جمعه ۲۲ حمل ۱۳۹۹، ۰۹:۱۹ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (661)

ملاقات سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل

کابل – محمد حنیف اتمر، سرپرست وزیر امور خارجه، ظهر امروز با سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل، آقای بهادر امینیان دیدار و گفتگو کرد.

در این جلسه وزیر مهاجرین و عودت کنندگان، آقای سید حسین عالمی بلخی نیز حضور داشتند، آقای اتمر در مورد تماس تلفنی که صبح امروز بین رئیس جمهور افغانستان، محمد اشرف غنی و وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف انجام شد، صحبت نمود.

سپس آقای امینیان تقرری آقای اتمر را به عنوان وزیر امور خارجه افغانستان تبریک گفت و برای شان آرزوی موفقیت کرد. به تعقیب آن، وزیر أمور مهاجرین و عودت کنندگان، آقای بلخی از فیصله دولت ایران مبنی بر اقدامات نهاد های صحی شان که تصمیم گرفته اند تا تداوی مجانی را برای شهروندان افغانستان که مصاب به مریضی کوید -۱۹ میگردند فراهم نمایند، تشکری نمود.

دو طرف همچنین در مورد طرح اداره مشترک برای بازگشت مهاجرین افغان از ایران به افغانستان گفتگو کردند. آقای اتمر به سفیر ایران گفت که طرح مطرح شده در جلسه کابینه دیروز مورد بحث قرار گرفت و به سفیر ایران پیشنهاد داد تا این طرح را در نظر بگیرد.

پس از آن، سفیر ایران اطمینان داد كه موضوع را با تهران در جریان گذاشته و جانب افغانستان را از نتیجه مطلع خواهد ساخت.

ملاقات محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر ناروی مقیم کابل و نماینده ویژه آن کشور برای افغانستان

کابل –  محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، پس از چاشت  امروز با آقایان پیر البرت ایلساس نماینده ویژه کشور شاهی ناروی برای افغانستان و کیل تورموت پیترسن سفیر آن کشور مقیم کابل در دفتر کاری اش ملاقات کرد.

درین ملاقات نخست، نماینده ویژه و سفیر ناروی مقیم کابل آغاز ماموریت آقای اتمر را در وزارت امور خارجه به وی تبریک گفته، ابراز  امیدواری کردند که جامعه بشری از شر ویروس کرونا در امان بماند. همچنان، آنها در مورد آمادگی های ناروی برای حمایت از روند پروسه صلح و انکشاف اقتصادی افغانستان به سرپرست وزارت امور خارجه معلومات ارائه نمودند.

سپس، آقای اتمر راجع به اولویت های کاری اش در وزارت امور خارجه از جمله، تلاش ها در مورد پروسه صلح، حفظ نظام جمهوری در افغانستان و روند اصلاحات در دستگاه دیپلوماسی و سیاست خارجی افغانستان به آنها معلومات داده و از حمایت همه جانبه و دوامدار ناروی در زمینه های سیاسی واقتصادی از افغانستان ابراز سپاس و امتنان نمود.

مراسم معرفی محترم محمد حنیف اتمر به حیث سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور خارجه برگزار گرديد

کابل – محترم محمد حنیف اتمر پس از چاشت  امروز طی محفلی در وزارت امور خارجه با حضور داشت جمعی از اعضای شورای ملی، اراکین عالی رتبه دولتی، منسوبین وزارت امور خارجه و فعالین سیاسی، به حیث سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور خارجه، معرفی و به کار آغاز نمودند.

این محفل با تلاوت آیاتی چند از کلام الله آغاز گردیده و سپس محمد هارون چخانسوری معین سیاسی وزارت امور خارجه طی سخنرانی کوتاهی تقرر جناب اتمر را در سمت نامزد وزیر وزارت امور خارجه تبریک گفته و برای ایشان آرزوی موفقیت نمود.

متعاقباً، آقای اتمر پیرامون اولویتهای کاری وزارت امور خارجه، منجمله ارتقای ظرفیت کارمندان وزارت امور خارجه متناسب با معیار های معاصر دیپلوماتیک، گسترش، تحکیم و تقویت روابط دیپلوماتیک افغانستان با کشور های منطقه و جهان بمنظور ایجاد اجماع منطقه یی و بين المللی برای دستیابی به صلح، حفظ و استمرار نظام جمهوری اسلامی، و باز نگری خطوط اساسی سیاست خارجی کشور صحبت نمودند.

سرپرست و نامزد وزیر وزارت امور خارجه با یادآوری از خدمات رهبری، کارمندان و دیپلوماتان وزارت امور خارجه طی سالیان گذشته، اظهار داشتند که وزارت امور خارجه در راستای نیل به اولویتهای فوق و اطمینان از این امر که افغانستان پس از صلح بار دیگر به بحران و بی ثباتی مواجه نگردد، از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

محفل با اتحاف دعا برای تامین صلح و ثبات در کشور و مصونیت مردم افغانستان در مواجهه با بحران جهانی صحی ناشی از مرض کرونا خاتمه یافت.

انتقال اتباع کشور از میدان هوایی دوبی و شهر دهلی جدید که به اثر لغو پرواز ها از آمدن به کشور باز مانده اند

کابل – وزارت امور خارجه در هماهنگی با وزارت صحت عامه، اداره هوانوردی ملکی و به اساس فیصله کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا زمینه انتقال شهروندان افغان که در میدان هوایی دوبی و شهر دهلی جدید بالاثر لغو پروازها گیر مانده بودند را توسط پرواز های خاص شرکت های هوایی داخلی فراهم نمود.

به تعداد ۶۳ تن از هموطنان ما از میدان هوایی دوبی به کشور مواصلت نمودند و عده کثیری اتباع کشور، امروز و در روز های آینده توسط پروازهای جداگانه از شهر دهلی جدید به وطن انتقال خواهند گردید.

ویدیو کنفرانس معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با سفرای کشور های آسیا میانه مقیم کابل: مرز های کشور های آسیای میانه برای جریان ترانزیت کالا ها باز اند

کابل – محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه پس از چاشت امروز از طریق ویدیو کنفرانس با سفرای مقیم کشورهای آسیای میانه سال جدید خورشیدی را تبریک گفته اظهار داشت که هدف از ویدیو کنفرانس امروزی، بحث روی مسوده طرح ایجاد مکانیزم ھمکاری ھای صحی در امر مبارزه با ویروس کرونا و جریان کالا های کشورھای آسیای میانه از مسیر افغانستان به منطقه می باشد. طرح مذکور هفته قبل به ابتکار افغانستان با کشورهای آسیای میانه شریک گردیده بود، که اهداف عمده این طرح ایجاد میکانیزم همکاری و هماهنگی مشترک برای رفع چالشهای ناشی از ویروس کرونا فرا راه روند تجارت و ترانزیت میباشد. آقای چخانسوری افزود که کشورهای آسیای میانه از ظرفیت های خوب برای تولید مواد ضروری غذایی و طبی برخوردار اند که می توانند این مواد را از مسیر افغانستان به ایران و آسیای جنوبی انتقال دهند. بمنظور مقابله مؤثر در برابر این ویروس مهلک، تشخیص عرصه های هماهنگی و همکاری ضروری میباشد، که هم این تهدید را کاهش داده و هم انتقال تولیدات و مواد خوراکه آسیای میانه به سایر کشورها از مسیر افغانستان تأمین گردد. همچنان، با استفاده از این میکانیزم هماهنگی و همکاری، زمینه تبادل تجارب مؤثر بمنظور جلو گیری از شیوع این ویروس بمیان می آید.

سپس، سفرای کشورهای فوق الذکر بالترتیب در پیوند به این طرح صحبت نموده و طرح را در پرنسیب مورد استقبال قرار داده خاطر نشان نمودند که طرح مذکور در کشورهای مربوطه شان تحت غور و بررسی قرار دارد و در روز های آینده پیشنهادات شانرا در مورد تطبیق این طرح با جانب افغانستان شریک می نمایند.

در ادامه، سفرای مقیم کشور های اوزبیکستان، ترکمنستان و قزاقستان اظهار داشتند که مسیر های ترانزیتی میان کشور های یاد شده و افغانستان به هدف انتقال مواد تجارتی بطور نورمال باز می باشند. همچنان، سفیر اوزبیکستان از مساعدت ۱۰ کامیون مواد خوراکه به جانب افغانستان نیز خبر داد.

در خاتمه، معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه از اشتراک و سهم فعال کشور های مذکور قدر دانی کرد و از کمک های کشور دوست اوزبیکستان به افغانستان ابراز امتنان نموده گفت: که مبازره با ویروس جهانگیر کرونا و چالش های ناشی از آن بیشتر از هر زمان مستلزم همکاری و هماهنگی کشور ها می باشد.

راه اندازی اولین ویدیو کنفرانس میان کشورهای حوزه آسیا - اروپا به هدف تبادل نظر و تداوم همکاری پیرامون مبارزه با ویروس (کوید۱۹)

کابل – آقای میرویس ناب، معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در ویدیو کنفرانس تبادل نظر و تداوم همکاری در مورد مبارزه با ویروس کوید ۱۹ اشتراک نمود.

این ویدیو کنفرانس  که در مقر وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان برگزار گردیده بود، آقای وانگ یو، سفیر  جمهوری خلق چین مقیم کابل و نمایندگان وزارت صحت عامه افغانستان نیز حضور داشتند.

همکاری های منطقه یی به خصوص میان افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی در زمینه مهار ویروس کرونا در اولویت های دولت جمهوری اسلامی افغانستان قرار دارد و وزارت امور خارجه با این کشورها در تماس است.

در جریان این نشست برعلاوه تبادله تجارب و برنامه های کاری کشور چین برای مبارزه با ویروس کرونا، حکومت چین در نظر دارد تا یک مقدار وسایل و تجهیزات را که در راستای مبارزه با ویروس کرونا استفاده شده میتواند به وزارت صحت عامه مساعدت خواهد نمود.

در نشست متذکره، متخصصین دولت جمهوری خلق چین تجربه شانرا و دیگر معلومات لازم را با کشورهای اشتراک کننده شریک ساخته و هم چنان به سوالات اشتراک کننده گان کشورهای منطقه و فرامنطقه پاسخ ارایه نمودند.

معین همکاری های اقتصادی از همکاری دولت چین در زمینه مبارزه با ویروس کرونا قدردانی نمود.

ملاقات معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه با سفیر هند مقیم کابل

کابل –  میرویس ناب معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه پیش از چاشت امروز، با آقای وینی کمار سفیر هند مقیم کابل، در دفتر کاری اش ملاقات کرد.

هردو جانب روی تورم قیم ناشی از شیوع ویروس کرونا و وضعیت کرونا صحبتهای همه جانبه داشتند. آقای کمار در مورد آماده بودن ۷۵ هزار تن گندم که  دولت متبوع اش برای مساعدت به افغانستان در تدارک دیده است معلومات داد. وی به معین همکاری های اقتصادی اطمینان داد که گندم متذکره آماده انتقال است و در صورتیکه هیئت افغان به منظور زمینه سازی انتقال آن بخواهد به هند سفر نماید، جانب هند آماده است تا با وجود محدودیت پروازها زمینه سفر هیئت را تسهل نماید، تا از بروز احتمالی کمبود مواد غذایی جلوگیری به عمل آمده باشد. 

آقای ناب راجع به  تلاش های دولت افغانستان در زمینه عرضه ۲۴ هزار تن گندم در مارکیت و تدابیر دولت جمهوری اسلامی افغانستان به منظور جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در کشور به ویژه در ولایت هرات، تخصیص ۴۰۰ میلیون افغانی و همچنان سفر قریب الوقوع معاون دوم ریاست جمهوری به آن ولایت، به آقای کمار، معلومات داده از کمک ۷۵ هزار تن گندم از جانب کشور هند به افغانستان، ابراز سپاس وامتنان نمود.

ملاقات معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه با سفیر جمهوری خلق چین مقیم کابل

کابل – میرویس ناب معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه بعد از چاشت امروز، با آقای وانگ یو سفیر جمهوری خلق چین مقیم کابل، در دفتر کاری اش ملاقات کرد.

در آغاز، معین همکاری های  اقتصادی وزارت امور خارجه در مورد وضعیت وایروس کرونا در افغانستان به خصوص ولایت هرات و تلاش های دولت افغانستان برای جلوگیری از گسترش این ویروس به سفیر چین معلومات داده اظهار داشت که رئیس جمهوری اسلامی افغانستان مبلغ ۴۰۰ میلیون افغانی را برای مبارزه با این پدیده به ولایت هرات اختصاص داده و قرار است سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری جهت بررسی و نظارت از کارکرد های مسولین ذیربط، به شهر هرات سفر نماید.

سپس، سفیر چین مقیم کابل، ضمن تشریح  کارکردها و شریک ساختن تجارب کشور متبوعش در پیوند به مبارزه با ویروس کرونا، از آمادگی های جمهوری خلق چین برای کمک و همکاری با افغانستان در مبارزه با این معضل منجمله، کمک ۵۰۰۰ واحد وسایل طبی برای معاینات مرتبط به کرونا، از ادامه  همکاری های آن کشور به افغانستان درین راستا، به معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه، اطمینان داد.

در ادامه، سفیر چین در مورد ویدیوکنفرانس رهبران کشورهای عضو سازمان شانکهای که قرار است در آینده نزدیک برگزار گردد معلومات داده و پیام تبریکیه جلالتمآب رئیس جمهور چین را  به مناسبت انتخاب مجدد محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور به معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه، تقدیم نمود.

سفر وزیر امور خارجه جمهوری اندونیزیا به کابل

کابل – خانم رتنومرسودی وزیر امور خارجه جمهوری اندونیزیا، در رأس یک هیئت عالی رتبه دولتی، صبح امروز وارد کابل گردیده و در میدان هوایی بین المللی کابل توسط محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه پذیرایی شد.

سپس، وزرای امور خارجه افغانستان و اندونیزیا، طی ملاقاتی پیرامون پروسه صلح، اهمیت نقش سازمان همکاری های اسلامی و ایجاد اجماع منطقه یی در خصوص روند صلح افغانستان، نقش زنان افغان در این پروسه، تأسیس پوهنتون اسلامی در افغانستان و همچنان همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور، گفتگو و تبادل نظر نمودند.

وزیر امور خارجه با ابراز سپاس از تلاش ها و نقش موثر اندونیزیا در پروسه صلح افغانستان، بخصوص راه‌اندازی کنفرانس علمأ پیرامون صلح در آن کشور، از همکاری های اندونیزیا در عرصه های مختلف منجمله، توانمندی سازی زنان افغان، قدردانی نمود.

در ادامه این سفر، قرار است فردا، دومین نشست مشورت های سیاسی در سطح روسای وزارت امور خارجة دو کشور در وزارت امور خارجه تدویر یافته و طرفین پیرامون گسترش هرچه بیشتر همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به گفتگو و تبادل نظر بپردازند.

ملاقات معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با معین وزارت امور خارجه هند

کابل – محمد هارون چخانسوری معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، چاشت امروز با هرش وردان شرینگلا، معاون وزارت امور خارجه جمهوری هند، ملاقات کرد.

در آغاز، آقای شرينگلا، تحكيم نظام جمهورى و انتخاب مجدد جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان را برای ۵ سال آینده تبریک گفته و تعهد کشورش را بر تداوم همکاری های دراز مدت با حکومت و مردم افغانستان اعلام نمود.

در مقابل، آقای چخانسوری ضمن ابراز امتنان از اعلام موقف حکومت هند در خصوص نتایج انتخابات و تحکیم نظام جمهوریت در افغانستان از همکاری های همیشه گی هند بخصوص پروژه های انکشافی آن کشور برای افغانستان ابراز امتنان نمود. 

در ادامه، هر دو جانب روی موضوعات مختلف، سیاسی، امنیتی، اقتصادی، تجارتی، ترانزیتی و فرهنگی به شمول پروسه صلح افغانستان، تقویت روابط مردم با مردم میان کشور های منطقه و شکل دهی اجماع منطقه یی درین راستا صحبت نموده و صلح و ثبات افغانستان را برای رفاه و ثبات منطقه حیاتی و مهم خواندند. 

همچنان، در این نشست راجع به مشکلات بوجود آمده از شیوع ویروس کرونا صحبت گردیده، هر دو جانب روى همكارى هاى مشترك در خصوص مبارزه با اين پديده جهانى به تفاهم رسيدند.

بالا صفحه