جمعه ۲۸ جدی ۱۳۹۷، ۰۷:۲۹ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (254)

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان با همتای ایرانی اش

کابل – آقای ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه، با آقای سید عباس عراقچی معین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد.

این دیدار طی سفر یک هیئت بلند رتبه ایرانی برای صحبت روی موضوعات دوجانبه مهم با آقای زمان صورت گرفت.

دوطرف روی طیف وسیعی از موضوعات ذیعلاقه بشمول چگونگی پیشرفت ها در فعالیت های پنج کمیته مشترک و همچنان پروسه صلح گفتگو کردند.

در آغاز، طرفین بر اهمیت تقویت مناسبات دوجانبه، با تأکید بر مشورت های پیشرفته سیاسی تأکید کردند.

هیئت های همراه دوجانب، برای حاضرین جلسه، در مورد پیشرفت ها در خصوص فعالیت های مربوطه شان در چارچوب کمیته های مختلف معلومات ارائه کردند.

آقای عراقچی به همتای افغانی خویش اطمینان داد که جانب ایرانی کار خود پیرامون موضوع آب را که در یک کمیته جداگانه روی آن کار میشود، تقریباً به اتمام رسانیده است.

 معینان دو کشور خاطر نشان نمودند که مسئله آب یک موضوع مورد نزاع نه بلکه یک ساحه همکاری میباشد.

دوطرف همچنان توافق نمودند که کمیته مشترک همکاری های اقتصادی و ترانزیت را در آینده نزدیک راه اندازی نمایند.

بحث ها میان طرفین همچنان موضوعاتی مربوط به پروسه صلح، چگونگی پیشرفت هایی در خصوص آن، و همچنین "نقشه راه صلح" را که جلالتمآب رئیس جمهور غنی در کنفرانس جنیوا ارائه کردند، شامل میشد.

دو طرف بر اهمیت پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانها تأکید کردند.

روابط دوجانبه میان افغانستان و ایران از سوی کمیته های کاری مشترک جداگانه تحت عناوینی چون "امنیت و دفاع"، "اقتصاد و ترانزیت"، "فرهنگ"، "آب" و "مهاجرین" مورد غور قرار میگیرند.

 

کنفرانس ویدیویی معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر افغانستان در عشق آباد

کابل – آقای ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه پس از چاشت امروز طی یک مکالمۀ تصویری با سفیر افغانستان در عشق آباد ترکمنستان روی امور مهمی صحبت نمود. این مکالمۀ معین سیاسی با آقای میرویس ناب سفیر افغانستان در عشق آباد، به مثابۀ بخشی از روند مکالمات تصویری با نمایندگی های افغانستان در خارج از کشور، صورت گرفته است.  

آقای ناب در مورد مناسبات دوجانبه میان افغانستان و ترکمنستان به آقای زمان معلومات ارائه نمود. 

معین سیاسی وزارت امور خارجه هدایات لازمی را در ارتباط به مسایل بخصوص دادند. 

آقای ناب، معین سیاسی را از کوشش های آن نمایندگی در راستای تحقق همکاری هائیکه دو کشور بطور بالقوه میان هم داشته میتوانند، اطمینان داد. 

نشست هماهنگی برنامه ارتقای ظرفیت برای کارمندان وزارت امور خارجه

کابل – نشست هماهنگی برنامه  ارتقای ظرفیت برای کارمندان وزارت امورخارجه، برگزار گردید.

در این جلسه به کارمندان وزارت امور خارجه  در مورد اصلاحات و چگونگی برنامه های ارتقای ظرفیت و زبان های بین المللی توسط  معینان سیاسی، اداره و منابع و همکاری های اقتصادی  این وزارت معلومات ارایه گردید.

 همچنان مشوره های لازم، تبادل نظر میان رهبری و همکاران و سمع نظریات آنان جهت بهبود برنامه های متذکره صورت گرفت.

افتتاح نخستین مهمانخانه‌‌ی وزارت امور خارجه

کابل – جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و آقای لیو جنسانگ سفیر جمهوری خلق چین در کابل، مهمانخانه‌ی وزارت امور خارجه را به گونه‌ی رسمی، افتتاح نمودند.

آقای ربانی، در نخستین روز ماه ثورِ سال روان هجری شمسی، سنگ تهداب ساختمان این مهمانخانه را در زمینی به مساحت یکهزار و هفتصد و هفتاد و شش متر مربع که ششصد متر مربع آن به اعمار ساختمان دو طبقه‌ای و دارای زیرزمینی مجهز اختصاص داده شده بود، گذاشت. این مهمانخانه به کمک کشور چین و با هزینه‌ی یک میلیون سه صدو چهل‌و‌هفت هزار دالر امریکایی به خاطر پذیرایی از مهمانان عالی رتبه‌ی خارجی، در جریان حدود هشت ماه ساخته شد، و برای نخستین بار وزارت امور خارجه دارای مهمانخانه اختصاصی گردید.

دیدار وزیر امور خارجه با تدامیچی یاماموتو‌

کابل – جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای  تدامیچی یاماموتو نماینده‌ی ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، ملاقات نمود.

دو طرف در مورد انتخابات ریاست جمهوری، روند صلح، همکاری های منطقه‌ای و امنیت بحث نمودند.

دیدار وزیر امور خارجه افغانستان با وزیر امور خارجه پاکستان

کابل – جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با جلالتمآب مخدوم شاه محمود حسین قریشی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان، ملاقات نمود.

آقای قریشی، افغانستان با ثبات و امن را به نفع پاکستان خواند و بر تلاش های پاکستان برای آوردن صلح تأکید کرد. وزیر خارجه پاکستان بر سیاست عدم مداخله‌ی حکومت پاکستان در امور داخلی افغانستان اصرار ورزیده، به موفقیت رساندن صلح در افغانستان را مسئولیت تمام منطقه دانست.

آقای ربانی نیز گفت، “روابط میان افغانستان و پاکستان در حال بهتر شدن است” و دوبار سفر وزیر خارجه پاکستان در عرض ده روز را نشانه‌ی از بِهسازی راوبط میان دو کشور خواند.

وزیر خارجه کشور همچنین بر گفت و گو های مستقیم میان حکومت افغانستان و طالبان تأکید نمود.

ملاقات معین اداره و منابع وزارت امور خارجه با سفیر ایران

کابل – دکتور نصیر احمد اندیشه معین اداره و منابع وزارت امور خارجه با آقای محمد رضا بهرامی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل، ملاقات نمود.
دکتور اندیشه بر پیگیری و بررسی همه جانبه‌‌ی قضیه ویدیوی اخیر آزار و اذیت مهاجرین افغانستان تاکید نمود.
دو طرف روی روابط دوجانبه بشمول چگونگی نشست های کمیسیون های مشترک افغانستان و ایران تبادل نظر نظر نمودند.

 

دیدار معین اداره و منابع وزارت امور خارجه با معاون نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان

کابل- دکتور نصیر احمد اندیشه معین اداره و منابع وزارت امور خارجه با خانم انگرید هایدین معاون نماینده‌ی ویژه و مشاور حقوقی ملل متحد در کابل، ملاقات نمود.

دو طرف روی وضعیت ماموریت سازمان ملل در افغانستان، امور حقوقی و چگونگی ازدیاد متخصصین افغانی در دفاتر سازمان ملل متحد، چگونکی پرداخت و معافیت مالیه و کرایه‌ی منازل شان تبادل نظر نمودند.

فراخوانده شدن معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران به وزارت امور خارجه

کابل – وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، آقای سید سعید حسینی معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل را در پیوند به توهین، تحقیر و ضرب و شتم تعدادی از هموطنان مهاجر در ایران توسط شخصی که لباس نیروهای امنیتی کشور ایران را به تن دارد، فراخواند.

 وزارت امور خارجه نگرانی و تاثر عمیقش را نسبت به توهین، تحقیر و ضرب و شتم تعداد از شهروندان مهاجر افغانستان در ایران بیان نموده، این عمل غیر انسانی را نکوهش کرد.

آقای حسینی نیز این عمل را مغایر با آموزه های اسلامی و انسانی خواند، و بر پیگیری جدی این قضیه از سوی جمهوری اسلامی ایران، تاکید نمود.

نشست هماهنگی در مورد چگونگی افتتاح شفاخانه های جناح و نایب امین الله خان لوگری

کابل – نشست هماهنگی در مورد چگونگی افتتاح شفاخانه های جناح و نایب امین الله خان لوگری با حضور وزیر صحت عامه، معین اداره و منابع وزارت امور خارجه و سفیر جمهوری اسلامی پاکستان در کابل، در وزارت امور خارجه برگزار گردید.

به اساس هدایت مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان؛ افغانستان روی تسریع و تکمیل کار پروژه های یاد شده تاکید نمود.

 سفیر پاکستان نیز بر تعهد کامل کشورش برای تکمیل شفاخانه های جناح و نایب امین الله خان لوگری اصرار ورزید.

Go to top