یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰، ۰۸:۵۵ پیش از چاشت به وقت محلی کابل

متن سخنرانی جلالتماب عادله راز، معین وزارت امور خارجه ج.ا.ا پیرامون دومین دیالوگ حقوق بشر میان دولت ج.ا.ا و هیئت اتحادیه اروپا مقیم کابل

بسم الله الرحمن الرحیم

به اجازه جلالتماب محترم سرور دانش، معاون دوم مقام ریاست جمهوری اسلامی افغانستان؛ جلالتماب آقای میلبن، نماینده خاص و رئیس هیئت اتحادیه اروپا برای افغانستان؛ نمایندگان محترم پارلمان، سفرای گرامی، (اعضای جامعه مدنی)  همکاران عزیز ادارات حکومتی و وزارت خارجه و رسانه های گرامی !

السلام علیکم و رحمته الله و برکاته!!

خرسندم که تشریف آوری شما را در دومین دیالوگ یا گفتمان حقوق بشر جمهوری اسلامی افغانستان و اتحادیه اروپا خیر مقدم میگویم.

مهمانان گرامی!

ارزش‌های حقوق بشر، ارزش‌های جامعۀ اسلامی و انسانی ماست. دولت، ساختارهای سیاسی، جامعۀ مدنی و سکتورِخصوصی، همه به تأمین این ارزش‌ها مکلفیت دارند و تأمین حقوق بشر یکی از اولویت های مهم دولت  جمهوری اسلامی افغانستان می باشد .

برگزاری دیالوگ های حقوق بشری، اقدام با ارزش دولت جمهوری اسلامی افغانستان را در راستای نهادینه سازی ارزش های حقوق بشری و تشریک تجارب بین نهادهای دولتی و جامعۀ بین المللی میباشد.این یک فرصت مناسبی است، تا از منظر ملی و بین المللی به بررسی پیشرفت ها و چالش های تحقق حقوق بشر بپردازیم، تا در آینده هماهنگی و همکاری بیشتری بین دولت افغانستان و جامعه بین المللی بوجود آید.

حقوق بشر جایگاه ارزشمندی را در سیاست خارجی افغانستان دارد. وزارت امور خارجه متعهد است تا، دیپلوماسی حقوق بشر  را  در هماهنگی و همکاری نزدیک با نهادهای ملی و بین المللی تقویت نماید و در این راستا مسئولیت دارد تا روند تهیه و ارائه گزارشات حقوق بشری افغانستان را به میکانیزم های نظارتی سازمان ملل متحد؛ هماهنگ و رهبری نماید. دولت افغانستان گزارش های ملی خویش را پیرامون کنوانسیون رفع تبعیض  علیه زنان، کنوانسیون حقوق طفل، کنوانسیون حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، مرور دوره ای جهانی حقوق بشر (UPR)،  و کنوانسیون منع شکنجه را به میکانیزم های نظارتی سازمان ملل متحد، ارائه نموده است. وزارت امورخارجه در نظر دارد تا روند گزارش‌دهی را به‌منظور تامین شفافیت در برابر جامعۀ بین المللی گسترش بیشتر دهد. 

مهمانان عالیقدر!

رعایت تحقق ارزش های حقوق بشر به ویژه حقوق زنان جایگاه ارزنده ای  را در دین مقدس اسلام دارد. پاسداری و نهادینه سازی این ارزش ها یکی از مؤلفه های بنیادی حکومت وحدت ملی است. ما باورمندیم که تقویت و تعمیم صلح و توسعه در افغانستان بدون حمایت از حقوق بشر به ویژه حقوق زنان امکان پذیر نیست. لهذا؛ تهیه و تصویب پلان عمل ملی قطعنامه 1325 شورای امنیت سازمان ملل متحد، یکی از گام های ارزنده دولت وحدت ملی را در راستای حمایت و تقویت حقوق زنان نشان میدهد.

طوری که آگاهی دارید، سومین سمپوزیم بین المللی تحت نام توانمند سازی و نقش زنان در جامعه افغانستان، به رهبری دفتر خانم اول، وزارت های امور زنان و امور خارجه و شبکه زنان افغان، به تاریخ 20-22 می 2016 در کابل دایر گردید. اهمیت این سمپوزیم در این بود که زنان افغان از 34 ولایت کشور درین سمپوزیم اشتراک فعالانه نمودند و با دیدگاه ها، نظریات و گفتمان شان، گام های عملی محکمی را برای تقویت دموکراسی، اعتماد سازی و مشارکت سیاسی برداشتند. این سمپوزیم پیام واضح  را از تعهد دولت ج.ا.ا در راستای حقوق زنان برای دو کنفرانس مهم وارسا و بروکسل نشان میدهد و دولت افغانستان حمایت جامعه جهانی را در زمینه اجرای سفارشات سمپوزیم مذکور خواهان است.

همکاران عالیقدر!

طوری که در جریان قرار دارید، انتخابات نهاد های سازمان ملل متحد به شمول شورای حقوق بشر در خزان 2017 در نیویارک دایر میگردد. دولت افغانستان نامزدی خویش را به عضویت شورای حقوق بشر برای دوره 2018- 2020 که انتخابات آن در جریان 72 مین اجلاس سالانه سازمان ملل متحد در سال 2017 برگزار میگردد، اعلام می نماید. دولت ج.ا.ا  تعهد و حمایت اتحادیه اروپا را جهت موفقیت افغانستان در انتخابات شورای حقوق بشر خواهان است.

مهمانان گرامی!

دولت جمهوری اسلامی افغانستان، به مثابۀ عضو فعال جامعه بین المللی متعهد است تا قوانین قبول شده بین المللی را در پرتو دین مبین اسلام و قانون اساسی افغانستان، با ساختار های ملی خویش هماهنگ نموده و از تطبیق آن نظارت و گزارش دهی نماید.

بخاطر تامین حقوق بشر، لازمی است تا نهادهای دولتی و شهروندان افغانستان از وجایب و مکلفیت‌های خویش پیـرامون ترویج ارزش‌های حقوق بشر آگاهی حاصل نمایند، تا رابطۀ سازنده و مفیدی میان دولت و شهروندان برقرار گردد و ما شاهد بهبود وضعیت حقوق بشر در کشور باشیم.

در خاتمه میخواهم یک بار دیگر از حمایت اتحادیه اروپا و جامعه جهانی در راستای تقویت ارزش‌های حقوق بشر در افغانستان سپاسگزاری نمایم. همکاری جامعه جهانی با دولت افغانستان، در تقویت جایگاه حقوق بشر در سیاست‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی ج.ا.ا. نقش ارزنده دارد.

از توجه شما تشکر

بالا صفحه