریزم، بحث و تبادل نظر کردند.

ملاقات سرپرست وزارت خارجه با رییس‌جمهور تاجیکستان

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، با جلالتمآب امام‌‌علی رحمان رئیس جمهوری تاجیکستان دیدار و گفتگو کرد.

در آغاز، رئیس جمهور تاجیکستان آغاز مذاکرات صلح افغانستان را برای وزیر خارجه و مردم افغانستان تبریک گفت.‌ آقای امام‌علی رحمان، ضمن ابراز امیدواری در مورد موفقیت مذاکرات صلح، از پشتیبانی دولت تاجیکستان از روند صلح و موقف اصولی جمهوری اسلامی افغانستان، به وزیر امور خارجهٔ کشور اطمینان داد.

سرپرست وزارت امور خارجه تمنیات نیک جلالتمآب رییس‌جمهور محمد اشرف غنی و ملت افغانستان را به حضور رییس‌جمهور امام‌علی رحمان پیشکش نمود و از حمایت‌های همیشه‌گی دولت و مردم تاجیکستان ابراز قدردانی کرد. همچنان، آقای اتمر در مورد برنامه رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که قرار است در آیندهٔ نزدیک به تاجیکستان سفر کند، به رئيس جمهور تاجیکستان معلومات داد.

رییس‌جمهور امام علی رحمان ضمن تأکید بر توسعهٔ روابط دو کشور در عرصه‌های اقتصادی، تجارتی و علمی-فرهنگی، همکاری با افغانستان را از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری تاجیکستان شمرد. با اشاره به تقویت جایگاه افغانستان در منطقه، رییس‌جمهور رحمان تأیید کرد که تعقیب پروژه‌های زیربنایی از جمله انتقال انرژی برق عامل جذب افغانستان در روند همکاری‌های منطقه‌یی می‌باشد. آقای رحمان همچنان گفت که ملت تاجیکستان همیشه از موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان در تأمین امنیت و صلح پایدار پشتیبانی نموده و در راستای حل مشکلات سعی و تلاش کرده است.

در ادامه، دو جانب در پیوند به تطبیق پروژه‌های زیربنایی، توسعهٔ تجارت و ترانزیت، انتقال انرژی، مبارزه با تروریزم و تندروی، مهار جرایم سازمان‌یافته، تحکیم همکاری‌های سرحدی، گسترش دادوستد فرهنگی و آموزش کادرهای مسلکی افغانستان صحبت‌های مفصل داشتند. آقای اتمر با تأکید بر پیوندهای عمیق تاریخی و فرهنگی میان دو کشور، خواهان گسترش روابط دوجانبه به سطح همکاری‌های استراتیژیک شد.

در پایان، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجهٔ کشور پشتیبانی تاجیکستان را از موقف جمهوری اسلامی افغانستان در قبال روند صلح ستایش کرد و از ارادهٔ کشور دوست و برادر تاجیکستان برای توسعه و تحکیم همکاری‌های دوجانبه ابراز سپاس و امتنان نمود.

سخنرانی معین سیاسی وزارت امور خارجه در نشست وزار امور خارجه کشورهای کمترین توسعه یافته

کابل – آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت‌ امور‌خارجه‌ به تاریخ ۱۷ سپتمبر در نشست وزرای امور‌خارجه کشور‌های کمترین توسعه یافته (LDCs) که در حاشیه هفتادو پنجمین اجلاس مجمع عمومی از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، اشتراک و سخنرانی کرد.

آقای ناب با اشاره به مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، آفاز مذاکرات را گام مهم در راستای پایان خشونت و‌ جنگ های دو دهه اخیر عنوان کرد. معین سیاسی اضافه کرد که مردم و نظام جمهوری اسلامی افغانستان از صلح باعزت که در آن حقوق شهروندان افغان و ارزش های دو دهه اخیر حفظ گردد، حمایت می‌کنند.

معین سیاسی در مورد  تاثیرات ناگوار و‌ مشکلات اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا به ویژه در کشور های کمترین توسعه یافته گفت، برگزاری پنجمین اجلاس ملل متحد در مورد کشور‌های LDCs برای رسیدگی به مشکلات اقتصادی این کشور‌ها به شمول‌ موضوعات ویروس کرونا حایز اهمیت می باشد.

افغانستان و تاجیکستان سند همکاری‌های استراتیژیک امضا می‌کنند

دوشنبه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، که در رأس یک هیأت بلند‌رتبه به دوشنبه پایتخت تاجیکسان سفر کرده است، با همتای تاجیک خود آقای سراج الدین مهرالدین وزیر امور خارجهٔ جمهوری تاجیکستان، ملاقات کرد.

آقای اتمر ضمن ابراز سپاس و قدردانی از دعوت و پذیرایی گرم مقامات تاجیک، استقلال تاجیکستان را به دولت و ملت دوست و برادر تاجیک تبریک گفت و از حمایت‌های تاجیکستان از افغانستان در مواقع سخت و دشوار از جمله در امر مبارزه با کوید ۱۹ سپاسگزاری کرد. آقای اتمر همچنان موضعگیری اصولی تاجیکستان را در حمایت از موقف افغانستان در خصوص صلح و مذاکرات با طالبان ستود.

آقای اتمر گفت: صلح افغانستان، صلح منطقه است و ما خواهان رسیدن به صلحی استیم که در نتیجهٔ آن ارزش‌ها و دست‌آوردهای نظام جمهوری حفظ و تقویت شوند و طالبان به ارادهٔ آزاد مردم افغانستان احترام گذارند.

در پیوند به همکاری‌های امنیتی میان دو کشور، سرپرست وزارت خارجه ابراز داشت که دو کشور می‌توانند در دو سطح ملی و ولایتی باهم کار کنند و برنامهٔ مشترک امنیتی را در چارچوب همکاری‌های استراتیژیک طرح و عملی سازند.

آقای اتمر با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی میان افغانستان و تاجیکستان گفت:‌ ما خواهان گسترش روابط فرهنگی میان دو کشور استیم و این پیوندها را می‌توان از راه برگزاری هفته‌های فرهنگی، تجلیل از شخصیت‌های فرهنگی دو کشور و زمینه‌سازی برای آموزش محصلان افغانستان در تاجیکستان در مقاطع مختلف گسترش داد.

وزیر امور خارجه افغانستان روی اهمیت برگزاری هشتمین نشست کمیسیون همکاری‌های اقتصادی-تجارتی میان دو کشور تأکید کرده و با اشاره به حجم تجارت میان دو کشور و قابلیت افزایش آن گفت: افغانستان خواهان خریداری برق بیشتر از تاجیکستان می‌باشد و به این منظور رئیس برشنا موسسه در این سفر حضور دارد تا با همتایان تاجیک خود صحبت کند.

سپس آقای سراج‌الدین مهرالدین وزیر امور خارجه تاجیکستان ضمن ابراز خیر مقدم به آقای اتمر و هیأت همراه‌، از آغاز مذاکرات صلح افغانستان استقبال کرد و از حمایت کشورش از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها اطمینان داد.

در خصوص همکاری‌های امنیتی، اقتصادی و ترانزیتی، آقای مهرالدین از طرح تدوین و امضای سند همکاری‌های استراتیژیک میان دو کشور استقبال کرد و خواهان توسعهٔ تجارت و ترانزیت و همچنین گسترش همکاری‌های فرهنگی میان افغانستان و تاجیکستان شد. آقای مهرالدین گفت: تاجیکستان تجربهٔ کافی در اعمار بندهای آب دارد و آمادهٔ همکاری با افغانستان در این خصوص می‌باشد.

وزیر خارجهٔ تاجیکستان در پیوند به سفر رئیس‌جمهوری تاجیکستان به مرز و گفتگو با مردم دروازها، تهدیدات مشترک تروریستی، مشکل قاچاق در امتداد سرحدات و نیاز به اقدام مشترک، نیز بحث‌های همه‌جانبه داشت و اطمینان داد که تاجیکستان از مبارزهٔ افغانستان علیه تروریزم و جرایم سازمان‌یافته حمایت می‌کند.

همچنین، حمایت تاجیکستان از عضویت کامل افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای و سازمان امنیت و همکاری اروپا و فارمت‌های منطقه‌یی، برگزاری نشست‌های مشورت‌های سیاسی، توسعهٔ همکاری ترانسپورتی و ترانزیتی، احداث خط‌آهن پنج جانبه (چین، افغانستان، تاجیکستان، قرغزستان و ایران)، انتقال محموله‌های کمک‌های بشری از طریق خاک تاجیکستان به بدخشان افغانستان، استرداد محبوسین، ایجاد کمیسیون همکاری‌های امنیتی میان دو کشور و ایجاد یک راهکار جامع و موثر منطقه‌یی برای مبارزه با تروریزم، از موضوعات عمدهٔ بحث و تبادل نظر میان وزیران خارجه دو کشور بود.

گفتنی است که در حضورداشت وزیران خارجهٔ دو کشور، یادداشت تفاهم میان ادارات حفاظت از محیط زیست دو کشور به امضا رسید.

سفر محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور به تاجیکستان

کابل –  محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان بنابر دعوت رسمی وزیر خارجهٔ تاجیکستان، در رأس یک هیأت بلند پایهٔ دولتی برای یک سفر دو روزه امروز ۲۷ سنبله ۱۳۹۹ عازم شهر دوشنبه - پایتخت جمهوری تاجیکستان گردید.

در این سفر رسمی، قرار است آقای اتمر با آقای امام علی رحمان رئیس جمهوری، قاهر رسول‌زاده صدراعظم، سراج‌الدین مهرالدین وزیر خارجه، و سید مؤمن یتیم‌اوف رئیس کمیتهٔ دولتی امنیت ملی تاجیکستان دیدار و گفتگو کند. بحث‌ها و مذاکرات روی تقویت هرچه بیشتر روابط دو کشور در بخش‌های امنیتی و سرحدی، ترانسپورت، سرمایه‌گذاری، تجارت و ترانزیت، و انرژی متمرکز خواهند بود.

سرپرست وزارت امور خارجه را در این دیدار رسمی شماری از مقامات دولتی، والیان و اعضای پارلمان همراهی خواهند کرد.

یادبود از نزدهمین سالروز شهادت قهرمان ملی و هفته شهید

کابل – عصر دیروز چهارشنبه ۲۶ سنبله، محفل باشکوهی به مناسبت نزدهمین سالروز شهادت قهرمان ملی کشور شهید احمد شاه مسعود و هفته شهید، با حضور جلالتمآبان، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور، داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، احمد ولی مسعود رئیس بنیاد شهید احمد شاه  مسعود، اعضای کابینه، سفرا و نمایندگان کشورها و جمعی از شخصیت‌های ملی، سیاسی و جهادی کشور، در وزارت امور خارجه برگزار شد.

در آغاز، جلالتمآب وزیر امور خارجه، هفته شهید و نزدهمین سالروز  شهادت قهرمان ملی کشور را به حاضران تسلیت گفته، برگزاری این محفل را احترام گذاشتن به کارکردها، افتخارات و اهداف شهدا و پاسداری از آرمان های مقدس آنان دانست. ایشان بر حفظ ارزش های مشترک و دستآورد های 19 ساله اخیر که به برکت جان فشانی های ملت غیور  و صلح دوست کشور و شهدای افغانستان به دست آمده است، در روند مذاکرات صلح تاکید کرد.

سپس، آقای احمد ولی مسعود رئیس بنیاد شهید احمد شاه مسعود در مورد صلح و جنگ از دید قهرمان ملی کشور  صحبت کرده اظهار داشت که هر چند  قهرمان ملی بیشترین دوران مبارزاتی اش را در نبرد و مقاومت سپری نمود و در بیرون از کشور به عنوان یک جنگجوی مقاوم شناخته شد؛ اما به جنگ و ادامه آن هرگز باور نداشت و تشنه صلح، ثبات و آرامی کشور و مردمش بود.

متعاقباً، جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی با اتحاف دعا بر روح شهدای با نام و گمنام کشور و ابراز تسلیت به خانواده های آنان، در باره تلاش های قهرمان ملی کشور برای گفتگو با مخالفین و جستجوی راه حل صلح آمیز برای پایان جنگ در کشور صحبت کرده، افزود که قهرمان ملی شیفته صلح و ثبات و آرامش کشورش بود و در حالی که مقاومت علیه متجاوزین را رهبری می کرد، از هر فرصتی برای آوردن صلح به کشور نیز استفاده می کرد.

در پایان، جلالتمآب امرالله صالح معاون اول رئیس جمهور اسلامی افغانستان، با اشاره به زندگی، قیام، مبارزه و شهادت قهرمان ملی کشور، او را مسلمان معتدل، باورمند به ارزش های انسانی و اسلامی، مهربان و متواضع دانسته، اظهار داشت که قهرمان ملی هرگز در فکر تحمیل فکر و اندیشه اش بر دیگران نبود و در میان رهبران و فرماندهان مجاهدین نخستین کسی بود که از دموکرسی و انتخابات آزاد، حقوق بشر و حقوق زنان حرف زد و بر تشکیل حکومتی تاکید کرد که در نتیجه آرای آزاد مردم کشور تشکیل گردد.

محفل یاد بود از هفته شهید با اتحاف دعا بر روح پاک شهدای کشور به پایان رسید.

کمیسیون سه جانبه همکاری های اقتصادی افغانستان- ایران- ترکمنستان ایجاد می شود

کابل – پس از چاشت امروز، جلسه همآهنگی در مورد ایجاد کمیسیون سه جانبه اقتصادی میان افغانستان، ایران و ترکمنستان تحت ریاست آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه و اشتراک آقایان بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران و آویزوف خواجه صفر کیدویچ سفیر ترکمنستان، روسای شعبات مربوطه در وزارت امور خارجه در قصر ستوری وزارت امور خارجه، برگزار شد.

در آغاز، معین وزارت امور خارجه با اشاره به اهمیت و ضرورت همکاری ها میان افغانستان و کشور های همسایه و منطقه در عرصه های مختلف، ایجاد کمیسیون سه جانبه همکاری های اقتصادی میان کابل- تهران – عشق آباد را در گسترش و تقویت همکاری های اقتصادی، تجارتی و اتصال منطقه‌ای با اهمیت و ارزنده خوانده اظهار داشت که افغانستان مصمم به تقویت و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با همه کشور های همسایه به شمول ایران و ترکمنستان می‌باشد.

در ادامه، سفرای جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان نیز با تاکید بر اهمیت همکاری های سه جانبه اقتصادی و تجارتی میان  افغانستان و کشورهای خویش، دیدگاه ها، راهکارها و پیشنهادهای خویش را در این خصوص مطرح و خواهان آغاز به کار کمیسیون مورد نظر برای رشید و تقویت همکاری های اقتصادی میان سه کشور همسایه شدند.

در این جلسه روی نحوه همکاری های اقتصادی و تجارتی، اتصال منطقه‌ای، میکانیزم های همکاری های سه جانبه، مواصلات، ترانیزیت، تشکیل کمیته گ‌های کاری، گسترش همکاری‌های فرهنگی، صحت و چگونگی ایجاد کمیسیون مورد نظر، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

 
 
 

ایران از آغاز مذاکرات صلح بین جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان استقبال و حمایت کرد

کابل – آقای محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، عصر امروز با آقای محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از طریق تیلفون صحبت و تبادل نظر کرد.

در آغاز، آقای اتمر افزون بر ابراز سپاس از کمک های دوامدار ایران به افغانستان در عرصه های مختلف و حمایت آن کشور از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان ها، در مورد آخرین تحولات کشور از جمله مذاکرات صلح، صحبت کرد.

آقای اتمر با تأکید بر نقش مهم کشورهای همسایه به ویژه ایران در کامیابی مذاکرات صلح، کاهش خشونت و آتش‌بس فوری را برای موفقیت مذاکرات مهم و اساسی خوانده، خواهان ادامه حمایت ایران از این خواست برحق دولت و مردم افغانستان شد.

سپس، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با ابراز خرسندی از آغاز مذاکرات صلح در دوحه یکبار دیگر از حمایت همه جانبه ایران از این مذاکرات به وزیر امور خارجه کشور اطمینان داده، اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران، برای موفقیت و کامیابی روند صلح افغانستان از هیچ نوع تلاش و همکاری با دولت و مردم افغانستان، دریغ نمی‌ورزد.

در ادامه، هر دو جانب راجع به اهمیت اجماع منطقه‌ای و جهانی برای حمایت از مذاکرات صلح، کاهش خشونت ها و آتش بس فوری، نقش همکاری کشورهای همسایه و منطقه در موفقیت روند صلح، همکاری های دو جانبه در عرصه های سیاسی، اقتصادی و امنیتی، نهایی سازی سند جامع همکاری های راهبردی میان دو کشور، پروژه خط آهن خواف – هرات و موضوعات مرتبط دیگر، صحبت و تبادل نظر کردند.

در اخیر، آقای اتمر با تأکید بر اهمیت همکاری های جمهوری اسلامی ایران با افغانستان در عرصه های مختلف و اهمیت حمایت آن کشور از پروسه صلح افغانستان و با اشاره به همکاری های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور اظهار داشت که کار روی نهایی سازی سند جامع همکاری های راهبردی میان دو کشور و عملی سازی پروژه خط آهن خواف – هرات، ادامه دارد.

 

آغاز کار کمیسیون تعیینات داخلی و سیستم رقابتی مداربسته در وزارت امور خارجه

کابل – امروز صبح، نخستین جلسهٔ مصاحبهٔ حضوری به منظور ارزیابی و انتخاب کادرهای شایسته برای تقرر در پست‌های خالی در نمایندگی‌های دیپلوماتیک و قونسلی جمهوری اسلامی افغانستان در خارج، برگزار گردید. پس از انجام مصاحبهٔ حضوری و ارزیابی نهایی، کاندیداهایی که بیشترین امتیاز را به دست آورند، در نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی افغانستان در خارج به کار گماشته خواهند شد.

بست‌‌های خالی نمایندگی‌های سیاسی و قونسلی در خارج قبلاً توسط کمیسیون تعیینات به اعلان سپرده شده بود و بر اساس آن کارمندان واجد شرایط خود را در بست‌های اعلام‌شده، نامزد کرده بودند.

کمیسیون تعیینات بخشی از برنامهٔ اصلاحات ساختاری وزارت امور خارجه است که بنابر هدایت رییس ‌جمهوری اسلامی افغانستان به منظور رعایت اصل شایسته‌سالاری در گزینش‌های داخلی این وزارت ایجاد گردیده است. این کمیسیون در چوکات وزارت امور خارجه تحت ریاست محمدکبیر فراهی معین سیاسی پیشین این وزارت، با اشتراک دیپلوماتان سابقه‌دار و روسای شعبات ذیربط و یک تن کمیشنر از کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی به حیث ناظر، تشکیل شده است. 

 کمیسیون تعیینات وظیفه دارد تا «سیستم رقابتی مدار بسته» را در چارچوب وزارت امور خارجه عملی سازد. بر مبنای این سیستم، کادرهای مجرب وزارت از سوی کمیسیون تعیینات شناسایی گردیده، از میان آن‌ها افراد شایسته‌ در پست‌های داخلی و خارجی به کار گماشته می‌شوند.

 

افغانستان برای اولین بار عضویت کمیسیون زنان سازمان ملل را به‌‌دست آورد

کابل – کمیسیون وضعیت زنان یکی از نهادهای مهم بین‌الحکومتی سازمان ملل متحد بوده و در راستای پیشرفت و توانمندی زنان و تساوی جنسیتی کار و فعالیت می‌کند. افغانستان برای کسب عضویت این کمیسیون در دوره ۲۰۲۱ - ۲۰۲۵ م نامزدی خویش را در سال ۲۰۱۷ م اعلام نموده بود. به تاریخ ۱۴ سپتمبر۲۰۲۰ م، بعد از رقابت با کشورهای هند و چین و گروه آسیاپاسفیک، افغانستان و هند توانستند دو کرسی این کمیسیون را به‌دست آورند.

کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل تحت نظر شورای اقتصادی-اجتماعی این سازمان که ۴۵ عضو دارد، کار و فعالیت می‌کند و این نخستین بار است که افغانستان عضویت این کمیسیون را به‌دست می‌آرود. عضویت در کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل دستاورد مهمی برای افغانستان به‌شمار می‌رود.    

 

صحبت تیلفونی وزرای امور خارجهٔ افغانستان و ناروی

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان پس از چاشت امروز با خانم اینه اریکسن سوریدی، وزیر امور خارجهٔ کشور شاهی ناروی صحبت و گفتگوی تیلفونی کرد.

در آغاز، وزیر امور خارجهٔ کشور از سخنرانی بامحتوا و همه‌جانبهٔ وزیر امور خارجهٔ ناروی در نشست افتتاحیه گفتگوهای صلح در دوحه و اعلان آمادگی آن کشور برای میزبانی از گفتگوهای صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، سپاسگزاری کرد. با اشاره به همکاری‌ها و حضور دراز مدت و فعال ناروی در افغانستان و تجربهٔ غنی آن کشور در حل تنش‌های جهانی، آقای اتمر نقش کشور شاهی ناروی را در حمایت از  کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس فوری در افغانستان برای کامیابی گفتگوهای صلح، مهم و اساسی خواند.

سپس، وزیر امور خارجهٔ ناروی با ابراز خرسندی از آغاز مذاکرات میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در دوحه، از ادامهٔ حمایت کشور متبوعش از گفتگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان ها و ایجاد سهولت‌ها در این راستا به وزیر امور خارجهٔ کشور اطمینان داد. بانو سوریدی کاهش خشونت‌ها و قبول آتش‌بس فوری را برای کامیابی گفتگو های صلح مهم دانست و با محکوم‌نمودن حملهٔ تروریستی اخیر بالای معاون اول ریاست جمهوری، مراتب تسلیت و غمشریکی‌اش را به خانواده‌های قربانیان این حادثه ابراز داشت.

در گفت‌وشنود تیلفونی امروز، وزرای امور خارجهٔ افغانستان و ناروی، راجع به ادامهٔ گفتگوها و دور بعدی مذاکرات، نقش اجماع منطقه‌یی و جهانی در کامیابی پروسهٔ صلح، حمایت کشورهای منطقه و جهان از کنفرانس ژینو در مورد افغانستان و تأثیر آن بر موفقیت گفتگوهای صلح، حفظ دستآوردهای ۱۹ سال افغانستان و موضوعات مرتبط دیگر، صحبت و تبادل نظر کردند.

ملاقات سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر ایران در کابل

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، عصر امروز با آقای بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل دیدار کرد.

در آغاز، سرپرست وزارت امور خارجه از حمایت جمهوری اسلامی ایران در مورد آغاز مذاکرات صلح افغانستان و همکاری‌های همه جانبه آن کشور با افغانستان به ویژه حمایت از شهروندان مهاجر افغان مقیم ایران و همچنین فراهم آوری تسهیلات در خصوص آغاز روند تثبیت هویت، توزیع تذکره الکترونیکی و صدور پاسپورت ماشین‌خوان برای افغانها مقیم ایران، اظهار سپاس و قدردانی کرد.

سپس دو طرف در مورد آخرین تحولات افغانستان و مذاکرات صلح میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، اهمیت اجماع منطقه‌ای برای صلح افغانستان، لزوم کاهش خشونتها و آتش بس فوری، حمایت از نظام جمهوری اسلامی و حفظ دست آوردهای ۱۹ سال گذشته، تقویت همکاریهای اقتصادی، سیاسی و فرهنگی میان دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

سفیر ایران از تعهد و حمایت دوامدار کشورش در زمینه های مختلف، به خصوص از روند صلح افغانستان به رهبری و مالکیت افغانها، حفظ نظام جمهوری اسلامی و دست آوردهای ۱۹ سال گذشته به وزیر امور خارجه افغانستان  اطمینان داد.

 

تثبیت هویت و‌ صدور اسناد برای مهاجرین افغان‌ در ایران

کابل – آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان، عصر امروز از طریق ویدیو کنفرانس، با آقای دکتور سید رسول موسوی مدیر کل اداره غرب آسیای وزارت امور خارجه ایران، در مورد افتتاح روند تثبیت هویت، توزیع تذکره الکترونیکی و  صدور پاسپورت ماشین‌خوان برای مهاجرین افغان مقیم ایران، صحبت و‌ تبادل نظر کرد.

 ابتدا آقای ناب، ضمن قدردانی از میزبانی جمهوری اسلامی ایران از مهاجرین افغان، حمایت  ایران از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانها، حفظ نظام جمهوری اسلامی و دست آوردهای ۱۹ سال گذشته افغانستان تشکر کرد. سپس معین سیاسی اضافه کرد که پروسه تثبیت هویت، توزیع تذکره الکترونیک و صدور پاسپورت ماشین‌خوان برای دولت جمهوری اسلامی افغانستان بسیار با اهمیت بوده و جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در این زمینه هدایات مشخص داده و نظارت مستقیم دارد.

در ادامه آقای دکتور موسوی از گفتگوهای صلح میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان استقبال کرده و بر حمایت ایران از حفظ دست آوردهای دو دهه اخیر از جمله قانون اساسی، ساختارهای دموکراتیک و نظام جمهوری اسلامی تأکید نمود. وی همچنین از همکاری و آمادگی کامل ایران برای تحقق روند تثبیت هویت، توزیع تذکره الکترونیک و صدور پاسپورت ماشین‌خوان به آقای ناب اطمینان داد.

در خاتمه، معین سیاسی وزارت امور خارجه، از همکاری و تسهیلات که جمهوری اسلامی ایران برای تطبیق روند فوق الذکر فراهم کرده، ابراز امتنان کرد.

در خاتمه دو طرف بر تقویت همکاری های هر چه بیشتر میان دو کشور به ویژه در بخش حمایت از مهاجرین تاکید کردند.

بررسی مشکلات تاجران افغان در ایران

کابل – در ادامهٔ رسیدگی به مشکلات تاجران و سرمایه‌گذاران افغانستان در کشورهای مختلف، صبح امروز جلسه‌یی با حضور آقایان میرویس ناب، معین سیاسی وزارت امور خارجه، بهادر امینیان، سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل و شماری از تاجران و سرمایه‌گذاران افغان در وزارت خارجه برگزار گردید.

در این جلسه معین سیاسی وزارت امور خارجه فراهم‌سازی امکانات، تسهیل شرایط و تلاش‌ برای گسترش روابط تجاری و سرمایه‌گذاری با کشورهای جهان و منطقه را از اولویت‌های کاری حکومت افغانستان دانست. ایشان با اشاره بر اهمیت همکاری‌های موثر و دوامدار نهادهای فعال در بخشهای تجارت و سرمایه‌گذاری بین افغانستان و ایران، ابراز امیدواری کرد که این نشست در بررسی مشکلات و گفتگو پیرامون تجارت، ترانزیت و سرمایه گذاری‌های مشترک میان تاجران و سرمایه گذاران دو کشور جهت جستجوی راه حل های ممکن مفید باشد.

آقای ناب با اشاره به ظرفیت‌های موجود تجاری بین دو کشور، جمهوری اسلامی ایران را شریک مهم تجاری افغانستان دانسته و خواهان فعال سازی اتاق مشترک تاجران دو کشور به هدف تقویت روابط تجاری و گسترش فعالیت آن در کشورهای آسیای میانه گردید.

سپس سفیر جمهوری اسلامی ایران این نشست را برای شنیدن دیدگاه‌ها و رسیدگی به مشکلات تاجران افغان در کشور متبوعش، مهم و ارزنده خواند و ضمن پذیرش برخی مشکلات موجود اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش ورزیده تا روابط تجاری میان دو کشور گسترش یابد.

همچنین آقایان محمد یونس مومند معاون و خان‌جان الکوزی عضو هیأت مدیرهٔ اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان و چند تن از تاجران و سرمایه‌گذاران افغان، پیرامون چالش‌های موجود در تجارت و ترانزیت میان افغانستان و ایران، انتقال سریع اموال تجارتی در بندر چابهار و صدور به‌موقع ویزه برای تاجران افغان و خانواده‌های‌شان در ایران صحبت کرده و خواهان ایجاد سهولت‌های بیشتر شدند.

در پایان آقای امینیان با اشاره به موضوعات مطرح‌شده در  این نشست، اظهار داشت که این سفارت برای رسیدگی به مشکلات تاجران افغان به‌شمول صدور به‌موقع ویزه برای آنان و خانواده‌های‌شان و موضوعات مرتبط دیگر آماده همکاری بوده و از هیچ نوع تلاش دریغ نمی‌کند.

 
 

ملاقات تودیعی معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر هند مقیم کابل

کابل – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه چاشت امروز، با آقای وینی کمار، سفیر پیشین جمهوری هند مقیم کابل در صحن وزارت امور خارجه ملاقات تودیعی داشت.

در این ملاقات که در جریان ضیافت چاشت انجام شد، آقای ناب ضمن اشاره به همکاری های دوامدار هند در عرصه‌های مختلف به افغانستان و حمایت آن کشور از گفتگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغانها، از تلاش های آقای کمار پیرامون تقویت روابط میان افغانستان و هند در زمان ماموریت اش قدردانی کرد.

هر دو جانب راجع به پروسه صلح، اهمیت آتش بس و آغاز گفتگوها میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان و موضوعات مورد علاقه دو طرف نیز صحبت و تبادل نظر داشتند.

آقای کمار در مورد دوره ماموریتش در افغانستان به نیکی یاد نمود و از روابط نیک و همکاری وزارت امور خارجه با سفارت کشور متبوعش در زمان ماموریتش اظهار سپاس کرد. نامبرده اظهار داشت که هند دوست و همکار تاریخی و همیشه گی مردم و دولت افغانستان بوده و باورمند است که همکاری ها میان دو کشور تقویت و ادامه می‌یابد.

 
 
 
 

اولین نشست گروه کاری سیاسی سه جانبه افغانستان، امریکا و اوزبیکستان

کابل- شام دیروز چهارشنبه، اولین نشست سه جانبه گروه کاری سیاسی افغانستان، امریکا و اوزبیکستان، تحت ریاست آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و با اشتراک آقای فرکت صدیقوف معین وزارت امور خارجه جمهوری اوزبیکستان و خانم نانسی جکسن معاون بخش آسیای جنوبی و مرکزی وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا، از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد.

ابتدا، آقای ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه، با ابراز سپاس از اشتراک کنندگان، از تداوم کمک های ایالات متحده امریکا به عنوان کشور دوست و همکار استراتیژیک و جمهوری اوزبیکستان به عنوان کشور برادر و همسایه مهم افغانستان، تشکری نمود.

معین سیاسی تقویت و گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان افغانستان و کشور های منطقه، به ویژه اوزبیکستان را از اولویت های اساسی سیاست خارجی افغانستان خوانده اظهار امیدواری کرد که برگزاری این نشست منجر به تقویت و گسترش هر چه بیشتر روابط میان افغانستان، اوزبیکستان و ایالات متحده امریکا گردد و در تحقق صلح با عزت و ثبات دایمی در افغانستان و منطقه کمک کند.

سپس، خانم نانسی جکسن و آقای فرکت صدیقوف، به طور جداگانه، با تقبیح حمله تروریستی دیروز بالای معاون اول ریاست جمهوری افغانستان و ابراز تسلیت به خانواده های قربانیان این حادثه، موضوعات مندرج آجندای این نشست را مهم و ارزنده خواندند. آنها با تاکید بر اهمیت آغاز گفتگو های صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، حمایت و پشتیبانی کشورهای خویش را از افغانستان با ثبات، متحد، با اقتدار و دموکراتیک با حفظ ارزش ها و دستآورد های ۱۹ سال اخیر، اعلام داشتند.

در ادامه، اشتراک کنندگان این نشست، در باره موضوعات مربوط به صلح و امنیت، حقوق بشر، حقوق اطفال، آزادی بیان، نقش زنان در روند صلح، تقویت و گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و فرهنگی میان افغانستان، اوزبیکستان و کشورهای منطقه در چوکات همکاری های دو جانبه، سه جانبه و چندجانبه، نقش تاشکند در روند صلح افغانستان، اهمیت همکاری های مردم با مردم، اتصال منطقه‌یی و موضوعات مرتبط دیگر، بحث و تبادل نظر کردند.

در پایان، اشتراک کنندگان خواهان تداوم گفتگوها و برداشتن گام‌های عملی در راستای تحقق تصامیم گرفته شده این نشست و نشست های قبلی این میکانیزم شدند.

 
 

ملاقات سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر فرانسه مقیم کابل

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه قبل از ظهر امروز با آقای دیوید مارتینون سفیر جمهوری فرانسه مقیم کابل دیدار کرد.

 در آغاز، وزیر امور خارجه از مردم و دولت فرانسه به‌خاطر کمک و همکاری‌های‌شان در طول دو دههٔ گذشته ابراز سپاس و قدردانی نمود.

سپس طرفین در مورد آخرین تحولات پیرامون روند صلح از جمله لزوم آغاز سریع گفتگوها بین دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، کاهش خشونت‌ها، ضرورت آتش‌بس بشردوستانه و اهمیت حفظ دستاوردهای ١٩سال گذشته گفتگو کردند.

سفیر فرانسه در مورد پیشرفت‌های صورت‌گرفته میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان جهت آمادگی برای آغاز مذاکرات صلح ابراز خوش بینی کرد.  وی بار دیگر بر حمایت کامل دولت خود از روند صلح و حفظ دستاوردهای ١٩ سال گذشته از جمله جمهوری اسلامی، و حقوق و آزادی‌های دموکراتیک شهروندان تأکید کرد.

 افزون بر این، دو طرف در مورد فرصت‌های موجود برای راه‌اندازی برنامه‌های ارتقای ظرفیت برای دیپلماتان افغان از سوی نهادهای فرانسه‌‌ بحث و تبادل نظر کردند.

 در پایان، دو طرف در مورد لزوم گسترش و تقویت بیشتر همکاری‌های دو جانبه بین افغانستان و فرانسه بحث و تأکید کردند. آقای مارتینون از ادامهٔ همکاری‌های کشورش با افغانستان به آقای اتمر اطمینان داد.

 

معرفی معین جدید سیاسی وزارت امور خارجه

کابل – میرویس ناب معین اقتصادی پیشین وزارت امور خارجه قبل از چاشت امروز طی محفلی، توسط محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، به حیث معین سیاسی جدید این وزارت، معرفی گردید.

در مراسمی که بدین مناسبت در سالون تشریفات وزارت امور خارجه برگزار شده بود، سرپرست وزارت امور خارجه در مورد توانمندی‌های مسلکی، سابقهٔ کاری، مسؤولیت‌پذیری، و تعهد و وفاداری معین سیاسی جدید صحبت کرده اورا شایستهٔ این مسؤولیت بزرگ دانست و برایش تبریکی گفت.

آقای اتمر بیان داشت که این تصمیم جلالتمآب رئیس جمهور پیام مهمی برای همکاران و کدرهای ورزیدهٔ وزارت امور خارجه دارد و نمایانگر این است که راه رشد مسلکی و تخصصی در این وزارت باز بوده و تصامیم مهم رهبری حکومت بر مبنای نیازمندی‌ها و اولویت‌های مسلکی وزارت اتخاد می‌گردند.

در ادامه، معین سیاسی جدید وزارت امور خارجه از اعتماد جلالتمآبان رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشور که در شرایط دشوار و سرنوشت‌ساز کنونی این مسؤولیت بزرگ را به ایشان سپرده اند، ابراز سپاس و امتنان کرد. آقای ناب دست‌آوردهای اخیر در وزارت امور خارجه را حاصل تلاش‌های مشترک و  کار گروهی رهبری و همکاران این وزارت خواند و بر ادامهٔ این  روند تأکید کرد.

 

عیادت سرپرست وزارت امور خارجه از معاون اول ریاست جمهوری

کابل – محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجهٔ کشور امروز به عیادت جلالتمآب امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری، رفت. آقای اتمر حمله بر کاروان موترهای آقای صالح را با شدیدترین الفاظ نکوهش کرد و یادآور شد که دشمنان وطن با این‌گونه حملات نمی‌توانند مانع روند صلح شوند. وی افزود: عزم ما برای رسیدن به صلح خلل‌ناپذیر است. آقای اتمر برای معاون اول ریاست جمهوری آرزوی تندرستی و موفقیت کرد.

 
 

پیام تبریکی وزارت امور خارجه به مناسبت بیست‌و‌نهمین سالروز استقلال جمهوری تاجیکستان

کابل – وزارت امور خارجه به نمایندگی از مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان صمیمانه‌ترین تبریکات خویش را به مناسبت بیست‌و‌نهمین سالروز استقلال جمهوری تاجیکستان به مردم شریف و دولت آن کشور تقدیم می‌نماید.

روابط برادرانه میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری تاجیکستان بر پیشینهٔ عمیق تاریخی و فرهنگی بنا شده است. ما دو‌ ملتِ دوست و باهم برادریم و مشترکات فراوان دینی، فرهنگی و تاریخی داریم. با اتکاء بر این مشترکات، عزم راسخ داریم تا پیوندها را عمیق‌تر ساخته، به یک آیندهٔ روشن مشترک برسیم.

 

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با شارژدافیر دفتر اتحادیهٔ اروپا مقیم کابل

کابل – میرویس ناب معین‌سیاسی وزارت امور خارجه با آقای آرنوت پاولز شارژدافیر دفتر اتحادیهٔ اروپا در کابل ملاقات کرد.

در آغاز، آقای ناب از اعلامیهٔ اخیر سران نماینده‌گی‌های دیپلوماتیک اتحادیهٔ اروپا و سفارت کانادا مقیم کابل پیرامون آغاز مذاکرات صلح قدردانی نموده، سپس هردو جانب پیرامون روند صلح افغانستان، رهایی زندانیان، تأمین آتش‌بس بشردوستانه، حفظ نظام جمهوری اسلامی و دست‌آوردهای نزده سال گذشته بحث و تبادل نظر نمودند.

آقای ناب اظهار داشت: از آنجایی‌که تمام زندانیان طالبان رها گردیده اند، هیچ مانع فراراه آغاز مذاکرت میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان وجود ندارد و تیم همه‌شمول مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان آماده‌گی کامل دارد تا در مذاکرات صلح اشتراک نماید.

آقای پاولز ضمن اعلام پشتیبانی اتحادیهٔ اروپا از روند صلح افغانستان، نظام جمهوری و حفظ دست‌آوردهای نزده سال گذشته، از تلاش‌های دولت افغانستان در این راستا استقبال کرد. وی همچنان با ارایهٔ دی‌مارشی اتحادیهٔ اروپا برای جلوگیری از تغییرات اقلیمی، گذار از دورهٔ نقاهت ویروس کرونا، و رشد اقتصادی اتحادیهٔ اروپا و جهان، خواهان همکاری افغانستان برای برآوردن به این اهداف شد.

در خاتمه، آقای ناب ضمن تقدیر از این اقدام اتحادیهٔ اروپا، آماده‌گی دولت جمهوری اسلامی افغانستان را برای همکاری‌های همه‌جانبه در خصوص عملی‌سازی دی‌ماشی ارایه‌شده ابراز کرد.

دیدار تعارفی سرپرست وزارت امور خارجه با نامزد سفیر هالند برای افغانستان

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان پس از چاشت امروز، با خانم ویگرس گاسیلیا تیودورا ماریا نامزد سفیر  کشور شاهی هالند مقیم کابل، در دفتر کاری اش ملاقات تعارفی کرد.

درین ملاقات، وزیر امور خارجه با تقدیر از کمک و همکاری های دوامدار کشور شاهی هالند به افغانستان،  حضور خانم ویگرس را به عنوان سفیر کشور شاهی هالند در افغانستان خیر مقدم گفته، با تاکید بر حفظ و گسترش روابط میان دو کشور، از همکاری های همه جانبه وزارت امور خارجه به سفارت هالند در کابل به وی اطمینان داد.

در اخیر، خانم ویگورس با تاکید بر دوام همکاری های کشور متبوعش به افغانستان وعده سپرد که در جریان ماموریت اش به صفت سفیر هالند در افغانستان سعی خواهد نمود تا روابط میان دو کشور را بیشتر از پیش تقویت بخشد. در جریان مجلس خانم گاسیلیا کاپی اعتمادنامه خویش را به سرپرست وزارت امور خارجه کشور، تقدیم نمود.

 
 
 

ملاقات تعارفی سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر جدید التقرر ایتالیا برای افغانستان

کابل –  محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه پس چاشت امروز، با آقایآ ویتوریا سندالی سفیر جدید التقرر جمهوری ایتالیا مقیم کابل، در دفتر کاری اش ملاقات کرد.

درآغاز، سرپرست وزارت امور خارجه با قدردانی از کمک و همکاری های ایتالیا به افغانستان در عرصه های مختلف و با اشاره بر روابط نیک و تاریخی میان دو کشور، برای آقای سندالی در گسترش روابط میان کابل و روم، آرزوی موفقیت نمود.

آقای سندالی بالنوبه، با اشاره به روابط و مناسبات تاریخی و دوستانه میان افغانستان و ایتالیا و تاکید بر حفظ و تقویت روابط میان دو کشور در دوره ماموریت خویش در کابل، کاپی اعتمادنامه اش را به سرپرست وزارت امور خارجه، تقدیم نمود.

 

تقرر میرویس ناب به حیث معین سیاسی وزارت امور خارجه

کابل – بر اساس پیشنهاد وزارت امور خارجه و حکم مقام عالی ریاست جمهوری، آقای میرویس ناب معین همکاریهای اقتصادی وزارت امور خارجه، به حیث معین سیاسی وزارت امور خارجه تعیین شده است.

آقای ناب از دیپلوماتان مسلکی و متعهد وزارت امور خارجه بوده که با داشتن بیست سال سابقۀ کار در دستگاه سیاست خارجی کشور به صفت معین همکاری اقتصادی وزارت امور خارجه، سفیر افغانستان در ترکمنستان و مناصب دیپلوماتیک و وظایف مسلکی اش که در این نهاد به عهده داشته است، کارنامه های درخشان دارد.

آقای ناب متولد سال ۱۳۵۷ در شهر کابل بوده و در رشته حقوق بین‌الملل ماستری دارد. ایشان به زبان‌های فارسی، پشتو و انگلیسی تسلط داشته و به زبان‌های روسی و چینایی نیز به خوبی تکلم کرده می‌تواند.

 

اعلامیهٔ وزارت امور خارجه در پیوند به موقف اصولی سران مأموریت های دیپلوماتیک اتحادیهٔ اروپا و کانادا

کابل –  وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان از اعلامیهٔ مشترک سران مأموریت های دیپلوماتیک اتحادیهٔ اروپا و کانادا در کابل در پیوند به آغاز مذاکرات زودهنگام صلح میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان استقبال می‌کند.

 این اعلامیه دقیقاً به فرصت تاریخیی اشاره دارد که گفتگوهای صلح مساعد میسازد. دولت جمهوری اسلامی افغانستان کاملاً متعهد است تا فرصت پیش‌آمده را مغتنم شمرده، منازعهٔ کنونی را از راه مذاکره به پایان رساند.

افزون بر این، دولت افغانستان با حسن‌نیت و ارادهٔ سازنده وارد مذاکرات می‌شود ‌که مصداق برجستهٔ آن آزادی زندانیان طالبان است. آزادی زندانیان گامی فراتر از تعهدات حکومت افغانستان بوده و اعلامیهٔ نشرشده این اقدام را همچون حسن‌نیت برای اعتمادسازی به‌رسمیت شناخته است.

دولت افغانستان با تأکید بر فراخوانی که در اعلامیه آمده، از طالبان می‌طلبد تا برخورد همسان نموده با برقراری آتش‌بس و کاهش فوری خشونت‌ها موافقت کنند.

دیدگاه حکومت افغانستان در پیوند به برآیند گفتگوهای صلح این است که همه افغان‌ها، اعم از زن و مرد، با حفظ حقوق اساسی‌شان، مسیر پیشرفت و بالنده‌گی را ادامه دهند.

افغانستان از اتحادیهٔ اروپا و سایر کشورهای دوست به‌دلیل حمایت بی‌دریغ‌شان از روند صلح در این کشور سپاسگزاری می‌کند.

 

بررسی مشکلات تاجران افغان در چین

کابل – به‌منظور جستجوی راه حل و رسیدگی به مشکلات تاجران و سرمایه‌گذاران افغانستان در چین، جلسه‌یی مشترک با حضور آقای میرویس ناب معین همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه، آقای وانگ‌ یو سفیر جمهوری مردم چین و شماری از تاجران و سرمایه‌گذاران افغان، امروز در وزارت امور خارجه برگزار شد.

پرداختن به مشکلات تاجران و سرمایه‌گذاران بخشی از تلاش‌های برنامه‌ریزی‌شدهٔ محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجهٔ کشور بوده که به منظور تطبیق هدایات جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان در راستای تقویت سیاست اقتصادمحور و حمایت از سکتور خصوصی انجام می‌شوند.

در این نشست، آقای ناب در مورد اهمیت روابط سیاسی و اقتصادی افغانستان و چین صحبت کرده، از کمک‌های چین در بخش‌های مختلف به‌ویژه در مبارزه با ویروس کرونا سپاسگزاری کرد. آقای ناب گفت که طبق هدایت مقام عالی ریاست جمهوری، جلسهٔ کنونی برای رفع مشکلات و بهبود مبادلات تجارتی میان چین و افغانستان برگزار شده و هدف این است که تاجران و سرمایه‌گذاران مشکلات‌شان را رو‌ در رو با سفیر چین در میان گذارند.

معین وزارت امور خارجه، تقویت و گسترش روابط و مناسبات میان دو کشور در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و تجارتی را مهم و ارزنده خواند و روی سرمایه‌گذاری مشترک، ساختن زیربناها و بلند‌بردن حجم صادرات و واردات میان چین و افغانستان تأکید کرد.

سپس، سفیر جمهوری خلق چین، نشست امروزی را برای شنیدن دیدگاه‌ها و رسیدگی به مشکلات تاجران افغان در چین مهم خواند و اظهار داشت که چین خواهان تقویت و گسترش هرچه بیشتر روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور است و در راستای رسیدگی به مشکلات تاجران افغان در چین، از هیچ نوع تلاش و همکاری دریغ نمی‌کند.

در ادامه، محمد یونس مومند معاون هیأت مدیرهٔ اطاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان و چند تن از تاجران و سرمایه‌گذاران افغان در چین در رابطه به چالش‌های موجود در تجارت و تعاملات اقتصادی با چین صحبت کرده، خواهان رسیدگی به مشکلات‌‌شان شدند.

نمایندگان تاجران و سرمایه‌گذاران، پیرامون موارد عمده از جمله مشکلات عمدهٔ تاجران افغان در چین پس از شیوع ویروس کرونا، ایجاد سهولت‌ها برای صدور ویزه از جانب چین، انتقال پول تاجران، مشکلات پرواز‌ها میان دو کشور، صادرات و واردات، و سرمایه‌گذاری‌های مشترک صحبت کردند.

در اخیر سفیر چین ضمن وعده رسیدگی به چالش‌های مطروحه، گفت که مشکلات را باید مرحله به مرحله حل کرد. وی اظهار داشت که رفع مشکلات ویزه و سپس مشکل انتقال پول در اولویت می‌باشد. سفیر چین در ادامه بیان داشت که رابطهٔ خوب میان تاجران افغانستان و چین در تقویت روابط سیاسی دوکشور نیز نقش مهم دارد.

 
 

گفتگوی تلیفونی وزرای امور خارجه افغانستان و پاکستان

کابل - محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه امروز با همتای خود شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان گفتگوی تلیفونی نمود.

سرپرست وزارت امور خارجه کشور ضمن ابراز خرسندی از بهبود یافتن وزیر امور خارجه پاکستان به دلیل مبتلا شدن به بیماری کوید – ۱۹، برای ایشان آرزوی سلامتی کرد.

آقای قریشی برگزاری موفقانه دومین نشست بررسی پلان عمل افغانستان – پاکستان برای صلح و همبستگی که در ۳۱ اگست سال ۲۰۲۰ در کابل برگزار شد را به آقای اتمر تبریک گفته و افزود که "خوشبختانه نشست APAPPS پیشرفت خوبی داشته و هر دو کشور باید در جهت اجرای کامل تعهدات شان تلاش نمایند."

آقای اتمر نشست APAPPS را بستری مهم برای گسترش همکاری و تفاهم بین دو ملت خواند و به آقای قریشی اطمینان داد که افغانستان به میکانیزم و تصامیمی که در آن نشست اتخاذ گردیده، کاملاً متعهد است.

همچنین سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان ضمن تشکری از دولت پاکستان برای نقش فعال شان پیرامون روند صلح و حمایت از گفتگوهای صلح بین دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، در مورد لزوم رسیدن به صلحی پایدار که منجر به حفظ دستاوردهای ۱۹ سال گذشته شود، بحث نمود.

آقای قریشی نیز بر حمایت دولت خود از حل مسالمت آمیز منازعات افغانستان تاکید نمود و در مورد اقدامات اخیر آن کشور برای بهبود وضعیت موجود ترانزیت و تجارت از جمله تصمیم به بهبود امکانات در نقطه عبور غلام خان به عنوان سومین مسیر ترانزیتی بین دو کشور صحبت نمود.

سپس آقای اتمر اظهار امیدواری کرد که گذرگاه غلام خان به عنوان یک مسیر رسمی جدید، باعث افزایش تجارت و سهولت در امر ترانزیت میان دو کشور گردد. ایشان همچنین در مورد چشم اندازشان برای توسعه همکاری چند جانبه در سطح منطقه که شامل پاکستان، افغانستان و کشورهای آسیای میانه می گردد، ابراز نظر نمود.

در ادامه گفتگوی تیلیفونی دو طرف بر لزوم پیشرفت موضوع اتصال منطقه ای از طریق سرمایه‌گذاری‌های مشترک بر پروژه های بزرگ اقتصادی از جمله ایجاد خط راه آهن و همچنین توسعه زیر بناها که منطقه را به هم وصل می کند، تأکید کردند.

در خاتمه آقای اتمر از میزبانی دوامدار دولت پاکستان از پناهجویان افغان و کمک به آنها در جریان شیوع مریضی کوید - ۱۹ تشکری کرد و در مورد بازگشت با عزت و تدریجی پناهجویان افغان از پاکستان به افغانستان نیز تبادل نظر داشتند.

بالا صفحه