شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹، ۱۲:۳۸ پیش از چاشت به وقت محلی کابل

برگزاری نخستین نشست سفیران رکا و گشایش مرکز تحقیق و ارزیابی رکا

برگزاری نخستین نشست سفیران رکا و گشایش مرکز تحقیق و ارزیابی رکا

نخستین نشست هماهنګی سفیران رکا در سال ۲۰۱۹ و مراسم ګشایش مرکز تحقیق و ارزیابی رکا در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با اشتراک جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه کشور، اراکین دولتی و سفیران خارجی در کابل، برگزار شد.

وزیر امور خارجه ضمن سپاسگزاری از حمایت کشور های منطقه، همکاری های منطقه­ ای را مهم دانسته، افغانستان را نقطه اتصال در منطقه خواند و افزود: همکاری های منطقه ­ای باعث ثبات و رشد اقتصادی روز افزون می گردد.

بانو عادله راز معین همکاری های اقتصادی این وزارت نیز، از دست­آورد های سال ۲۰۱۸ در چارچوب همکارهای منطقه­ ای که در ساحات مختلف صورت گرفته است یاد آوری نموده، به گونه­ ی مثال از پروژه تاپی در بخش انرژی، چابهار و راه لاجورد در بخش ترانسپورت و.. یاد آوری نمود.

قابل یاد آوری است که نشست همکاری های اقتصادی منطقه ای راجع به افغانستان یا رکا در سال ۲۰۰۵ تأسیس و در  بخش های انرژی، ترانسپورت، تسهیل تجارت و ترانزیت، ارتباطات، گسترش همکاری بین سکتورهای خصوصی کشور های عضو و اعزام کارگران فعالیت می نماید. طرح ایجاد این مرکز در چارچوب این هدف در ماه نوامبر ۲۰۱۷ توسط این وزارت و در هفتمین نشست وزیران رکا ارایه شد و مورد تایید قرارگرفت. هدف ایجاد این مرکز افزایش ظرفیت تحقیق، گسترش همکاری های پژوهشی، کمک به انکشاف پالیسی و رشد سرمایه گذاری در سطح منطقه می باشد.

قرار است هشتمین نشست وزیران خارجه رکا در نیمه ­ی دوم سال جاری به میزبانی اوزبیکستان در تاشکند برگزار شود.  

 

خواندن 675 دفعه

آخرین ویرایش در یکشنبه, 14/11/1397

بالا صفحه