پنجشنبه ۱ میزان ۱۴۰۰، ۰۴:۲۰ پیش از چاشت به وقت محلی کابل

متن سخنرانی جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در برنامه تحقیق ملی پیرامون زنان؛ صلح و امنیت

متن سخنرانی جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در برنامه تحقیق ملی پیرامون زنان؛ صلح و امنیت

بسم الله الرحمن الرحیم
نحمده و نصلی علی رسوله الکریم و علی آله و اصحابه اجمعین

خانم داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، محترم محمد عمر داودزی نماینده خاص جلالتمآب رئیس جمهور در امور اجماع منطقوی برای صلح، جناب Asenaca عضو هیأت معاونیت ملل متحد برای حقوق بشر، سفیر محترم ایالات متحده امریكا در كابل، نمایندگان محترم زنان از ولایات افغانستان، حضار گرامی؛
السلام علیکم و رحمت الله و برکاته

در آغاز، از رهبری کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به خاطر برگزاری برنامه "تحقیق ملی در مورد زنان، صلح و امنیت" ابراز امتنان می کنم.
این تحقیق ملی، در شرایط کنونی که ما شاهد و درگیر تلاش های مختلف ملی و بین المللی برای صلح در کشور هستیم، از اهمیت ویژه و حیاتی برخوردار است.
باور راسخ ما این است که باید صدا و خواست های اقشار مختلف مردم، از جمله زنان، در مورد صلح و امنیت شنیده شود و با توجه به اینکه زنان از جنبه های مختلف، قربانیان جنگ تحمیلی چهل ساله در کشور اند، باید در پروسه صلح حضور فعال داشته باشند.
حضور فعال زنان نباید تنها به عضویت در نشست های صلح و هیأت مذاکره کننده خلاصه شود، بلکه باید به خواست های آنها در رابطه به مشارکت سیاسی، حق تحصیل، حق کار، حق آزادی بیان و سایر حقوقی که قانون اساسی افغانستان برای آنها تضمین نموده است، توجه جدی صورت گیرد، و همه طرف ها باید بپذیرند که این حقوق قابل مذاكره و معامله نیستند.
صلح بدون توجه به خواست های زنان به عنوان بخشی از قربانیان جنگ چهل ساله تحمیلی، به مفهوم قربانی نمودن عدالت در جامعه است و باور دارم که مردم ما صلح را در بدل قربانی شدن عدالت تنها یک متارکه کوتاه مدت جنگ میدانند، نه صلح پایدار.

حضار گرامی!
در دهه هفتاد خورشیدی، زمانی که طالبان نزدیک دروازه های کابل رسیده بودند، هیئتی از آن ها به کابل آمد و با رئیس دولت اسلامی وقت و شهید صلح، استاد برهان الدین ربانی، مطالبات شان را مطرح کردند. یکی از مطالبات آن ها، جلوگیری از رفتن زنان به مکتب و دانشگاه و همچنان جلوگیری از کار زنان بود و حتی در همان جلسه به گونه هشدار آمیز گفته بودند که اگر این مطالبات شان قبول نشود، به کابل حمله خواهند کرد. پاسخ استاد شهید این بود که حق تحصیل و کار، از حقوق اساسی زن ها است و این حقوق را من و یا شما به آن ها نداده ایم که از آن ها سلب کنیم. این حق طبیعی را خداوند به زنان داده است و من به عنوان رئیس دولت، خود را مکلف به پاسداری از همه حقوق اساسی شهروندان، از جمله حقوق زنان میدانم.
این داستان را امروز و در این شرایط خاص به خاطری خدمت تان عرض کردم تا این نکته را بیان کنم که اگر در آن شرایط بسیار دشوار ما برسر حقوق اساسی زنان معامله نکردیم، در شرایط کنونی هم هیچ عقب گردی را اجازه نخواهیم داد و نخواهیم گذاشت که کسی برسر نظام مبتنی بر حقوق شهروندی معامله نماید.
تنها در نظام مبتنی بر حقوق و اصول برابر شهروندی، میتوانیم از ارزشهای اساسی حقوق بشری که از دست آوردهای مهم و اصلی 18 سال گذشته مردم افغانستان می باشند و سربازان این سرزمین با خون خود از آن ها پاسداری نموده اند، حفاظت کنیم.

حضار گرامی!
در طول این 18 سال، زنان با وجود اینکه قربانیان جنگ و خشونت بوده اند، اما پیشرفت ها و دست آوردهای زیادی در عرصه آموزش و مشارکت سیاسی داشته اند. در این اواخر شاهد درخشش تیم روبات ساز دختران افغانستان در عرصه بین المللی بودیم. همچنان زنان افغانستان امروز پست های مهم حکومتی را با موفقیت مدیریت می کنند، که این همه نمونه هایی از پیشرفت برای آینده روشن کشور ما می باشند.
در کنار این دست آوردها، باید پذیرفت که برای همگانی ساختن حق تحصیل، کار، مشارکت سیاسی، ارایه خدمات صحی و سایر حقوق اساسی زنان در سراسر کشور، هنوز هم ضرورت به برنامه ریزی و تلاش بیشتر ارگانهای ذیربط وجود دارد. ما هنوز در بخش هایی از کشور شاهد نقض حقوق بشری زنان هستیم، که برگزاری محکمه های صحرایی یکی از نمونه های آن است.
زنان امروز افغانستان می خواهند اطمینان حاصل کنند که با تحقق صلح در کشور دیگر شاهد محکمه صحرایی و نقض حقوق بشری خویش نباشند و با تطبیق حاکمیت قانون، در چارچوب قانون اساسی بتوانند از حقوق تضمین شده خویش مستفید شوند. ما باید برای دست یابی زنان به حقوق اساسی و بنیادین شان، به فرهنگ سازی در این زمینه نیز توجه کنیم تا دیدگاه های عقب گرایانه از ذهن جامعه زدوده شود.
از آنجاییکه تعلیم زنان یک جامعه، زمینه ساز آموزش و پرورش سالم برای نسل فردای آن است، در جامعه ای که زنانش از حق تحصیل محروم باشند، طبعا ً زمینه برای گسترش خشونت و نقض گسترده حقوق بشری فراهم می گردد.
از همین رو، نه تنها به خاطر بلند بردن وجهه و اعتبار بین المللی جامعه و تطبیق تعهدات بین المللی خویش، بلکه به خاطر نیاز و ضرورت جامعه نیز باید به رعایت حقوق زنان، توانمند سازی آن ها و حضور فعال شان در سطوح مختلف توجه کنیم.

حضار گرامی!
بدون توانمندسازی زنان، نه تنها ما به رشد و توسعه نمی رسیم، بلکه به صلح پایدار نیز دست نخواهیم یافت.
در این راستا، دستگاه دیپلوماسی کشور، در کنار دیگر مسئولیت ها، به عملی شدن تعهدات بین المللی دولت افغانستان در قبال مسائل زنان توجه جدی نموده است.
ما پیوسته از اجراآت حکومت در راستای تطبیق پلان عمل ملی قطعنامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد زنان، صلح و امنیت نظارت و از نتایج آن به نهادهای ذیربط بین المللی گزارش ارایه نموده ایم.
همچنان از اجرایی شدن مفاد کنوانسیون رفع کلیه اشکال تبعیض علیه زنان به سازمان ملل و دیگرنهاد های ذیربط بین المللی به صورت منظم گزارش ارائه شده و در این راستا تلاش صورت گرفته است.
حکومت افغانستان توانسته است دور اول پلان عمل ملی قطعنامه 1325 در مورد زنان صلح و امنیت را که برای سال های 2015 تا 2018 طرح گردیده بود، تطبیق نماید و قرار است به زودی وارد مرحله دوم پلان عمل ملی شود.
مطمئن هستم که با همکاری تمام ارگان های ذیربط، در مرحله دوم پلان عمل ملی، ما شاهد پیشرفت های بیشتر، خوبتر و مؤثرتری در راستای توانمند سازی، مشارکت و حضور فعال زنان خواهیم بود.
راه اندازی "تحقیق ملی در مورد زنان، صلح و امنیت" از جانب کمیسیون مستقل حقوق بشر کمک خواهد کرد تا دیدگاه واحدی پیرامون نقش زنان در تامین امنیت و صلح پایدار ایجاد شود، و از جانب دیگر برای دولت این فرصت را خواهد داد که از نتایج بدست آمده از این تحقیق، در سیاست گذاری های کلان پیرامون صلح استفاده نماید.
در اخیر ضمن تقدیر و تشکر از اقدام کمیسیون مستقل حقوق بشر و خانم داکتر سیما سمر برای راه اندازی این برنامه مفید و موثر، امیدوارم اهدافی را که اشتراک کنندگان این تحقیق در قسمت افزایش حضور ونقش زنان در پروسه صلح و حمایت از حقوق آنها در این پروسه، دنبال می کنند، تحقق یابد.

از توجه تان سپاس

 

بالا صفحه