پنجشنبه ۱ میزان ۱۴۰۰، ۰۴:۳۸ پیش از چاشت به وقت محلی کابل

سخنرانی جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در اولین دور گفت و گوهای کشور های آسیای میانه و هند

سخنرانی جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان در اولین دور گفت و گوهای کشور های آسیای میانه و هند

 

سمر قند – ازبکستان

۲۳ جدی ۱۳۹۷

بسم الله الرحمن الرحیم

جلالتمآب عبدالعزیز کاملوف، وزیر امور خارجه

جلالتمآب سوشما سواراج، وزیر امور خارجه

جلالتمآبان،

هیئت های محترم،

خانم ها و آقایان،

خرسندم که در اولین دور گفتگوهای کشور های آسیای میانه و هند در شهر زیبا و تاریخی سمرقند اشتراک میکنم.

میخواهم از دوستان عزیزم – جناب آقای کاملوف و خانم سواراج بخاطر دعوت مخلصانۀ شان جهت اشتراک در برنامۀ امروزی، صمیمانه سپاسگزاری کنم.

جلسۀ امروزی در زمان خیلی مناسب راه اندازی شده و با کوشش های جمعی ما در راستای بهبود ثبات و سعادت در منطقۀ و فراتر همنوا میباشد.

افغانستان، هند و آسیای میانه از گذشته های دور، پیوند های مشترک و درهم تنیدۀ فرهنگی و تمدنی دارند.

این پیوند ها، پایه های منافع و اهداف مشترک ما را در راستای توسعۀ بیشتر "اتصال" تشکیل داده، و در راستای گسترش و ترفیع همکاری های اقتصادی منطقوی و ارتباطات مردم با مردم از طریق تحصیل، سیاحت، و تبادلات فرهنگی، ممد واقع میشود.

چنانچه ما در نشست اخیر وزرای خارجه در کنفرانس جنیوا برای افغانستان، خاطر نشان نمودیم "همکاران منطقوی ما درحمایت از پروسۀ صلح و انکشاف پایدار در افغانستان نقش بسزایی دارند".

ایفای این نقش بالمقابل، در راستای نیل به خیلی از اهداف مشترک در منطقه و فراتر از آن ممد واقع میشود.

اشتراک کنندگان کنفرانس جنیوا همچنان به نقش افغانستان به مثابۀ مرکز اتصال تجارت، ترانزیت، و حمل و نقل در منطقه  اشاره نموده و تعهد دوامدار افغانستان و شرکای منطقوی ما را از جمله در پیوند با برنامه های ریکا، پروسۀ استانبول – قلب آسیا، و ایفای نقش در سازمان های بین المللی همچون سازمان همکاری های شانگهای، سارک، اکو و دیگر مجال های همکاری های منطقوی، ستایش کردند.

من باور راسخ دارم که گفتگو های آسیای میانه و هند، در کار این چهارچوب های موجوده به گونه چشمگیری ممد واقع شده و به ما کمک میکند تا همکاری های منطقوی خویش را بشمول همکاری ها میان آسیای جنوبی و آسیای میانه، بیش از پیش گسترش دهیم.

به این ترتیب، من میخواهم با استفاده از این فرصت، از هند و ازبکستان به مثابۀ دو همکار مهم ما بخاطر راه اندازی این برنامه ابراز سپاس کنم.

همچنان میخواهم از هند و همۀ شرکای ما در آسیای میانه بخاطر اشتراک فعال شان در برنامۀ ریکا و پروسۀ استانبول – قلب آسیا، سپاسگزاری کنم.

در این خصوص، از دولت ازبکستان بخاطر ابراز آمادگی شان برای میزبانی هشتمین  نشست وزرای ریکا در تاشکند در نیمۀ دوم سال جاری، تشکری ویژه نمایم.

خانم ها و آقایان،

افغانستان در طول تاریخ نقش مهمی را در مسیر جادۀ ابریشم و دیگر راه های تجارتی مهم ایفا نموده است.

دیدگاه ما در خصوص همکاری های منطقوی، احیای موقف تاریخی افغانستان بحیث یک پل زمینی و نقطۀ اتصال مناطق همجوار میباشد.

با این کار، هدف ما حمایت از توسعۀ پایدار و ثبات منطقه و فراتر از آن است.

ما این دیدگاه را در برنامۀ ریکا و پروسۀ استانبول – قلب آسیا و همچنان از طریق اشتراک فعال خویش در سایر چارچوب های مهم همکاری های منطقوی، دنبال کرده ایم.  

با توجه به موقعیت جغرافیایی ما، افغانستان میتواند دروازۀ فرصت های سترگ اقتصادی موجود در منطقه را بگشاید.

افغانستان میتواند مسیر های مقرون به صرفه برای ترانزیت را فراهم نماید، و به این ترتیب میتواند به مثابۀ نقطۀ اتصال برای عرضۀ انرژی از جمله عرضۀ انرژی از آسیای میانه به بازارهای انرژی آسیای جنوبی، عمل کند.

این نقش در دو پروژۀ بزرگ انرژی در منطقه، خود را ظاهر ساخته است، یکی لولۀ گاز تاپی میان ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند، و دیگری لین انتقال برق یا کاسا 1000 میان قرغزستان، تاجکستان، افغانستان و پاکستان - که هردو پیشرفت های امید وار کننده ای را در این اواخر داشته اند.

کشور من، همچنان مؤثر ترین و کوتاه ترین راه میان چین و ایران را تشکیل میدهد که این موقف نیز، خود را در پروژۀ خط آهن پنج کشوری میان چین، قرغزستان، تاجکستان، افغانستان و ایران، ظاهر ساخته است.

با استفاده از این فرصت، میخواهم مراتب قدردانی خویش را به دولت ازبکستان بخاطر تعهد صمیمانۀ  شان برای حمایت از خط آهن مزار شریف – هرات که بخش مهمی از این پروژۀ عظیم منطقوی میباشد، تقدیم کنم.

افغانستان همچنان در اتصال منطقۀ آسیا-اروپا نقش مهمی را بازی میکند.

مثال مهمی در این خصوص، موافقتنامۀ راه لاجورد میباشد که من افتخار امضای آن را با همتایان  و دیگر مقامات بلند رتبه از کشور های متعاقد در حاشیۀ نشست ریکای 7 در ماه نومبر 2017 در عشق آباد، ترکمنستان داشتم.

اولین محموله از طریق این مسیر مهم -  که بتاریخ 13 دسمبر 2018 از هرات حرکت نموده بود، پس از عبور از ترکمنستان، آذربایجان و گرجستان، بتاریخ 29 دسمبر موفقانه به ترکیه رسید.

دهلیز چابهار یک نقش مهمی را در اتصال آسیای جنوبی و آسیای میانه بازی میکند.

میخواهم با استفاده از این فرصت از دولت هند بخاطر تعهد و کوشش های مخلصانۀ شان با افغانستان و ایران در کار اعمار و توسعۀ این دهلیز مهم، سپاسگزاری کنم.

برعلاوه، کار روی دهلیز های ترانسپورتی و ترانزیتی دیگر – بشمول پروژه هائیکه میان افغانستان، ازبکستان و قزاقستان و همچنان میان افغانستان، ترکمنستان و قزاقستان میباشد – جریان دارد.

عرصۀ دیگری که پیشرفت های امید وارکننده ای داشته است، اتصال هوایی میباشد.

چندین دهلیز حمل و نقل هوایی تا اکنون با هند، قزاقستان، ترکیه، چین، اتحادیۀ اروپا، روسیه، امارات متحدۀ عربی، و عربستان سعودی، فعال گردیده اند و بیش از 6052 تن محصولات افغانی تا اکنون از طریق این دهلیز ها انتقال داده شده اند.

این پروژه ها زمانیکه بطور کامل تطبیق گردند، بطور بسزایی به توسعۀ اقتصادی چند بعدی افغانستان و منطقه کمک خواهند کرد.

تواصل منطقه از طریق این پروژه ها، تأثیر صعودی بر تجارت و صنعت منطقوی دارد، پیوند های مردم با مردم  را در منطقه تقویت می بخشد، و برای دستیابی به اهداف انکشاف  پایدار یا  SDGسال 2030 کمک میکند.

برعلاوه، در کنار منابع سرشار طبیعی در منطقه، سکتور های مهمی همچون زراعت، ترانسپورت و لوژستیک، انرژی و معادن و هچنان خدماتی که فرصت های امید وار کننده ای برای همکاری های منطقوی در منطقه و فراتر از آن را ارائه میدارد، وجود دارد.

هر چند، گشایش این پوتنسیال بزرگ اقتصادی اقتضای موارد ذیل را میکند:

اول: کوشش های تشدیدی مشترک برای رفع خلاهای زیربنایی، بشمول مشارکت های دولت و سکتور خصوصی، و

دوم: کوشش های جمعی بیشتر برای رفع انواع مختلف موانع تجارتی و ترانزیتی.

جلالتمآبان،

خانم ها و آقایان،

همکاری های انکشافی دوجانبه در دستیابی به رشد و توسعۀ اقتصادی، برای کشور های ما ارزش بسزایی دارد.

در جریان 17 سال گذشته، هند و  همکاران آسیای میانۀ ما در بازسازی پسامنازعه و احیای مجدد افغانستان، بطور فعال نقش بازی کرده اند، که ما بخاطر آن ممنونیم.

در نیمه های دهۀ تحول، چنانچه افغانستان در مسیر خودکفایی در حرکت است، نیاز مشارکت های درازمدت و انسجام بیشتر و همنوا سازی همکاری های انکشافی در حمایت از اولویت های ملی افغانستان وجود دارد.

چنانچه ما در کنفرانس جنیوا بیان داشتیم، یک رویکرد منسجم تر به روابط چند وجهی با شرکای منطقوی ما نیاز است، تا شود که میکانیزم های همکاری های دوجانبۀ موجوده، برای همنوا سازی بهتر مشارکت انکشافی مورد استفاده قرار گیرد.

خانم ها و آقایان،

برای حفظ و تحکیم دستاورد های افغانستان در عرصۀ همکاری های انکشافی و تواصل، بسیار مهم است که کوشش ها صلح به نتایج مثبتی بینجامد.

برای این منظور، ما یک بار دیگر بر اهمیت رهبری و مالکیت پروسۀ صلح از سوی دولت و مردم افغانستان، تأکید میکنیم.

ما از تمام جوانب ذیدخل منطقه و جهان میخواهیم که تطبیق سفارشاتی را که جلالتمآب رئیس جمهور غنی مبتنی بر ستراتیژی همه جانبۀ صلح در نشست اخیر جنیوا ارائه نمودند، حمایت کنند.

این کار، اجماع بین المللی را در حمایت از یک صلح واقعی، عادلانه و دوامدار در افغانستان ایجاد و استحکام خواهد بخشید.

خانم ها و آقایان،

در خاتمه، برتعهد خویش به اشتراک فعال در تمام مساعی همکاری های منطقوی، تأکید می کنم.

از طرف دیگر، منطقه باید نقش خویش را با دو برابر و سه برابر ساختن کوشش های جمعی برای رفع چالش های مشترکی که با آن مواجه هستیم و همچنان اختلافات میان دولت ها که مانع پیشرفت مشترک ما در تأمین امنیت و گسترش سعادت در سرتاسر منطقه میشود، ایفا کند.

تشکر

 

بالا صفحه