چهارشنبه ۲۳ عقرب ۱۳۹۷، ۱۲:۴۱ پیش از چاشت به وقت محلی کابل
آخرین خبرها

آخرین خبرها (180)

برگزاری ششمین نشست منطقوی گروپ فنی تدبیر اعتماد سازی مبارزه با تروریزم قلب آسیا-پروسۀ استانبول

کابل- ششمین نشست منطقوی گروپ فنی تدبیر اعتماد سازی مبارزه با تروریزم، در چوکات پروسۀ استانبول- قلب آسیا به ریاست بانو عادله راز معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه، برگزار شد.

در این نشست، که دیپلوماتان و نمایندگان عالی رتبۀ کشورهای عضو پروسۀ استانبول و سازمان های حامی این پروسه از جمله ایالات متحده امریکا، انگلستان، چین، فدراسیون روسیه، فرانسه، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر، ترکیه، آذربایجان، تاجکستان، ایران و پاکستان اشتراک داشتند، با سخنرانی محترمه عادله راز معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه آغاز گردید.

بانو راز گفت: "پروسۀ استانبول قلب آسیا فرصت های مهمی را  برای بحث روی طیف وسیعی از مسایل بنیادی منطقه از جمله امنیت و همکاری های منطقوی به وجود آورده است؛ این پروسه سازوکار های را برای تقویت اعتماد و  بالا بردن فهم متقابل بین کشورهای منطقه از جمله تطبیق فعالیت های تدابیر اعتماد سازی به وجود آورده که پلاتفورم عملی را برای همکاری در میان کشورهای منطقه قلب آسیا فراهم کرده است. پیشرفت اقتصادی و تجارتی مستقمیاً به تأمین امنیت و ثبات ارتباط دارد که فعالیت ها و اعمال گروه های تروریستی در افغانستان به سطح ملی، منطقوی و بین المللی در راستای تأمین صلح و ثبات و پیشرفت و رفاه در افغانستان و منطقه مشکل بزرگ ایجاد کرده است. مبارزه علیه اعمال تروریستی و ضد بشری این گروه ها، سعی و تلاش و همکاری های همه جانبه کشورهای منطقه و جهان را تقاضا می نماید. افغانستان به صفت عضو جامعۀ جهانی و کشور فعال در همه سازمان های منطقوی و پروسۀ های صلح و ثبات و انکشاف اقتصادی؛ قربانی بیشتر تروریزم منطقوی و جهانی می باشد. که البته ممالک عضو قلب آسیا- پروسۀ استانبول زمینه این را مساعد نموده است تا مشترکاً علیه این پدیده شوم مبارزه صورت گیرد."

آن ها این نشست را فرصتی خوب برای ایجاد یک رویکرد منطقوی در مبارزه با تروریزم و افراط گرایی منطقوی دانستند.

در این نشست کشورهای عضو و کشورها و سازمان های حامی پلان فعالیت های این تدبیر اعتماد سازی برای سال های ۲۰۱۸-۲۰۱۹ مورد توافق نمایندگان حاضر در جلسه قرار گرفت و تصمیم بر آن شد تا نشست ها و فعالیت های جدید در چارچوب این تدبیر اعتماد سازی در آینده نزدیک برگزار شوند. 

 

دیدار وزیر امور خارجه افغانستان با وزیر امور خارجه پاکستان

کابل – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با جلالتمآب مخدوم شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی پاکستان، ملاقات نمود.

آقای قریشی که برای سفر یک روزه و در رأس یک هیئت بلند رتبه به کابل آمده بود، نامه ای حاوی پیام حسن نیت و کمک چهل هزار تُن گندم به افغانستان را به آقای ربانی تحویل داد. وی بر تعهد حکومت جدید پاکستان برای عملی کردن پلان عمل افغاستان و پاکستان برای صلح و همبستگی تأکید کرد.

وزیر خارجه افغانستان از همتای خویش تشکری نموده اظهار داشت؛ عملی شدن به موقع تعهدات انجام شده مطابق به این برنامه، به نفع دو کشور و منطقه بوده و باعث ثبات و توسعه  خواهد شد. آقای ربانی بارِ دیگر از پاکستان خواست تا قاتل شهید عبدوه دیپلومات افغانستان را که در کراچی پاکستان به شهادت رسیده بود، به افغانستان بسپارد.

دو طرف روی نشست سه جانبه میان افغانستان، پاکستان و چین؛ نشست علما؛ نشست گروه های کاری میان افغانستان وپاکستان در قالب پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی؛ روابط دوجانبه و گسترش روابط اقتصادی بحث و تبادل نظر نمودند.

 

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

کابل – حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه ظهر دیروز با دکتور سید عباس عراقچی معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مقر وزارت امور خارجه ملاقات نمود.

معین سیاسی در این نشست در مورد روابط نیک، حسن همجواری و چگونگی کار کمیته های کاری بین دو کشور صحبت نموده،  سفر معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی  ایران به جمهوری اسلامی افغانستان را در جهت تحکیم روابط دو کشور مثبت ارزیابی نمود.

آقای عراقچی نیز ضمن قدردانی از مهمان نوازی جانب افغانستان، روی موضوعات مختلف از جمله علاقه مندی جانب جمهوری اسلامی ایران برای جلب سرمایه گذاری بیشتر و فعال سازی بندر چابهار و همچنان توسعه روابط تجارتی دوجانبه صحبت نمود.

 

نشست کمیتۀ رهبری پروسه تهیۀ گزارش سوم دوره یی دولت افغانستان برای تطبیق سفارشات کنواسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان

کابل – نشست کمیتۀ رهبری پروسه تهیۀ گزارش سوم دوره یی دولت افغانستان برای تطبیق سفارشات کنواسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان (سیدا)، برگزار گردید.

در این نشست که به ریاست حکمت خلیل کرزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه و حضور معینان ادارات ذیربط برگزار شده بود، مسودۀ گزارش دولت افغانستان توسط اعضای کمیتۀ رهبری مرور و مورد تأئید قرار گرفت. قرار است دولت افغانستان گزارش سوم دوره یی خویش را به کمیتۀ ناظر سیدا ارسال و از آن دفاع نماید.

جمهوری اسلامی افغانستان در سال 2003 به کنوانسیون سیدا الحاق نموده و گزارش مقدماتی و دوم دوره یی خویش را در سال 2011 میلادی به کمیتۀ ناظر ارسال و در سال 2013 توسط هیئت عالی رتبۀ افغانستان از آن دفاع نمود.

 

ملاقات معین سیاسی وزارت امور خارجه با نماینده ملکی سازمان ناتو برای افغانستان

کابل – حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه قبل ظهر امروز با داکتر کرنلیوس زمرمن، نماینده ملکی سازمان ناتو برای افغانستان در مقر وزارت امور خارجه ملاقات نمود.

 معین سیاسی وزارت امور خارجه در این نشست ضمن اظهار قدردانی از حمایت کشورهای عضو ناتو در سال های گذشته از افغانستان در رابطه با گفتگو های صلح با طالبان، انتخابات و ثبات سیاسی در کشور صحبت نموده تداوم حمایت کشورهای عضو ناتو را در این راستا ضروری دانست.
در این دیدار نماینده ملکی سازمان ناتو نیز ضمن اظهار خرسندی از روند سیاسی موجود بر تداوم حمایت قاطع سازمان ناتو از دولت جمهوری اسلامی افغانستان تأکید نموده ابراز داشت که سازمان ناتو هیچگاه نیرو های غیور امنیتی و دفاعی و همچنان مردم افغانستان را تنها نخواهد گذاشت.

 

اشتراک معین اداره و منابع وزارت امور خارجه در نشست ویژه سازمان همکاری اسلامی در بارۀ افغانستان

جده- دکتور نصیراحمد اندیشه، معین اداره و منابع وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در نشست ویژۀ سازمان همکاری اسلامی در بارۀ افغانستان، شرکت نمود.

سرمنشی عمومی سازمان همکاری اسلامی در بیانیۀ خویش روی تلاش‌های مشترک در بارۀ تحکیم صلح پایدار در افغانستان تأکید نموده و همچنان خواهان جلب کمک ها و همکاری های کشورهای منطقه به ویژه کشورهای عضوِ این سازمان در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی برای مردم افغانستان گردید.

دکتور اندیشه با بیان وضعیت فعلی کشور در مورد چالش‌ها و دست‌آورد‌های حکومت وحدت ملی در عرصه‌های مختلف، بخصوص تحکیم صلح و امنیت در افغانستان، نظریات مشخصی را جهت تقویت و تطبیق قطعنامه‌های سازمان همکاری اسلامی و فیصله‌های نشست‌های مهمِ بین‌المللیِ مربوط به این سازمان، از جمله نشست بین‌المللی علما در بارۀ افغانستان، مطرح نمود.

فلم مستندِ انعکاس‌دهندۀ وضعیت افغانستان نیز در جلسه به نمایش گذاشته شد و تقاضا گردید تا با تمام کشورهای عضوِ سازمان همکاری اسلامی شریک ساخته شود.

همچنین نمایندگان کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، به اجماع کلی از تامین صلح و ثبات در افغانستان و پیشنهاداتی‌که مطرح شده بود، حمایت نمودند.

معین اداره و منابع با بازدید از جنرال قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان در جده هدایات لازم را جهت اجراات سریع وبه موقع تثبیت هویت، صدور پاسپورت های ماشین خوان و سایر خدمات قونسلی برای شهروندان افغانستان داد.

 

دیدار وزیر امور خارجه کشور با معاون وزیر امور خارجه ایران

کابل – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با دکتور سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ملاقات نمود.

آقای عراقچی، پیشرفت ها در مذاکرات کمیته های پنج گانه میان افغانستان و ایران را برجسته خوانده، بر پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران از روند صلح به رهبری و مالکیت افغانستان تأکید کرد. آقای عراقچی صلح، ثبات و امنیت در افغانستان را آرامش در ایران دانست.

وزیر خارجه نیز از میزبانی مهاجرین و پشتیبانی ایران از روند صلح در افغانستان، قدردانی نمود.

دو طرف روی روابط دو جانبه، همکاری های منطقه ی، همکاری های اقتصادی و بندر چابهار صحبت نمودند.

 

ملاقات معین اداره و منابع وزارت امور خارجه با سرمنشی سازمان همکاری اسلامی

جده - دکتور نصیراحمد اندیشه، معین اداره و منابع وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان که جهت اشتراک در نشست ویژۀ سازمان همکاری اسلامی در بارۀ افغانستان، عازم شهر جده، عربستان سعودی گردیده است، امروز با دکتور یوسف العثیمین، سرمنشی سازمان همکاری اسلامی، در مقرِ این سازمان در شهر جده ملاقات نمود.

ابتدا، سرمنشی سازمان همکاری اسلامی، با ابراز خوش آمدید به هیأت افغانستان اظهار نمود که این سازمان برای برقراری صلح و تامین امنیت در  افغانستان از هیچ نوع تلاش دریغ نخواهد ‌ورزید. موصوف علاوه نمود، برگزاری کنفرانس بین‌المللی علما، در راستای وحدت ملی و تامین صلح و امنیت در افغانستان، یک اقدام بسا مهم و ارزند می باشد. درکنفرانس‌نامبرده، نه تنها از افغانستان، بلکه از تمام جهان اسلام گِردِ هم جمع شده بودند و خشونت، تروریسم و جنگ روان در افغانستان را محکوم و غیر مشروع خواندند، جمع شدن علمای جهان اسلام در مکه، از هر  لحاظ بسیار حایز اهمیت می‌باشد.

متعاقباً  دکتور اندیشه، با تقدیم پیام رهبری حکومت وحدت ملی به سرمنشی عمومی سازمان همکاری اسلامی بیان نمود که دولت و مردم افغانستان از سهم گیری این سازمان در تامین صلح و ثبات در افغانستان و همچنان از تلاش‌های سازمان نام برده وکشور دوست، عربستان سعودی، مبنی بر تدویر کنفرانس بین‌المللی علما و همچنان جلسۀ تحت عنوان «نشست خاص سازمان همکاری اسلامی در بارۀ افغانستان» اظهار قدردانی نموده، یادآور گردید که از آغاز سال 2018 بدینسو سازمان همکاری اسلامی به موضوعات مربوط به افغانستان توجه خاصی داشته‌است. افغانستان به‌ عنوان یکی از کشور‌های مؤسس، از دیر زمانی با آن رابطۀ عمیق و مؤثر داشته و توقع دارد که این سازمان در بارۀ موضوعات مربوط به افغانستان بیشتر از بیش توجه نماید.

 

دیدار وزیر امور خارجه افغانستان با نمایندهٔ ویژهٔ بریتانیا برای افغانستان و پاکستان

کابل- جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای گَرِت بیلی نمایندهٔ ویژهٔ انگلستان برای افغانستان و پاکستان، ملاقات نمود.

آقای بیلی، اظهار امیدواری کرد تا با روی کار آمدن حکومت جدید پاکستان؛ روابط میان افغانستان و پاکستان بهبود یابد.

آقای ربانی نیز، از همکاری های انگلستان در عرصه های مختلف سیاسی، امنیتی، اقتصادی و روند صلح در افغانستان قدردانی نمود. همچنین نمایندهٔ ویژهٔ بریتانیا، خواستار پشتیبانی افغانستان از نامزدی انگلیس برای معاونیت سرمنشی اتحادیهٔ بین‌المللی مخابرات شده، از وزیر خارجه کشور خواست؛ تا نشستِ را که قرار است زیر نام زن، صلح و امنیت، در حاشیهٔ نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویارک از سوی انگلستان و ناروی برگزار شود، باهم میزبانی کنند.

 

ملاقات معین همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه با سفیر و نماینده ویژه نهاد توسعه‌ای آقاخان و مسؤل نمایندگی آقاخان برای هبیتات

کابل- بانو عادله راز، معین همکاری‌های اقتصادی وزارت امور خارجه بعد از ظهر امروزبا خانم نورجهان موانی، سفیر و نماینده ویژه نهاد توسعه‌ای آقاخان و آقای اونو رحل، مسؤل نمایندگی آقاخان برای هبیتات، در دفتر کارش ملاقات نمود.

در آغاز، بانو موانی آقای رحل، مسؤل نمایندگی آقاخان برای هبیتات را معرفی و از ادامه همکاری‌های نهاد توسعه‌ای آقاخان برای افغانستان اطمینان داد.

در ادامه، بانو راز آقای رحل را به افغانستان خوش‌آمدید گفت و از همکاری‌های نهادهای مختلف آقاخان برای افغانستان قدردانی نمود. هم‌چنان، بانو راز در مورد عرصه‌های جدید همکاری، میان نمایندگی آقاخان برای هبیتات و حکومت افغانستان معلومات ارائه نمود و از همکاری در راستای به‌سازی ایمنی و وضعیت بهداشت در مکاتب، و تطبیق ماسترپلان جدید شهر کابل به عنوان مثال یادآوری نمود.  

آقای رحل از فراهم نمودن زمینه ملاقات ابراز تشکری نموده افزود که نمایندگی آقاخان برای هبیتات آماده است در عرصه‌های مختلف، از جمله تشخیص مناطق آسیب پذیر در برابر حوادث طبیعی و اجرای اقدامات پیش‌گیرانه، و ارائه کمک‌ به عودت‌کننده‌گان و بیجاشده‌گان داخلی، با حکومت افغانستان همکاری نماید.

 

Go to top