پنجشنبه ۱ میزان ۱۴۰۰، ۰۴:۲۰ پیش از چاشت به وقت محلی کابل

متن سخنرانی جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در برنامه “صد سالگی وزارت امور خارجه کشور”

|||

 

بسم الله الرحمن الرحیم

نحمده و نصلی علی رسوله الکریم

جناب داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان،

جناب حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان،

جناب سید یوسف حلیم قاضی القضات و رئیس ستره محکمه،

وزرای محترم کابینه، محترم محمد فرید حمیدی لوی حارنوال، 

رؤسای محترم کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایات انتخاباتی،

وزرای پیشین امور خارجه،

سفرای محترم، همکاران گرامی،

السلام علیکم و رحمت الله و برکاته

در آغاز، همه شما را به وزارت امور خارجه و به محفل امروزی خوش آمدید میگویم.

اجازه دهید تا همزمان با صد سالگی استقلال، صد سالگی دیپلوماسی مدرن افغانستان را صمیمانه تبریک بگویم.

جا دارد تا به همین مناسبت، به روح تمام شهدای راه آزادی کشور درود بفرستم و همچنان از دیپلومات‌ های برجسته‌ ای که در راه کسب و حفظ استقلال افغانستان و پاسداری از منافع ملی کشور، مبارزه کرده اند و دستگاه دیپلوماسی کشور را بارور و پر ثمر ساخته اند، یاد بود و قدر دانی نمایم.

در صد سال گذشته، شخصیت هایی مانند روانشاد محمود طرزی نخستین وزیر امور خارجه، شهید محمد ولی خان دروازی مُعرّف استقلال، مرحوم عبدالهادی داوی، مرحوم عبدالرحمن پژواک، شهید محمد موسی شفیق، شهید عبدالرحیم غفورزی و محترم داکتر عبدالغفور روان فرهادی از چهره‌های شاخصی بوده اند که نام شان در دستگاه دیپلوماسی کشور برای همیشه ماندگار خواهد ماند.

شایان ذکر است که جناب آقای کرزی رئیس جمهور پیشین کشور که امروز در جمع ما حضور دارند، نیز زمانی سمت معینیت سیاسی وزارت امور خارجه را به عهده داشتند.

حضار گرامی!

پس از استرداد استقلال کشور، یکی ازوظایف دستگاه دیپلوماسی این بود تا افغانستان را از انزوای طولانی برون نموده و به عنوان واحد سیاسی مستقل در نظام بین الملل به معرفی بگیرد.

 وظیفه‌‌ی دیگر این دستگاه، برقراری روابط دوستانه با همه کشور های جهان در چارچوب یک سیاست چند جانبه و کثیر المحور، برای تضمین امنیت و حفظ موازنه استراتیژیک میان قدرت‌های بزرگِ آن زمان بود.

 همچنان از نُطق های بجا مانده از شهید محمد ولی خان دروازی مُعرف استقلال افغانستان، بر می آید که در کنار دو هدف یاد شده، توسعه معارف کشور و جلب حمایت کشور های دوست در گسترش دانش مدرن بشری نیز از اهداف دستگاه دیپلوماسی افغانستان بوده است.

مهمانان عزیز!

در این صد سال، افغانستان فراز و نشیب های زیادی را پیموده و در تحقق اهدافی که پس از استرداد استقلال کشور برای سیاست خارجی خویش تعیین کرده بود، با چالش های زیادی روبرو شده است.

اگر در سال ۱۲۹۸ ما استقلال خود را کسب نمودیم، متأسفانه در ۱۳۵۸ مورد تهاجم و اشغال قشون سرخ شوروی سابق قرار گرفتیم که در نتیجه آن، افغانستان برای مدتی، دوباره فاقد سیاست خارجی مستقل گردید.  

جهاد مردم افغانستان در برابر کمونیزم که با قربانی های فراوان، شهادت، معلولیت، و مهاجر شدن میلیون ها تن از هموطنان مان همراه بود، در فرجام پس از چهارده سال به پیروزی رسید، اما هنوز مردم ما طًعم شیرین پیروزی در برابر کمونیزم را نچشیده بودند که باردیگر، کشور ما مورد تجاوز تروریزم بین المللی قرار گرفت و فصل نوینی از مبارزات مردم مجاهد افغانستان آغاز یافت.

در طول دوره مقاومت در برابر تروریزم، دستگاه دیپلوماسی کشور با تمام محدودیت ‌ها و چالش هایی که وجود داشت، توانست تا مشروعیت بین المللی دولت افغانستان را حفظ نموده و به جهان نشان بدهد که ما قربانی تروریزم هستیم و این جنگ بر ما تحمیل شده است.

حضار گرامی!

در ۱۸ سال اخیر، افغانستان از هرنگاه متحول شده و علی الرغم چالش های امنیتی، به پیشرفت های قابل ملاحظه ای در عرصه های مختلف دست یافته است.

طبعا دستگاه دیپلوماسی افغانستان نیز پا به پای این تحولات، متحول گردیده است.

این دستگاه هم از نگاه کمی و هم از نگاه کیفی، در وضعیت بسیار بهتر از گذشته قرار گرفته و امروز کادر های جوان با تحصیلات عالی جذب دستگاه دیپلوماسی کشور شده و نمایندگی های سیاسی و قونسلی افغانستان در کشور های مختلف جهان گسترش پیدا کرده اند.

وزارت امور خارجه ظرفیت میزبانی و رهبری کنفرانس ها و نشست های بزرگ بین المللی را پیدا نموده و اصول اساسی سیاست خارجی افغانستان را برای اولین بار تدوین نموده است.

از آنجایی که سیاست خارجی، استراتیژی منافع ملی بوده و دیپلوماسی، هنر آشتی دادن منافع متضاد است، دستگاه دیپلوماسی افغانستان کوشیده است تا در چارچوب منافع ملی، چالش های موجود در محیط بین الملل را به فرصت ها تبدیل نموده و در جای تقابل منافع، تعامل را قرار بدهد.

استراتیژی همگرایی منطقوی از شاخصه های اصلی دیپلوماسی معاصر افغانستان است. ابتکاراتی مانند ریکا، پروسه استانبول ـ قلب آسیا و پروژه‌های تاپی، کاسا یک هزار، راه لاجورد و چابهار، ممثل این استراتیژی هستند.

همچنان در عرصه دیپلوماسی چند جانبه، افغانستان با حضور فعال در سازمان ملل متحد توانسته است برای اولین بار سه قطعنامه را تحت عناوین:

۱ـ مقابله با تهدید ناشی از مواد انفجاری تعبیه شده؛

۲ـ روز بین المللی یادآوری و قدردانی از قربانیان تروریزم؛ و

۳ـ تقویت همکاری بین المللی برای کمک به قربانیان تروریزم؛

به مجمع عمومی این سازمان ارائه نماید که با اتفاق آرا به تصویب رسیده اند.

افغانستان برای اولین بار عضویت شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد را برای دوره ۲۰۱۸ الی ۲۰۲۰ بدست آورده و برای احراز کرسی ریاست مجمع عمومی ملل متحد در هفتاد و ششمین اجلاس این سازمان در سال ۲۰۲۱ آمادگی می گیرد.

همچنان با کسب عضویت ناظر در سازمان همکاری شانگهای، تلاش ها برای عضویت دایمی افغانستان در این سازمان افزایش یافته است.

 وزارت امور خارجه در زمینه ایجاد و تقویت اجماع منطقه ای و بین المللی در حمایت از تلاش های صلح طی سال های اخیر نقش مؤثری ایفا نموده و در آینده نیز به فعالیت های خویش در این عرصه ادامه خواهد داد.

ما باور داریم که تحقق یک صلح عادلانه که در نتیجه یک توافق روشن و همه شمول بدست بیاید، نه تنها ضامن ثبات پایدار در افغانستان خواهد بود، بلکه امنیت و سلامت منطقه را نیز تضمین خواهد کرد.

حضار گرامی!

افغانستان بخشی از خانواده بزرگ جهانی است و سیاست خارجی آن بر اساس اصل عدم مداخله و باور به صلح جهانی استوار است.

حسن همجواری و حمایت از ثبات، آرامش و رفاه همسایگان، منطقه و جهان، بخشی از اصول اساسی سیاست خارجی ما را تشکیل می دهد.

جمهوری اسلامی افغانستان به تداوم و تحکیم همکاری های درازمدت با شرکای بین المللی خویش، در چارچوب منافع استراتیژیک متعهد است، اما تأکید میکنیم که این همکاری ها باید بر بنیاد احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی ما استوار باشند.

طوریکه تاریخ گواه است، مردم افغانستان به هر قیمتی، از استقلال خویش دفاع نموده اند و در آینده نیز، این سرزمین در جمع کشور های مستقل جهان باقی خواهد ماند.

مردم و دولت افغانستان، با چنین دیدگاه و اهدافی، صد سالگی استقلال خویش را جشن می گیرند و دستگاه سیاست خارجی، با درک مقتضیات دیپلوماسی مدرن، می کوشد تا بر بنیاد منافع ملی کشور و با یک دیدگاه و نگرش نو با سیاست جهانی همگام و هم صدا باشد.

در اخیر، از همه همکاران عزیزم در وزارت امور خارجه که دست آورد های امروز ِ دستگاه دیپلوماسی کشور، مرهون تلاش ها و زحمات ایشان است، صمیمانه سپاسگزاری می کنم.  

تشکر از شما،

بالا صفحه