یکشنبه ۲۸ سنبله ۱۴۰۰، ۱۰:۱۴ پیش از چاشت به وقت محلی کابل

اظهارات مطبوعاتی صلاح الدین ربانی در نشست خبری مشترک با وزیر امورخارجه جمهوری ترکیه

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيْمِ

برادر گرامی جناب آقای مولود چاوش اوغلو وزیر امورخارجه جمهوری ترکیه!

در آغاز شما را به کابل خوش آمدید می گویم. امیدواریم که این رفت و آمدهای دوستانه، در جهت ارتقای هر بیشتر سطح روابط دوجانبه میان دو کشور، پایدار باقی بماند.

همکاران محترم رسانه های داخلی و جهانی که در نشست امروز حضور دارید، به شما نیز خوش آمدید می گویم.

روابط سیاسی دوجانبه و چندجانبه افغانستان و ترکیه، در درازنای تاریخ همیشه بر حسن نظر و احترام متقابل دو کشور به یکدیگر استوار بوده و این روابط خوب، در پیوند های ناگسستنی میان مردمان دو کشور ریشه دارد.

جمهوری ترکیه در یک و نیم دهه اخیر هم در پروسه های مختلف سیاسی منطقه ای و هم در مجامع مختلف بین المللی، موضع بسیار خوب نسبت به افغانستان داشته است.

با جناب آقای چاوش اوغلو در مورد همکاری های دو کشور در پروسه قلب آسیا به ویژه روی اتخاذ استراتیژی مشترک مبارزه علیه تروریزم، نقش و تعهدات جمهوری ترکیه در کنفرانس های وارسا و بروکسل، همکاری های اقتصادی و روابط تجارتی میان دو کشور، راه ترانزیتی لاجورد و همکاری های ترکیه در بخش های آموزشی، بحث های خوبی داشتیم.

پروسه قلب آسیا که امروز به یک پروسه سیاسی قابل اعتبار منطقه ای بدل شده، از استانبول و با همکاری جمهوری ترکیه آغاز شد و خوش بختانه رهبری تدابیر اعتمادسازی در جهت مبارزه با تروریزم را در این پروسه، جمهوری ترکیه و امارات متحده عربی به عهده دارند.

در پنجمین نشست وزاری امورخارجه کشور های قلب آسیا که ماه قوس سال گذشته در اسلام آباد برگزار شد، روی اتخاذ تدابیر مشترک امنیتی و همچنان استراتیژی و برنامه مشترک مبارزه علیه تروریزم در منطقه قلب آسیا تأکید شده بود و امروز در این مورد بحث های خوبی داشتیم.

امیدواریم که با همکاری همه کشورهای عضو پروسه قلب آسیا، به ویژه جمهوری ترکیه که مسئولیت تدابیر اعتمادسازی در مبارزه با تروریزم را بر عهده دارد و همچنان جمهوری هند که امسال میزبان ششمین کنفرانس وزرای امورخارجه کشورهای قلب آسیا خواهد بود، در راستای اتخاذ تدابیر مشترک امنیتی در مبارزه با تروریزم به نتایج خوبی دست یابیم و به هدف اصلی خویش که مبارزه مشترک با تروریزم است، نزدیکتر شویم.

خبرنگاران عزیز!

همراه با آقای وزیر، در زمینه همکاری های اقتصادی و تجارتی میان افغانستان و ترکیه نیز بحث های مفیدی داشتیم.

ترکیه یکی از همکاران افغانستان در یک و نیم دهه اخیر بوده و کمک های این کشور، از سال 2001 تا اکنون، به 277 ملیون دالر رسیده که بیشتر در بخش های توسعه زیربنایی، آموزش، امنیت و صحت به مصرف رسیده است.

جمهوری ترکیه در کنفرانس های توکیو و لندن، تعهد سپرده بود که تا سال 2017 حدود 150 ملیون دالر به افغانستان همکاری می کند.

امروز در مورد تعهدات جمهوری ترکیه بعد از سال 2017 صحبت کردیم و انشاء الله ترکیه با اشتراک فعال در کنفرانس های وارسا و بروکسل، تعهدات جدیدش را برای بعد از 2017 اعلام خواهد کرد.

همچنان در مورد روابط تجارتی میان دوکشور نیز صحبت داشتیم. میزان مبادلات تجارتی میان دو کشور در سال 2012 تا 300 ملیون دالر رسیده بود، اما در یک سال اخیر کاهش یافته و هر دوطرف اراده دارند تا میزان مبادلات تجارتی شان را بالا ببرند.

مؤسسات خصوصی جمهوری ترکیه که در عرصه ساخت و ساز، تجربه خوب جهانی دارند، در افغانستان نیز طی این یک و نیم دهه فعال بوده اند و نزدیک به صد شرکت ساختمانی ترکیه در افغانستان فعالیت دارند.

از همین رو، شما خبردارید که چند روز پیش، قرارداد توسعه بندکجکی هلمند، با یک شرکت ترکی-امریکایی امضا شد.

البته به یک نکته دیگر اینجا می خواهم اشاره کنم که افغانستان امیدوار است تا کشور برادر ترکیه، کارمندان دولت افغانستان را در بخش مدیریت آب ها، آموزش بدهد.

همچنان امروز در مورد راه ترانزیتی لاجورد که افغانستان را از مسیر ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه به اروپا وصل می کند، صحبت های خوب و مثمر داشتیم، زیرا با توجه به نفوذ جمهوری ترکیه، نقش این کشور در تسریع روند نهایی سازی متن موافقتنامه راه ترانزیتی لاجورد خیلی ها با اهمیت است.

همکاران عزیز رسانه ها!

در دیدار امروز، همچنان در مورد همکاری جمهوری ترکیه در بخش آموزش نیز صحبت های خوبی داشتیم.

جمهوری ترکیه سالانه 180 بورسیه تحصیلی به دانشجویان ما می دهد و علاوه بر حدود 2000 دانشجوی ما که همین اکنون در بخش های مختلف مشغول تحصیل اند، 176 تن از افسران جوان ما در اکادمی های نظامی ترکیه مشغول فراگیری تحصیلات نظامی اند.

همچنان طی چند سال اخیر، 2684 مرد و 1001 زن، در اکادمی پلیس سیواس آموزش های میان مدت دیده اند و همین اکنون نیز 110 پلیس زن در شهر انتالیای ترکیه مشغول تحصیل اند.

تا اکنون هیچ کشوری به این میزان، نیروهای امنیتی ما را در بیرون از افغانستان، آموزش نداده است که دولت و مردم افغانستان، به خاطر این همکاری ها، از دولت و مردم ترکیه ابراز امتان می کنند.

در کنار این بورسیه ها، جمهوری ترکیه قرار است دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی را که مخصوص زنان است، در کابل تأسیس کند که با راه اندازی این پوهنتون، برای شمار زیادی از خواهران ما سهولت ایجاد خواهد شد.

ما از دوستان ترک خویش خواسته ایم که در کنار راه اندازی کار عملی دانشگاه زنانه مولانا در کابل، شمار بورسیه های تحصیلی شان به جوانان افغانستان نیز طی سال آینده افزایش یابد.

از توجه تان تشکر، حال از برادر عزیزم جناب آقای مولود چاوش اوغلو میخواهم که صحبت هایشان را آغاز کنند.

بالا صفحه