پنجشنبه ۱ میزان ۱۴۰۰، ۰۴:۵۳ پیش از چاشت به وقت محلی کابل

بیانیه افتتاحیه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در نشست ژنیوا در مورد افغانستان

بیانیه افتتاحیه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در نشست ژنیوا در مورد افغانستان

 

بسم­الله الرحمن الرحیم

جلالتمآب محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان،

جلالتمآب روزمری دیکارلو، معاون سرمنشی سازمان ملل متحد،

جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله، رئیس اجراییه جمهوری اسلامی افغانستان،

جلالتمآب ایگنازیو کاسی، رئیس اداره فدرال امور خارجی کنفدراسیون سویس،

جلالتمآبان، خانم­ها و آقایان،

به کنفرانس وزرای خارجه در مورد افغانستان، در شهر زیبای ژنیوا، نشستی که در آن به تعهدات مشترک خویش مبنی بر مرحله جدید همکاری­های پایدار خویش، مجدداً تآکیید می­ورزیم، خوش آمدید.

اجازه دهید تا از سازمان ملل متحد، به خاطر میزبانی مشترک این کنفرانس، سپاسگزاری کنم.

به طور اخص، از آقای یماماتو و تیم شان، به خاطر کار عالی برای برگزاری این گردهم­آیی مهم، متشکرم.

همچنان می­خواهم از تمامی شما به خاطر اشتراک در این نشست مهم بین­المللی که تعهد پایدار ما مبنی بر شراکت باثبات در حمایت از صلح و کامیابی افغانستان را تقویت می­بخشد، سپاسگزاری کنم.

کنفرانس ژنیوا نقطه عطف دیگری در سفر مشترک ما بوده که فرصت عالی­ای برای بحث روی دستآوردها و چالش­های ما در زمینه نیل به صلح، ثبات و کامیابی پایدار در افغانستان را فراهم می­سازد.

خانم­ها و آقایان،

مردم ما مکرراً به اثبات رسانیدند که دیموکراسی را با آغوش باز می­پذیرند. آنها این امر را با اشتراک گرم خویش در انتخابات اخیر پارلمانی، با شجاعت در مقابل همه تهدید ها و ساعت­ها انتظار در قطار برای عملی ساختن حق دیموکراتیک رأی­دادن خویش، به نمایش گذاشتند.

روند صلح، به عنوان دیگر اولویت­ مهم، طی ماه­های گذشته، تحرک بیشتری در مطابقت با چشم­انداز جلالتمآب محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان و تلاش­ها در ذیل پروسه کابل و همچنان نشست­های تعقیبی آن، حاصل کرده است.

ما برای نیل به حل صلح­آمیز اختلافات جاری تحت یک روند به رهبری و مالکیت افغان­ها، هنوز هم عزم قوی داریم.

با توجه به رابطه میان صلح و انکشاف و حرکت اخیری که تحت روند صلح ایجاد گردیده است، تمرکز کنفرانس امروزی بالای دورنما برای افغانستان نیز می­باشد.

طوری که در آجندا می­بینیم، به­زودی بخش کوتاهی در مورد تلاش­های صلح خواهیم داشت که در آن، جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه جمهوری اسلامی افغانستان، نتایج بحث صریح و آزادی را که امروز در جریان صبحانه با شرکای منطقه­یی و بین­المللی خویش داشتیم، با شما شریک خواهد ساخت.

خانم­ها و آقایان،

کنفرانس امروزی فرصت بحث روی میزان تطبیق تعهدات ما در کنفرانس بروکسل مبنی بر یک افغانستان خودکفا و همچنان معیارهای اضافی­ای که حکومت افغانستان، در آغاز سال جاری، در جریان آمادگی برای کنفرانس ژینوا، به آن متعهد گردید، را فراهم می­سازد.  

نشست­ها و ملاقات­های حاشیه­ای مختلف برنامه­ریزی شده در این کنفرانس، ما را کمک می­کند تا روی دست­آوردها و چالش­ها بحث کنیم.

آقای قیومی، وزیر مالیه جمهوری اسلامی افغانستان، در جریان برنامه صبح،  در مورد پیشرفت­های تحت آجندای اصلاحات و همچنان طرح کلی ستراتیژی رشد ما برای شما معلومات خواهد داد.

طوری که گزارش­های آماده­شده برای کنفرانس نشان می­دهد، افغانستان به دست­آوردهای چشمگیری در راستای خودکفایی، به شمول رشد اقتصادی، اصلاحات مالی، انکشاف سکتور خصوصی، ارائه خدمات و اتصال منطقه­یی نایل گردیده است.

اما، ما اذعان میداریم که ساحات یادشده و سایر ساحات هنوز هم نیازمند تلاش­های تندتری توسط حکومت افغانستان و حمایت دوامدار جامعه بین­المللی، به شمول تحت چارچوب حساب­دهی متقابل ژنیوا که امروز آنرا به تصویب خواهیم رسانید، می­باشد.

در این زمینه، همآهنگی بیشتر و مؤثریت همکاری­های بین­المللی، در مطابقت با ستراتیژی انکشافی و برنامه­های ملی دارای اولویت ما از اهمیت بسزایی برخوردار است.

خانم­ها و آقایان،

امروز، ما بالای همکاری­های اقتصادی منطقه­یی و اتصال، ساحه­ای که شاهد تلاش­های چشمگیر و پیشرفت امیدوارکننده­ای بعد از کنفرانس بروکسل بوده، نیز تمرکز می­کنیم.

طوری که گزارش وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان نشان می­دهد، پروژه­های بزرگ منطقه­یی مانند تاپی، کاسا 1000، راه آهن میان پنج کشور، راه لاجورد، دهلیز چابهار و راه ابریشم دیجیتال که زمانی صرف یک مفهوم بودند، با پیشرفت­های قابل توجه اخیر، به واقعیت تبدیل می گردد.

این تدابیر، بخشی از تلاش­های گسترده ما تحت دو چارچوب برجسته همکاری­های منطقه­یی افغانستان­محور، رکا و پروسه استانبول – قلب آسیا، به منظور نیل به فرصت­های اقتصادی بالقوه موجود در منطقه، می­باشد.

اشتراک­کنندگان محترم،

در خاتمه، با اغتنام از فرصت، از تمامی شرکا به خاطر سهم­گیری فعال در نهایی­سازی اعلامیه کنفرانس ژنیوا که از طریق آن امروز مجدداً بالای شراکت درازمدتی که ما را قادر به کار بالای دست­آوردهای مشترک ما در راستای نیل به یک افغانستان باثبات و کامیاب می­کند، تعهد می­کنیم، سپاسگزاری می­کنم.

ما از تعهد امروز شما برای حمایت از ما در سفر برای دست­یابی به اهداف مشترک در آینده، قدردانی می­کنیم.

در این شکی نیست که موفقیت مشترک ما در این امر، در تقویت ثبات منطقه­یی و حفظ صلح و امنیت بین­المللی کمک خواهد کرد.

تشکر!

 

بالا صفحه