چهارشنبه ۱ دلو ۱۳۹۹، ۱۱:۲۴ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (1008)

 

 
 
 

وزیر امور خارجه به طواف بیت‌الله شریف و زیارت مسجد نبوی و روضهٔ شریفه مشرف گردید

مکه مکرمه و مدینهٔ منوره – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان، که در راس هیأتی برای انجام دیدار با مقامات سعودی عازم عربستان سعودی شده است، شامگاه سه‌شنبه به زیارت بیت‌الله شریف شرفیاب شده و مناسک حج عُمره را بجا آوردند.

وزیر امور خارجه و هیأت معیتی‌شان، پس از طواف کعبه شریفه و ادای دو رکعت نماز در مسجدالحرام، تأمین صلح پایدار، وحدتِ صفوف میان افغان‌ها، سعادت و خوشبختی مسلمانان و رفاه و شگوفایی وطن عزیز ما افغانستان را از بارگاه خداوند بزرگ، استدعا کردند.

پس از انجام مناسک عمره در مکۀ مکرمه، آقای اتمر صبح چهارشنبه عازم مدینۀ منوره شده و با ادای دو رکعت نماز در روضهٔ مبارکه و درود و‌ سلام در پیشگاه آرامگاه پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد (ص)، برای تأمین صلح و صفا در کشور عزیزمان دعا کردند.

حمایت سازمان همکاری اسلامی از موضع انعطاف‌پذیر دولت افغانستان در قبال صلح

جده – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان در ادامۀ بازدیدش از عربستان سعودی، شام سه‌شنبه با دکتور یوسف بن احمد العثیمین دبیرکل سازمان همکاری اسلامی (OIC) در جده ملاقات و پیرامون مذاکرات جاری صلح و سایر موضوعات مورد اهتمام مشترک، گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه در آغاز نقش پیشتاز سازمان همکاری اسلامی را در وحدت و همگرایی جهان اسلام ستود و از حمایت این سازمان از روند جاری صلح، به‌ویژه صدور قطعنامه‌های خاص در شکل‌دادن اجماع جهان اسلام جهت حل بحران افغانستان در آخرین نشست وزیران خارجهٔ کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در نیامی پایتخت نایجر، ابراز قدردانی کرد.

آقای اتمر جنگ افغانستان را از دیدگاه دین مبین اسلام نامشروع خوانده یادآورشد: »جنایاتی که امروز در افغانستان صورت می‌گیرند، با معتقدات مسلمانان و تعالیم اسلامی به‌ کُلی ناسازگار اند؛ چنان‌که حمله بر قضات زن، کشتار محصلان پوهنتون کابل و حمله بر شفاخانۀ زایشگاه قطعاً در دین مبین اسلام توجیه‌پذیر نمی‌باشند».

آقای اتمر بیان داشت که اگر مخالفان واقعاً متعهد به صلح باشند، دولت افغانستان در زمینۀ آشتی ملی و موفقیت فرآیند صلح هیچ ممانعتی نمی‌بیند و آمادهٔ زمینه‌سازی برای مشارکت سیاسی همه جوانب مطابق به خواست و ارادهٔ آزاد مردم افغانستان و معیارهای پذیرفته‌شدهٔ جهانی می‌باشد.

وزیر امور خارجه خواهان تداوم کمک‌های سازمان همکاری اسلامی برای موفقیت روند صلح شده افزود که «ما می‌خواهیم سازمان‌ همکاری اسلامی خواست‌های قبلی خود را برای ختم خونریزی و حل سیاسی بحران افغانستان از طریق برگزاری نشست‌های تعقیبی، مشوره‌‌های تخصصی و اعزام گروه‌های خاص جهت رایزنی با تیم‌های مذاکراتی در دوحه، ادامه دهد».

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در پاسخ به اظهارات وزیر امور خارجهٔ کشور گفت که موقف منعطف و سازگار جمهوری اسلامی افغانستان را در قبال صلح، به‌ویژه تأمین آتش‌بس و تعیین زعامت از طریق تمثیل ارادۀ آزاد مردم، می‌ستاید و‌ از آن حمایت می‌کند.

دکتور یوسف بن احمد العثیمین خاطرنشان کرد که کشتار، خشونت و هراس‌افگنی با جوهر اسلام مخالف و ناسازگار است؛ بنابراین، از طریق تبلیغ و پیام رسانی، بایست به مردم تفهیم شود که اسلام دین ترور و خشونت نبوده بل آیین وحدت و همگرایی است. او‌ نقش علمای دین را در این راستا ارزنده خوانده، گفت که علما در جوامع اسلامی نه‌تنها از نگاه دینی بل از منظر سیاسی از جایگاه مهمی برخوردار می‌باشند.

وزیر امور خارجه ضمن اشاره به حکم جلالتمآب رئیس جمهور اشرف غنی و تسهیلات درنظر‌گرفته‌شده برای ایجاد پوهنتون بین‌المللی اسلامی افغانستان در ولایت ننگرهار، از سازمان همکاری اسلامی خواست تا افغانستان را در طراحی، دیزاین، تنظیم نصاب درسی و حمایت مالی این پوهنتون یاری رساند. دبیرکُل سازمان همکاری اسلامی ضمن تجدید تعهد آن سازمان برای ایجاد این پوهنتون، موجودیت چنین دانشگاه معیاری را برای روشنگری، تعلیم و تربیهٔ نسل جدید و مبارزه با افراطگرایی با اهمیت خواند. دوطرف توافق نمودند تا از طریق تیم‌های کاری، برای پیشرفت کار این پروژه مشترکاً تلاش نمایند.

معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان ملاقات کرد

کابل – میرویس ناب معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه پس از چاشت امروز، با آقای رولاند کوبیا، فرستاده ویژه اتحادیه اروپا برای افغانستان، از طریق ویدیو کنفرانس صحبت و گفتگو کرد.

در آغاز، آقای ناب با ابراز سپاس از نقش مثبت و موثر اتحادیه اروپا در حمایت از خواست های برحق دولت و مردم افغانستان در گفتگوهای صلح، پیرامون آخرین تحوالات و چگونگی ادامه مبارزه مشترک افغانستان و همکاران منطقه یی وجهانی اش با تروریزم، قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته صحبت نموده، نشست رهبران کشورهای عضو ناتو را فرصت مهمی برای طرح دیدگاه های اشتراک کنندگان جهت بررسی روند مذاکرات صلح  افغانستان دانسته، ادامه همکاری های افغانستان و شرکای استراتیژیک اش، به شمول اتحادیه اروپا وسازمان ناتو را در کامیابی مذاکرات صلح و حفظ ثبات و امنیت منطقه  وجهان مهم خواند.

آقای ناب کاهش خشونت ها، برقراری آتش بس و حفظ دستآوردهای دو دهه اخیر در کشور را از خواست های مهم و اساسی افغانستان و همکاران  منطقه یی و جهانی آن دانسته، با بر شمردن گام های عملی که حکومت افغانستان برای کامیابی مذاکرات صلح برداشته است، اظهار داشت که متاسفانه گسترش خشونت ها و ادامه حملات تروریستی از جانب طالبان نمایانگر آن است کدام تغییری در دیدگاه، اندیشه و استراتیژی آنان، بوجود نیامده است.

سپس، نماینده اتحادیه اروپا، با تائید دیدگاه های معین سیاسی وزارت امور خارجه و نکوهش شدید خشونت های اخیر، کشتار مردم بی دفاع ملکی، خبرنگاران، شخصیت های ملی و کارمندان دولتی و در مجموع ادامه جنایات بر علیه مردم افغانستان را غیر قابل قبول دانسته، خواستار اتخاذ تصامیم متحدانه از جانب کشورها و سازمان های منطقه یی وجهانی در راستای تقبیح این جنایات گردید.

آقای کوبیا، تلاش های حکومت افغانستان برای ایجاد اجماع منطقه یی و جهانی در حمایت از مذاکرات صلح، جلب حمایت مراکز اسلامی و علمای جهان اسلام و صدور اعلامیه ها از جانب آنان، در پیوند به ناروا دانستن جنگ جاری افغانستان را ستوده و ابراز امیدواری کرد که کشورها و سازمان های منطقه یی و جهانی، در جلوگیری از قتل و کشتار مردم بی دفاع افغانستان متحدانه و مخلصانه کار وفعالیت کنند تا شاهد کامیابی مذاکرات صلح و ایجاد ثبات در افغانستان باشیم.

درین ملاقات، هر دو جانب پیرامون آخرین تحولات در گفتگوهای صلح، فرصت ها وچالش های موجود در این روند، همکاری های مشترک اتحادیه اروپا و افغانستان برای برقراری آتش بس، تقویت اجماع منطقه یی و جهانی و  نقش موثر علما و مراکز اسلامی در حمایت از  پروسه صلح، صحبت و تبادل نظر کردند.

ملاقات وزیر امور خارجه با رئیس بانک توسعۀ اسلامی

جده – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه در جریان بازدید خود از عربستان سعودی با دکتور بندر حجار رئیس بانک توسعۀ اسلامی در شهر جده، دیدار و گفتگو کرد.

آقای اتمر، کمک های چشمگیر مالی بانک انکشاف اسلامی در راستای تمویل و راه اندازی پروژهای عمرانی متعدد در افغانستان، منجمله ساخت سرک دوشی – پلخمری، سرک اندخوی – آقینه، ساخت لیلیۀ دخترانه پوهنتون کابل و پروژۀ آبیاری ولسوالی پشتون زرغون را‌ مورد ستایش قرار داد.

وزیر امور خارجه یادآور شد که افغانستان با داشتن ذخایر آبی، منابع معدنی و موقعیت استراتیژیک می تواند نقش سازنده‌یی در انتقال انرژی، مصونیت غذایی و ترانزیت کالا میان کشورهای جنوب آسیا، آسیای مرکزی، آسیای غربی و فراتر از آن ایفا کرده و بخشی از زنجیرۀ تدارکاتی و ارزشی منطقه را تشکیل دهد.

ضمن تأکید بر گسترش روابط میان دولت افغانستان و بانک توسعۀ اسلامی و اشاره به تمویل پروژه پوهنتون بین المللی اسلامی افغانستان، آقای اتمر خواهان اعزام یک تیم تخنیکی از سوی بانک توسعهٔ اسلامی به افغانستان شد تا این تیم ساحات و امکانات سرمایه‌گذاری در افغانستان را شناسایی نموده و چشم انداز روشنی را برای همکاری‌های اقتصادی در هماهنگی با این بانک در افغانستان ترسیم نماید.

دکتور بندر حجار از پیشنهاد وزیر امو رخارجهٔ افغانستان در مورد ارسال هیأت تخنیکی یادشده استقبال کرد.

پیرامونِ تمویل پروژه پوهنتون بین المللی اسلامی افغانستان، رئیس بانک توسعه اسلامی خواهان انجام مطالعات دقیق امکان‌سنجی از سوی کابل شده افزود که پس از ارایهٔ دقیق نیازمندی های این پوهنتون از سوی افغانستان، بانک توسعهٔ اسلامی در مشورت با کشورهای عضو، به پیشنهاد کابل در زمینهٔ فراهم‌آوری وجوه مالی همکاری خواهد داد.

دکتور حجار از تعهد بانک توسعۀ اسلامی جهت کمک به افغانستان به آقای اتمر اطمینان داده تاکید کرد که ایجاد فضا و محیط مناسب برای سرمایه‌گذاری، یک اصل مهم و سازنده در رشد و توسعۀ اقتصادی کشورها بوده و این بانک قادر است تا از الگوها و تجارب دست‌داشتۀ خود، در راستای تطبیق پروژه‌ها، افغانستان را یاری رساند.

در پایان، وزیر امور خارجه از توجه رئیس بانک توسعۀ اسلامی در قبال کمک و تمویل پروژه‌های عمرانی درافغانستان، یکبار دیگر، سپاسگزاری کرد.

حمایت اتحادیۀ اروپا از پیشرفت روند صلح افغانستان

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه در یک تماس تیلفونی با خانم یوتا اورپلینن کمیشنراتحادیۀ اروپا برای مشارکت و همکاری های بین المللی پیرامون تازه ترین تحولات در مذاکرات صلح و آیندۀ مشارکت و همکاری کشورهای اروپایی با حکومت افغانستان، بحث وتبادل نظر کرد.

در آغاز، آقای اتمر از حمایت اتحادیه اروپا از روند صلح افغانستان قدردانی کرد. وی از خانم یوتا در پیوند به کار و فعالیت ناظران اتحادیه اروپا در دوحه و پشتیبانی کشورهای اروپایی از حفظ دستآوردهای دو دهۀ گذشته در گفتگوهای صلح افغانستان سپاسگزاری کرد.

وزیر امور خارجه خاطرنشان نمود كه حصول اطمینان از آتش بس فوری، توافق صلح پایدار و پایان دادن به ترور هدفمند فعالان سیاسی و اجتماعی در كشور، از اولویت های اساسی دولت افغانستان است كه باید در دور دوم مذاکرات صلح در دوحه، مورد توجه قرار گیرد.

آقای اتمر از اتحادیه اروپا به عنوان یک شریک قابل اعتماد در بسیج اجماع منطقه‌یی و بین المللی در قبال روند صلح افغانستان یادآوری کرده، از نقش اتحادیه اروپا در زمینه، ابراز امتنان کرد.

خانم یوتا از حمایت قاطع اتحادیه اروپا در رابطه با موفقیت روند صلح افغانستان به آقای اتمر اطمینان داد. وی همچنان بر حمایت دراز مدت دول اروپایی از صلح، و برقراری ثبات در افغانستان تأکید کرد.

طرفین کمک های مالی تعهد شده از سوی اتحادیه اروپا در کنفرانس افغانستان ۲۰۲۰ منعقدۀ ژنیو و تعهدات دولت جمهوری اسلامی افغانستان مبنی بر شفافیت و پاسخگویی به مصرف کمک های یاد شده را نیز مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. همچنان وضعیت مهاجرین افغان در کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا و تقویت هرچه بیشتر همکاری در مسائل مربوط به پناهندگان، از موضوعات دیگر مورد گفتگو در تماس تیلفونی وزیر امور خارجۀ افغانستان و کمیشنر اتحادیه اروپا برای مشارکت و همکاری های بین المللی بود.

وزیر امور خارجه وارد عربستان سعودی شد

جده –  محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان در چهارچوب یک بازدید سه روزه از عربستان سعودی، عصر امروز وارد جده شد. در هنگام مواصلت به میدان هوایی ملک عبدالعزیز، وزیر امور خارجه و هیأت معیتی ایشان از سوی مقامات عالی رتبۀ عربستان مورد استقبال قرار گرفتند.

هدف از بازدید آقای اتمر از عربستان سعودی، تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه، قدردانی از حمایت و پشتیبانی ریاض از روند صلح افغانستان، و گسترش روابط اقتصادی و تجارتی می‌باشد.

قرار است وزیر امورخارجۀ کشور در جریان سفرش به عربستان، با شهزاده فیصل بن فرحان آل سعودی همتای عربستانی خود و شماری دیگر از مقامات بلندپایۀ آن‌کشور ملاقات و روی یک‌رشته موضوعات ذیعلاقه، منجمله تقویت اجماع جهانی و منطقه‌یی وافزایش حمایت جهان اسلام از فرآیند صلح افغانستان گفتگو وتبادل نظر کند.

مکالمه تیلفونی وزیر امور خارجه با وزیر دولت بریتانیا در امور مشترک المنافع، ملل متحد و آسیای جنوبی

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه با وزیر دولت بریتانیا در امور مشترک المنافع، ملل متحد و آسیای جنوبی، لورد طارق احمد طی یک مکالمۀ تیلفونی در مورد مذاکرات جاری صلح در دوحه و همکاری و مشارکت انگلستان با حکومت افغانستان بحث وتبادل نظر کرد.

آقای اتمر از قربانی های نیروهای بریتانیایی در افغانستان، حمایت بریتانیا از روند صلح و تعهد اخیر لندن برای کمک در کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان در ژنیو، ابراز قدردانی و امتنان کرد.

وزیر امورخارجه از افزایش سطح خشونت در افغانستان ابراز نگرانی نموده، بر لزوم آتش بس فوری و نقش مهم دولت بریتانیا و علمای جهان اسلام در ترویج صلح و تقبیح خشونت در افغانستان تأکید کرد.

آقای طارق احمد، ضمن تاکید بر اهمیت صلح و نقش حیاتی علمای جهان اسلام در قبال آن، از حمایت و پشتیبانی مداوم بریتانیا از روند صلح افغانستان، از جمله کاهش خشونت و برقراری آتش بس فراگیر در کشور، به آقای اتمر اطمینان داد.

اشتراک معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه در نشست تقویت اجماع منطقه یی در حمایت از روند صلح

کابل – میرویس ناب معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه در دومین نشست " تقویت اجماع منطقه در حمایت از روند صلح" که پس از چاشت امروز، به اشتراک دکتور عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی، محمد معصوم استانکزی رئیس هیأت مذاکره‌کننده‌ جمهوری اسلامی افغانستان،  سید  سعادت منصور نادری وزیر دولت در امور صلح، سفرا و نمایندگان کشورها و سازمان های بین المللی مقیم کابل، از طریق ویدیو کنفرانس دایر گردیده بود، اشتراک و سخنرانی کرد.

آقای ناب، با ابراز سپاس و قدردانی از حمایت سازمان ها و کشورهای منطقه و جهان از مذاکرات صلح افغانستان، پیرامون تلاش ‌‌های وزارت امور خارجه برای موفقیت مذاکرات صلح صحبت کرده، ایجاد اجماع منطقه یی و جهانی در حمایت از روند صلح و کارزار حمایت علما و مراکز مذهبی جهان اسلام برای غیر مشروع دانستن جنگ و خشونت های جاری در کشور را مهم دانسته، از حمایت علمای دینی، مراکز مذهبی و سازمان همکاری های اسلامی برای موفقیت مذاکرات و برقراری آتش بس صلح پایدار ابراز  سپاس و امتنان کرد.

آقای ناب حمایت سازمان و کشورهای منطقه و جهان  از مذاکرات صلح، با حفظ دستآوردهای ۲۰ ساله اخیر را مسؤلیت مشترک افغانستان و همکاران بین المللی اش دانسته، اظهار داشت که حکومت افغانستان در مذاکرات صلح، برحفظ دستآوردهای ۲۰ ساله اخیر و حمایت از ارزش های دموکراتیک، حقوق بشر، حقوق زنان و حاکمیت قانون متعهد بوده و برای ایجاد صلح با عزت و پایدار در کشور از هیچ نوع تلاش دریغ نمی ورزد.

درین نشست، دکتور عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی و محمد معصوم استانکزی رییس هیأت مذاکره‌کننده‌ی جمهوری اسلامی افغانستان نیز راجع به دور دوم مذاکرات صلح، مشوره های هیأت مذاکره کننده جمهوی اسلامی افغانستان حین اقامت شان در کشور و نقش حمایت جامعۀ جهانی از مذاکرات صلح با حفظ دستآوردهای ۲۰ ساله اخیر صحبت کردند.

در اخیر، سفرا و نمایندگان کشورها و سازمان‌های بین‌المللی اشتراک کننده نیز با طرح دیدگاه های شان پیرامون موضوع، حمایت خویش را از ادامه و موفقیت مذاکرات صلح به رهبری و مالکیت افغانها، کاهش خشونت ها، برقراری آتش بس و صلح پایدار، اعلام کردند.

برگزاری جلسه هماهنگی برای تجلیل از صدمین سالگرد تأسیس روابط دیپلوماتیک میان افغانستان و ترکیه

کابل – جلسهٔ هماهنگی تجلیل از صدمین سالگرد تأسیس روابط دیپلوماتیک میان جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری ترکیه به ریاست معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه و با اشتراک آقای اتاسای ایرنگون شارژدافیر سفارت ترکیه مقیم کابل، معینیان و روسای ادارات ذیربط جمهوری اسلامی افغانستان، بنیاد معارف، اداره تیکا و  نهاد یونس امره جمهوری ترکیه در سالون تشریفات وزارت امور خارجه، برگزار گردید.

در این جلسه که به هدف بحث و تبادل نظر برای برگزاری هرچه بهتر برنامه‌های تجلیل از این روز تاریخی تدویر یافته بود، اشتراک‌کنندگان روی برنامه‌های پیشنهادی وزارت امور خارجه، سفارت جمهوری ترکیه مقیم کابل و هدایات جلالتمآب رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، گفتگو کردند.

ملاقات معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر تاجیکستان مقیم کابل

کابل – میرویس ناب معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه پس از چاشت امروز، با آقای  داکتر شریفی سعدی، سفیر جمهوری  تاجیکستان مقیم کابل دیدار و گفتگو کرد.

آقای ناب با یادآوری از اشتراکات تاریخی، فرهنگی، زبانی و مذهبی میان دو کشور و ابراز سپاس از حمایت تاجیکستان از موقف جمهوری اسلامی افغانستان در مذاکرات صلح، آغاز ماموریت آقای سعدی را به عنوان سفیر جمهوری تاجیکستان در کابل تبریک گفته، ابراز امیدواری کرد تا با توجه به تجربه کاری و شناختی که  سفیر جدید تاجیکستان از افغانستان دارند، روابط میان دولت‌ها و مردمان دو کشور در زمان ماموریت ایشان در کابل، هرچه بیشتر گسترش یابد.

سپس، سفیر جمهوری تاجیکستان مقیم کابل، افغانستان و تاجیکستان را کشورهای دوست و برادر خوانده، با تأکید بر تلاش‌های مشترک کابل و دوشنبه در راستای تقویت و گسترش روابط میان دو کشور، حضور افغانستان در سازمان‌های منطقه‌یی از جمله سازمان همکاری‌های شانگهای را به نفع افغانستان و کشورهای منطقه دانست.

در این ملاقات، هردو جانب روی گسترش هرچه بیشتر همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، امنیتی، تجارتی و فرهنگی میان کابل و دوشنبه و همچنان، آمادگی‌ها برای نشست پروسهٔ استانبول - قلب آسیا، گفتگوهای صلح افغانستان، همکاری‌های دوجانبه، سه‌جانبه و چندجانبه و تأمین امنیت سرحدات میان دو کشور، صحبت و تبادل نظر نمودند.

دومین نشست کمیسیون پیگیری و همآهنگی کار تاسیس پوهنتون بین‌المللی اسلامی در افغانستان

کابل - دومین نشست کمیسیون پیگیری و همآهنگی کار بالای تاسیس پوهنتون بین المللی اسلامی در افغانستان، تحت ریاست محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه، با حضور معینان وزارت مالیه، تحصیلات عالی، شهرسازی و اراضی، معین اداره امور ریاست جمهوری، معین اداره مستقل ارگان های محلی و اشتراک غیر حضوری ضیاو الحق عمرخیل والی ولایت ننگرهار و سفیران جمهوری اسلامی افغانستان در کوالالمپور و سازمان همکاری اسلامی، برگزار گردید.

در آغاز، وزیر امور خارجه با اشاره به فیصله های نشست قبلی، از اشتراک کنندگان خواست تا کارها، فعالیت های شان را که در جریان یک هفته انجام داده اند در جلسه تشریح نموده، تا در روشنایی کارهای صورت گرفته نقشه راهی برای آغاز کار این پروژه ترتیب و گام های عملی برداشته شود.

سپس، معینان و نمایندگا نهادها و ادارات مختلف در رابطه با فعالیت های شان در راستاهای مشخص شده  به ترتیب صحبت نمودند.

نخست، خانم سحر همدرد معین وزارت شهرسازی و اراضی در مورد زمین اختصاص یافته به پوهنتون اسلامی و دیوار محوطه آن صحبت نموده، با برشماری چالش های موجود و محدودیت های مهندسی اظهار داشت که کار روی حل مشکل زمین و رفع چالش های مربوطه جریان دارد.

سپس، آقای محب الرحمن سپین غر سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در مالیزیا در مورد به تماس هایش با متخصصین و کارشناسان ساختمانی مربوطه در مالیزیا به حاضران معلومات داد.

در ادامه، آقای دکتور شفیق سفیر افغانستان در سازمان همکاری اسلامی راجع به حمایت و اعلان همکاری کشور شاهی عربستان سعودی از طرح و دیزان تعمیر پوهنتون و آمادگی ها برای برگزاری کنفرانس مساعدت های مالی برای اعمار آن معلومات مفصل ارائه نمود.

همچنان، معینان وزارت های مالیه و تحصیلات عالی در زمینه های تمویل پروژه و شخصیت حقوقی پوهنتون بین‌المللی اسلامی ننگرهار به جلسه معلومات دادند.

در اخیر، وزیر امور خارجه پس از بررسی گزارشان اشتراک کنندگان، بر تسریع هرچه بیشتر روند کاری و اجرای فعالیت های مشخص شده درین راستا، از جانب نهاد های ذیدخل تاکید کرد.

ملاقات معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل

کابل – میرویس ناب معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، پس از چاشت امروز، با آقای بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل در دفتر کاری‌اش، دیدار  و گفتگو کرد.

در آغاز، آقای ناب، پیرامون آمادگی‌ها برای امضای سند جامع همکاری‌ها میان افغانستان و ایران و برگزاری ششمین نشست کمسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی میان دو کشور صحبت کرد. معین وزارت خارجه همچنان در مورد اهمیت گسترش روابط سیاسی، اقتصادی، تجارتی و همکاری‌های دوجانبه و سه‌جانبهٔ ترانزیتی به‌منظور ایجاد سهولت‌ها برای تاجران افغانستان، ایران و کشورهای منطقه و آخرین دستاوردها به‌ویژه افتتاح خط آهن خواف-هرات و افتتاح خط آهن میان افغانستان و ترکمنستان بحث کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل، افتتاح پروژه‌ها را در محور افغانستان مهم ارزیابی نمود و با اشاره به ادامهٔ گفتگوهای صلح افغانستان در دوحه اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران بسان گذشته از مذاکرات صلح افغانستان در محور قانون اساسی این کشور، با حفظ دستاوردهای بیست ساله اخیر، حمایت نموده و تقویت روابط کابل و تهران در همه بخش‌ها به‌شمول همکاری ترانزیتی دوجانبه و سه‌جانبه را به نفع کشورها و مردمان منطقه می‌داند.

ملاقات تعارفی معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در افغانستان

کابل – میرویس ناب معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، پس از چاشت امروز، با آقای داکتر الکسندر ساشا بودیروزا، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در افغانستان، دیدار  و ملاقات تعارفی کرد.

در آغاز، آقای ناب با ابراز سپاس از همکاری های صندوق جمعیت سازمان ملل متحد به افغانستان، آغاز ماموریت آقای بودیروزا را در افغانستان به وی تبریک گفته، از همکاری وزرات امور خارجه در بخش های کاری دفتر مربوطه اش، اطمینان داد.

سپس، آقای بودیروزا با ابراز خرسندی از آغاز کارش در کایل، اعتبارنامه خویش را به عنوان نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در افغانستان به آقای ناب تقدیم نموده، با تشریح برنامه ها و پروژه های صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در افغانستان، وعده سپرد که با توجه به اندوخته ها و تجارب کاری اش در کشور های مختلف، آماده است تا در مشوره با نهاد های ذیربط افغانستان برای خدمت به مردم آسیب پذیر این کشور، به خصوص زنان و جوانان، تلاش جدی و همه جانبه نماید.

درین ملاقات، هردوجانب در مورد برنامه های عملیاتی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در افغانستان شامل فراهم آوری تسهیلات و خدمات لازم صحی به زنان، همکاری در بخش های آموزش جوانان، حمایت از خانواده های آسیب پذیر، کار و فعالیت برای تساوی حقوق زنان و موارد مرتبط دیگر، صحبت و تبادل نظر کردند.

تماس تیلفونی وزیر امور خارجه با وزیر خارجهٔ سویدن

کابل – وزیر امور خارجه محمد حنیف اتمر در یک تماس تیلفونی با همتای سویدنی‌اش خانم آن لینده در مورد تازه‌ترین تحولات و چالش ها در روند صلح افغانستان بحث وتبادل نظر کرد.

با تأکید بر نقش سازندهٔ سویدن در قبال پروسهٔ صلح ، آقای اتمر تداوم همکاری میان کابل و استوکهلم و همچنان تلاش‌های آن کشور را در زمینهٔ تقویت اجماع و حمایت منطقه‌یی و بین‌المللی در راستای موفقیت مذاکرات صلح در دوحه حایز اهمیت فوق‌العاده خواند.

آقای اتمر خاطرنشان نمود که کابل به تعهدات خود در پیوند با روند صلح پابند بوده و توقع دارد تا دولت سویدن در همکاری و هماهنگی با شُرکای منطقه‌یی و بین‌المللی در راستای کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس در افغانستان دولت و مردم افغانستان را همراهی کنند.

وزیر امور خارجه همچنان از افزایش خشونت‌ها و قتل‌های هدفمند خبرنگاران وفعالان سیاسی که با آغاز دور دوم مذاکرات صلح به اوج خود رسیده است، نگرانی عمیق خود را به همتای سویدنی خود ابراز داشته افزود که تداوم ناامنی و کشتار غیرنظامیان، از اعتماد مردم افغانستان به مذاکرات دوحه کاسته و فرآیند صلح را می‌تواند با مشکلات و چالشهای جِدی مواجه سازد.

وزیر امور خارجه حفظ و تقویت دستاوردهای بیست سال گذشته را در پیوند به حقوق بشر، حقوق زنان، تقویت نهادهای دموکراتیک و حاکمیت قانون از اولویتهای حکومت جمهوری اسلامی افغانستان خواند.

وزیر امور خارجه سویدن یادآور شد که استوکهلم از گذشته‌های دور با افغانستان همکاری داشته و از مأموریت حمایت قاطع در این کشور، پشتیبانی کرده است. سویدن همچنان از آغاز دور دوم گفتگوهای صلح حمایت نموده و از تلاش‌های دولت افغانستان در این راستا قدردانی می‌کند.

خانم لینده افزود که گفتگوها در دوحه باید روی آتش‌بس متمرکز باشد، زیرا افزایش خشونت‌ها مایهٔ نگرانی عمیق برای ما سویدن و سایر شرکای بین‌المللی افغانستان می‌باشد. وزیر خارجهٔ سویدن گفت که سویدن با جامعه بین‌المللی به‌خاطر برقراری آتش‌بس هم‌صدا بوده و خواهان ادامۀ همکاری در زمینه‌های مختلف با افغانستان می‌باشد.

وزیر خارجۀ سویدن در ادامۀ اظهاراتش تأکید کرد که مشارکت معنادار زنان در روند صلح نه‌تنها برای استوکهلم، بلکه برای سایر کشورهای عضو اتحادیهٔ اروپا مهم است؛ چنانچه گسترش مشارکت یکسان زنان و مردان در جامعه، از فعالیت‌هایی بوده که کمیتهٔ سویدن در افغانستان، از گذشته‌ها، روی آن کار می‌کند.

در این دیدار دو طرف روی حمایت از فعالیت آزاد موسسات غیردولتی تأکید نموده و بر همکاری دوجانبه برای رسیده‌گی به مسألهٔ مهاجران توافق کردند.

در پایان، وزیر امور خارجهٔ کشور از کمکهای سویدن برای مردم و دولت افغانستان که به طور مستقیم یا از طریق کمیتهٔ سویدن طی سالیان گذشته صورت گرفته است، ابراز امتنان و سپاسگزاری کرد.

دیدار و گفتگوی وزیر امور خارجه با سفیر اتحادیهٔ اروپا در افغانستان

کابل – وزیر امور خارجه محمد حنیف اتمر با سفیر اتحادیۀ اروپا در افغانستان آقای اندریس وان برنت دیدار و پیرامون دور دوم مذاکرات صلح در دوحه و همکاری‌های اتحادیۀ اروپا با حکومت افغانستان بحث و تبادل نظر کرد.

با ابراز سپاس از اتحادیهٔ اروپا به عنوان متحد ثابت‌قدم و حامی اصولی ارزشهای دموکراتیک و حقوق‌بشر در افغانستان، وزیر امورخارجه از اعلام کمک ۳۵۷ میلیون دلاری اتحادیهٔ اروپا در کنفرانس ۲۰۲۰ افغانستان در ژنیو، ستایش و قدردانی کرد. آقای اتمر یادآور شد که افغانستان خواهان مشارکت و ادامهٔ همکاری‌های سازنده در کلیه زمینه‌ها با اتحادیهٔ اروپا و دولت جدید ایالات متحدهٔ آمریکا است.

وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان نگرانی عمیق خود را در مورد تداوم خشونت و کشتار هدفمند خبرنگاران و فعالان حقوق بشر در حالی ابراز کرد که دور دوم مذاکرات صلح در دوحه آغاز گردیده است.

آقای برنت خاطرنشان کرد که کشورهای عضواتحادیۀ اروپا از اوضاع جاری افغانستان آگاهی کامل داشته و از تلاشهای لازم در راستای بسیج‌نمودن اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی پیرامون روند صلح افغانستان، حمایت می‌کنند.

در پایان این نشست، آقای اتمر از اتحادیۀ اروپا خواست تا جهت ارایۀ برنامه‌های تعلیمی و آموزشهای تخصصی به دیپلوماتهای کشور، با وزارت امور خارجۀ افغانستان همکاری و مساعدت کند؛ پیشنهادی که مورد استقبال سفیر اتحادیۀ اروپا در افغانستان قرار گرفت.

ملاقات وزیر امور خارجه با سفیر عربستان مقیم کابل

کابل –  محمد حنیف اتمر وزیر امورخارجه، بعد از ظهر سه‌شنبه با آقای جاسم محمد الخالدی سفیر کشور شاهی عربستان سعودی مقیم کابل، در قصر ستوری وزارت امور خارجه،  دیدا و ملاقات کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اهمیت و جایگاه عربستان سعودی در سیاست خارجی افغانستان، خاطرنشان ساخت که تلاش برای تحکیم و گسترش روابط با عربستان سعودی در اولویت‌های سیاست خارجی افغانستان قرار دارد. آقای اتمر وحدت و همبستگی کشورهای اسلامی را مهم و حیاتی دانسته و از پایان اختلافات میان عربستان و قطر ابراز  خرسندی کرد.

سپس، آقای الخالدی سفیر عربستان سعودی مقیم کابل، حمایت کشور متبوعش را از پروسهٔ صلح و آغاز دور دوم مذاکرات میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان، به سمع وزیر امور خارجه رسانیده و بر ادامهٔ همکاری‌های عربستان با افغانستان در بخش‌های مختلف به‌شمول تعلیم و صحت تأکید کرد.

در این ملاقات هر دو جانب پیرامون تقویت و گسترش روابط دوجانبه میان ریاض وکابل در بخش‌های مختلف، از جمله مهاجرین و کارگران افغانستان در عربستان، و آمادگی‌ها برای سفر قریب‌الوقوع وزیر امور خارجهٔ کشور به عربستان سعودی، صحبت و تبادل  نظر کردند.

ملاقات وزیر امور خارجه با سفیر قزاقستان مقیم کابل

کابل –  محمد حنیف اتمر وزیر امورخارجه، عصر امروز با آقای عالم خان یاسین گیلدیف سفیر جمهوری قزاقستان مقیم کابل در دفتر کاری خویش،  دیدار  و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه از همکاری‌های قزاقستان به افغانستان در عرصه‌های مختلف به‌ویژه صدور گندم و مواد غذایی در دوران شیوع ویروس کرونا، ابراز سپاس و امتنان کرده، اظهار داشت که افغانستان قزاقستان را دوست و برادر خود دانسته و آماده است روی توسعه و گسترش هرچه بیشتر روابط میان دو کشور کار و فعالیت نماید. وزیر امور خارجه راجع به دور دوم مذاکرات میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان صحبت نموده و حمایت کشورهای منطقه منجمله، قزاقستان را از این پروسه مهم خواند.

سپس، سفیر جمهوری قزاقستان مقیم کابل، گسترش روابط میان دو کشور را در عرصه‌های سیاسی، نظامی، اقتصادی و فرهنگی به دولت‌ها و  مردمان افغانستان و  قزاقستان مهم دانسته، اظهار داشت که کشور متبوعش آماده است تا در زمینه تقویت و گسترش روابط دوجانبه و چندجانبه با افغانستان کار و  تلاش نماید.

در این ملاقات، هردو جانب راجع به گسترش همکاری‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، تجارت و ترانزیت، سرمایه‌گذاری و اهمیت اجماع منطقه‌یی در حمایت از گفتگوهای صلح جاری افغانستان، صحبت و تبادل  نظر کردند.

بزرگداشت از هفدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی افغانستان در وزارت امور خارجه

کابل – عصر امروز، محفل با شکوهی به مناسبت گرامی‌داشت از هفدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی افغانستان، تحت ریاست آقای میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه و با اشتراک روسای کمیسیون‌های تقنین ولسی‌جرگه و مشرانو‌جرگه، اعضای شورای ملی، نمایندهٔ کمیسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون اساسی، وزارت‌ها و ادارات مستقل حکومت و روسا و معاونان شعبات وزارت امور خارجه در سالون تشریفات این وزارت برگزار گردید.

در آغاز، آقای ناب فرا رسیدن هفدهمین سالگرد تصویب قانون اساسی کشور  را به دولت و مردم تبریک گفته، پیرامون ویژگی‌های قانون اساسی، اصول سیاست خارجی در قانون  اساسی و اولویت‌های سیاست خارجی در پرتو احکام این قانون، باتوجه به شرایط فعلی کشور صحبت نمود.

آقای ناب قانون اساسی کشور را حافظ هویت اسلامی و ملی افغانستان دانسته و بقای نظام سیاسی مردم سالار،  حفظ دستاورد های دو دههٔ اخیر، تحکیم وحدت ملی و صلح پایدار در کشور را منوط به پیروی و اجرای قانون اساسی دانسته، اظهار داشت که خوشبختانه، قانون اساسی افغانستان چارچوب حقوقی و سیاسی زندگی مسالمت‌آمیز و زیست باهمی را میان اقشار و اقوام مختلف افغانستان فراهم نموده است.

در ادامه، آقایان قاضی نذیر احمد حنفی و غلام محی الدین منصف روسای کمیسیون‌های تقنینی ولسی جرگه و مشرانو جرگه و دکتور سید ابوبکر متقی عضو کمسیون مستقل نظارت بر تطبیق قانون بالترتیب، در مورد اهمیت قانون اساسی در جامعه و متابعت مردم از آن به‌طور مفصل صحبت کردند.

ملاقات وزیر امور خارجه با معاون رئیس خدمات امنیت دولتی اوزبیکستان

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه، شام دوشنبه، با آقای فرخ مختاروف معاون رئیس خدمات امنیت دولتی جمهوری اوزبیکستان و هیأت همراهش که در یک سفر رسمی به کابل آمده اند، در قصر ستوری وزارت امور خارجه، دیدار و گفتگو کرد.

وزیر امور خارجه حضور هیأت اوزبیکستانی را به کابل خیرمقدم گفته، با قدردانی از همکاری‌های آن کشور به افغانستان در بخش‌های مختلف و حمایت تاشکند از روند گفتگوهای صلح، اظهار داشت که روسای جمهور افغانستان و اوزبیکستان آرزوهای بلندی برای ترقی و رفاه کشورها و مردمان منطقه مشترک‌مان دارند و این وظیفهٔ ماست تا برای تحقق آرمان‌های عالی آنان، سعی و‌ تلاش همه‌جانبه کنیم.

وزیر امور خارجه در ادامه اظهار داشت: در حالی‌که، شاهد پیشرفت‌ها در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی میان دو کشور هستیم، آرزوی مهم‌مان این است تا شاهد اتصال کشورهای منطقه، به خصوص اتصال کشورهای آسیای جنوبی و مرکزی با اعمار خط آهن، جاده‌های مواصلاتی و انتقال انرژی و برق، از طریق افغانستان باشیم.

سپس، آقای مختاروف پیرامون روابط دو کشور صحبت نموده، اظهار داشت که جلالتمآب رئیس جمهور اوزبیکستان، افغانستان را کشور دوست و برادر، کلید صلح و ثبات و دروازهٔ اتصال منطقه‌یی دانسته و بر گسترش روابط کابل و تاشکند در بخش‌های مختلف متعهد می‌باشد. موصوف در ادامه اظهار داشت: هدف از سفر ما به کابل تحقق اهداف یادشده و تبادل نظر در رابطه به تقویت و گسترش همکاری‌های امنیتی میان دو کشور می‌باشد زیرا در نبود امنیت، راه‌اندازی پروژه‌های اقتصادی مشکل و گاهی غیرممکن می‌باشد.

در اخیر، آقای اتمر از همکاری وزارت امور خارجه در راستای تقویت روابط میان کابل و تاشکند در زمینه‌های مختلف به‌شمول روابط امنیتی به جانب اوزبیکستان اطمینان داد.

ملاقات تعارفی وزیر امور خارجه با سفیر جمهوری عربی مصر

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه، پس از چاشت امروز با آقای احمد محمد اسماعیل عثمان، سفیر جدید جمهوری عربی مصر برای افغانستان، در قصر ستوری وزارت امور خارجه دیدار و ملاقات تعارفی کرد.

در آغاز، آقای اتمر حضور سفیر جدید مصر را به کابل خیرمقدم گفته با اشاره به روابط تاریخی ودوستانه میان دولت‌ها و مردمان دو کشور ابراز امیدواری کرد تا در دورهٔ ماموریت آقای عثمان در کابل، روابط دوستانه میان کشورها و مردمان باهم برادر افغانستان و مصر هرچه بیشتر گسترش یابد.

وزیر امور خارجه در ادامه، از همکاری‌های جمهوری عربی مصر به افغانستان در بخش‌های مختلف به‌ویژه تربیت کدرها و اعطای بورسیه‌های تحصیلی به جوانان افغان یادآوری نمود و حمایت قاهره از گفتگوهای جاری صلح افغانستان را مهم خواند. آقای اتمر ابراز امیدواری کرد تا جمهوری عربی مصر به تلاش‌هایش برای آوردن صلح و ثبات در افغانستان ادامه دهد.

سپس، آقای عثمان سفیر جدید جمهوری عربی مصر مقیم کابل از آغاز ماموریتش در کابل ابراز خرسندی نمود و افغانستان را دوست تاریخی مصر دانست. آقای عثمان، با یادآوری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و تجارت در کشور ما، اظهار داشت که در کنار تلاش‌هایش برای گسترش روابط سیاسی، امنیتی و فرهنگی میان کابل و قاهره، در راستای تقویت روابط اقتصادی و تجارتی میان دو کشور و تشویق تاجران و سرمایه‌گذاران مصری برای حضور فعال‌ در افغانستان از هیچ نوع تلاش دریغ نخواهد کرد.

در اخیر، آقای عثمان کاپی اعتمادنامه‌اش را به عنوان سفیر جمهوری عربی مصر در افغانستان به وزیر امور خارجه تقدیم کرد.

ملاقات وزیر امور خارجه با سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی افغانستان پس از چاشت امروز، با آقای بهادر امینیان سفیر جمهوری اسلامی ایران مقیم کابل، در دفتر کاری خویش دیدار و ملاقات کرد.

آقای اتمر با یادآوری از روابط نیک و دوستانه میان افغانستان و ایران و ابراز سپاس از همکاری‌ها و حمایت جمهوری اسلامی ایران از مذاکرات صلح افغانستان، تلاش‌های تهران را در ایجاد اجماع منطقه‌یی برای حمایت از پروسهٔ صلح مهم خواند و خواهان ادامهٔ نقش مثبت آن کشور در حمایت از این روند گردید.

هردو جانب در مورد آمادگی‌ها برای برگزاری ششمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی و نهایی‌سازی سند جامع همکاری‌ها میان افغانستان و ایران صحبت و تبادل نظر کرده، تقویت و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و تجارتی میان کابل و تهران را به نفع دولت‌ها و مردمان هردو کشور دانستند.

امضای دو موافقتنامه و یادداشت تفاهم میان افغانستان و ترکمنستان

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امورخارجه ظهر امروز، با آقای رشید میردوف وزیر خارجهٔ ترکمنستان که در چارچوب یک‌سفر دو روزه در افغانستان تشریف دارند، امروز دیدار و ملاقات کرد.

در آغاز، آقای اتمر حضور آقای میردوف و هیأت همراهش را به کابل خوش‌آمدید گفته، با تشریح جایگاه ترکمنستان به عنوان کشور دوست، همسایه و برادر برای افغانستان، روابط میان کابل و عشق آباد را عالی و دوستانه خوانده، امضای موافقتنامه‌های جدید در جریان سفر فعلی وزیر خارجهٔ ترکمنستان را گامی در راستای تقویت هرچه بیشتر روابط دوجانبه دانست.

وزیر امور خارجه، گسترش روابط اقتصادی، سیاسی و  تجارتی میان افغانستان و کشورهای منطقه و تقویت اجماع منطقه‌یی پیرامون گفتگوهای صلح و اتصال منطقه یی را از اولویت‌های مهم سیاست خارجی افغانستان دانسته، گسترش روابط با کشور های همسایه و منطقه به خصوص  ترکمنستان را به نفع صلح و ثبات منطقه خواند.

سپس، وزیر امور خارجهٔ ترکمنستان با ابراز خرسندی از روابط دوستانه و برادرانه میان کابل و عشق آباد و ابراز سپاس از میزبانی گرم و صمیمی افغانستان در جریان سفرش به کابل، راجع به موضوعات مهم در روابط دو کشور صحبت کرد. آقای میردوف اظهار داشت که عشق‌آباد متعهد به همکاری با افغانستان در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی، تجاری و اتصال منطقه‌یی بوده و کامیابی و موفقیت گفتگوهای صلح افغانستان را برای تحقق این اهداف مهم و اساسی می‌داند. وزیر خارجهٔ ترکمنستان از حمایت قاطعانه کشورش از موفیقت روند صلح و موقف دولت جمهوری اسلامی افغانستان در مورد صلح و اجماع منطقه‌یی به وزیر امور خارجه کشور اطمینان داد.

در ادامه وزرای امور خارجهٔ دو کشور در مورد آماده‌گی‌ها برای افتتاح سه‌پروژه که قرار است در آیندهٔ نزدیک توسط رهبران دو کشور افتتاح گردد به تفصیل صحبت کردند. متعاقباً، هردو وزیر پس از امضای دو موافقتنامه و یادداشت تفاهم با حضور آقایان محمد شاکر کارگر رئیس دفتر مقام ریاست جمهوری، میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه، یما شمس رئیس اداره خط آهن، حشمت الله غفوری معین وزارت زراعت، سید محبوب الله ربانی رئیس تصدی نفتی، مجلس‌شان را خاتمه بخشیدند. موفقتنامه‌های امضا شده قرار ذیل اند:

۱. برنامهٔ همکاری میان وزارت‌های امور خارجهٔ افغانستان و ترکمنستان برای سال های ۲۰۲۱و ۲۰۲۲

۲. یادداشت تفاهم همکاری میان ادارات خط آهن افغانستان و ترکمنستان

پیکرهای پنج تن از جان‌باخته‌گان حادثهٔ ترافیکی شهر «آغری» ترکیه به کابل انتقال یافت

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه به‌محض آگاهی از حادثهٔ ناگوار ترافیکی در شهر آغری جمهوری ترکیه، به سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم انقره هدایت داد تا در شناسایی و انتقال شهدا به کشور، تداوی مجروحان و و رسیده‌گی به آسیب‌دیده‌گان این رویداد، اقدامات فوری و جدی را روی دست گیرند.

به همین اساس، هیأت اعزامی سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در شهر آغری ترکیه، اجساد شهروندان افغانستان را در محل شناسایی و به شهر استانبول انتقال داد. سپس در همکاری و هماهنگی با شرکت هوایی کام‌ایر، اجساد جان‌باختگان صبح امروز به کابل انتقال داده شدند. به اساس گزارش سفارت افغانستان مقیم انقره، شهرت جان‌باختگان این حادثهٔ ناگوار قرار ذیل می‌باشد:

۱. وحید الله ولد شیر علی باشندهٔ ولایت ننگرهار

۲. باینظر ولد عبدالرزاق  باشندهٔ اصلی ولایت سمنگان

۳. عبدالصبور ولد لعل محمد باشندهٔ اصلی ولایت سمنگان

۴. سیدرحیم ولد سید سلیم باشندهٔ اصلی ولایت میدان وردک

۵. سید طاهر ولد سیدشیرعلی (مهندس) باشندهٔ اصلی ولایت میدان وردک

وزارت امور خارجه، از شرکت هوایی کام ایر که اجساد قربانیان را به‌طور مجانی به کابل انتقال داده است، از صمیم قلب ابراز سپاس امتنان نموده، به شهدای حادثه بهشت برین، به خانواده و دوستان‌شان از خداوند متعال صبر جمیل و به مجروحان شفای کامل، استدعا می‌کند.

بازدید وزیر امور خارجۀ ترکمنستان از کابل

کابل – رشید مردوف، وزیر امور خارجۀ ترکمنستان درچهارچوب یک بازدید دو روزه از افغانستان، چاشت امروز جمعه در حالیکه توسط معین سیاسی وزارت امور خارجه پذیرائی شد، وارد کابل گردید.

قرار است آقای مردوف درجریان این بازدید، با رئیس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی، وزیر امور خارجه محمد حنیف اتمر و مشاور امنیت ملی کشور آقای حمد الله محب دیدار و در مورد آمادگیهای لازم برای گشایش و راه اندازی چند پروژۀ مهم اقتصادی میان ترکمنستان و افغانستان، رایزنی وتبادل نظر کند.

از جانب دیگر، یکی از اهداف مهم سفر آقای مردوف به افغانستان، امضای چندین یادداشت تفاهم در پیوند به مشورت های سیاسی، قرنطین زراعتی، تفاهمنامۀ امنیت و امضای یادداشت تفاهم پیرامون مسائل نفت و گاز میان کابل و عشق آباد می باشد.

ملاقات وزیر امور خارجه با نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه با زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص وزارت خارجهٔ ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان، شام دیروز از طریق ویدیو کنفرانس دیدار و گفتگو کرد.

در این نشست که باحضور راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل صورت گرفت، طرفین پیرامون آخرین تحولات و چالش‌ها در روند صلح جاری کشور، بحث و تبادل نظر نمودند.

هردو طرف تقویت وافزایش حمایت جامعۀ جهانی از دور دوم مذاکرات میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان و تلاش‌های مشترک واشنگتن و کابل را در راستای موفقیت روند مذاکرات صلح مورد گفتگو و بررسی قرار دادند.

وزیر امور خارجه، در جریان صحبت‌هایش، از مساعی مشترک افغانستان و ایالات متحده جهت یافتن راه حل صلح‌آمیز برای بحران جاری در افغانستان ابراز قدردانی نموده، بر اهمیت بسیج‌نمودن حمایت و اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی از روند صلح، تأکید کرد.

آقای خلیل‌زاد، ضمن ابراز خرسندی از آغاز دور دوم مذاکرات در دوحه، از پشتیبانی همه‌جانبهٔ ایالات متحدۀ امریکا از فرآیند صلح افغانستان و همچنان تعهد واشنگتن برای مشارکت و همکاری‌های درازمدت با کابل در زمینه‌های مبارزه با تروریزم و برقراری صلح و ثبات در کشور، به وزیر امور خارجه اطمینان داد.

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر چین مقیم کابل

کابل –  میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه عصر دیروز با آقای وانگ یو، سفیر جمهوری خلق چین مقیم کابل در دفتر کاری خویش، دیدار و ملاقات کرد.

در این ملاقات، هردو جانب روی تقویت و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و تجارتی، مذاکرات صلح و توقعات دولت و مردم افغانستان از جمهوری مردم چین در بخش های مختلف منجمله همکاری آن کشور برای تحقق صلح پایدار در افغانستان، صحبت و تبادل نظر کردند.

در اخیر، آقای وانگ با تأکید بر ادامه همکاری های کشور متبوعش به افغانستان در زمینه های مختلف از جمله مبارزه با کوید ۱۹، از تهیه و کمک واکسین کرونا به افغانستان، به معین سیاسی وزارت امور خارجه خبر داد.

یافته‌های هیأت اعزامی افغانستان، در پیوند به جان باختن پنج تن از شهروندان کشور، در رویداد ترافیکی ترکیه

کابل – وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی افغانستان آخرین اطلاعات را در مورد حادثۀ ترافیکی موتر حامل مهاجرین افغان که در اثر سرعت زیاد در منطقۀ "دغو بایزید" ولایت " آغری" ترکیه از جاده منحرف شده و سبب شهادت ۵ تن از اتباع کشور گردید، به شرح زیر در اختیار هموطنان قرار می‌دهد.

سفارت کبرای جمهوری اسلامی افغانستان در انقره رویداد ترافیکی موتر حامل مهاجران افغان در ترکیه را به صورت جدّی پیگیری نموده و با اعزام یک هیأت به محل حادثه، تحقیقات و بررسی های لازم را در جهت تثبیت هویت جان‌باختگان و زخمی‌های سانحۀ دلخراش ترافیکی انجام داده و برای ارایۀ کمک های لازم به هموطنان آسیب‌دیده، اقدامات لازم را روی دست گرفته اند.

یافته‌های هیأت اعزامی سفارت از محل حادثه، حاکی از آن است که موتر حامل 13 تن از مهاجران افغان که به صورت غیرقانونی از مرز ایران وارد خاک ترکیه شده بود، در یک ایست بازرسی از سوی پولیس ترکیه متوقف می‌گردد، اما رانندۀ ترکی واسطۀ نقلیه، به امر پولیس توجه نکرده و کماکان به سرعت خود ادمه می‌دهد. متعاقباً، پولیس سرحدی ترکیه به سوی موتر، تیراندازی می‌کند که در نتیجه، سانحۀ ترافیکی رُخ داده و پنج تن از هموطنان ما، به شهادت رسیده، هشت تن دیگر، زخمی و مجروح می‌شوند.

در پیوند به این حادثه، وزیر امور خارجۀ کشور محمد حنیف اتمر در یک تماس تیلفونی با سفیر افغانستان در انقره، هدایت داد تا موضوع انتقال اجساد، مساعدت به خانواده‌های قربانیان، تداوی مجروحان و همچنان ارایۀ کمک های حقوقی به آسیب‌دیدگان این حادثۀ ناگوار را، در کانون توجه قرار داده و مسؤولان سفارت از فراهم آوری هرگونه کمک‌های لازم به هموطنان دریغ نکنند.

وزیر امور خارجه همچنان تأکید کرد که با مطالعه و بررسی گزارش ارسالی سفارت، وزارت خارجه همراه با وزارتخانه‌ها و نهاد‌های ذیربط کشور، تلاش خواهند کرد تا رفت و آمدهای غیرقانونی هموطنان به خارج از کشور را به حدّ اقل رسانیده  و از تکرار چنین حوادث دلخراش، در آینده تاحد امکان، جلوگیری کنند.

از جانب دیگر، هیأت ارسالی سفارت‌کبرای ج.ا.افغانستان، با هشت تن از زخمی‌های سانحۀ مذکور، ملاقات نموده و هویت پنج تن از شهداء را نیز تثبیت کرده است که نام و شهرت کامل آنان قرار ذیل می‌باشد:

نام و شهرت جان باختگان:

۱.  وحید الله ولد شیر علی باشندۀ ولایت ننگرهار، شماره تماس برادرزاده اش به اسم اخترمحمد ۰۷۶۷۷۴۴۸۵۸- ۰۷۸۶۳۸۳۴۷۹

۲. باینظر ولد عبدالرزاق  باشندۀ اصلی ولایت سمنگان، شماره تماس برادرش  عبدالقیوم  ۰۷۷۵۵۳۸۱۷۴

۳.  عبدالصبور ولد لعل محمد  باشندۀ اصلی  ولایت سمنگان، شماره تماس برادرش جمعه خان ۰۷۷۳۱۵۲۱۰۹ سمنگان

۴.  سیدرحیم ولدسید سلیم باشندۀ اصلی ولایت میدان وردک، شماره تماس برادرش سید کریم ۰۷۰۲۹۴۱۸۰۸ وسید حبیب ۰۷۶۶۷۱۳۲۲۱

۵.  سید طاهر ولد سیدشیرعلی(مهندس) باشندۀ اصلی ولایت میدان ورک

شماره کاکایش سید نبی  ۰۷۶۵۰۶۱۴۱۹

شهرت زخمی شدگان:

۱.       عارف ولد محمد موسی باشنده اصلی ولایت غزنی

۲.       عصمت الله ولد خوش مراد باشنده اصلی ولایت کندز

۳.       قربان ولد بیک محمد باشنده ولایت سمنگان

۴.       فهیم ولد ملک محمد باشنده اصلی ولایت کندز

۵.      رازمحمد ولد گل محمد باشنده اصلی ولایت سمنگان

۶.       جوره قل ولد محمد سبحان باشنده اصلی ولایت سمنگان

۷.      عتیق الله ولد خوش مراد باشنده اصلی ولایت کندز

             *********

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر ترکمنستان مقیم کابل

کابل – میرویس ناب معین سیاسی وزارت امور خارجه عصر امروز، با آقای هوجه آویزوف سفیر ترکمنستان مقیم کابل در دفتر کاری خویش، دیدار و ملاقات کرد.

درآغاز، معین سیاسی با اشاره به جایگاه ترکمنستان در سیاست خارجی افغانستان و استقبال از سفر قریب الوقوع آقای رشید مریدوف وزیر خارجه آن کشور به کابل، روابط میان افغانستان و ترکمنستان را دوستانه و عالی خوانده و برگسترش و تقویت هرچه بیشتر این روابط تاکید کرد.

درین ملاقات، هردو جانب راجع به آمادگی ها برای سفر قریب الوقوع وزیر امور خارجه ترکمنستان به کابل و ملاقات ها و دیدارهای ایشان با مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی افغانستان، افتتاح پروژه های مهم میان دو کشور و موافقتنامه ها و تفاهمنامه های که قرار است در جریان سفر وزیر امور خارجه ترکمنستان به کابل امضاء گردد، صحبت و تبادل نظر کردند.

صحبت تیلفونی وزیر امور خارجه با وزیر خارجه ترکمنستان

کابل – محمد حنیف اتمر وزیر امور خارجه طی تماس تلیفونی با وزیر امور خارجۀ ترکمنستان آقای رشید مردوف، پیرامون روابط دو جانبه و موضوعات مورد اهتمام مشترک میان کابل و عشق آباد بحث وتبادل کرد.

افزون بر گفتگو پیرامون سفر قریب الوقوع آقای مردوف به کابل که در جریان آن قرار است با رئیس جمهوری اسلامی افغانستان محمد اشرف غنی، وزیر امور خارجه  محمد حنیف اتمر و مشاور امنیت ملی کشور آقای حمد الله محب دیدار و گفتگو نماید، طرفین در بارۀ مراسم افتتاح سه پروژۀ مهم نیز صحبت نمودند.

پروژه های متذکره که قرار است به تاریخ 25 جدی سال روان خورشیدی افتتاح و راه اندازی شوند، قرار ذیل میباشند:

۱. راه آهن آقینه – اندخوی؛

۲. پروژه انتقال برق کرکی – اندخوی – پلخمری ؛ و

۳. خط فایبر نوری که شبکه انترنتی ترکمنستان را با افغانستان وصل نموده و انترنت سریع، پیشرفته و مستمر را در دسترس افغانها خواهد گذاشت.

قرار است، وزیر خارجه ترکمنستان، در جریان بازدیدش از کابل، چندین یادداشت تفاهم، منجمله تفاهمنامۀ مشورت های سیاسی، یادداشت تفاهم پیرامون قرنطین زراعتی و تفاهمنامۀ امنیت و همچنان تفاهم نامه مربوط به مسائل نفت و گاز را با جانب افغانستان به امضاء برساند.

دیدار وزیر امور خارجه با نمایندۀ خاص وزارت خارجهٔ امریکا برای صلح افغانستان

کابل – وزیر امور خارجه محمد حنیف اتمر در یک نشست مشترک باحضور داکتر حمدالله محب مشاور امنیت ملی، داکتر فضل محمود فضلی رئیس ادارۀ امور، و آقای راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل، با زلمی خلیلزاد نمایندۀ خاص وزارت خارجهٔ ایالات متحدۀ امریکا برای صلح افغانستان، شام سه‌شنبه دیدار کرد.

در این ملاقات، در مورد آغاز دور دوم مذاکرات میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان و تلاش‌های مشترک امریکا و افغانستان در راستای صلح و موفقیت روند مذاکرات، بحث و تبادل نظر شد.

وزیر امور خارجه، در جریان صحبت‌هایش، از مساعی مشترک افغانستان و ایالات متحده برای یافتن راه حل صلح‌آمیز برای بحران جاری در افغانستان ابراز قدردانی نموده، بر اهمیت اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی پیرامون موفقیت روند صلح، تأکید کرد.

آقای خلیلزاد نیز از آغاز دور دوم مذاکرات ابراز خرسندی نموده، از تعهد و حمایت ایالات متحدۀ امریکا از فرآیند صلح افغانستان، به وزیر امور خارجه اطمینان داد.

بالا صفحه