جمعه ۲ حمل ۱۳۹۸، ۰۴:۳۶ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (330)

دیدار وزیر امور خارجه کشور با وزیر امور خارجه ترکمنستان

سمرقند – جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای رشید مریدوف وزیر امور خارجه ترکمنستان پیش از برگزاری نخستین دور گفتمان هند و آسیای میانه، ملاقات نمود.

وزیر خارجه ترکمنستان بر گسترش روابط میان افغانستان و کشورش تأکید نمود، و بر عملی شدن تمامی توافقنامه ها میان افغانستان و ترکمنستان اصرار ورزید. آقای مریدوف پشتیبانی ترکمنستان از رهبری و مالکیت افغانستان بر روند صلح را ابراز داشت.

آقای ربانی نیز افتتاح راه لاجورد و فرستاده شدن اولین محموله‌‌ی افغانستان از این مسیر را گامی بلند برای توسعه‌ی روابط میان دو کشور دانست.

 

دیدار وزیر امور خارجه افغانستان با وزیر امور خارجه اوزبیکستان

سمرقند – جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای عبدالعزیز کاملوف وزیر امور خارجه جمهوری اوزبیکستان پیش از آغاز نخستین دور گفتمان هند و آسیای میانه، ملاقات نمود.

آقای ربانی از تلاش های اوزبیکستان به خاطر صلح در افغانستان سپاسگزاری کرد، و ابتکار رئیس جمهوری اوزبیکستان برای برگزاری نشست تاشکند برای صلح را برجسته خواند.

وزیر خارجه اوزبیکستان نیز اجماع منطقه‌ی برای صلح در افغانستان را در حال گسترش دانسته، بر پشتیبانی کشورش از تلاش های منطقه‌ی و جهانی به خاطر ثبات در افغانستان تأکید نمود؛ او بر حل مشکل افغانستان از طریق گفت و گو های مستقیم میان دولت افغانستان و طالبان اصرار ورزید.

همچنین وزیر خارجه کشور از اعطای بورسیه های تحصیلی از سوی دولت جمهوری اوزبیکستان بویژه در بخش راه آهن ستایش نمود.

گرامی داشت از پانزدهمین سالروز تصویب قانون اساسی

کابل – امروز طی نشستی از پانزدهمین سالروز تصویب قانون اساسی کشور با شعار (آگاهی از قانون وجیبه ملی است) و با اشتراک معینان وزارت امور خارجه، رئیس کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی و نماینده گان شورای ملی در مقر این وزارت تجلیل به عمل آمد.

 آقای ادریس زمان معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه، ضمن تبریکی،  در یک بخش از سخنرانی خویش به نماینده ­گی از رهبری این وزارت یک بار دیگر اطمینان داد که قانون اساسی کشور به مثل گذشته در این نهاد به گونه عملی آن تطبیق خواهد شد.

دیدار معین سیاسی و سر پرست وزارت امور خارجه با سفیر ترکیه

کابل – آقای ادریس زمان معین سیاسی و سرپرست وزارت امور خارجه با آقای اوزان ارطغرل سفیر ترکیه در کابل، ملاقات نمود.

معین سیاسی پیرامون روابط نیک دو کشور، برگزاری جلسه سوم پروسه کابل که قرار است به تاریخ ۲۸ فبروری ۲۰۱۹ در کابل برگزار گردد و همچنان  پروسه استانبول- قلب آسیا صحبت نمود.

آقای اوزان ارطغرل نیز ضمن صحبت پیرامون موضوعات فوق از علاقمندی کشورش به برگزاری نشست سه جانبه به سطح رهبران سه کشور جمهوری اسلامی افغانستان، جمهوری ترکیه و جمهوری اسلامی پاکستان معلومات ارائه نمود.

نشست اعضای هیئت دفاع از گزارش افغانستان به شورای حقوق بشر

کابل – نشست آشناسازی اعضای هیئت دفاع از گزارش افغانستان، از چگونگی دفاع گزارش به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با همکاری دفتر کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل به ریاست ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه، برگزار شد.

گزارش دور سوم مرور دوره یی جهانی در ۲۰ اکتوبر ۲۰۱۸ از سوی دولت جمهوری اسلامی افغانستان به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه گردیده است.  

قرار است هیئت عالی رتبه­ی دولتی به ریاست جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان برای دفاع از گزارش افغانستان در ۲۱ جنوری ۲۰۱۹ میلادی عازم ژنیوا شود. 

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه با نماینده ویژه ملل متحد

کابل – آقای ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان با آقای تدامیچی یماموتو نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان، ملاقات نمود.

دو طرف روی برگزاری سومین نشست پروسه کابل، که قرار است در ۲۸ فبروری سال جاری میلادی در کابل برګزار شود، بحث و تبادل نظر کردند.

آقای زمان، در مورد آجندای؛ با تأکید روی پیام­ها و اهداف این نشست مهم، با در نظرداشت دستآورد ها و پیشرفت­های نشست دوم پروسه کابل معلومات ارائه نمود.

آقای یماموتو، ضمن استقبال از برگزاری سومین نشست پروسه کابل، حمایت این سازمان را از برگزاری نشست مذکور اعلام نمود.

قابل یادآوریست، نشست دوم پروسه کابل که سال گذشته برگزار گردید، متمرکز بر صلح بود که طی آن رئیس جمهور کشور، مذاکرات بدون قید و شرط صلح با طالبان را پیشنهاد کرد.

دیدار معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان با همتای ایرانی اش

کابل – آقای ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه، با آقای سید عباس عراقچی معین وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ملاقات کرد.

این دیدار طی سفر یک هیئت بلند رتبه ایرانی برای صحبت روی موضوعات دوجانبه مهم با آقای زمان صورت گرفت.

دوطرف روی طیف وسیعی از موضوعات ذیعلاقه بشمول چگونگی پیشرفت ها در فعالیت های پنج کمیته مشترک و همچنان پروسه صلح گفتگو کردند.

در آغاز، طرفین بر اهمیت تقویت مناسبات دوجانبه، با تأکید بر مشورت های پیشرفته سیاسی تأکید کردند.

هیئت های همراه دوجانب، برای حاضرین جلسه، در مورد پیشرفت ها در خصوص فعالیت های مربوطه شان در چارچوب کمیته های مختلف معلومات ارائه کردند.

آقای عراقچی به همتای افغانی خویش اطمینان داد که جانب ایرانی کار خود پیرامون موضوع آب را که در یک کمیته جداگانه روی آن کار میشود، تقریباً به اتمام رسانیده است.

 معینان دو کشور خاطر نشان نمودند که مسئله آب یک موضوع مورد نزاع نه بلکه یک ساحه همکاری میباشد.

دوطرف همچنان توافق نمودند که کمیته مشترک همکاری های اقتصادی و ترانزیت را در آینده نزدیک راه اندازی نمایند.

بحث ها میان طرفین همچنان موضوعاتی مربوط به پروسه صلح، چگونگی پیشرفت هایی در خصوص آن، و همچنین "نقشه راه صلح" را که جلالتمآب رئیس جمهور غنی در کنفرانس جنیوا ارائه کردند، شامل میشد.

دو طرف بر اهمیت پروسه صلح به رهبری و مالکیت افغانها تأکید کردند.

روابط دوجانبه میان افغانستان و ایران از سوی کمیته های کاری مشترک جداگانه تحت عناوینی چون "امنیت و دفاع"، "اقتصاد و ترانزیت"، "فرهنگ"، "آب" و "مهاجرین" مورد غور قرار میگیرند.

 

کنفرانس ویدیویی معین سیاسی وزارت امور خارجه با سفیر افغانستان در عشق آباد

کابل – آقای ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه پس از چاشت امروز طی یک مکالمۀ تصویری با سفیر افغانستان در عشق آباد ترکمنستان روی امور مهمی صحبت نمود. این مکالمۀ معین سیاسی با آقای میرویس ناب سفیر افغانستان در عشق آباد، به مثابۀ بخشی از روند مکالمات تصویری با نمایندگی های افغانستان در خارج از کشور، صورت گرفته است.  

آقای ناب در مورد مناسبات دوجانبه میان افغانستان و ترکمنستان به آقای زمان معلومات ارائه نمود. 

معین سیاسی وزارت امور خارجه هدایات لازمی را در ارتباط به مسایل بخصوص دادند. 

آقای ناب، معین سیاسی را از کوشش های آن نمایندگی در راستای تحقق همکاری هائیکه دو کشور بطور بالقوه میان هم داشته میتوانند، اطمینان داد. 

نشست هماهنگی برنامه ارتقای ظرفیت برای کارمندان وزارت امور خارجه

کابل – نشست هماهنگی برنامه  ارتقای ظرفیت برای کارمندان وزارت امورخارجه، برگزار گردید.

در این جلسه به کارمندان وزارت امور خارجه  در مورد اصلاحات و چگونگی برنامه های ارتقای ظرفیت و زبان های بین المللی توسط  معینان سیاسی، اداره و منابع و همکاری های اقتصادی  این وزارت معلومات ارایه گردید.

 همچنان مشوره های لازم، تبادل نظر میان رهبری و همکاران و سمع نظریات آنان جهت بهبود برنامه های متذکره صورت گرفت.

افتتاح نخستین مهمانخانه‌‌ی وزارت امور خارجه

کابل – جلالتمآب صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و آقای لیو جنسانگ سفیر جمهوری خلق چین در کابل، مهمانخانه‌ی وزارت امور خارجه را به گونه‌ی رسمی، افتتاح نمودند.

آقای ربانی، در نخستین روز ماه ثورِ سال روان هجری شمسی، سنگ تهداب ساختمان این مهمانخانه را در زمینی به مساحت یکهزار و هفتصد و هفتاد و شش متر مربع که ششصد متر مربع آن به اعمار ساختمان دو طبقه‌ای و دارای زیرزمینی مجهز اختصاص داده شده بود، گذاشت. این مهمانخانه به کمک کشور چین و با هزینه‌ی یک میلیون سه صدو چهل‌و‌هفت هزار دالر امریکایی به خاطر پذیرایی از مهمانان عالی رتبه‌ی خارجی، در جریان حدود هشت ماه ساخته شد، و برای نخستین بار وزارت امور خارجه دارای مهمانخانه اختصاصی گردید.

Go to top