جمعه ۲ عقرب ۱۳۹۹، ۱۲:۳۵ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (887)

 

 
 
 

یادداشت تفاهم مشورت‌های سیاسی میان افغانستان و یونان به امضا رسید

آتن – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه و میلتادیس واروتسیاتس معین اول وزارت امور خارجة یونان، یادداشت تفاهم مشورت‌های سیاسی میان وزارت‌های امور خارجة دو کشور را امضاء کردند.

به اساس این یادداشت تفاهم، وزارت‌های امور خارجه دو کشور مشورت‌های منظم را جهت بررسی همه ابعاد روابط دوجانبه، تبادل دیدگاه‌ها در باره موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه به شمول حمایت و دفاع از حقوق مهاجرین افغان در یونان انجام خواهند داد.

قرار است این مشورت‌ها در سطح رؤسای سیاسی وزارت‌های امور خارجه دو کشور به صورت متناوب، صورت گیرد.

معینان وزارت خارجه دو کشور در ملاقاتی که بعد از امضای تفاهم‌نامه داشتند، در مورد تقویت همکاری‌های سیاسی و رسیدگی به  مشکلات مهاجرین افغان در یونان نیز صحبت و تبادل نظر کردند.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با وزیر فرهنگ و ورزش یونان

آتن – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، که در یک سفر رسمی در یونان به سر می‌برد، در حالی‌که توسط میرویس صمدی سفیر افغانستان در یونان همراهی می‌شد، با خانم لیلنا میندونی وزیر فرهنگ و ورزش یونان، ملاقات کرد.

در این ملاقات طرفین راجع به تقویت روابط فرهنگی و تشریک تجارب در عرصۀ باستان‌شناسی و تمدن یونان‌باختری تبادل نظر کرده، روی آغاز کار تسوید تفاهم‌نامۀ فرهنگی بین دو کشور جهت تقویت مناسبات فرهنگی و باستان شناسی، تبادل نظر و تشریک تجارب متخصصین باستان‌شناسی موزیم ملی آتن با موزیم ملی افغانستان و ارسال لیست ضرورت‌های بخش باستان‌شناسی پوهنتون کابل به جانب یونان جهت مدرن‌سازی دروس مرتبط به باستان‌شناسی با تمرکز روی مشارکت فرهنگی یونان باختری در أفغانستان، صحبت و تبادل نظر کردند.

درین ملاقاتب، وزیر فرهنگ یونان از علاقمندی خاص جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به تقویت همکاری‌های فرهنگی بین کابل و آتن ابراز قدردانی کرده، خاطرنشان ساخت که شخص خودش و متخصصین بخش باستان‌شناسی یونان علاقمندی زیاد به افغانستان دارند.

اشتراک معین سیاسی در نشست دیالوگ سیاسی و امنیتی مشترک میان اتحادیه اروپا، افغانستان و کشورهای آسیای میانه

آتن – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه، در نشست دیالوگ سیاسی و امنیتی مشترک میان اتحادیهٔ اروپا، افغانستان و کشورهای آسیای میانه (تاجیکستان، اوزبیکستان، قرغزستان، قزاقستان و ترکمنستان) که از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شده بود، از شهر آتن-یونان اشتراک و‌ سخنرانی کرد.

این نشست با سخنرانی افتتاحیهٔ خانم هیلگا شیماید سرمنشی ادارهٔ اقدامات خارجی اتحادیهٔ اروپا آغاز شد. وی در مورد همکاری‌های مشترک در مبارزه با کوید-۱۹، برنامه‌های زیربنایی منطقه و حمایت از مذاکرات صلح افغانستان صحبت کرد.

سپس آقای ناب، در سخنرانی خویش ضمن سپاسگزاری از نقش مثبت اتحادیهٔ اروپا برای نزدیکی افغانستان با آسیای میانه، در مورد پیشرفت‌های مذاکرات صلح افغانستان، همگرایی بیشتر افغانستان با آسیای میانه، پروژه‌های زیربنایی منطقه‌یی، مبارزه با تروریزم و مواد مخدر و حفظ محیط زیست صحبت کرد. معین سیاسی صلح و ثبات در افغانستان را به نفع ثبات در منطقه خوانده گفت: مردم و حکومت افغانستان خواهان حمایت اتحادیهٔ اروپا و کشورهای آسیای میانه از مذاکرات صلح به رهبری دولت افغانستان می‌باشند. او همچنان یادآور گردید که افغانستان باید در تمام برنامه‌های اتحادیهٔ اروپا برای آسیای میانه، از جمله برنامه‌های ظرفیت‌پروری در عرصه‌های محیط زیست و پروژه‌های مشترک زیربنایی شریک و سهیم ساخته شود.

در ادامه سرمنشی ادارهٔ اقدامات خارجی اتحادیه اروپا و معینان وزارت‌‌های امور خارجه کشورهای آسیای میانه از آغاز مذاکرات صلح افغانستان به مالکیت افغانستان استقبال نموده، حمایت خویش را از این روند اعلام کردند.

همچنان، اتحادیهٔ اروپا و کشورهای آسیای میانه از تلاش‌های مشترک در راستای مبارزه با موج دوم کوید-۱۹، اتصال منطقه‌یی و دخیل‌ساختن افغانستان در پروژه‌های منطقه‌یی، به ویژه خط آهن، انرژی و فایبر نوری، همکاری در راستای محیط زیست قدردانی و برای همکاری مشترک اعلام آماد‌گی کردند.

امضای تفاهمنامه‌های همکاری میان افغانستان و اوزبیکستان

کابل – جلالتمآب سردار اوکتامویچ امورزاکوف معاون صدراعظم و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی جمهوری اوزبیکستان در رأس یک هیأت بلند‌پایه دولتی برای سفر یک‌روزه امروز سه‌شنبه مورخ ۲۹ میزان به کابل مواصلت ورزیدند. در جریان دیدار هیأت، دو تفاهمنامهٔ همکاری میان ادارات سکتوری دو کشور به امضا رسید.

سرپرست وزارت امور خارجه تشریف‌آوری جلالتمآب سردار اوکتامویچ امورزاکوف معاون صدر اعظم و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی جمهوری اوزبیکستان و هیأت همراه‌شان را به کابل خیرمقدم گفته، در مورد روابط عمیق تاریخی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی میان دو کشور توأم با قدردانی سخن گفت.  

جلالتمآب امورزاکوف با اشاره به همسایگی فوق‌العاده نیک میان افغانستان و اوزبیکستان گفت که روابط دو کشور در بهترین وضعیت ممکن آن قرار دارد. وی افزود که این روابط به نفع امنیت، صلح و رفاه دو کشور و منطقه می‌باشد.

در ادامه دو طرف در مورد اهمیت پروژه‌های اقتصادی مطرح میان دو کشور و همسویی‌ها در سیاست خارجی بحث همه‌جانبه نمودند. یکی از موضوعات عمده، نهایی‌سازی نقشه‌راه و پلان‌عمل تطبیق پروژه‌هایی بود که در جریان سفر سرپرست وزارت امور خارجهٔ کشور به اوزبیکستان پیشنهاد شده بودند. نقشه‌راه همه پروژه‌های دو جانبه، سه‌جانبه و چندین‌جانبه اقتصادی در عرصه‌های ترانسپورت، ترانزیت، انتقال انرژی، انتقال برق، تمدید خط آهن، ادغام مالی و بانکی میان دو کشور و مصونیت مالی پروژه‌های کلان را در برمی‌گیرد. این پروژه‌ها بیشترینه بر محور اتصال منطقه‌یی طراحی شده اند.

طرفین توافق نمودند که وزارت های خارجه و ادرات سکتوری هردو کشور نقشهٔ‌راه و پلان‌عمل پروژه‌ها را نهایی ساخته و تطبیق آن‌ها را آغاز کنند.

 هردو جانب روی اهمیت توسعهٔ تجارت و ترانزیت برای اتصال منطقه، تقویت روابط سیاسی و دیپلوماتیک و پیوند آن با صلح و ثبات نیز گفتگو کردند. دراین بخش، طرفین روی فرآیند یک منطقهٔ متصل‌به‌هم در سطوح مختلف اقتصادی، انسجام و ادغام مالی منطقه، جلب حمایت سازمان‌های مساعد مالی به خصوص سازمان حمایت مالی توسعهٔ ایالات متحده و ایجاد یک میکانیزم سه‌جانبه بحث نموده، لزوم ایجاد میکانیزم مشترک را یک امر ضروی پنداشتند.

بعد از پایان مجلس، هیأت دو طرف در مراسم امضای دو تفاهمنامهٔ همکاری میان ادارات سکتوری دو کشور شرکت کردند. دراین مراسم دو یادداشت تفاهم همکاری میان محترم بشیراحمد ته‌ینج سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی جمهوری اسلامی افغانستان و آقای محترم یادگار خواجه شادمانوف سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اوزبیکستان؛ و تفاهمنامهٔ همکاری در عرصهٔ زراعت توسط آقای حشمت‌الله غفورزی معین وزارت زراعت، آبیاری و مالداری جمهوری اسلامی افغانستان و جناب محترم یادگار خواجه شادمانوف سفیر فوق‌العاده و تام‌الاختیار جمهوری اوزبیکستان به امضا رسید.

در این مجالس محترم محمد شاکر کارگر رئیس عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری، محترم بشیراحمد تینج سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی، محترم عبدالکریم ملکیار معین وزارت تجارت، محترم حشمت الله غفوری معین وزارت زراعت، آبیاری و مالداری، محترم اجمل احمدی رئیس عمومی د افغانستان بانک، محترم محمد یما شمس رئیس عمومی اداره خط آهن و محترم احمد داوود نورزی رئیس عمومی د افغانستان برشنا شرکت نیز حضور داشتند.

در پایان جلسه، هیأت بلندرتبهٔ اوزبیکستان در ضیافتی که به افتخارشان ترتیب شده بودند، شرکت کردند.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با رییس دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان

آتن –  میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در حاشیۀ سفر رسمی خویش به کشور یونان با آقای فلیپی لکلرک رئیس دفتر کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در یونان، ملاقات کرد.

در این ملاقات طرفین روی حل فوری مشکلات مهاجرین در جزیرۀ لیسبوس و سراسر یونان و راهکار های مفید برای ادغام سریع پناهندگان افغان در جامعۀ یونان توأم با فراهم سازی برنامه‌های آموزش زبان یونانی، تأکید کردند. همچنان راجع به تداوم و تقویت همکاری ها و هماهنگی های متقابل، صحبت کردند.

آقای لکلرک از مساعدت بشردوستانۀ حکومت افغانستان به پناهجویان در یونان با توجه به مشکلات ناشی از ویروس کرونا، ابراز قدردانی نمود.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان

آتن – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان طی سفر دو روزه‌اش به یونان، با آقای نوتیس میتاراخی وزیر مهاجرت و پناهندگی یونان، در حالی‌که سفیر افغانستان در یونان نیز حضور داشت، ملاقات کرد.

در این ملاقات طرفین برای رسیدگی به مشکلات پناهجویان در یونان به‌ویژه در جزیرۀ لیسبوس صحبت کردند و روی راه‌اندازی برنامه‌های مؤثر برای ادغام سریع پناهندگان افغان در جامعۀ یونان از طریق تسریع و افزایش برنامه‌های آموزشی حرفه‌یی موافقت کردند.

همچنان هردو جانب بر حمایت‌های بیشتر حقوقی از مهاجرین تأکید نمودند. افزون بر این، دو جانب روی ایجاد شرایط و تسهیلات لازم و فراهم‌سازی فرصت‌های سفر مهاجرت قانونی اتباع افغانستان و امضای یادداشت تفاهم همکاری‌های دوجانبه توافق کردند. دو طرف پذیرفتند که عودت مهاجران افغانستان از یونان با درنظرداشت واقعیت‌های امنیتی در افغانستان، داوطلبانه و باعزت صورت خواهد گرفت. معین سیاسی وزارت خارجه از میزبانی یونان از مهاجران افغانستان ابراز سپاس کرد. وزیر مهاجرت یونان از همکاری حکومت افغانستان به‌ویژه سفارت افغانستان در آتن ابراز قدردانی نمود.

سفر معاون صدراعظم و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی جمهوری اوزبیکستان به کابل

کابل – قرار است فردا (سه شنبه) مورخ ۲۹ میزان سال روان، جلالتمآب سردار اوکتامویچ امورزاکوف معاون صدراعظم و وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی جمهوری اوزبیکستان در رأس یک هیأت بلندرتبهٔ دولتی، به افغانستان سفر نموده با مقامات کشور پیرامون همکاری‌ها و گسترش روابط دوجانبه میان کابل و تاشکند، صحبت و گفتگو نمایند.

در جریان این سفر، هیأت اوزبیکستانی با جلالتمآب امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، محمد شاکر کارگر رئيس عمومی دفتر مقام عالی ریاست‌جمهوری، بشیر احمد ته ینج سرپرست وزارت کار و امور اجتماعی، نثار احمد غوریانی سرپرست وزارت تجارت و صنایع ، نجیب الله یمین سرپرست وزارت فواید عامه  و قدرت الله ذکی سرپرست وزارت ترانسپورت و همچنان محمد یما شمس رئیس عمومی خط ‌آهن  و احمد داوود نورزی رئیس شرکت برشنا، دیدار و ملاقات خواهند کرد.

قرار است مقامات دو کشور پیرامون تقویت و گسترش همکاری‌های دوجانبهٔ سیاسی، اقتصادی، امنیتی، و فرهنگی؛ تجارت و ترانزیت؛ اتصال منطقه‌یی و پروژه‌های مشترک زیربنایی گفتگو و مفاهمه کنند. همچنان، قرار است وزارت‌ کار و امور اجتماعی، وزارت زراعت، آبیاری و مالداری و شرکت برشنا موافقت‌نامه‌‌هایی را با همتایان ازبیکستانی‌شان به امضاء برسانند.

ملاقات تعارفی معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر هند مقیم کابل

کابل –  میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه، پیش از چاشت امروز، با آقای رود ریندرا  تاندوم سفیر هند مقیم کابل، در قصر ستوری وزارت امور خارجه، دیدار و ملاقات تعارفی کرد.

در آغاز، معین وزارت امور خارجه، ضمن خوش آمدید به آقای  تاندوم، آغاز بکار سفیر جدید هند در کابل را به وی تبریک گفت. آقای ناب با اشاره به روابط تاریخی و استراتیژیک میان دو کشور و همکاری های مفید هند به افغانستان طی ۱۹ سال اخیر، در مورد تقویت هرچه بیشتر این روابط صحبت کرد.

سفیر هند نیز ابراز امیدواری کرد که در جریان دوره کاری اش به عنوان سفیر هند مقیم کابل، سعی به خرچ خواهد داد تا روابط میان  دو ملت را بیشتر از پیش تقویت بخشد. آقای سفیر از مجودیت اراده قوی سیاسی در دهلی نو برای تقویت روابط با کابل صحبت کرده افزود که دولت اش از موفقیت روند صلح و یک افغانستان مرفه و آرام حمایت میکند.

در این دیدار، دو طرف راجع به حفظ و گسترش همکاری‌ها میان میان افغانستان وهند و پروژه‌هایی که به کمک آن کشور در افغانستان تطبیق می ‌شود، گفتگو کردند.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با رئیس بخش گفتگوها و همکاری های مهاجرتی مرکز بین المللی توسعه پالیسی مهاجرت

کابل –  میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه، پیش از چاشت امروز، با آقای مارتاین پلوم، رئیس بخش گفتگوها و همکاری های مهاجرتی مرکز بین المللی توسعه پالیسی مهاجرت(ICMPD)، در قصر ستوری وزارت امور خارجه، ملاقات کرد.

در آغاز، معین وزارت امور خارجه، ضمن صحبت پیرامون وضعیت امنیتی و دشواری های موجود در کشور و بازگشت مهاجرین افغان از کشورهای همسایه در جریان شیوع ویروس کرونا، از همکاری های مرکز بین المللی انکشاف پالیسی مهاجرت در افغانستان قدردانی نموده، خواهان ادامه کمک و همکاری های آن اداره برای رسیدگی به امور مهاجرین و بیجا شده گان در افغانستان گردید.

در ادامه، آقای پلوم با ابراز خرسندی از ملاقات با معین وزارت امور خارجه، در مورد آخرین فعالیت ها و برنامه های کاری اداره مربوطه اش در افغانستان و  ادامه حضور مرکز بین المللی انکشاف پالیسی مهاجرت در افغانستان به هدف کمک به مهاجرین، به معین وزارت امور خارجه اطمینان داد.

در اخیر، آقای ناب از همکاری های همه جانبه وزارت امور خارجه، به مرکز بین المللی انکشاف پالیسی مهاجرت  (ICMPD) ، اطمینان داد.

صحبت معینان وزرای امور خارجهٔ افغانستان و تاجیکستان راجع به آمادگی‌های نشست پروسهٔ استانبول- قلب آسیا

کابل – آقایان میرویس ناب و خسرو ناظری معینان وزارت‌های امورخارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری تاجیکستان، از طریق ویدیوکنفرانس پیرامون نهمین نشست وزرای امور خارجه کشورهای عضو و حامی پروسهٔ استانبول- قلب آسیا که قرار است در آیندهٔ نزدیک به ریاست مشترک وزرای امور خارجه افغانستان و تاجیکستان برگزار گردد، صحبت و تبادل نظر نمودند.

در آغاز، معین وزارت امور خارجه، پیروزی و انتخاب مجدد جلالتمآب امام علی رحمان رئیس جمهور تاجیکستان را به دولت و مردم آن کشور تبریک گفته، با اشاره به سفر اخیر سرپرست وزارت امور خاجه و هیأت همراه‌شان به دوشنبه، گسترش و تقویت روابط میان افغانستان و کشورهای همسایه و منطقه به‌ویژه تاجیکستان را از اولویت های اساسی سیاست خارجی کشور دانسته، بر تلاش‌های مشترک و همکاری‌های بیشتر میان دو کشور در زمینه‌های مختلف، تأکید کرد.

در ادامه، هردو جانب، با اشاره به آغاز مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، برگزاری نهمین نشست پروسهٔ استانبول-قلب آسیا و حمایت کشورهای عضو و حامی این پروسه از مذاکرات صلح افغانستان را با اهمیت خوانده، راجع به تلاش‌های مشترک کابل و دوشنبه برای برگزاری موفقانهٔ این نشست، بحث و تبادل نظر کردند.

صحبت تیلفونی میان وزرای امور خارجه افغانستان و هالند

کابل – محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه، با همتای هالندی خود جلالتمآب استف بلوک، صحبت تیلفونی کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه از دولت و مردم هالند برای همکاری و همبستگی دوامدارشان با افغانستان طی نزده سال گذشته سپاسگزاری کرد.

آقای اتمر با اشاره به تحولات اخیر مذاکرات صلح افغانستان، به اهمیت اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی در مورد روند صلح افغانستان و لزوم کاهش خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس فوری تأکید کرد. سرپرست وزارت خارجه تأکید کرد که نتیجهٔ نهایی مذاکرات صلح باید سبب تأمین صلح پایدار و حفظ دستاوردهای دو دههٔ گذشته شده و افغانستان را از خطر تبدیل‌شدن به پناهگاه امن تروریستان دور نگه دارد.

وزیر امور خارجهٔ هالند با استقبال از آغاز مذاکرات صلح افغانستان، در مورد ادامهٔ همکاری دولت خویش با دولت و مردم افغانستان به آقای اتمر اطمینان داد. آقای بلوک ضمن تاکید بر اهمیت حمایت و تقویت حقوق بشر، حقوق زنان و حاکمیت قانون در افغانستان، پیرامون آمادگی دولت خویش برای شرکت در کنفرانس ژنیو که قرار است در ماه آینده به ارتباط افغانستان برگزار شود، به آقای اتمر اطمینان دوباره داد.

ملاقات سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر پاکستان مقیم کابل

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، پس از چاشت امروز با آقای منصور احمد خان، سفیر جمهوری اسلامی پاکستان مقیم کابل، ملاقات کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه، آقای خان را خوش‌آمدید گفته ابراز امیدواری کرد که حین ماموریت ایشان در کابل، روابط میان افغانستان و پاکستان هرچه بیشتر تقویت و گسترش یابد. آقای اتمر با ابراز سپاس از همکاری‌های پاکستان به افغانستان در عرصه‌های مختلف به‌ویژه حمایت آن کشور از روند صلح افغانستان قدردانی کرد.

سپس، سفیر پاکستان مقیم کابل، آغاز گفتگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکر‌اتی جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان را گام مهم و اساسی برای برقراری صلح و ثبات در افغانستان و منطقه دانسته، اظهار داشت که کشور متبوعش از روند مذاکرات صلح که منجر به آتش بس و صلح پایدار گردد، حمایت و پشتیبانی می‌‌کند.

در ادامه، سفیر پاکستان در مورد رفع مشکلات ویزای شهروندان افغان به وزیر امور خارجه اطمینان داده گفت که با تطبیق رژیم باز ویزه، برای شهروندان افغان ویزای دراز مدت صادر شده و برای مریضان و مریضداران که به‌هدف تداوی به پاکستان سفر می‌کنند، شرایط سهل در نظر گرفته خواهد شد. آقای خان افزود که در سفارت و تمامی قونسلگری‌های آن کشور در افغانستان این رژیم ویزا آغاز شده و به این ترتیب مشکلاتی که تا حال شهروندان افغان برای دریافت ویزا با آن مواجه بودند، بعد از این رفع خواهند شد.

وزیر امور خارجه با ابراز سپاس از سفیر پاکستان مقیم افغانستان در مورد توضیحاتش پیرامون تطبیق رژیم نو ویزا، افزود که این روند مناسبات میان مردم دو کشور را تقویت خواهد کرد. وزیر امور خارجه از ارادهٔ موجود سیاسی برای تقویت هرچه بیشتر روابط دولت با دولت صحبت نموده آن‌را برای تقویت روند صلح با اهمیت عنوان کرد.

برگزاری نشست مقدماتی ادارات سکتوری به هدف آمادگی‌ها برای اجلاس وزرای امور خارجه افغانستان – ایران – ترکمنستان

کابل –  صبح امروز، نشست مقدماتی به هدف آمادگی ها وتهیه آجندای تدویر اجلاس سه جانبه وزرای امور خارجه افغانستان، ایران و ترکمنستان که قرار است در آینده نزدیک برگزار گردد، تحت ریاست میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه و اشتراک عبدالکریم ملکیار معین و سرپرست وزارت صنعت و تجارت، محمد عیسی قدرت معین عواید و گمرکات وزارت مالیه، ولی الله ځدران معین پالیسی وزارت معادن و پترولیم، احمد مسعود لطیف معین پالیسی و پروگرام وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، نمایندگان وزارت های ترانسپورت، فواید عامه و ریاست های عمومی دفتر مقام ریاست جمهوری، تصدی برښنا و خط آهن در قصر ستوری وزارت امور خارجه، برگزار گردید.

معین سیاسی وزارت امور خارجه، با اشاره به سیاست خارجی اقتصاد محور جمهوری اسلامی افغانستان، در مورد نشست های سه جانبه افغانستان با کشورهای مختلف، به ویژه نشست سه جانبه افغانستان- ایران- ترکمنستان که قرار است میان وزرای امور خارجه سه کشور در آینده نزدیک از  طریق ویدیو برگزار گردد، به اشتراک کنندگان، معلومات داد.

آقای ناب، تقویت و گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی میان افغانستان و کشورهای منطقه و جهان را از اولویت های مهم سیاست خارجی افغانستان دانسته، هدف عمده نشست امروزی را نیز تبادل نظر و شریک ساختن دیدگاه های وزارت ها و نهاد های ذیربط کشور، پیرامون موضوعات مرتبط به همکاری ها میان افغانستان، ایران و ترکمنستان در زمینه های ترانسپورت و ترانزیت، تجارت و سرمایه گذاری، انرژی و برق، برای تهیه آجندای نشست سه جانبه وزرای امور خارجه سه کشور دانست.

در ادامه، اشتراک کنندگان بادرنظرداشت اهمیت این چارچوب، روی همکاری های سه جانبه ترانسپورتی، احداث خطوط آهن، شناسایی فرصت های مشترک سرمایه گذاری، انتقال برق و انرژی، اتصال منطقه یی افغانستان محور، بحث وتبادل نظر نموده، فیصله کردند تا نهاد های ذیربط، طرح ها و پیشنهادات شان را، به وزارت امور خارجه جهت شامل ساختن در آجندای گفتگوهای سه جانبه وزرای امور خارجه افغانستان، ایران، و ترکمنستان، شریک سازند.

پیام تبریکی سرپرست وزارت امور خارجه به مناسبت انتخاب مجدد جلالتمآب امام‌علی رحمان به مقام ریاست جمهوری تاجیکستان

برادر عزیز و گرامی جناب آقای سراج الدین مهرالدین،

وزیر محترم امور خارجهٔ جمهوری تاجیکستان

انتخاب مجدد جلالتمآب امام‌علی رحمان را به‌ ‌عنوان رئیس جمهوری تاجیکستان، به جناب شما و از طریق شما به دولت و ملت شریف تاجیکستان صمیمانه تبریک و تهنیت می‌گویم.

روابط افغانستان و تاجیکستان، بر پایهٔ همسایگی نیک و حسن همجواری استوار بوده و دو ملت برادر از پیوندهای عمیق تمدنی، مشترکات دینی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی برخوردار می‌باشند.

باور داریم که انتخاب مجدد جلالتمآب امام‌علی رحمان، روابط دو کشور را در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی تعمیق بیشتر خواهد بخشید و زمینه را برای همکاری‌های گسترده‌تر در راستای صلح، ثبات و همگرایی منطقه‌یی فراهم خواهد ساخت.

با اغتنام از فرصت، تندرستی و کامگاری جناب‌عالی و رفاه و سعادتمندی مردم نجیب تاجیکستان را، از بارگاه ایزد متعال خواهانم.

محمد حنیف اتمر

سرپرست وزارت امور خارجه

گشایش ششمین نشست کمیسیون مشترک سرحدی افغانستان و ایران

کابل – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه با ایراد بیانیه‌یی، ششمین نشست کمیسیون مشترک سرحدی افغانستان و ایران را افتتاح کرد. معین سیاسی وزارت امور خارجه در این نشست، حضور هیئت ایرانی را در کابل خیرمقدم گفته از کمک‌ها و میزبانی ایران از مهاجرین افغان به‌خصوص از موقف قوی ایران در حمایت از روند صلح به رهبری و مالکیت دولت افغانستان سپاسگزاری کرد. آقای ناب برگزاری این نشست را پس از هفت سال گام ارزشمند برای توسعهٔ همکاری‌های دو کشور دانسته افزود: این نشست یک پلاتفورم مهم برای رفع مشکلات و ارایهٔ پیشنهادها برای توسعهٔ مبادلات میان دو کشور به‌خصوص در بخش سرحدات می‌باشد.

معین سیاسی وزارت امور خارجه گفت که توقع داریم هیئت‌های دو طرف در فضای کاملاً دوستانه و مثبت در زمینه همکاری‌های مختلف در امتداد سرحدات به تفاهمات جدید و موثر دست ‌یابند. آقای ناب افزود که نیاز است تا در این نشست در مورد تهیهٔ پلان کاری منظم برای مدرنیزاسیون علایم مرزی، تجدید قرارداد ۱۳۳۵ سرحدی میان دو کشور، افتتاح پل دوم میلک در نیمروز، بحث روی مسایل سرحدی و جلوگیری از بروز حوادث ناگوار و دلخراش، مبارزه موثر با قاچاق مواد مخدر،‌ جلوگیری از قاچاق پیرکرسر ها، جلوگیری از قاچاق مواد بی‌کیفیت به خصوص سوخت، و قاچاق انسان به نتایج خوب دست یابیم.

سپس آقای بهادر امینیان سفیر ایران در کابل گفت که خیلی خوشحالیم که این جلسه را بعد از سال‌ها برگزار می‌کنیم و کاربردی‌ترین و ضروری‌ترین بخش‌های روابط دو کشور را مورد بررسی قرار می‌دهیم.  ایشان افزود که یقین داریم در این نشست به نتایج خوب دست خواهیم یافت. آقای امینیان اضافه کرد که امیدواریم بتوانیم خیلی از مشکلات و موانع فراراه توسعهٔ مبادلات مرزی را در مرز دو کشور رفع کنیم. سفیر ایران با اشاره به مشترکات دینی، فرهنگی و تاریخی میان دو کشور گفت: باید به مشکلات بزرگتری چون قاچاق مواد مخدر و انسان در مرزها توجه جدی کنیم. سفیر ایران با اشاره به وضعیت فعلی ترانسپورت و ترانزیت میان دو کشور گفت:‌ امید دارم که این کمیسیون راه‌های توسعه و گسترش مبادلات ترانزیتی و ترانسپورتی را توسعهٔ بیشتر بخشد.

گفتنی است، در این نشست، ریاست کمیسیون را از جانب افغانستان آقای محمد حسن فیضی رئیس همکاری‌های امنیتی و سرحدی وزارت امور خارجه و از جانب ایران بهزاد صابری انصاری مدیری کل حقوقی بین‌المللی وزارت امور خارجه ایران به عهده دارند.

 تأمین امنیت سرحدات، هماهنگی‌های بیشتر میان مسؤولان سرحدی، افتتاح پل دوم در مرز افغانستان و ایران در منطقه میلک،‌ بررسی روند اجرای پروژهٔ مدرنیزاسیون سرحد، مسودهٔ جدید قرارداد کمیساران سرحدی سال ۱۳۳۵ میان دو کشور از موضوعات عمدهٔ مورد بحث این نشست می‌باشد.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با هیئت ایرانی

کابل – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه با هیئت ایرانی که جهت برگزاری ششمین نشست کمیسیون مشترک سرحدی به کابل سفر کرده اند، ملاقات کرد. معین سیاسی افزون بر خیرمقدم به هیأت ایرانی و یادآوری از مشترکات دو کشور و اهمیت روابط افغانستان و ایران به خصوص همکاری‌های سرحدی و نقش آن در توسعه مناسبات گفت: برگزاری نشست کمیسیون مشترک سرحدی از اهمیت خاص در این مقطع زمانی برخوردار است و یقین داریم که این نشست برای تأمین امنیت بیشتر سرحدات، جلوگیری از قاچاق انسان و مواد مخدر، جلوگیری از بروز حوادث ناگوار و دلخراش در امتداد مرزها و توسعه بیشتر مبادلات تجاری میان دو کشور موثر می‌باشد. معین سیاسی افزودند که‌ ما آمادهٔ توسعه همکاری‌ها هستیم و می‌خواهیم از ظرفیت ایران در زمینه‌های مختلف برای رشد اقتصادی کشور استفاده کنیم.

سپس آقای بهادر امینیان سفیر ایران در کابل، ضمن ابراز سپاس از مهمان‌نوازی و پذیرایی گرم مقامات افغانستان از هیئت ایران و ملاقات‌های‌شان گفت: کمیسیون مشترک نقش تسهیل‌کننده داشته و هیئت ایرانی از ادارات مختلف ایران در این کمیسیون اشتراک دارند که این نشانهٔ عزم ایران برای همکاری در بخش‌های مختلف با دولت افغانستان می‌باشد.

در ادامه آقای سید حسین شفیعی نمایندهٔ خاص وزارت راه و شهرسازی ایران برای افغانستان گفت که جانب ایران آمادگی دارد تا خط آهن خواف- هرات را در ماه آینده افتتاح کند و همچنین زمینهٔ پروازهای متعدد را میان افغانستان و ایران فراهم نماید.

قرار است امروز ششمین نشست کمیسیون مشترک سرحدی میان دو کشور برگزار گردد و روی موضوعات ذیعلاقه از جمله، تأمین امنیت سرحدات، هماهنگی‌های بیشتر میان مسؤولان سرحدی، افتتاح پل دوم در مرز افغانستان و ایران در منطقه میلک،‌ بررسی روند اجرای پروژه مدرنیزاسیون سرحد، مسودهٔ جدید قرارداد کمیساران سرحدی سال ۱۳۳۵ میان دو کشور بحث و تبادل نظر صورت گیرد.

گفتگوی ویدیویی سرپرست وزارت امور خارجه با وزیر نیرو‌ی جمهوری اسلامی ایران

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه کشور شام شنبه با جناب آقای رضا اردکانیان وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران طی کنفرانس ویدیویی گفتگو نمود.

در آغاز سرپرست وزارت امور خارجه از کمک و همکاری دولت و مردم ایران با افغانستان در عرصه های مختلف طی نزده سال گذشته ابراز سپاس و قدردانی نمود.

سپس دو جانب پیرامون یک سلسله موضوعات مهم از جمله، آماده‌گی‌ها برای برگزاری کمیسیون مشترک اقتصادی در ماه آینده، طرح و تطبیق برنامه‌های مشترک اقتصادی، برنامهٔ تولید برق در چوکات پروژه‌های مشترک، کاهش تعرفه‌ها روی برق وارداتی، تعرفه‌های گمرکی و ایجاد تعرفه‌های ترجیحی روی صادرات محصولات زراعتی افغانستان به ایران و ایجاد طرح‌هایی به‌هدف کاهش بی‌موازنه‌گی بیلانس تجارت میان دو کشور بحث و تبادل نظر نمودند.

هر دو جانب ضمن تأکید بر اهمیت تطبیق پروژه‌های مشترک اقتصادی، گسترش روابط میان هر دو کشور در زمینه‌های مختلف را مهم دانستند. وزیر نیروی ایران از حمایت و همکاری دوامدار کشورش با افغانستان به‌ویژه در بخش تولید و‌ انتقال انرژی به آقای اتمر اطمینان داد.

سرپرست وزارت امور خارجه، سفرای جدید چهار کشور را به حضور پذیرفت

کابل - محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه طی ملاقات‌های جداگانه با سفیر جدید جمهوری هند آقای رودرندرا تاندون، سفیر جدید سویدن آقای ترکل استیرنلوف، سفیر جدید ناروی آقای اوله آندریاس لیندمان و سفیر غیرمقیم سویس آقای بندیکت سرجات، هریک را به افغانستان خوش‌آمدید گفت و برای‌شان در مأموریت‌‌های جدید‌شان آرزوی موفقیت کرد.

آقای اتمر در جریان ملاقات‌های جداگانه از سفرای هر چهار کشور به دلیل حمایت آن‌ها از روند صلح افغانستان سپاسگزاری کرد و از همکاری‌های آن‌ها با افغانستان در نزده سال گذشته ابراز قدردانی نمود. سفرای جدید ضمن اعلام حمایت خود از مذاکرات صلح افغانستان و دستاوردهای نزده سال گذشته به‌شمول حقوق اساسی اتباع، بر تقویت بیشتر روابط دو جانبه در دورهٔ ماموریت خویش تأکید کردند.

 سفرا در جریان ملاقات‌شان نسخه‌یی از اعتبارنامه‌های خویش را به وزیر امور خارجه تقدیم کردند.

اعلامیه مشترک - نشست سه جانبه افغانستان ، ترکمنستان و ایالات متحده آمریکا

 اعلامیه مشترک

نمایندگان دولت های ایالات متحده آمریكا، جمهوری اسلامی افغانستان و تركمنستان به تاریخ ۸ اكتبر ۲۰۲۰  از طریق كنفرانس ویدیویی نشست سه جانبه افغانستان - تركمنستان - ایالات متحده آمریكا برگزار کردند. این نشست تحت ریاست مشترک جلالتمآب محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان، دیوید هیل، معین سیاسی وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا و رشید مرادوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان تدویر‌ یافت.  

  شرکت کنندگان بر اهمیت بحث های سه جانبه به منظور پرداختن به موضوعات نگران کننده متقابل از جمله مسائل سیاسی، امنیتی و اقتصادی تأیید کردند. برای این منظور شرکت کنندگان قصد دارند تا:

 • برای حمایت از امنیت منطقه ای، رشد اقتصادی و توسعه متعهد به همکاری روزافزون به صورت مشترک شده و از کشورهای منطقه و جامعه جهانی به طور گسترده تر خواسته شد تا از مذاکرات صلح افغانستان به رهبری ‌‌و مالکیت افغانها حمایت کنند تا سبب تقویت افغانستان متحد، دارای حاکمیت ملی، نظامی دموکراتیک و سعادتمند شده تا سبب صلح در افغانستان و منطقه شود.
 • حفظ و گسترش دست آوردهای دموکراتیک و حقوق بشر مردم افغانستان طی ۱۹ سال گذشته به عنوان شرط لازم برای صلح پایدار.
 • بهبود همکاری های امنیتی و تشدید تلاش های مشترک برای مقابله با تهدیدات فرامرزی و رسیدگی به موضوعات امنیتی مانند تروریسم، قاچاق مواد مخدر، قاچاق و مهاجرت غیر قانونی.
 • مشخص ساختن و حمایت از فرصت ها برای افزایش روابط مردم با مردم بین کشورهای افغانستان، ترکمنستان و ایالات متحده آمریکا.
 • شامل ساختن معنادار زنان و حمایت از مشارکت شان در همه اموری که توسط آنها برای پیشبرد صلح، امنیت و رشد اقتصادی در منطقه انجام می شود.
 • توسعه تجارت میان افغانستان، ترکمنستان و ایالات متحده آمریکا با بررسی محدودیت های قانونی در معاملات و افزایش موثریت طرزالعمل گمرکی مطابق به موافقتنامه موجود TIFA در آسیای مرکزی.
 • افزایش همکاری در استفاده از کریدور راه لاجورد، بهبود بخشیدن به آن و شناسایی سایر پروژه های حمل و نقل که افغانستان، ترکمنستان و ایالات متحده آمریكا برای افزایش تجارت در منطقه می توانند با هم روی آن كار كنند.
 • حمایت از پروژه های توسعه دهنده اتصال منطقه ای با افزایش همکاری در زمینه ساخت و گسترش شبکه های حمل و نقل که آسیای مرکزی را از طریق افغانستان به جنوب آسیا وصل می سازد.
 • برای شناسایی و اجرای پروژه های زیربنایی از جمله پروژه‌های مشترک منابع انرژی مانند پروژه برق ترکمنستان - افغانستان - پاکستان (TAP) و پروژه انتقال پایپ لاین گاز ترکمنستان - افغانستان - پاکستان - هند (TAPI) به صورت مشترک کار صورت گیرد.
 • گسترش روابط بشردوستانه بین مردمان سه کشور منجمله از طریق هماهنگی برای مقابله با شیوع گسترده کرونا و مقابله با بحران های آینده صحت عامه و بلایای طبیعی.
 • ارتقای برابری و توانمندسازی اقتصادی زنان و پاسخ دهی مناسب و به موقع توسط آنها برای بهبود بخشیدن تأثیرات شیوع ویروس کرونا و فراتر از آن.
 • دخیل شدن در گفتگوهای جاری که به موجب آن ترکمنستان، افغانستان و ایالات متحده آمریكا حمایت شان را برای پروژه ها و اهداف مشترک تجدید و فرصت های جدید را برای همکاری جستجو کنند و با هم برای آینده امن و مرفه آسیایی مرکزی کار کنند.

شرکت کنندگان این ویدئو کنفرانس در آینده نیز این بحث ها را دوام خواهند داد.

نخستین نشست سه‌جانبه افغانستان-امریکا-ترکمنستان برگزار گردید

کابل –  عصر روز پنج شنبه ۱۶ میزان، نخستین نشست سه‌جانبه افغانستان، امریکا و  ترکمنستان، به ریاست مشترک آقایان محمد حنیف اتمر و رشید مرادوف وزرای امور خارجهٔ افغانستان و ترکمنستان، و دیوید هیل معین سیاسی وزارت امور خارجهٔ ایالات متحدهٔ امریکا، از طریق ویدیو کنفرانس برگزار گردید.

صحبت‌ها روی سه محور؛ گسترش روابط سیاسی، تقویت همکاری‌های امنیتی و توسعهٔ اقتصادی متمرکز بود.

۱. گسترش روابط و همکاری‌های سیاسی

در زمینهٔ گسترش همکاری‌های سیاسی، ترکمنستان و ایالات متحده حمایت قاطع‌شان را از موفقیت مذاکرات صلح و حفاظت از دستاوردهای نزده سال گذشته اعلام داشته، بر رفع موانع ایجادشده در راه مذاکرات اصلی صلح و در رسیدن به یک توافق جامع برای حل صلح‌آمیز جنگ افغانستان تاکید ورزیدند. در جریان صحبت‌ها، ترکمنستان از آماد‌گی آن کشور برای میزبانی مذاکرات صلح اطمینان داده افزود که صلح در افغانستان متضمن اصلی موفقیت برنامه‌های چندین‌ملتی در منطقه است. معین سیاسی وزارت خارجهٔ امریکا افزون بر پشتیبانی از حفظ دستاوردهای افغانستان بر حضور و نقش فعال زنان در پروسهٔ صلح و تأمین امنیت تأکید کرد.

وزیر امور خارجه در این نشست، پیرامون پیشرفت‌ها و چالش‌ها در مذاکرات صلح میان هیأت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان صحبت نموده، از پشتیبانی ایالات متحده امریکا و ترکمنستان از روند صلح افغانستان ستایش و قدردانی کرد. وزیر امور خارجه، با اشاره به سفر اخیر جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به کشور های کویت و قطر، بر اهمیت حمایت کشورهای منطقه و جهان از روند صلح تأکید کرد. آقای اتمر گفت خواست‌های اساسی جمهوری اسلامی افغانستان از مذاکرات کنونی صلح عبارتند از: برداشتن موانع از راه نهایی‌سازی طرزالعمل مذاکرات و آغاز گفتگوها روی اجندای اصلی مذاکرات صلح از جمله آتش‌بس؛ کاهش خشونت‌ها و ایجاد میکانیزم روشن برای بررسی و تشخیص عوامل خشونت و راه‌های جلوگیری از آن؛ و تلاش در جهت زمینه‌سازی برای رسیدن به یک توافق جامع که منجر به صلح پایدار و فراگیر در افغانستان گردد.

۲. تقویت همکاری‌های امنیتی

در زمینهٔ همکاری‌های امنیتی، هرسه کشور بر مبارزهٔ مشترک و هماهنگ با شبکه‌های تروریستی منطقه‌یی و بین‌المللی، تقویت همکاری‌های سرحدی به‌ویژه در بخش مهار جنایت‌های سازمان‌یافته به‌شمول قاچاق مواد مخدر، ایجاد میکانیزم تشریک معلومات و مساعی در زمینه‌های امنیتی تأکید کرده و روی یک سلسله اقدامات عملی سه‌جانبه بحث کردند. مقامات هرسه کشور تأمین امنیت پروژه‌های زیربنایی منطقه‌یی از جمله خط لولهٔ گاز تاپی و خطوط ترانسپورتی منطقه‌یی را مهم خوانده و عملی‌شدن این پروژه‌ها را در تقویت امنیت جمعی و رفاه اقتصادی حیاتی خواندند. آقای حنیف اتمر تأکید کرد که در مذاکرات صلح افغانستان، موضوع تأمین امنیت پروژه‌های اقتصادی بزرگ که متضمن رفاه افغانستان و منطقه‌ اند باید در اولویت قرار گرفته و روی آن هرچه عاجل توافق صورت گیرد.

۳. تقویت همکاری‌های اقتصادی

در بخش تقویت همکاری‌های اقتصادی، آقای هیل از حمایت همه‌جانبهٔ ایالات متحده از پروژه‌های اتصال منطقه‌یی صحبت کرده، تطبیق پروژه‌های اقتصادی را در تأمین امنیت و رفاه جمعی منطقه حیاتی دانست. ایالات متحدهٔ امریکا و ترکمنستان از عضویت و شرکت افغانستان در ساختارهای مشترک امریکا با کشورهای آسیای میانه از جمله «پنج‌به‌علاوهٔ‌یک» و «تیفا» حمایت‌شان را اعلام کردند. افزون بر این، مقامات سه کشور مشخصاً روی اهمیت تطبیق پروژه‌های تاپی، تپ، فایبر نوری، خطوط آهن، انتقال انرژی، کاهش تعرفه‌های گمرکی و ایجاد تعرفه‌های ترجیحی میان افغانستان و ترکمنستان به تفصیل صحبت و تبادل نظر کردند. در زمینهٔ اتصال منطقه‌یی، ترکمنستان و افغانستان روی تطبیق برنامه‌های مرتبط به راه لاجورد و گسترش همکاری‌های منطقه‌یی با سایر کشورهای آسیای مرکزی بحث نمودند.

ایجاد گروه‌های کاری فرعی

هرسه کشور روی ایجاد گروه‌های فرعی برای مرور و پیگیری تصامیم اتخاذ شده توافق کردند. قرار است گروه‌های فرعی روی موارد مختلف به‌شمول روابط مردم با مردم، همکاری‌های سرحدی و امنیتی علیه جرایم سازمان‌یافته، اقدامات مشترک علیه ګروه های تروریستی منطقه‌یی و بین‌المللی، پیشرفت پروژه‌های زیربنایی و ترانزیتی (خطوط گاز، انتقال انرژی، ترانسپورت، ریل)، توسعهٔ تجارت، مدرن‌سازی بنادر و سایر پروژه‌های اتصال منطقه‌یی باهم مشترکاً  کار کنند.

تبادلهٔ اسناد معاهدهٔ مشارکت استراتیژیک میان افغانستان و ترکمنستان

کابل – اسناد تصویب معاهدهٔ مشارکت استراتیژیک میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری ترکمنستان، به‌منظور ا‌جرایی‌شدن آن، توسط محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه و آقای هوجه ایویزوف سفیر ترکمنستان مقیم کابل، پس از چاشت امروز، در قصر ستوری  وزارت امور خارجه، مبادله گردید.

در جریان این ملاقات آقای اتمر، ترکمنستان را همسایهٔ نیک و کشور دوست و برادر خواند و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و امنیتی با کشورهای منطقه و همسایه، از جمله ترکمنستان، را از اولویت‌های سیاست خارجی جمهوری اسلامی افغانستان دانست. دو طرف پیرامون اهمیت تقویت روابط میان دو کشور، اتصال منطقه‌یی، حمایت ترکمنستان از مذاکرات صلح کشور، توسعهٔ تجارت و ترانزیت و موضوعات مرتبط دیگر صحبت کردند.

سفیر ترکمنستان مقیم کابل، با ابراز خرسندی از تکمیل و تبادله اسناد تصویب معاهدهٔ استراتیژیک میان کابل و عشق‌آباد، همکاری‌های دو کشور را در تقویت اتصال منطقه‌یی، همکاری‌های اقتصادی، و تجارت و ترانزیت منطقه با اهمیت خواند.

معاهدهٔ مشارکت استراتیژیک، به هدف گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و امنیتی میان کابل و عشق آباد  به تاریخ ۲ حوت ۱۳۹۷ هجری شمسی مطابق ۲۱ فبروری ۲۰۱۹، در جریان سفر جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به ترکمنستان، توسط رهبران دو کشور به امضا رسیده بود.

کنفرانس تعهدات ژنیو در مورد افغانستان به تاریخ ۲۳ تا ۲۴ نوامبر برگزار می‌شود

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه با آقای یان تالاس، نمایندهٔ ویژهٔ فنلند برای کنفرانس ژنیو در مورد افغانستان و هیأت همراه‌شان دیدار کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه از دولت فنلند برای برگزاری کنفرانس ژنیو و حمایت آن کشور از روند صلح افغانستان ابراز سپاس و قدردانی نمود. آقای اتمر با اشاره به سفر اخیرش در معیت جلالتمآب محمد اشرف‌غنی رئیس‌جمهوری و مقامات ارشد دولت افغانستان به قطر اظهار داشت که هدف از این سفر تقویت روند صلح افغانستان و گسترش روابط دوجانبه میان افغانستان و قطر بوده است. 

آقای اتمر گفت که در پیوند به تحکیم روند صلح، جمهوری اسلامی افغانستان سه هدف عمده و اساسی را دنبال می‌کند که عبارت‌اند از: (۱) برداشتن موانع از راه نهایی‌سازی طرزالعمل مذاکرات و آغاز گفتگوها روی اجندای اصلی صلح از جمله آتش‌بس؛ (۲) کاهش خشونت‌ها و ایجاد میکانیزمی برای بررسی و تشخیص عوامل خشونت و راه‌های جلوگیری از آن؛ و (۳) زمینه‌سازی برای رسیدن به یک توافق جامع که به صلحی پایدار و فراگیر در افغانستان بینجامد.

نمایندهٔ ویژه فنلند ضمن ابراز حمایت دولت خود از روند صلح و دستاوردهای ۱۹ سال گذشته در افغانستان، آمادگی خود را برای برگزاری کنفرانس ژنیو از ۲۳ تا ۲۴ نوامبر ۲۰۲۰ اعلام کرد. آقای تالاس افزود که با همه کشورهای تمویل‌کننده تماس گرفته شده و آن‌ها پس از مشورت در مورد کمک‌های مالی کشورهای‌شان آمادگی‌شان را برای شرکت در این کنفرانس ابراز داشته اند. به گفته وی، برگزاركنندگان كنفرانس، با توجه به قوانین مالی و مقررات بودجه‌یی‌شان، یك برنامهٔ كمك مالی چهارساله را مد نظر گرفته اند.  کشورهای کمک‌کننده شرایط تعهدات مالی خود را در کنفرانس ژنیو اعلام خواهند کرد.

در خاتمه، هر دو طرف در مورد مشارکت هیأت‌های افغانستان، کشورها و سازمان‌های کمک‌کننده در کنفرانس ژنیو، تأثیر کنفرانس بر مذاکرات صلح و آمادگی‌های تخنیکی مربوط، با توجه به چالش‌های کوید-۱۹، بحث و تبادل نظر کردند.

نشست مطبوعاتی سرپرست وزارت خارجه در دوحه راجع به نتایج سفر جلالتمآب رئیس‌جمهور به کویت و قطر

دوحه – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه با حضور در یک نشست خبری در شهر دوحه، پیرامون  نتایج سفر دو روزهٔ هیأت عالی‌رتبهٔ جمهوری اسلامی افغانستان به رهبری جلالتمآب رییس‌جمهور محمد اشرف‌غنی به کشورهای کویت و قطر، با رسانه‌ها صحبت کرد.

در آغاز، سرپرست وزیر امور خارجه پیرامون سفر کویت صحبت نموده گفت: جلالتمآب رئیس‌جمهوری و هیأت همراهش در سفر به کویت با امیر جدید و نخست‌وزیر آن کشور ملاقات نموده، مراتب همدردی و غم‌شریکی‌‌شان را برای درگذشت امیر پیشین شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، به رهبری و مردم  آن کشور ابراز داشتند. آقای اتمر افزود که دو طرف روی تحکیم و گسترش مناسبات دوجانبه میان کابل و کویت صحبت نمودند و توافق شد تا تماس‌ها و صحبت‌ها از سوی وزرای خارجه دو کشور پیگیری شوند.

در پیوند به سفر هیأت عالی‌رتبهٔ جمهوری اسلامی افغانستان به قطر، آقای اتمر بیان داشت که این سفر بنابر دعوت رسمی امیر قطر به هدف (۱) تحکیم روند صلح و (۲) تقویت مناسبات میان افغانستان و قطر صورت گرفته است.

آقای اتمر در ادامه صحبت‌هایش اظهار داشت: در بخش تحکیم روند صلح، جمهوری اسلامی افغانستان سه هدف عمده و اساسی را دنبال می‌کند که عبارت‌اند از: (۱) برداشتن موانع از راه نهایی‌سازی طرزالعمل مذاکرات و آغاز گفتگوها روی اجندای اصلی صلح از جمله آتش‌بس؛ (۲) کاهش خشونت‌ها و ایجاد میکانیزمی برای بررسی و تشخیص عوامل خشونت و راه‌های جلوگیری از آن؛ و (۳) زمینه‌سازی برای رسیدن به یک توافق جامع که به صلحی پایدار و فراگیر در افغانستان بینجامد. در همین راستا، بنابرگفته آقای اتمر، هیأت عالی‌رتبه به رهبری رییس‌جمهور، نشست‌ها و گفتگوهایی را با امیر، صدراعظم و سایر مقامات عالی‌رتبهٔ قطر و همچنان گروه مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان انجام داد.

با اشاره به ملاقات و گفتگوی رئیس جمهور با هیأت مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان، آقای اتمر گفت: رئیس جمهوری طی نشستی، گزارش کاری هیأت مذاکراتی افغانستان را استماع نموده، ظرفیت، تعهد و انگیزهٔ بلند کاری‌شان را ستایش کرد و افزود که «تنوع  و تجارب گوناگون اعضای گروه مذاکراتی نقطهٔ قوت آن‌ها بوده و این تیم برای اولویت‌بندی اهداف و طرز کار خود در روشنی قانون اساسی و فیصله‌های لویه‌جرگهٔ مشورتی از استقلال کامل برخوردار است و حکومت، جزء کمک، قصد دخالت در کارش را ندارد.»

وزیر امور خارجه در این نشست خبری، از میزبانی و مهمان‌نوازی گرم دیوان امیری و وزارت خارجهٔ قطر سپاسگزاری و قدردانی کرد و ادامهٔ پشتیبانی قطر از مذاکرات صلح افغانستان را مورد ستایش قرار داد. سرپرست وزارت خارجه در پیوند به ملاقات‌ها با مقامات قطری گفت: هیأت جمهوری اسلامی افغانستان در ملاقات با اعلیحضرت شیخ تمیم بن حمد الثانی امیر قطر، شیخ خالد بن خلیفه بن عبدالعزیز الثانی صدراعظم  قطر و سایر مقامات عالی‌رتبهٔ آن کشور روی تقویت همکاری‌ها به سطح دو دولت در راستای صلح و گسترش مناسبات اقتصادی، فرهنگی و آموزشی صحبت و تبادل نظر کردند. آقای اتمر افزود که مقامات دو کشور، افزون بر روند صلح، روی همکاری‌های دو دولت در چهار بخش عمده تأکید کردند که عبارت اند از: (۱) سرمایه‌گذاری در بخش زراعت برای افزایش مصونیت غذایی در افغانستان و فراتر از آن؛ (۲) بررسی‌ زمینه‌های سرمایه‌گذاری در منابع طبیعی به‌ویژه در بخش‌های معادن و گاز؛ (۳) تولید انرژی از جمله انرژی قابل تجدید؛ و (۴) همکاری‌ها در بخش معارف و تحصیلات به‌شمول افزایش بورسیه‌ها برای دانشجویان افغان. همچنان روی سایر مسایل اقتصادی به‌شمول افزایش زمینه‌های کاری برای کارگران افغان نیز صحبت شد. آقای اتمر افزود که دو طرف توافق کردند تا کمیسیون مشترک دولتی برای پی‌گیری موارد مطرح شده، ایجاد و مشترکاً کار و فعالیت کنند.

سرپرست وزارت خارجه در پیوند به دیدار رییس‌جمهور و هیأت همراه‌شان با مقامات امریکایی از جمله داکتر زلمی خلیل‌زاد نمایندهٔ خاص وزارت خارجهٔ امریکا، جنرال سکات میلر فرماندهٔ نیروهای حمایت قاطع و لیزا کرتیس معاون دستیار رئیس جمهور و رئیس بخش آسیای‌جنوبی و مرکزی در شورای امنیت امریکا گفت: دو طرف روی آخرین تحولات پیرامون مذاکرات، اهداف و مسؤولیت‌های مشترک، و زمینه‌سازی برای کاهش‌خشونت‌ها و رسیدن به آتش‌بس فراگیر گفتگو کردند و در مورد افزایش غیرقابل‌قبول خشونت‌ها ابراز نگرانی نمودند. مقامات امریکایی بر ادامهٔ تعهدات‌ و حمایت امریکا از روند صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها تأکید کردند.

سفر دو روزهٔ هیأت عالی‌رتبهٔ جمهوری اسلامی افغانستان شام سه‌شنبه با حضور و سخنرانی جلالتمآب رئیس‌جمهور اشرف غنی در «مرکز مطالعات منازعات و مسایل بشری دوحه» و پس از دیدار ایشان با افغان‌های مقیم قطر، پایان یافت.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر اتحادیه اروپا مقیم کابل

کابل – آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه بعد از چاشت امروز با آقای اندروس وان برندت سفیر اتحادیه اروپا در کابل، ملاقات کرد.

در آغاز، معین سیاسی ضمن تشکر از حمایت اصولی اتحادیه اورپا از روند مذاکرات صلح و کمک های اقتصادی و بازسازی افغانستان گفت، ما آماده هستیم با اتحادیه اروپا از نزدیک کار کنیم و بدون شک حضور شما به عنوان دیپلوماتی که سابقه کار در افغانستان را دارید به این امر کمک می‌کند.

در ادامه، آقای ناب، در باره روند صلح و چالش ها و فرصت های موجود فراراه آن صحبت کرده گفت که نیاز است تا ما پیام مشخص برای طالبان، منطقه و جهان داشته باشیم که جنگ راه حل نظامی ندارد و جامعه جهانی از یک راه حل سیاسی و افغانستان دیموکراتیک، صلح آمیز و با ثبات حمایت می کند. معین سیاسی در مورد سفر رئیس جمهوری به قطر گفت این سفر نشان دهنده تعهد جدی ما برای صلح است و امیدواریم این سفر بر علاوه توسعه مناسبات میان دو‌ کشور، بن بست موجود در مذاکرات صلح را شکستانده و باعث تحرک جدی در آن گردد.

سپس، سفیر اتحادیه اروپا در کابل اظهار داشت که  از سابقه کار در افغانستان و  تجربه حضور خویش در نشست های بن اول و دوم، برای کمک با افغانستان استفاده اعظمی خواهد کرد. موصوف در ادامه اظهاراتش گفت که  اتحادیه اروپا به حمایت خود از افغانستان ادامه داده و از اجماع منطقه ای و جهانی در قبال صلح نیز حمایت می کند.

آقای برندت در ادامه افزود: نتیجه کنفرانس ژنیو و مذاکرات صلح دوحه باید تضمین کننده افغانستان دیموکراتیک با حفظ و رعایت حقوق همه مردم افغانستان به شمول زنان و جوانان باشد و اتحادیه اروپا آماده است تا در این خصوص افغانستان را کمک و یاری رساند.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با نماینده ویژه فنلند برای کنفرانس ژنیو ۲۰۲۰

کابل- آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه پیش از چاشت امروز، با آقای یان تالاس نماینده ویژه فنلند برای کنفرانس ژنیو ۲۰۲۰ و هیئت همراه وی با حضور آقای پیکا کوزون، سفیر جمهوری فنلند مقیم کابل، ملاقات کرد.

در آغاز، معین سیاسی افزون بر خیر مقدم به آقای تالاس و هیئت همراه وی، از موقف فنلند در روند مذاکرات صلح سپاسگزاری کرده، با بر شمردن فرصت ها و چالش‌های موجود در مذاکرات دوحه، دستیابی به صلح پایدار و باعزت، توام با حفظ دستآوردهای ۱۹ ساله اخیر را از اولویت های مهم دولت و مردم افغانستان دانست. آقای ناب ابراز امیدواری کرد تا همکاران بین‌المللی افغانستان در کنار تعهد شان بر ادامه کمک‌ها و حمایت از افغانستان متحد، مستقل و دموکراتیک، از کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس که خواست مهم و برحق دولت و مردم افغانستان در مذاکرات صلح می باشد، نیز حمایت و پشتیبانی همه جانبه نمایند.

سپس، آقای تالاس با اشاره با آمادگی‌های برگزاری نشست ژنیو برای افغانستان، آغاز مذاکرات صلح و برگزاری این نشست را فرصتی مهم برای حمایت کشورها و سازمان های جهانی از دولت و مردم و برقراری صلح پایدار در افغانستان دانسته، با توجه به مشکلات کوید-۱۹، تلاش های مشترک تیم های تخنیکی مرتبط به برگزاری این نشست، در کابل و ژنیو را مهم خواند.

در ادامه، هر دو جانب راجع به آمادگی ها، نحوه حضور هیئت های اشتراک کننده‌ی کشورها و سازمان های کمک کننده در نشست ژنیو، تاثیرات مذاکرات صلح بر این نشست، سفر امروز جلالتمآب رئیس جمهوری کشور به قطر،  همکاری های افغانستان و جامعه جهانی در مبارزه با تروریزم، حمایت از نیروهای امنیتی افغان و آمادگی های تخنیکی مربوط به نشست ژنیو، با توجه به مشکلات کوید-۱۹، صحبت و تبادل نظر کردند. همچنین دو طرف تعهد و حمایت کشورها و سازمان بین المللی اشتراک کننده در کنفرانس ژنیو از پروسه صلح و افغانستان متحد، مقتدر و دموکراتیک را با حفظ دستآوردهای ۱۹ ساله اخیر برای افغانستان و مردم آن، مهم و حیاتی خواندند.

ملاقات وزیر امور خارجه با نماینده شبکه انکشافی آغا خان مقیم کابل

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با خانم شهرزاد هجری، نماینده دیپلماتیک شبکه انکشافی آغاخان در کابل، ملاقات کرد.

ابتدا، سرپرست وزارت امور خارجه، با ابراز سپاس و امتنان از همکاری های مفید و دوامدار شبکه انکشافی آغاخان در افغانستان، خواهان ادامه و گسترش فعالیت های نهاد فوق الذکر، برای رشد و  توسعه کشور گردید. در ادامه وزیر امور خارجه در مورد نقش بالقوه شبکه آغاخان در عرصه های انکشافی، تطبیق پروژه ها، ترمیم و بازسازی آبدات تاریخی و تعمیرات سفارتخانه های افغان مقیم خارج، اتصال منطقه یی، معارف و تحصیلات عالی، ظرفیت سازی دیپلوماتان افغان در اکادمی دیپلوماتیک آغا خان و برنامه های دراز مدت این نهاد در افغانستان صحبت کرد.

در ادامه، خانم هجری در مورد پروژه های شبکه آغاخان به وزیر امور خارجه معلومات داد. ضمن اینکه خانم هجری در مورد تطبیق پروژه های انکشافی در ولایات مختلف کشور یادآوری نمود، در مورد تطبیق پروژه برق رسانی ولایت بدخشان به آقای اتمر معلومات داد.

برعلاوه موارد فوق، خانم هجری در مورد آمادگی شبکه آغاخان برای اشتراک موثر در کنفرانس مساعدت های مالی ژنیو، که قرار است ماه آینده میلادی برگزار شود، اطمینان داد و افزود که شبکه آغاخان آمادگی دارد که در تمامی عرصه ها به شمول ظرفیت سازی دیپلوماتان افغان با دولت و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان همکاری نماید.

صحبت تیلیفونی وزرای امور خارجه افغانستان و ترکمنستان

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، با آقای رشید مرادوف وزیر امور خارجه ترکمنستان صحبت تیلیفونی کرد.

در آغاز، وزیر امور خارجه، پیرامون آغاز و ادامه مذاکرات صلح میان هیأت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان صحبت نموده، از همکاری های ترکمنستان به افغانستان در عرصه های مختلف به ویژه حمایت عشق آباد از پروسه صلح افغانستان و سخنرانی آقای مرادوف در نشست افتتاحیه مذاکرات صلح افغانستان، ابراز سپاس و امتنان کرد.

سپس، آقای مرادوف آغاز گفتگوهای صلح میان جمهوی اسلامی افغانستان و طالبان را یک گام مهم در راستای جستجوی راه حل سیاسی به معضل افغانستان دانسته، حمایت خویش را از این روند، به  وزیر امور خارجه کشور و رهبری حکومت افغانستان ابراز داشت. وی مجدداْ بر آمادگی کشور اش برای میزبانی و حمایت از مذاکرات صلح افغانستان به وزیر خارجه کشور اطمینان داد.

در ادامه، هردو جانب راجع به گسترش هرچه بیشتر روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دولت ها و مردمان دو کشور صحبت کردند. هردو وزیر در مورد برنامه های مشترک اقتصادی، به خصوص همآهنگی در زمینه چگونگی روند تطبیق قراردادهای اخیر که به تاریخ ۲۲ سپتمبر سال جاری میان مسولین دو کشور در حضور رئیس جمهوری اسلامی افغانستان به امضا رسید صحبت کردند. تطبیق پروژه های بزرگ ملی و منطقوی در زمینه اتصال منطقه یی، انتقال برق و انرژی، به شمول پروژه تاپی، کاهش تعرفه های گمرکی بر مالالتجاره افغان در ترکمنستان و ایجاد سهولت های گمرکی میان دو کشور مورد بحث قرار گرفت.

وزرای خارجه دو کشور در مورد روابط سه و چند جانبه و همکاری ها در زمینه حفاظت از محیط زیست نیز صحبت کردند. ابتکارات و برنامه های حفاظت از محیط زیست به سطح پنج کشور آسیای مرکزی جمع افغانستان مورد بحث قرار گرفت. در زمینه روابط سه جانبه، هردو طرف در مورد گسترش روابط سه جانبه با ایالات متحده و آذربایجان صحبت کردند. هردو جانب با ابراز نگرانی در مورد وضعیت وخیم امنیتی در ساحه نگورنو-کره باغ، ابراز امیدواری کردند که معضل ایجاد شده از راه مذاکره و دیالوگ حل و فصل گردد.

موضوع عمده که مورد توافق هردو جانب بود، شامل کار تخنیکی روی یک برنامه عمل جامع میان دو کشور میشد که تمامی پروژه های مشترک اقتصادی، اتصال منطقه یی، ترانسپورت را در بر میگرفت.

صحبت تیلفونی وزرای امور خارجه افغانستان و قرغیزستان

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، شام  پنجشنبه، با آقای چنگیز آیدار بیک‌اف وزیر امور خارجهٔ قرغیزستان، صحبت تیلفونی کرد.

وزیر امور خارجه، قرغیزستان را کشور دوست و برادر با مشترکات فرهنگی و تاریخی خوانده، پیرامون چگونگی گسترش و تقویت همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی دوجانبه و چندجانبه صحبت کرد و حمایت قرغیزستان از روند گفتگوهای صلح را با اهمیت خواند.

آقای بیک‌اف، با یادآوری از پیوندهای فرهنگی و تاریخی مردمان دو کشور، آغاز گفتگوهای صلح را به دولت و مردم افغانستان تبریک گفته، با ابراز سپاس از توجه دولت افغانستان به شهروندان قرغیز کشور، بر دوام حمایت قرغیزستان از روند گفتگوهای صلح به رهبری و مالکیت افغان‌ها، به آقای اتمر اطمینان داد.

در ادامه، هردو جانب پیرامون تقویت  و گسترش روابط سیاسی، امنیتی و فرهنگی و همکاری‌های دو جانبه و چندجانبه در  سطح منطقه و جهان، اتصال منطقه‌یی، رسیدگی به امور محصلان افغان در قرغیزستان، رسیدگی به مشکلات قرغیزهای افغان در واخان و پامیر ولایت بدخشان، کار روی پروژه‌های انرژی و برق به شمول کاسا ۱۰۰۰ و ظرفیت‌های تولید انرژی در قرغیزستان، صحبت و  تبادل نظر کردند. هردو وزیر در مورد کار روی تقویت همکاری های چند جانبه دو کشور با چین، ایالات متحده، روسیه، آسیای مرکزی و جنوبی به تفصیل صحبت کردند.

وزیر امور خارجه، با اشاره به موضوعات مطرح شده پرامون تقویت و گسترش همکاری‌ها میان افغانستان و قرغیزستان اظهار داشت که لازم است کارشناسان نهادهای ذیربط دو کشور پیرامون مسایل مطرح‌شده در نشست‌های جداگانه بحث‌های تخصصی و همه‌جانبه نموده و در روشنایی آن، گام‌های عملی بردارند.

آقای اتمر از وزیر خارجه قرغیزستان برای حمایت از عضویت کامل افغانستان در سازمان همکاری‌های شانگهای سپاسگزاری کرد.

برگزاری نشست مقدماتی برای اتخاذ آمادگی‌های نشست وزیران امور خارجه افغانستان- امریکا - تاجیکستان

کابل –  عصر دیروز، نشست مقدماتی به هدف آمادگی‌ها و کار روی آجندای نشست سه جانبه وزیران امور خارجه افغانستان، امریکا و تاجیکستان که قرار است در آینده نزدیک برگزار گردد، با اشتراک آقایان میرویس ناب و مظفر حسین زاده معینان وزارت های امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری تاجیکستان و آقای جاناتن هینیک و خانم نانسی جاکسن معاونین وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا در امور آسیای مرکزی و جنوبی، از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد.

در این نشست، معین سیاسی وزارت امور خارجه، ایالات متحده امریکا را همکار استراتیژیک و جمهوری تاجیکستان را همسایه مهم با مشترکات دینی، فرهنگی و تاریخی برای کشورش دانسته، تقویت و گسترش همکاری دو جانبه و چند جانبه میان افغانستان و تاجیکستان را از اولویت های اساسی سیاست خارجی افغانستان خواند.

آقای ناب در باره آغاز مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان و فرصت‌ها و چالش‌های موجود در این راستا نیز صحبت کرده، حضور پر رنگ جامعه جهانی در نشست افتتاحیه و حمایت همه جانبه آنان از آغاز مذاکرات صلح را برای افغانستان مهم خوانده، بر حمایت کشورهای منطقه و جهان از کاهش خشونت و برقراری آتش بس که خواست مهم و اساسی دولت و مردم افغانستان است، تاکید کرد.

در ادامه، اشتراک کنندگان، با ابراز خرسندی از آغاز  مذاکرات صلح، در باره تقویت و گسترش همکاری های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و سرحدی میان افغانسان و تاجیکستان با همکاری ایالات متحده امریکا صحبت و تبادل نظر کردند و تلاش های مشترک هر سه کشور را در پیوند به گسترش و تقویت سرمایه‌گذاری، تجارت و ترانزیت، اتصال منطقه یی، انرژی و برق، مبارزه با تروریزم و جرایم سازمان یافته، مهم و اساسی خواندند.

در پایان، اشتراک کنندگان با اشاره به مباحث و موضوعات مطرح شده در این نشست، اظهار داشتند که در صورت نیاز به تماس‌ها و مشوره های خویش در باره اجندای نشست مورد نظر، ادامه خواهند داد.

برگزاری ویدیو کنفرانس با سفرای کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی مقیم کابل

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه پیش از چاشت امروز، با حضور در ویدیو کنفرانسی، با سفرای کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) مقیم کابل ملاقات کرد.

در آغاز، آقای اتمر از بیانیه‌های کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی و منشی عمومی این سازمان، در نشست گشایش مذاکرات صلح در دوحه، که بیانگر حمایت جدی و همه جانبهٔ کشورهای اسلامی از روند گفتگوهای صلح افغانستان است، ابراز سپاس و امتنان نمود. سپس، پیرامون پیشرفت‌ها و چالش ها در این مذاکرات و توقعات مردم و دولت جمهوری اسلامی افغانستان از حمایت و پشتیبانی سازمان همکاری‌های اسلامی و کشور‌های عضو آن سازمان صحبت کرد.

در ادامه، وزیر امور خارجه راجع به کاهش خشونت‌ها، موفقیت روند صلح میان هیأت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان صحبت نموده بر اهمیت نقش مصلحان و علمای کشورهای اسلامی در حمایت از مذاکرات صلحدوحه  و موفقیت این روند تأکید کرد.

آقای اتمر گفت نیاز است تا اختلافات جزیی روی کارشیوهٔ مذاکرات از میان برداشته شده و مذاکرات روی اجندای اصلی که دربرگیرندهٔ آتش‌بس فراگیر، امنیت، ادغام مجدد، مشارکت سیاسی، و تضمینات بین‌المللی است، آغاز شود.

این مجلس با طرح پیشنهادهای شرکت‌کننده‌گان و تبادل نظر‌یات خاتمه یافت.

بالا صفحه