پنجشنبه ۱ میزان ۱۴۰۰، ۰۵:۱۰ پس از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (1452)

 

 
 
 

دیدار وزیر امور خارجه با سفیر هند

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ کشور، پس از چاشت امروز با رودرندرا تندن، سفیر جمهوری هند مقیم کابل ملاقات نمود.

وزیر امور خارجه پیرامون وضعیت امنیتی کشور و تأثیرات منفی آن روی ثبات و رفاه منطقه و همچنان نقض آشکار و گستردهٔ حقوق بشری توسط طالبان در افغانستان بحث و گفتگو نمود. آقای اتمر استقرار صلح و ثبات پایدار را در کشور برای رفاه منطقه مهم و با اهمیت خوانده و بر ایفای نقش سازنده از جانب شرکای بین‌‌المللی افغانستان به شمول هند برای تأمین امنیت سرتاسری در افغانستان و منطقه تأکید کرد.

سفیر هند ضمن ابراز نگرانی عمیق در پیوند به وضعیت پیش آمده در کشور، از تعهد دوامدار هند برای همکاری و حمایت از افغانستان صلح آمیز و با ثبات به وزیر خارجه اطمینان داد.

ملاقات وزیر امور خارجه با سفیر ترکیه در کابل

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای جیهاد ارگین‌آی سفیر ترکیه در کابل دیدار و در مورد وضعیت امنیتی کشور و گسترش روابط دو جانبه بحث و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه، با اشاره به تماس تلفونی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با رئیس جمهور ترکیه، ضمن ابراز قدردانی از حمایت‌های همه جانبۀ آن‌کشور با افغانستان، روی ضرورت توقف حملات از جانب طالبان در افغانستان و آغاز جدی مذاکرات صحبت نموده و بر نقش سازندۀ ترکیه در خصوص توقف خشونت‌ها و تداوم همکاری‌های آن‌کشور با افغانستان تأکید کرد.

آقای ارگین‌آی، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت امنیتی در کشور، از ادامۀ همکاری‌های ترکیه با افغانستان در زمینه‌های مختلف به وزیر امور خارجه اطمینان داده. سفیر ترکیه همچنان بر ضرورت کار مشترک میان نهادهای ذیربط دو کشور در خصوص رسیدگی به مشکلات مهاجرین افغان که به صورت غیر قانونی وارد ترکیه شده اند و نیاز به تشخیص هویت دارند تأکید کرد.

در ادامه وزیر امور خارجه و سفیر ترکیه در کابل با توجه اهمیت حل مشکلات مهاجرین افغان در ترکیه، روی نشست‌های مشترک کاری میان نهادهای ذیربط دو کشور بحث و تبادل نظر کردند.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر کانادا مقیم کابل

کابل – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه، عصر امروز با آقای رید دوگلاس سِر، سفیر کانادا برای افغانستان، دیدار و ملاقات کرد.

معین سیاسی وزارت امور خارجه با تقدیر از همکاری‌های موثر کانادا به دولت و مردم  افغانستان در جریان دو دهه پسین و تشریح آخرین تحولات سیاسی و امنیتی کشور، نگرانی دولت و مردم افغانستان پیرامون گسترش حملات خشونت‌بار طالبان بر شهرهای بزرگ کشور و تداوم محاکمات صحرایی و حملات انتقام‌جویانه این گروه در مناطق مختلف افغانستان را با سفیر کانادا مقیم کابل شریک ساخت.

سفیر کانادا مقیم کابل با ابراز نگرانی از گسترش حملات ویرانگر و خشونت‌بار طالبان در مناطق مختلف کشور اظهار داشت که کانادا با تداوم حضور دیپلوماتیک خویش در کابل، از حقوق بشر، حقوق زنان و دستاوردهای دو دهه پسین مردم افغانستان حمایت می‌کند.

اعلامیۀ وزارت امور خارجه در پیوند به خواست‌های تیم مذاکراتی ج.ا.ا به ریاست داکتر عبدالله عبدالله در دوحه

کابل – دولت جمهوری اسلامی افغانستان، نگرانی‌های شدید دولت و مردم افغانستان را از حملات وحشیانهٔ طالبان بر شهرها که منجر به جرایم جنگی و نقض آشکار حقوق بشری و فاجعۀ انسانی در افغانستان شده، با جامعهٔ جهانی در میان گذاشته است.

تیم مذاکراتی دولت جمهوری اسلامی افغانستان به ریاست داکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه امروز در نشست ترویکای گسترده در دوحه با حضور کشورهای روسیه، امریکا، چین و پاکستان شرکت نموده، خواست‌های عمده مردم و دولت افغانستان را به صراحت مطرح نمود.

رئیس شورای عالی مصالحه از جامعهٔ جهانی به‌ویژه‌ کشورهای عضوی ترویکای گسترده خواست تا اقدامات جدی را برای جلوگیری از حملات طالبان بر شهرها، که منجر به جرایم جنگی، نقض گستردهٔ حقوق بشر و بروز فاجعهٔ‌ انسانی گردیده است، اتخاذ نمایند. آقای عبدالله همچنان بر آغاز مذاکرات جدی و واقعی جهت برقراری آتش‌بس فوری و رسیدن به توافق سیاسی تأکید کرد.

وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان یک بار دیگر تأکید می‌کند که ادامهٔ حملات خونبار طالبان در تبانی با تروریستان منطقه‌یی و بین‌المللی نه‌تنها منجر به فاجعهٔ بشری و ادامهٔ جنگ در افغانستان خواهد شد بل سبب تقویت تندروی خشونت‌آمیز و تشجیع تروریستان در منطقه گردیده، امنیت جمعی کشورهای منطقه و جهان را با تهدید جدی و غیرقابل جبران مواجه خواهد ساخت.

بنابراین توقف خشونت‌ها و جنایات طالبان در تبانی مستقیم با تروریستان منطقه‌یی و بین‌المللی نه‌تنها به نفع افغانستان بل به نفع همه جهان به‌ویژه کشورهای منطقه خواهد بود.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر ایتالیا مقیم کابل

کابل –  میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه پس از چاشت امروز، با آقای ویتولیو سندلی سفیر ایتالیا  مقیم کابل، دیدار و گفتگو کرد.

معین سیاسی وزارت امور خارجه با ابراز سپاس از همکاری‌های ایتالیا با دولت و مردم افغانستان در جریان دو دهه پسین، پیرامون آخرین تحولات سیاسی و امنیتی کشور، افزایش خشونت‌ها از جانب طالبان و گسترش حملات این گروه بر شهرهای بزرگ و پر جمعیت کشور صحبت کرد.

آقای ناب حمله بر غیر نظامیان، تلاشی خانه‌های مردم،  قتل و کشتار افراد ملکی در مناطق تحت کنترول طالبان که سبب مهاجرت جمعی و بیجا شدن هزاران تن از  شهروندان کشور شده است را نقض اشکار حقوق‌بشر از جانب طالبان در افغانستان خواند. معین سیاسی، با اشاره به پیامدهای ناگوار تداوم این خشونت‌ها بر امنیت جمعی منطقه و جهان، خواهان توجه جدی کشورها و سازمان‌های حامی حقوق‌بشر  بر توقف این حملات و فراهم سازی مساعدت‌های بشر دوستانه به بیجاشده‌گان گردید.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر کوریا مقیم کابل

کابل –  میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه پس از ظهر امروز، با آقای چوی تی‌هو سفیر کوریا مقیم کابل، در قصر ستوری این وزارت دیدار و ملاقات کرد.

معین سیاسی وزارت امور خارجه با قدردانی از مساعدت‌های موثر کوریا به افغانستان در جریان دو‌دهه پسین، پیرامون آخرین  تحولات سیاسی و امنیتی کشور، تشدید حملات طالبان بر شهرهای  بزرگ و جنایات این گروه در مناطق تحت کنترول شان که باعث آواره شدن هزاران تن گردیده است صحبت کرده و خشونت‌های طالبان در مناطق تحت کنترول شان را جنایت علیه مردم افغانستان دانست.

سفیر کوریا مقیم کابل، با تاکید بر جستجوی راه حل‌های سیاسی برای معضل افغانستان، از حضور دیپلوماتیک و تداوم همکاری‌های کوریا به دولت و مردم افغانستان به معین سیاسی وزارت امور خارجه اطمینان داد.

دیدار وزیر امور خارجه با سفیر چین در کابل

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجۀ کشور با آقای وانگ یو سفیر جمهوری خلق چین مقیم کابل در مورد آخرین تحولات امنیتی افغانستان و تقویت همکاری‌های دوجانبه گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به حملات طالبان بر شهرها و کشتار مردم در گوشه و کنار افغانستان که سبب فاجعهٔ بشری در کشور شده است، در مورد خواست مردم افغانستان مبنی بر توقف سریع حملات و خشونت‌ها و آغاز مذاکرات معنادار صلح صحبت کرد.

آقای اتمر با اشاره بر پیشنهادات جمهوری اسلامی افغانستان برای برگزاری دو نشست ویژۀ شورای امنیت و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد افغانستان و نشست دوحه، روی دو خواست عمدۀ دولت و مردم افغانستان (۱) توقف فوری حملات طالبان بالای شهرها و (۲) آغاز سریع مذاکرات برای دریافت راه حل سیاسی برای استقرار صلح پایدار در کشور صحبت نموده خواهان حمایت و همکاری سازنده و همه‌جانبهٔ چین دراین زمینه شد.

سفیر چین ضمن صحبت روی تلاش‌های کشورش برای توقف خشونت‌ها و فاجعۀ بشری در افغانستان، توقف سریع حملات بالای شهرها را برای جلوگیری از فاجعهٔ بشری و وخامت اوضاع امنیتی افغانستان حیاتی خواند.

آقای وانگ همچنان از حمایت و تلاش کشور متبوعش در راستای تحقق پیشنهادات افغانستان در چارچوب نشست¬های شورای امنیت، شورای حقوق سازمان ملل متحد و نشست دوحه، به وزیر امورخارجه اطمینان داد.

در ادامه وزیر امور خارجه و سفیر چین روی تقویت همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و تخنیکی به شمول فراهم‌سازی واکسین کووید-۱۹ بحث و تبادل نظر کردند.

استقبال وزارت امور خارجه از اظهارات کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل در مورد نقض حقوق بشر و ارتکاب جرایم جنگی در افغانستان

کابل – میچل باچله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد طی اظهاراتی پیرامون اوضاع جاری افغانستان روز سه شنبۀ گذشته هشدار داد که ناکامی در جلوگیری از افزایش خشونت‌ها و ارتکاب نقض حقوق بشر پیامدهای فاجعه‌باری برای مردم افغانستان دارد.

خانم باچله بر نقض گستردۀ حقوق زنان، غیرنظامیان و اسیران جنگی، اعدام‌های دسته‌جمعی و وضع محدودیت‌های بی‌مورد در رابطه با بیرون‌شدن بانوان از خانه در مناطق اشغال‌شده از سوی طالبان اشاره نموده و بر تخلف صریح گروه طالبان از تعهدات آن‌ها در قبال میثاق‌ها و قوانین تعریف‌شدۀ بین‌المللی پیرامون احترام به حقوق انسان و رعایت قوانین جنگی، مُهر تائید می‌گذارد.

خانم باچله همچنان از کشورهای منطقه و جامعۀ جهانی خواسته است تا از نفوذ خویش برای پایان‌دادن به جنگ و مخاصمه در افغانستان استفاده نموده و برای کاهش تنش و ختم درگیری ها و احیای روند صلح از بذل هرگونه سعی وتلاش لازم دریغ نکنند.

وزارت امور خارجه ضمن ابراز خوشنودی و استقبال از پیام کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل در قبال نقض حقوق بشر، به‌ویژه تخطی های گستردۀ طالبان در برابر حقوق زنان، غیرنظامیان  و اُسرای جنگی، بر مواضع و خواست برحق خود مبنی بر احترام به حقوق انسان، پابندی به قوانین ومیثاق‌های بین‌المللی و رعایت حقوق غیرنظامیان و اسیران جنگی، تأکید می‌کند.

پاسخ دفتر سخنگو به اظهارت اخیر وزیر خارجه پاکستان

کابل – طالبان با تشدید خشونت‌ها و عدم قطع روابط با گروه‌های تروریستی منطقه‌یی و بین‌المللی، برخلاف تعهدات بین‌المللی‌شان عمل می‌کنند.

تروریستان برخوردار از پناه‌گاه‌های امن هستند و از آن‌جا پیوسته افغانستان را مورد تهاجم و حمله قرار داده اند و توسط تروریست‌های منطقه‌یی حمایت می‌شوند.

خواست عمدهٔ دولت جمهوری اسلامی افغانستان، طی دو دههٔ اخیر، از دولت پاکستان این بوده است تا علیه پناه‌گاه‌های تروریستان در آن کشور اقدام جدی و ملموس نماید و راه‌های مواصلاتی و اکمالاتی طالبان و تروریستان هم‌پیمان این گروه را قطع کند.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان متعهد به حل و فصل مسالمت‌آمیز بحران افغانستان بوده و به تعهدات خویش در این راستا پابند می‌باشد. اما‌ در عین حال نیروهای امنیتی ‌و دفاعی جمهوری اسلامی افغانستان بطور شبانه‌‌روز در‌ مقابل طالبان و تروریستان منطقه‌یی و بین‌المللی هم‌پیمان این گروه، با عزم راسخ می‌رزمند.

دیدار وزیر امور خارجه با شارژدافیر سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ کشور با راس ویلسون، شارژدافیر سفارت ایالات متحده آمریکا در کابل ملاقات نموده و در مورد تحولات امنیتی در کشور و روند صلح افغانستان بحث وتبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه ضمن یادآوری خواست مردم افغانستان مبنی بر توقف سریع حملات طالبان بر شهرها و قتل و کشتار مردم در گوشه و کنار افغانستان، روی اوضاع سیاسی-امنیتی و تحولات اخیر در روند صلح افغانستان صحبت نمود.

آقای اتمر با اشاره به پیشنهادات جمهوری اسلامی افغانستان پیرامون برگزاری دو نشست ویژه هر یک اجلاس شورای امنیت سازمان ملل متحد و نشست شورای حقوق بشر آن سازمان در قبال مسائل افغانستان، خواهان حمایت و همکاری‌های سازندۀ واشنگتن با کابل در زمینه شد.

درجریان این دیدار، آقای اتمر، بر اهمیت گفتگو و تبادل نظر پیرامون برقراری آتش‌بس، آغاز مذاکرات و استقرار صلح و ثبات پایدار که قرار است در نشست آیندۀ شورای امنیت سازمان ملل مورد بحث قرار گیرد، تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با مطرح نمودن تقاضای افغانستان از شورای حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر ارسال یک تیم حقیقت‌یاب به کشور جهت بررسی موارد نقض حقوق بشر وجنایات جنگی، خواهان پیگرد قانونی و محاکمۀ ناقضین حقوق بشر و عاملین جنایات جنگی در افغانستان شد.

آقای ویلسن ضمن ابراز نگرانی از نقض آشکار حقوق بشری در افغانستان از تلاش‌های کشورش در راستای تحقق خواست مردم افغانستان برای توقف خشونت‌ها و تأمین صلح پایدار در افغانستان به وزیر امور خارجه اطمینان داد.

وزیر امور خارجه و شارژدافیر سفارت امریکا، همچنان روی آجندا، سطح اشتراک و مسائل  مورد بحث در نشست زودهنگام دوحه، بحث و تبادل نظر کردند.

اعلامیهٔ وزارت امور خارجه در مورد نتایج سفر هیأت جمهوری اسلامی افغانستان به اسلام آباد

کابل – هیأت حکومت جمهوری اسلامی افغانستان اخیراً در پیوند به قضیهٔ اختطاف و شکنجه دختر سفیر افغانستان در اسلام‌آباد، که به‌تاریخ ۲۵ سرطان مطابق ۱۶ جولای سال‌جاری به‌ وقوع پیوسته بود، به پاکستان سفر کرد.

در جریان این سفر، جانب پاکستان پیرامون قضیه بعضی معلومات و یافته‌ها را با هیأت افغانستان در میان گذاشت. اما اظهارات مقامات پاکستانی بیانگر روایت متفاوتی از قضیه بوده و متأسفانه به مسایل اساسی از جمله چگونگی وقوع حادثه و شناسایی عاملان آن، معطوف نبود.

طبق توافقی که در روز نخست دیدار هیأت‌های دو طرف در اسلام‌آباد به میان آمده بود، هیأت کشور از مقامات پاکستانی خواست تا برای بررسی‌های بیشتر تخنیکی، جانب پاکستان همه معلومات مرتبط به قضیهٔ اختطاف را  با جانب افغانستان در میان گذارند. اما متأسفانه این اطلاعات در دسترس هیأت قرار داده نشد.

 مدارک شفاخانه و گزارش‌های طبی و سایر شواهد دست‌داشته به‌صورت واضح بیانگر آن‌است که بانو سلسله علی‌خیل ربوده و شکنجه شده است. حکومت افغانستان در هماهنگی با قربانی حادثه آمادهٔ هرگونه همکاری در راستای شناسایی و دستگیری عاملان این قضیه بوده و خواهد بود.

وزارت امور خارجهٔ ج. ا. افغانستان یک‌بار دیگر از حکومت پاکستان خواستار آن است تا توجه اصلی‌شان را روی شناسایی، بازداشت و محاکمهٔ هرچه زودتر عاملان قضیه اختطاف مبذول بدارند.

دیدار وزیر امور خارجه با نمایندهٔ خاص ایران در امور افغانستان

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان با محمد ابراهیم طاهریان فرد نمایندهٔ خاص ایران در امور افغانستان دیدار و در مورد آخرین تحولات امنیتی کشور و تقویت روابط دوجانبه گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه ضمن صحبت در مورد اوضاع امنیتی کشور، نتایج نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل را برای قطع خشونت‌ها و دریافت راه حل سیاسی در افغانستان با اهمیت شمرد. آقای اتمر با اشاره به پیشنهاد افغانستان برای تدویر نشست‌های ویژهٔ شورای امنیت و شورای حقوق بشر سازمان ملل، بر نقش سازندهٔ کشورهای منطقه و جهان به خصوص ایران در خصوص توقف خشونت‌ها و حملات طالبان بالای شهر ها و همچنان متقاعد نمودن این گروه برای مذاکرات معنادار صلح تأکید کرد.

آقای طاهریان، ضمن ابراز نگرانی در مورد اوضاع امنیتی در کشور، از آمادگی تهران برای همکاری های همهإجانبه با افغانستان به وزیر امورخارجه اطمینان داد.

در ادامه وزیر امور خارجه و نمایندهٔ خاص ایران در امور افغانستان در مورد راه‌های تقویت همکاری‌های منطقوی برای مدیریت وضعیت امنیتی افغانستان و نشست زود هنگام دوحه بحث و تبادل نظر کردند.

دیدار وزیر امور خارجه با سفیر کانادا در کابل

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امورخارجۀ کشور با رید دوگلاس سِر، سفیر کانادا در افغانستان دیدار و در مورد آخرین تحولات امنیتی و نقض گستردۀ حقوق‌بشر از جانب طالبان در افغانستان، گفتگو کرد.

وزیر امورخارجه پیرامون وضعیت امنیتی در کشور صحبت نموده، خشونت‌های طالبان علیه مردم افغانستان را فاجعۀ حقوق‌بشری خواند. آقای اتمر، نتایج نشست توضیحی شورای امنیت سازمان ملل را در مورد افغانستان برای توقف خشونت‌ها و جلوگیری از نقض اشکار حقوق بشر با اهمیت توصیف نمود. وزیر امور خارجه، با اشاره به پیشنهاد افغانستان به شورای امنیت سازمان ملل و شورای حقوق‌بشر آن سازمان برای برگزاری نشست‌های ویژه در خصوص مسایل افغانستان، بر نقش سازندۀ کانادا در این خصوص و همچنان تطبیق پلان امنیتی دولت افغانستان برای توقف حملات طالبان به شهرها و جلوگیری از تداوم نقض حقوق‌بشر و قوانین حقوق بشر دوستانه در کشور ، تأکید کرد.

سفیر کانادا ضمن ابراز نگرانی در مورد وضعیت ناگوار امنیتی و فاجعۀ بشری در افغانستان، از حمایت همه‌جانبۀ کانادا برای تامین صلح و ثبات در افغانستان به وزیر امورخارجه اطمینان داد.

استقبال وزارت امور خارجه از برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد وضعیت افغانستان

کابل – شورای امنیت سازمان ملل به تاریخ ۶ آگست ۲۰۲۱، نشستی توضیحی را به ریاست کشور هند در مورد وضعیت افغانستان برگزار نمود.

دراین نشست نمایندگان ویژۀ و سفرای ۱۶ کشور و نهاد بین‌المللی به شمول پنج عضو دایمی شورای امنیت، ده عضو غیر دایمی آن شورا و نمایندۀ ویژۀ سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان اشتراک داشت. این نشست به همکاری و حمایت کشور هند که ریاست دوره‌یی این شورا را به عهده دارد و کشورهای ناروی و استونیا به عنوان مسؤلان دوسیۀ افغانستان، در مقر سازمان ملل متحد، تدویر یافت.

در این نشست، آقای محمد غلام اسحاق‌زی سفیر و نمایندۀ افغانستان در سازمان ملل که به نمایندگی از وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان سخنرانی نمود، ضمن ابراز قدردانی از برگزاری این نشست، خواست مردم و دولت افغانستان را برای محکمۀ عاملین جنایات ضد بشری و تأمین صلح و ثبات پایدار در کشور، مطرح کرد. سفیر و نمایندۀ دایمی افغانستان، علاوه بر صحبت روی ضرورت اعمال فشار بر طالبان در جهت توقف فوری خشونت‌ها، برتطبیق مؤثر رژیم تعزیرات و قطعنامه ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل، تأکید کرد. آقای اسحاق‌زی تقاضای افغانستان را جهت برگزاری جلسۀ ویژۀ شورای امنیت و شورای حقوق بشر سازمان ملل به هدف جلوگیری از تخطی‌های حقوق بشری از جانب طالبان در افغانستان، رسیدگی همه‌جانبه به فاجعۀ بشری در کشور، و استقرار صلح و ثبات پایدار در افغانستان، به مجلس ارائه کرد.

اعضای شورای امنیت به‌شمول ایالات متحدۀ امریکا، فدراتیف روسیه، جمهوری خلق چین، بریتانیا، جمهوری فرانسه، ناروی، استونیا، هند، ویتنام، آیرلند، کشورهای A3+1 و مکسیکو با ایراد سخنرانی‌ها روی نکات ذیل به صورت واضیح تأکید نمودند:

- خشونت‌ها و حملات تروریستی اخیردر افغانستان به‌شمول ترور آقای دواخان مینه پال، رئیس مرکز رسانه‌های دولت و حمله بالای دفتر یوناما در هرات را به شدید ترین الفاظ تقبیح و محکوم کردند؛

- از افزایش خشونت‌ها و نقض گستردۀ حقوق بشر، به‌شمول افزایش تلفات افراد ملکی، بیجاشدگان داخلی از اثر افزایش حملات نظامی طالبان در کشور، حملات هدفمند بالای کارمندان رسانه‌ها و مدافعان حقوق بشر در افغانستان، شدیداً ابراز نگرانی کردند؛

-  همه کشورها بر پایان فوری خشونت‌ها، توقف حملات طالبان و حضور معنادار شان در مذاکرات صلح، تأکید کردند؛

- کشورها با صدای واحد راه حل نظامی برای بحران افغانستان را رد نموده و ایجاد هرنوع حکومت از طریق نظامی و زور را غیر قابل قبول دانستند؛

- اشتراک کنندگان، ضمن استقبال از تلاش‌های منطقه‌یی و بین‌المللی در پیوند به روند صلح افغانستان بر ضرورت تقویت هرچه بیشتر اجماع در خصوص رسیدن به صلح پایدار و همه شمول به رهبری و مالکیت افغان‌ها تأکید کردند؛

- در این نشست بر اشتراک همه‌جانبه و معنادار زنان در روند صلح، حفاظت از حقوق زنان و اقلیت‌ها در این روند تأکید شده، حقوق زنان و اقلیت‌ها را غیر قابل مذاکره دانستند؛ 

- کشور ها بر اهمیت بازنگری و برداشتن تعزیرات براساس قطعنامۀ ۲۵۱۳ شورای امنیت، به منظور پیشرفت واقعی در روند صلح، تأکید کردند؛ 

- در این نشست روی افزایش حضور گروه¬های تروریستی در کنار طالبان در افغانستان و تأثیرات آن بالای صلح و امنیت در افغانستان، منطقه و جهان صحبت شده و بر بررسی همه جانبۀ آن، تأکید صورت گرفت؛

- اشتراک کنندگان با ارائه موقف واحد، از وضعیت حقوق بشری در افغانستان شدیداً ابراز نگرانی نموده و بر ضرورت مساعدتإها و کمکإهای بشری با افغانستان، تأکید کردند؛

- در این نشست اشتراک کنندگان از طالبان خواستند تا به سازمان‌های خیریه جهت تداوم ارائۀ کمک‌ها برای نیازمندان درمناطق تحت تصرف شان، مجوز داده شود.

وزارت امور خارجه، ضمن استقبال از برگزاری این جلسه، بر تطبیق همه‌جانبهٔ نتایج و مسایل مطرح شده در این نشست، تأکید می کند.

وزیر امور خارجهٔ کشور طی در تماس ویدیویی با کمیشنر شورای حقوق بشر سازمان ملل خواهان توقف حملات، مستندسازی جنایات و نظارت از تخطی‌های حقوق‌بشری طالبان در افغانستان شد

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ کشور طی تماس ویدیویی با میشل بشلت جریا، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل، پیرامون تشدید حملات، نقض حقوق بشری از جانب طالبان و فاجعهٔ بشری ناشی از آن صحبت نمود.

وزیر امور خارجه، با اشاره به وضعیت سیاسی و امنیتی کشور، در مورد افزایش بی‌پیشنۀ حملات وحشیانه و بی‌رحمانۀ طالبان بالای مردم افغانستان که سبب کشتار افراد ملکی و ترک خانه‌های شان شده است، صحبت نمود. آقای اتمر، حملات طالبان را که در تبانی با جنگجویان خارجی و گروه‌های تروریستی در افغانستان صورت می گیرد نقض اشکار و گستردۀ قوانین بین‌المللی حقوق بشر دانسته، و آنرا فاجعۀ بشری خواند.

آقای اتمر، روی حسن‌نیت و انجام تعهدات جمهوری اسلامی افغانستان برای دریافت راه حل سیاسی به شمول رهایی بیشتر از ۵۰۰۰ زندانی طالبان باآنکه طرف توافقتنامۀ دوحه نبوده صحبت کرد. وزیر امور خارجه برگشت زندانیان رها شده طالبان را به صفوف جنگ، تشدید حملات و محمکۀ سحرایی افراد ملکی و کشتار مردم بی‌گناه، تقویت روابط طالبان با گروه‌های تروریستی و همچنان عدم علاقمندی شان برای مذاکرات صلح را نقض واضح توافقنامۀ دوحه از جانب این گروه دانست.

آقای اتمر، حملات وحشیانۀ طالبان به شمول کشتار مردم بی‌گناه، محکمۀ سحرایی اسرای جنگی، آزار و شکنجۀ زنان، محروم ساختن زنان و دختران از حق کار و آموزش در ساحات تحت تصرف طالبان، را فاجعۀ بشری خوانده و مایۀ نگرانی عمیق افغانستان و جامعۀ جهانی توصیف کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به گزارشات نهاد های معتبر بین‌المللی در خصوص مستندسازی نقض حقوق بشر و قوانین بین‌المللی از جانب طالبان در افغانستان، اعمال این گروه را در کشور، فاجعۀ بشری خواند. وزیر امور خارجه، خواست مردم و دولت افغانستان را برای ایفایی نقش مؤثرتر از جانب سازمان ملل در خصوص اعمال فشار بالای طالبان و حامیان منطقه‌یی شان، با آقای جِریا مطرح نموده، خواهان محکمه عاملین نقض حقوق بشری در کشور شد.

خانم میشِل جِریا، نگرانی عمیق سازمان ملل را پیرامون اعمال ضد انسانی طالبان و جنگجویان خارجی که سبب فاجعه بشری در افغانستان گردیده است ابراز نموده از تعهد شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تلاش در راستای  توقف خشونت‌ها، محمکه عاملین جنایات ضد بشری و استقرار صلح و ثبات در افغانستان، به وزیر امور خارجه اطمینان داد.

در ادامه هر دوجانب روی برگزاری نشست ویژۀ شورای حقوق بشر سازمان ملل، مستند سازی جرایم ضد بشری طالبان، وضعیت بیجاشدگان از اثر افزایش خشونت‌ها در کشور، دعوت کشورها و سازمان‌های بین‌المللی برای بررسی وضعیت در کشور، استمرار روند نظارت از وضعیت در افغانستان و همچنان نشست ویژۀ شورای امنیت سازمان ملل در محور مسایل افغانستان، بحث و تبادل نظر کردند.

نشست مشترک کمیسیون امور دفاعی و تمامیت ارضی ولسی جرگه با اعضای پارلمان کشور شاهی بریتانیا و ایرلند شمالی، از طریق ویدیو کنفرانس برگزار گردید

کابل – به سلسله نشست‌های کمیسیون دفاعی و تمامیت ارضی ولسی جرگه با اعضای پارلمان کشورهای مختلف جهان که با ابتکار وزارت امور خارجه و ولسی جرگه شورای ملی کشور برگزار می گردد، دومین نشست اعضای این کمیسیون، با کمیته دفاعی پارلمان کشور شاهی بریتانیا، از طریق ویدیو کنفرانس برگزار گردید.

در این نشست، میرحیدر افضلی، رئیس کمیسیون امور دفاعی و تمامیت ارضی ولسی جرگه و اعضای این کمیسیون، ایلوود توبیاس رئیس کمیته دفاعی پارلمان انگلستان و اعضای آن کمیته، پیرامون تحولات اخیر در کشور و اهمیت تداوم حمایت جامعه جهانی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان پس از خروج نیروهای حمایت قاطع از کشور، بحث و تبادل نظر کردند.

نمایندګان افغانستان، با قدردانی از کمک‌های انگلستان به کشور شان در جریان دو دهه پسین، نگرانی‌های شان را پیرامون اوضاع امنیتی افغانستان، با نمایندگان پارلمان انگلستان شریک ساخته، خواهان تداوم حمایت آن کشور از نیروهای امنیتی و تجهیز و تمویل قوای‌هوایی کشور، گردیدند.

همچان، جانب افغانستان از اعضای کمیته دفاعی پارلمان بریتانیا خواستند تا با استفاده از نفوذ شان بر طالبان و حامیان منطقه‌یی و بین‌المللی آنان و حاضر نمودن شان به میز مذاکره برای پایان دادن به خشونت‌ها و کامیابی روند صلح کشور، دولت و مردم افغانستان را همکاری نمایند.

در این نشست مجازی، رئیس و اعضای کمیته دفاعی پارلمان انگلستان با ابراز نگرانی از وضعیت کنونی افغانستان و افزایش خشونت‌ها از جانب طالبان، آمادگی شان را در جهت پیدا کردن گزینه‌های ممکن برای جلب حمایت جهانی از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، اعلام نمودند.

استقبال وزارت امور خارجه از اعلامیهٔ اتحادیهٔ اروپا پیرامون تقبیح خشونت‌ها در افغانستان

کابل – نمایندهٔ عالی سیاست خارجی اروپا و کمیشنر مدیریت بحران این اتحادیه، طی اعلامیه‌یی مشترک، افزایش چشمگیر خشونت‌ها توسط طالبان را، به‌ویژه حمله بالای دفتر یوناما در هرات، حمله و ادامهٔ جنگ در لشکرگاه و حملهٔ اخیر بالای اقامت‌گاه وزیر دفاع ملی افغانستان را که منجر به تلفات ملکی گردیده است، محکوم کردند.

دراین اعلامیه، اتحادیهٔ اروپا خواهان آتش‌بس فوری، جامع و دایمی شده است. ادامهٔ خشونت‌های بی‌معنا باعث رنج و درد افغان‌ها و افزایش تعداد بی‌جاشدگان داخلی می‌شود.

اعلامیه می‌افزاید که حملات طالبان در تناقض صریح با تعهدات این گروه به توافقنامهٔ صلح دوحه مبنی بر حل جنگ از طریق مذاکرات است.

نقض قوانین بشردوستانهٔ بین‌المللی و حقوق بشری مانند کشتار خودسرانه، محاکمهٔ صحرایی، شلاق‌زدن زنان در حضور مردم و تخریب زیربناهای عامه در ساحات تحت تسلط طالبان، برای افغانستان تکان‌دهنده است.

این اعمال به عنوان جرایم جنگی تلقی شده و جنگ‌جویان و فرماندهان طالبان مسؤول قرار داده شده و باید مورد پیگیرد قانونی قرار گیرند.

وزارت امور خارجه از این اعلامیه استقبال می‌کند و  بر نقش مؤثر اتحادیهٔ اروپا در اعمال فشار بالای گروه طالبان و حامیان‌شان برای ختم خونریزی و محاکمهٔ عاملان جنایات جنگی تأکید می‌کند.

استقبال وزارت امور خارجه از اعلامیهٔ سازمان همکاری اسلامی پیرامون تقبیح ‌حملات در افغانستان

کابل – سازمان همکاری اسلامی در اعلامیهٔ مورخ ۴ آگست ۲۰۲۱، حملات بالای غیر نظامیان را شدیداً محکوم نموده و نگرانی‌ عمیق این سازمان را در مورد افزایش خشونت‌ها در افغانستان و تلفات ملکی ناشی از آن که توسط طالبان انجام شده است، ابراز نموده است.

دراین اعلامیه، دارالانشای این سازمان خواهان آتش‌بس فوری گردیده و حمایت خویش را از روند صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها برای دریافت راه حل سیاسی اعلام نموده است.

همچنان با یادآوری از قطع‌نامه‌های نشست سران و وزرای خارجهٔ این سازمان ‌ در مورد صلح و ثبات در افغانستان و همچنان اعلامیهٔ مورخ ۱۱ جولای ۲۰۱۸ کنفرانس علمای اسلامی در شهر مکهٔ معظمه، این سازمان روی همبستگی و حمایت خویش از مردم افغانستان مجدداً تأکید نموده است.

وزارت امور خارجه از این اعلامیه استقبال می‌کند و خواهان نقش فعال‌تر و مؤثرتر سازمان همکاری اسلامی برای جلب حمایت کشورهای جهان اسلام و نهادهای معتبر اسلامی برای پایان خونریزی در افغانستان و مسؤول قراردادن طالبان در برابر جنایات ضد بشری این‌گر‌وه است.

استقبال وزارت امور خارجه از مستندسازی جرایم جنگی و نقض حقوق بشری توسط طالبان

کابل – گزارش مورخ ۳ آگست ۲۰۲۱ دیده‌بان حقوق‌بشر در مورد کشتار خودسرانۀ غیر نظامیان توسط طالبان در کندهار و غزنی یک بار دیگر مهر تأیید بر نقض گستردۀ حقوق بشری و ارتکاب جرایم جنگی توسط طالبان گذاشت.

در گزارش آمده است که طالبان کارمندان اسبق نیروهای دفاعی و امنیتی را توقیف نموده و به جای نامعلوم انتقال داده و به قتل می‌رسانند.

محاکمۀ صحرایی افراد تحت توقیف، ملکی و نظامی، نقض جدی کنوانسیون‌های ژنیوا بوده و جرایم جنگی پنداشته می‌شوند. فرماندهان طالب که کشتار بی‌رحمانه را نظارت می‌کنند نیز مسؤول جرایم جنگی اند.

این گزارش حاکی از فهرست ۴۴ نفری از سپین بولدک ولایت کندهار است که از ۱۶ جولای بدینسو توسط طالبان کشته شده اند.

وزارت امور خارجه از تلاش‌های نهادهای مستقل معتبر بین‌المللی برای مستندسازی جرایم جنگی و نقض گستردۀ حقوق بشری و قوانین بین‌المللی بشردوستانه قدردانی می‌کند و از جامعۀ جهانی می‌خواهد تا مرتکبان و سازمان‌دهندگان این جنایات را مسؤول قرار داده و به کیفر برسانند.

پیام وزارت امورخارجه در پیوند به حملهٔ تروریستی طالبان بالای اقامت‌گاه وزیر دفاع ملی کشور

کابل – وزارت امورخارجه حملهٔ تروریستی و وحشیانهٔ طالبان بالای اقامت‌گاه ستر جنرال بسم‌الله خان محمدی، وزیر دفاع ملی جمهوری اسلامی افغانستان را که منجر به شهادت و مجروحیت تعدادی از سربازان شجاع و شهروندان کشور گردید را به شدیدترین الفاظ تقبیح می‌کند.

طالبان با ادامهٔ حملات تروریستی و وحشیانه خویش بر شهر‌ها و مناطق مسکونی، یک‌بار دیگر ثابت کردند که این گروه هر روز بیشتر از پیش مرتکب جنایات جنگی و نقض آشکار و گستردۀ قوانین بین‌المللی بشردوستانه می‌شوند.

وزارت امور خارجه از نظام جهانی حقوق بشری می‌خواهد تا در راستای مستندسازی این جنایات جنگ‌جویان، فرماندهان و رهبران سیاسی طالبان که عملاً رهبری جنگ را به عهده دارند و مسئول کشتار مردم اند، اقدام جدی کرده و علیه آنان اقدامات قانونی بین‌المللی صورت گیرد.

وزارت امور خارجه همچنان از تبعات فاجعه‌بار ادامهٔ این چنین حملات علیه مردم افغانستان هشدار می‌دهد و بر ضرورت همکاری مشترک دولت افغانستان و جامعهٔ جهانی برای جلوگیری از تداوم جنایات طالبان تأکید می‌دارد.

استقبال وزارت امور خارجه از اعلامیهٔ شورای امنیت سازمان ملل پیرامون تقبیح خشونت‌ها و رد امارت طالبانی

کابل – شورای امنیت‌ سازمان ملل طی اعلامیه‌يی، حمله بر دفتر یوناما در هرات را با شدیدترین الفاظ محکوم نموده و نگرانی عمیق خویش را‌ پیرامون افزایش خشونت‌ها، نقض حقوق بشر و ارتکاب جرایم جنگی، که از سوی طالبان اعمال می‌شود، اعلان نموده است.

در‌این اعلامیه اذعان گردیده است که روند صلح به مالکیت و رهبری افغان‌ها، یگانه راه حل رسیدن به‌ صلح پایدار، به هدف تأمین آتش‌بس دایمی و توافق سیاسی همه‌شمول، عادلانه و واقع‌بینانه برای پایان منازعه در افغانستان است. در این‌ زمینه، بر نقش کامل، مساویانه و معنادار زنان تأکید صورت‌ گرفته‌ است.

همچنان در این اعلامیه، با یادآوری از قطع‌نامهٔ ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل، اعضای این شورا یک بار دیگر عدم حمایت خویش را از احیای مجدد نظام امارت طالبانی اعلام نمودند.

وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان از اعلامیهٔ شورای امنیت استقبال می‌کند و خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت به‌منظور رسیدگی به وضعیت افغانستان و جلوگیری از وقوع فاجعهٔ بشری در اثر خشونت‌های طالبان است.

کنفرانس مطبوعاتی وزیر امورخارجه در مورد نتایج نشست با سفرای شرکای منطقه‌یی و بین‌المللی

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور طی یک کنفرانس مطبوعاتی در مورد نتایج دو نشست با سفرا و نماینده گان ۳۵ کشور و سازمان منطقه‌یی و بین‌المللی در کابل صحبت کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به تعهدات طالبان اذعان داشت که “با توجه به اینکه طالبان تاکید داشتند که آنها بر علیه عساکر خارجی در حال جنگند و پس از خروج آنها متعهد به صلح هستند، حالا به اثبات رسانیده اند که در کنار دیگر گروههای تروریستی بین‌المللی با مردم افغانستان در حال جنگ بوده و متعهد به هیچ یک از تعهدات شان در توافق صلح دوحه نیستند.”

آقای اتمر با اشاره به نتایج دیدار با نمایندگان شرکای منطقه‌یی و بین‌المللی گفت: “ما در دو دیدار در مورد خطرات جنگجویان خارجی که به صفوف طالبان پیوسته اند، خبر داده ایم و آنها را از پلان امنیتی افغانستان آگاه ساختیم. بازیگران جامعه جهانی مسئولیت دارند تا در کنار مردم افغانستان بیاستند و مانع از گسترش خشونت علیه مردم افغانستان شوند.”

 وزیر امور خارجه با اشاره به کشتار مردم در هرات، قندهار، غزنی و سراسر کشور از سوی طالبان اضافه کرد که ما از جامعه بین‌المللی به خصوص شورای حقوق بشر و شورای امنیت سازمان ملل خواستیم تا اقداماتی روی دست گیرند تا مانع رفتار خشونت بیشتر طالبان برعلیه مردم افغانستان شوند.

آقای اتمر در پاسخ به سوالات خبرنگاران در مورد آخرین تعاملات افغانستان با کشورهای منطقه به خصوص ایران و پاکستان، تحولات صلح و نشست‌های پیش روی در قطر صحبت کرد.

افغانستان خواستار برگزاری نشست ویژهٔ شورای امنیت سازمان ملل متحد شد

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان شام امروز، طی تماس تلفونی با آقای اس‌جی شنکر وزیر امور خارجۀ هند پیرامون افزایش خشونت‌ها، نقض گستردۀ حقوق بشر از جانب طالبان و گروه‌های تروریستی خارجی در افغانستان، و ضرورت برگزاری نشست ویژۀ شورای امنیت سازمان ملل متحد در محور مسایل افغانستان، صحبت و گفتگو کرد. هند در حال حاضر ریاست دوره‌یی شورای امنیت سازمان ملل متحد را بر عهده دارد.

وزیر امور خارجه در مورد افزایش بی‌پیشنۀ حملات وحشیانه و بی‌رحمانۀ طالبان بر مردم افغانستان که سبب کشتار افراد ملکی و ترک خانه‌های شان شده است، صحبت نمود. آقای اتمر، حملات طالبان را که در تبانی با جنگجویان و گروه‌های تروریستی خارجی در افغانستان صورت می‌گیرد، جنایت جنگی و نقض آشکار و گستردۀ قوانین بین‌المللی بشردوستانه دانسته، و از ادامهٔ فاجعه‌بار آن هشدار داد.

با توجه به تبعات فاجعه‌بار جنگ افغانستان بر ثبات، امنیت و رفاۀ منطقه، وزیر امور خارجه پیشنهاد افغانستان را مبنی بر برگزاری نشست ویژۀ شورای امنیت سازمان ملل با محوریت مسایل افغانستان به ویژه توقف سریع خشونت‌ها و موفقیت مذاکرات صلح، با وزیر خارجۀ هند مطرح نمود.

وزیر خارجۀ هند، نگرانی شدید کشورش را از افزایش خشونت‌ها، ناامنی، و نقض صریح حقوق‌بشری از جانب طالبان و تروریستان در افغانستان، ابراز نمود. آقای شنکر، برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل را برای توقف سریع نقض حقوق بشری و تأمین صلح و ثبات پایدار در افغانستان و منطقه مهم خوانده، از تعهد کشورش برای بررسی پیشنهاد افغانستان، و انجام مشورت‌های لازم در این خصوص، به وزیر امور خارجه اطمینان داد.

در ادامه، هر دوجانب روی آجندا و سطح اشتراک نشست‌های زودهنگام درخصوص روند صلح افغانستان در دوحه، بحث و تبادل نظر کردند.

وزیر امور خارجه طی دیداری با سفرای کشورهای حامی افغانستان و نماینده‌گان خاص سازمان‌های بین المللی، از گسترش گروه‌های تروریستی بین‌المللی تحت چتر طالبان هشدار داد

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امورخارجۀ کشور بعد از ظهر امروز طی دیداری با سفرأ و نماینده‌گان خاص شرکای بین‌المللی در مورد پروسۀ صلح و آخرین تحولات امنیتی افغانستان گفتگو و در مورد گسترش قدرت گروه‌های تروریستی در صفوف گروه طالبان و تهدیدات بین‌المللی آنها هشدار داد.

وزیر امورخارجهٔ کشور ضمن ابراز امتنان از حضور نماینده گان شرکای بین‌المللی و حمایت‌های همه‌جانبه کشورهای متبوع آنها، در مورد تشدید حملات طالبان بالای شهرها و مراکز پرجمعیت، آمار تلفات افراد ملکی، تخریب اماکن عمومی و چگونگی حضور گروه‌های تروریستی بین‌المللی تحت چتر طالبان در حوزه‌های مختلف کشور صحبت کرد.

آقای اتمر با اشاره به ارتباط پیوسته میان گروه طالبان با گروه‌های تروریستی بین‌المللی، افزایش توان طالبان در افغانستان را به معنای گسترش توان گروه‌های تروریستی و افراطی منطقه‌یی و بین‌المللی و همچنین شکل‌گیری پناه‌گاه‌های امن برای آنها دانسته و اضافه کرد: “کسی نمی تواند تضمین کند که طالبان مانع از تهدید این گروه‌های تروریستی بین‌المللی برای منافع منطقه و جهان خواهد شد.”

وزیر امور خارجه ضمن صحبت مفصل در مورد تبعات تغییر استراتیژی طالبان و تشدید حملات به شهرها و احتمال بروز فاجعه انسانی در افغانستان، در چهار محور همکاری با شرکای منطقه‌یی و بین‌المللی صحبت کرد، اول چگونگی دفع حملات طالبان بر شهرها، دوم جلوگیری از فاجعه بشری و تخطی‌های حقوق‌بشری، سوم تسریع روند صلح و چهارم حمایت از پلان امنیتی حکومت افغانستان.

شرکای بین‌المللی افغانستان در این دیدار خواستار قطع فوری خشونت‌ها و تسریع روند صلح افغانستان گردیدند. نماینده خاص سرمنشی ملل متحد با ابراز نگرانی شدید در مورد تشدید حملات طالبان بر شهرها شده بر قطع سریع این حملات شد.

آقای اتمر در جریان صحبت‌هایش با اشاره به اینکه مردم افغانستان با ارادهٔ قوی و منسجم در برابر طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی می ایستد، خواستار هماهنگی و همصدایی بیشتر جامعه جهانی برای قطع خشونت و جنایات طالبان بر علیه مردم افغانستان شد.

ملاقات معین سیاسی وزارت امورخارجه با معاون سفیر امریکا مقیم کابل

کابل – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه، پیش از چاشت امروز، با آقای مک‌کری معاون سفارت ایالات متحده امریکا مقیم کابل، ملاقات کرد.

در این ملاقات، معین سیاسی وزارت امور خارجه و معاون سفیر ایالات متحده امریکا پیرامون آخرین تحولات در عرصه های سیاسی و امنیتی، پروسه صلح کشور و تداوم همکاری‌ها میان واشنگتن و کابل پس از خروج نیروهای حمایت قاطع از افغانستان صحبت و تبادل نظر کردند.

آقای مک‌کری افغانستان را متحد استراتیژیک ایالات متحده امریکا خوانده، از ادامه حضور فعال دیپلوماتیک واشنگتن در افغانستان و حمایت کشور متبوعش از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور، به معین سیاسی وزارت امور خارجه اطمینان داد.

محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه در نشستی با سفرا و نمایندگان کشورهای همسایه روی آخرین تحولات سیاسی و امنیتی گفتگو نموده، و محورهای همکاری میان دولت جمهوری اسلامی افغانستان و جامعهٔ جهانی را به بحث گرفت

کابل – وزیر امور خارجه روی شش محور اساسی مشتمل‌بر (۱) وضعیت امنیتی (۲) حضور جنگجویان خارجی در کنار طالبان، (۳) وضعیت ناگوار بشری و (۴) جنایات و تخطی‌های گستردهٔ حقوق بشری طالبان (۵) برنامهٔ جدید امنیتی دولت و (۶) محورهای مهم همکاری با جامعهٔ جهانی بحث نموده، معلومات لازم را ارایه نمود.

آقای اتمر اظهار داشت که گسترش حملات خونبار طالبان طی چند ماه اخیر سبب کشته‌شدن بیش از سه‌هزار انسان، آواره‌شدن بیش از سه‌صدهزار تن، و برهم‌خوردن نظم و ارایهٔ خدمات در نیمی از ولسوالی‌های کشور گردیده است. در حال حاضر، ۱۸ میلیون انسان با وضعیت ناگوار بشری روبرو اند.

وزیر خارجه گفت که حملات طالبان در تبانی مستقیم با بیش از ده هزار تروریست منطقه‌یی (لشکر طیبه، تحریک طالبان پاکستان، انصارالله، جندالله، القاعده، جنبش اسلامی ترکستان شرقی، جنبش اسلامی ازبکستان) صورت گرفته است.

آقای اتمر گفت که جنایات جنگی طالبان وصف‌ناپذیرند. او به قتل عام بیش از سد تن در سپین بولدک، نکاح اجباری زنان، تخریب بیش از ۳۰۰ زیربنای عام‌المنفعه، و تعطیل خدمات در ساحات تحت کنترول طالبان به صورت نمونه اشاره کرد.

آقای اتمر روی پلان امنیتی و دیپلوماسی منطقه‌یی و جهانی دولت نیز روشنی انداخت. وی گفت پلان امنیتی دولت در هماهنگی و حمایت همه اقشار سیاسی و اجتماعی جهت تحکیم مواضع دولت در نقاط استراتیژیک و کلان‌شهر‌ها ترتیب و به زودی پیاده خواهد شد. او همچنان در مورد مستندسازی جنایات طالبان و مسؤول‌قراردادن طالبان در سطح جهان نیز به برنامهٔ مشترک دولت و نهادهای حقوق بشری اشاره کرد.

در پایان آقای اتمر روی چهار محور همکاری با جامعهٔ جهانی صحبت نمود که مشتمل اند بر (۱) دفع حملات طالبان بر کلان‌شهرها، (۲) جلوگیری از فاجعهٔ بشری و تخطی‌های حقوق بشری، (۳) تسریع روند صلح و (۴) عملی‌شدن برنامهٔ شش‌ماههٔ امنیتی.

در این دیدار، کشورهای منطقه و سازمان ملل متحد حمایت‌شان را از قطع فوری خشونت‌ها و تقویت روند صلح اعلام داشتند. دیبورا لاینز، نمایندهٔ خاص سرمنش ملل متحد گفت حمله بر هرات و بر دفتر یوناما نشان داد، که آن‌چه وعده داده می‌شود به آن عمل نمی‌شود. او افزود که این تنها مبارزهٔ افغان‌ها نه بل مبارزه‌یی است که همه باید به آن توجه جدی کنیم. سفیر ترکیه نیز با اشاره به وضعیت دشوار کنونی که متوجه افغانستان و جامعهٔ جهانی است گفت که نیاز است در پرداختن به مسألهٔ افغانستان هماهنگ عمل نماییم.

وزیر امور خارجه خواهان تحقیق، مستندسازی و مجازات مرتکبان جنایات جنگی اخیر در کشور گردید

کابل – محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ کشور با خانم دیبورا لیونز، نمایندهٔ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان در مورد تحولات جاری، گفتگوهای صلح، تشدید حملات طالبان بالای شهرها، تخطی‌های حقوق بشری طالبان و جنایات ضد بشری این گروه، صحبت کرد.

وزیر امور خارجۀ کشور حملهٔ طالبان بالای نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در ولایت هرات را شدیداً تقبیح کرد. وی با ابراز نگرانی درمورد تشدید حملات طالبان بالای شهرها و مراکز پر نفوس، جنایات ضد بشری این گروه را برای مردم و دولت افغانستان غیر قابل تحمل دانست. آقای اتمر از جامعهٔ جهانی درخواست کرد تا با استفاده از ساختارها و مکانیزم‌های بین‌المللی، مرتکبان این جنایت جنگی مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

آقای اتمر همچنان با اشاره بر نقش نهادهای بین‌المللی، به شمول محکمهٔ بین‌المللی جرایم و شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، بر تحقیق، مستندسازی و مجازات مرتکبان جنایات جنگی اخیر در کشور تأکید ورزید. وزیر امور خارجه با اشاره به این که اولویت مردم و دولت افغانستان آتش‌بس فوری و رسیدن به یک توافق جامع صلح می‌باشد، از سازمان ملل متحد و جامعهٔ جهانی خواست تا به هدف توقف کشتار مردم افغانستان و دست‌یابی به یک راه حل سیاسی، بالای طالبان فشار اعظمی وارد سازند.

خانم لیونز ضمن تشکری از حمایت و رسیدگی به موقع نیروهای امنیتی افغان برای مهار حملات طالبان بالای دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در ولایت هرات، نگرانی شدید خویش را نیز راجع به تشدید حملات طالبان بر شهرها و کشتار مردم بی‌گناه ابراز داشت.

خانم لیونز همچنان سطح بلند تلفات ملکی و تهدید بالقوه به کارمندان نهادهای خیریه و مؤسسات بین‌المللی را عوامل جدی نارسایی کمک‌های بشری و پروژه‌های انکشافی عنوان کرده، بر توقف عاجل آن تأکید کرد.

وزیر امور خارجه با نمایندۀ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان ملاقات کرد

کابل – محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان با آقای ستیفانو پونتیکورو، نمایندۀ ارشد ملکی ناتو برای افغانستان، ملاقات کرد.

در این دیدار، وزیر امور خارجه با ابراز  قدردانی از همکاری‌های ناتو با افغانستان در دو دههٔ گذشته از موقف سران ناتو جهت ادامهٔ حضور دیپلوماتیک آن سازمان در افغانستان و تداوم همکاری‌های آموزشی با نیروهای امنیتی و دفاعی، به‌ویژه آموزش نیروهای خاص کشور استقبال کرد.

وزیر امور خارجهٔ کشور همچنان با در نظرداشت سیر تکاملی روابط میان افغانستان و ناتو، بر اهمیت تعدیلات ضروری حقوقی در اسناد توافقنامه‌های دوجانبه همکاری میان افغانستان و ناتو صحبت کرد.

آقای پونتیکورو نیز بادرنظرداشت اهمیت روابط استراتیژیک میان ناتو و افغانستان در مورد نقش و برنامه‌های آن سازمان پیرامون تقویت و ارتقای ظرفیت نیروهای دفاعی و امنیتی کشور صحبت کرده و بر تأمین امنیت میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی و اهمیت آن برای ادامهٔ حضور نمایندگی‌های دیپلوماتیک مقیم افغانستان، مؤسسات بین‌المللی و استمرار کمک‌های انکشافی بین المللی تأکید کرد.

نمایندهٔ ملکی ناتو همچنان پیشنهاد تأسیس یک اکادمی برای آموزش کادرهای افغان جهت مدیریت و رهبری میدان‌های هوایی کشور را به آقای اتمر ارائه نمود که مورد استقبال وزیر امور خارجهٔ کشور واقع شد.

دیدار وزیر امورخارجه با شارژدافیر سفارت آلمان

کابل – محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه با آقای ژن هندریک ون‌تیل، شارژدافیر سفارت آلمان در کابل دیدار و در مورد تقویت روابط دوجانبه، وضعیت امنیتی و روند صلح کشور گفتگو کرد.

در آغاز، وزیر امور خارجه از حمایت‌های آلمان از نظام جمهوری اسلامی، حفظ ارزش‌ها و دستاوردهای دو دههٔ اخیر و موقف اصولی آلمان در تقبیح تشدید حملات طالبان سپاسگزاری کرد.

وزیر امور خارجه با ابراز نگرانی در مورد تشدید خشونت‌ها، جنایت‌ها و تخطی‌های حقوق بشری طالبان خواهان همکاری جامعه جهانی به خصوص جمهوری فدرال آلمان در اعمال فشار بالای طالبان برای توقف جنگ و کشتار افراد ملکی شد.

شارژدافیر سفارت جرمنی با ابراز نگرانی در مورد تشدید خشونت‌ها از آماده‌گی کشوراش برای تقویت روند صلح و تداوم همکاری‌های انکشافی و بشردوستانه با دولت افغانستان اطمینان داد.

اعلامیهٔ وزارت امور خارجه در مورد حملهٔ طالبان بر دفتر یوناما در هرات

کابل – وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان حملهٔ مسلحانهٔ طالبان بر دفتر یوناما در ولایت هرات را با شدیدترین الفاظ محکوم می‌کند.

طالبان با انجام این‌گونه حملات، خشونت‌ها را وارد مرحله جدید ساخته اند که بدون تردید می‌تواند تبعات خطرناکی را در پی داشته باشد. ادامهٔ این‌گونه جنایات موجودیت سازمان‌های بین‌المللی و فعالیت‌های‌شان را در کشور شدیداً به مخاطره خواهد افگند.

نقض گستردهٔ حقوق بشر و قوانین بین‌المللی بشردوستانه از جمله قتل‌های خودسرانهٔ افراد ملکی، کشتار اُسرای جنگی، محاکم صحرایی، شلاق‌زدن زنان و انفجار زیربناها و اماکن ملکی و اکنون حمله بر سازمان ملل متحد، که نمایندگی از جامعهٔ بین‌المللی می‌کند، بخشی از جنایات بشری روزافزون طالبان به‌شمار می‌روند. افزایش بی‌پیشینهٔ خشونت‌ها و ارتکاب پیوستهٔ جرایم جنگی از سوی طالبان، عدم پابندی این گروه را به قوانین و تعهدات بین‌المللی ثابت می‌سازد.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان از جامعهٔ جهانی و نهادهای مسؤول بین‌المللی می‌خواهد تا طالبان را در قبال جنایات و جرایم جنگی و عدم پابندی‌شان به قوانین بین‌المللی بشردوستانه مسؤول و تحت پیگرد قرار دهد.

وزارت امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان همچنان از نهادهای بین‌المللی می‌خواهد تا با اعمال فشارهای لازم، طالبان را وادار به قطع فوری خونریزی و جنایات جنگی نمایند.

بالا صفحه