چهارشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۷، ۱۲:۲۱ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (180)

دیدار سرپرست و معیین سیاسی وزارت امور خارجه کشور با معاون معین وزارت امور خارجه آمریکا

 

کابل –  آقای ادریس زمان سرپرست و معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با خانم االس ویلز معاون معین وزارت امور خارجه آمریکا دیدار کرد.

آقای زمان به خانم ولز خوش آمدید گفته، از حمایت ایالات متحده آمریکا به حیث یک شریک استراتیژیک از افغانستان درعرصه های مختلف قدردانی کرد.

خانم ولز نیز به نوبه خود آغاز کار آقای زمان را منحیث معیین سیاسی تبریک گفته و اظهار امادگی برای ادامه کارهای مشترک روی مسایل مختلف بخصوص حمایت از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان منحیث یک ا‌ولویت مهم یاد نمود.

دو طرف روی تقویت بیشتر روند صلح، نشست ژنیوا، تقویت همکاری های اقتصادی منطقه ای، اصلاحات، مبارزه جدی با فساد و حکومتداری خوب تبادل نظر نمودند.

 

دیدار وزیر امور خارجه کشور با سفیر پاکستان

کابل –  جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای نصرالله خان زاهد سفیر جمهوری اسلامی پاکستان درکابل، ملاقات نمود.

آقای ربانی، بار دیگر خواستار استرداد قاتل شهید محمد عبدُه دیپلمات افغانستان که در داخل نمایندگی افغانستان در شهر کراچی به گونه‌ی مرموز به شهادت رسیده بود، شد؛ وزیر خارجه همچنین خواهان همکاری جدی دولت پاکستان برای یافتن سر نخ از آقای آخوند خیل کارمندِ محلی جنرال قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان در کراچی گردید که در حین سفر از شهر کراچی به کویته مفقود گردیده است.

دیدار وزیر امور خارجه کشور با وزیر امور خارجه دنمارک

کابل –  جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای اَندرِس سامویل‌سِن وزیر خارجه کشور شاهی دنمارک ملاقات نمود.

آقای ربانی به وزیر خارجه دنمارک خوش آمدید گفت و از پشتیبانی دنمارک از افغانستان در بخش های امنیت، آموزش، حکومت داری خوب و زراعت قدردانی نمود. آقای سامویل‌سِن نیز افغانستان را برای دنمارک بسیار مهم خواند و صلح و ثبات در افغانستان را برای دنمارک بسیار با اهمیت دانست، وزیر خارجه دنمارک بر کار و همکاری نزدیک با دولت افغانستان تأکید کرد.

دو طرف روی صلح، انتخابات، حکومت داری خوب و اصلاحات، حقوق زنان، مهاجرت و تغییرات اجتماعی، مبارزه با ترویزم، مبارزه‌ی جدی با فساد و نشست ژنیوا بحث و تبادل نظر نمودند.

محفل ضیافت شام در رابطه به نشست ژنیوا به میزبانی جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه

کابل –  شام امروز ضیافت در رابطه به نشست ژنیوا به میزبانی جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه برگزار گردید، در این محفل شماری از مقامات بلند رتبه دولتی، سفرای کشور های خارجی مقیم کابل و نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان اشتراک کرده بود.

 وزیر امور خارجه در مورد اهمیت نشست ژنیوا به مهمانان معلومات ارائه نموده افزود؛ این نشست که قرار است در ماه نوامبر سال جاری در ژنیوا، سویس برگزار گردد و روی صلح، ثبات، همکاری های منطقوی و تعهد همکاری و حمایت مالی کشور های تمویل کننده افغانستان، بحث خواهد شد.

همچنین نماینده ویژه سازمان ملل آقای یماماتو گفت که سازمان ملل آماده گی های لازم وسهم فعال برای برگزاری  این نشست خواهد داشت وی گفت  این نشست در سطح وزرای امور خارجه کشور های تمویل کننده و کشور های منطقه برگزار خواهد شد.

معرفی معین جدید سیاسی وزارت امور خارجه

 

کابل –  آقای ادریس زمان امروز طی مراسم توسط جلالتمآب محمد سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری اسلامی افغانستان وجلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امورخارجه ج.ا.ا به مقامات و کارمندان وزارت امور خارجه به حیث معین سیاسی معرفی گردید.

معاون دوم رئیس جمهور، ضمن تبریکی به معین جدید وزارت امور خارجه، افزود: دستآورد های چهار سال گذشته این وزارت در امری تحقق اهداف سیاست خارجی کشور قابل تقدیر بوده و آن را ستایش نمود.

 وزير امور خارجه جمهورى اسلامى افغانستان نیز با گفتن خوش آمدید به مهمانان سخنرانیش را آغاز نموده، دستآورد های این وزارت را حاصل کار گروهی، زحمات، همکاری و همآهنگی میان سطح رهبری و همکاران خواند. او سمت جدید را برای آقای زمان تبریک گفته، برایش آرزو موفقیت نمود.

همچنین آقای ادریس زمان،  با سپاسگزاری از اعتماد مقامات حکومت وحدت ملی تعهد سپرد تا امورات را به گونه احسن و هماهنگ به انجام رساند.    

 

دیدار وزیر امور خارجه با سفیر چین مقیم کابل

کابل –  جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای لیو جنسانگ سفیر جمهوری خلق چین در کابل، ملاقات کرد.

سفیر چین مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی را ستود و بر پشتیبانی چین از افغانستان تأکید کرد.

دوطرف در مورد مبارزه با تروریزم، امنیت، همکاری های دو جانبه و روند صلح بحث و تبادل نظر نمودند.

تجلیل از کارکردها و دست آوردهای جناب حکمت خلیل کرزی معین سیاسی اسبق وزارت امور خارجه

 

کابل –  طی محفلی با حضور رهبری وزارت امور خارجه، وزیران خارجه پیشین جلالتمآبان ضراراحمد عثمانی، زلمی رسول، دکتور رنگین دادفر سپنتا، معینان سیاسی پیشین، سفیران و نمایندگان کور دیپلوماتیک مقیم کابل و کارمندان وزارت امور خارجه از کارکردهاو دست آوردهای جناب حکمت خلیل کرزی معین سیاسی پیشین وزارت امور خارجه تقدیر به عمل آمد.

جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جناب کرزی را دوست و برادر خطاب نموده تعهد و پایبندی وی برای تقویت وحدت ملی و خردورزی و اخلاق مداری وی در پیشبرد امور سیاسی را مثال زدنی و ستودنی خواند. وزیر امور خارجه افزود: "در نزدیک به چهار سال کار در این وزارت، جناب حکمت خلیل کرزی در بین همکاران به اخلاق کاری، تعهد، شایستگی و تخصص شهرت حاصل نموده است. ایشان در پروسه های مختلف و متعدد ملی و بین المللی به ویژه پروسه صلح افغانستان و توانمندسازی جوانان کارکردهای شایانی داشته است."

پس از آن آقای جان بس سفیر ایالات متحده امریکا، آقای کرزی را یک شخص کاملاً شایسته و مناسب برای دستگاه سیاست خارجی افغانستان قلمداد نموده گفت: "تعهد، کفایت و شایستگی جناب کرزی به عنوان یکی از دیپلومات های ارشد حکومت افغانستان قابل قدر است. کار با ایشان، با توجه به برخورد حرفه ای و عمق دیدگاه شان نسبت به مسایل سیاسی بسیار خوش آیند و امیدوار کننده بود."

آقای محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل نیز جناب کرزی را یک شخص اخلاق مدار در سیاست نام برده، تعهد و تلاش جناب کرزی برای ایجاد و حفظ توازن در سیاست خارجی را برجسته خواند.

در ‌‌پایان آقای حکمت خلیل کرزی ضمن ابراز امتنان از همکاری و حمایت همیشگی وزیر امور خارجه و جامعه دیپلوماتیک مقیم کابل گفت "من ازینکه با کدرهای برجسته و شایسته ای که در وزارت امور خارجه حضور دارند همکار بودم و آشنایی حاصل نمودم خوشحالم. باید از این کدرها در پیشبرد سیاست خارجی استفاده بیشتری صورت پذیرد و جلو سیاسی ساختن دستگاه دیپلوماسی کشور گرفته شود." وی تعهد خود برای ادامه خدمت به کشور و ملتش در خارج از حکومت را برجسته ساخت.

جلسه با اهدای تندیس لوح تقدیر توسط آقای ربانی وزیر امور خارجه به آقای حکمت خلیل کرزی خاتمه یافت.

قابل ذکر است که از مشخصه های برجسته و متمایز آقای کرزی در وزارت امور خارجه اخلاق مداری، نخبه گرایی، تخصص گرایی، تعهد به حفظ روحیه وحدت ملی، و تعهدشان به نمایندگی شایسته از دولت و ملت افغانستان در مجامع و محافل ملی و بین المللی می باشد.

 

دیدار وزیر امور خارجه افغانستان با نماینده ویژه سرمنشی سازمان ملل برای افغانستان

 

کابل –  جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای تدامیچی یاماموتو نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان ، ملاقات نمود.

آقای یاماموتو، از جریان آمادگی ها برای برگزاری نشست ژنیوا و اشتراک هیئت های بلند پایه‌ی کشورهای منطقه و جهان گفت، و مشارکت مردم در انتخابات پارلمانی را ستایش کرد.

آقای ربانی نیز گفت؛ « مردم نشان دادند که تغییر را از طریق استفاده حق رأی و صندوق های رأی دهی می خواهند».

 

تماس تلفونی وزرای امور خارجه افغانستان و پاکستان در پیوند به حادثه المناک كندهار

 

کابل –  شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان، طی یک تماس تلیفونی، حادثه المناک كندهار را، به صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، تسلیت گفته، اظهار همدری نمود.

آقای قریشی، رویدادِ كندهار را غم انگیز خواند و گفت: "من، نخست وزیر و رئیس ستاد ارتش این حادثه‌ی دردآور را به گونه‌ی شدید تقبیح و نکوهش کردیم."

آقای ربانی نیز با تشکری از همدردی وزیر خارجه پاکستان، اضافه نمود: حادثه كندهار كه دقیقاٌ در آستانه برگزاري انتخابات پارلمانی افغانستان اتفاق افتیده، نشاندهنده اين است كه تروریستان دنبال به چالش كشيدن اين پروسه ملي اند، اما مردم افغانستان به آن ها اين اجازه را نخواهند داد.

وزیر خارجه کشور شهید جنرال عبدالرازق را شخص میهن دوست و فرمانده تاثیر گذار در مبارزه با تروریسم توصیف کرد.

صلاح الدین ربانی، تصریح نمود كه ترور جنرال عبدالرازق و همراه هانشان، یک سلسله پرسش ها را به وجود آورده و از همين رو، دولت افغانستان تحقیقاتی را در این زمینه آغاز نموده و با توجه به پذيرفتن مسئوليت اين جنايت توسط طالبان و حضور رهبران اين گروه در پاكستان، خواست افغانستان از پاكستان اين است تا در زمينه شناسايي عاملان اين حادثه همكاري نمايد.

 

افتتاح قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان در شهر ترمزِ ولایت سرخان دریا جمهوری ازبکستان

 

ترمز – قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان در شهر ترمز جمهوری ازبکستان توسط دکتور نصیراحمد اندیشه معین اداره و منابع وزارت امور خارجه و آقای بهادر بختیارویچ پولاد والی ولایت سرخان دریا به گونه‌ی رسمی افتتاح گردید.

والی ولایت سرخان دریا از افتتاح این نمایندگی ابراز خرسندی نموده اظهار نمود، قونسلگری ج .ا .ا در ترمز، در توسعه و گسترش روابط تجارتی و ایجاد سهولت های سرمایه گذاری میان دو کشور نقش بسیار مهمِ خواهد داشت. 

آقای اندیشه نیز افتتاح این نمایندگی  را در تحکیم روابط میان دوکشور دوست و همسایه، گسترش روابط تجارتی، فرهنگی و سرمایه گذاری  یک گام مثبت و با اهمیت دانست.

 

Go to top