دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹، ۱۱:۴۰ پیش از چاشت به وقت محلی کابل

کابل – بر اساس پیگیری های مکرر وزارت امور خارجه و سفارت جمهوری اسلامی افغانستان در انقره-ترکیه، ثابت شده که به تاریخ ۷ سرطان ۱۳۹۹ شب هنگام، کشتی حامل  ۷۰ – ۸۰ اتباع افغانستان و کشورهای دیگر، که اقدام به عبور از جهیل وان نموده و متاسفانه بر اثر طوفانی شدن و ایجاد امواج در جهیل، به استثنای کشتیران تمام مسافران غرق شده است. بر اساس معلوماتی که مسوولین شهر وان ترکیه به هیئت سفارت افغانستان داده اند، تا به حال ۱۳ جسد پیدا شده و عملیات جستجوی اجساد باقیمانده ادامه دارد.  

در حالیکه وزارت امور خارجه از طریق سفارت افغانستان در ترکیه موضوع را با دقت تعقیب مینماید از هموطنان و خویشاوندان قربانیان این حادثه خواهش مینماید تا معلومات لازم که در شناسایی اجساد کمک نماید از قبیل عکس و اسناد هویتی در مورد آنها را از طریق مراجعه مستقیم یا تماس تلیفونی با وزارت امور خارجه در کابل و نماینده گی های سیاسی و قونسلی افغانستان با درنظرداشت ذیل در تماس شوند:

ریاست امور قونسلی وزارت امور خارجه  شماره تماس: عبدالولی ولید0093782445222
سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم انقره:فرزانه رحیم00905385018824
سفارت جمهوری اسلامی افغانستان مقیم تهران:سید ابراهیم حجازی  009893773333840
جنرال قونسلگری جمهوری اسلامی افغانستان مقیم استانبول:عزت الله فرزه یی 00905535018585

 

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان از هموطنان عزیز خواهش می کند تا از سفرهای غیرقانونی مشابه به ویژه توسط قاچاقبران که خطرات جانی و مالی برای هموطنان بار آورده میتواند، جداً خودداری نمایند. شهروندان عزیز نهایت تلاش خود را نمایند تا برای سفرهای خویش از راه های قانونی بین کشورها استفاده نمایند تا جان و مال شان از مصونیت لازم برخوردار باشند.

کابل – جمهوری اسلامی افغانستان با درنظرداشت روابط دوستانه، تاریخی و مشارکت استراتژیک با جمهوری مردم چین و جمهوری هند و به عنوان یکی از قربانیان اصلی جنگ که خسارت های جانی و مالی هنگفتی متحمل شده، از وقوع حوادث اخیر بین دو کشور شریک صلح و آبادانی افغانستان نگران بوده و عواقب آن را به نفع صلح و ثبات منطقه و جهان نمی داند.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان با ابراز همدردی به خاطر خسارات جانی و مالی ناشی از این حوادث، آرزو می کند که دو کشور قدرتمند منطقه و جهان مشکل موجود را از راه تفاهم و حسن همجواری حل و فصل نمایند.

کابل – وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان تقرر آقای محمد صادق، سفیر پیشین جمهوری اسلامی پاکستان در کابل به حیث نماینده خاص صدراعظم آن کشور در امور افغانستان را مبارک باد گفته و آن را گام مثبتی در راستای تقویت روابط دو کشور تلقی می‌کند.

با در نظرداشت سابقه کار و شناخت آقای محمد صادق از افغانستان، وزارت امور خارجه امیدوار است که تقررشان در جهت تقویت همکاری های دو کشور در آوردن صلح، آرامش و استقرار موثر واقع گردد.

.

متن بیانیه زیرین توسط دولت های ایالات متحده آمریكا، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری ازبكستان  به مناسبت افتتاح نشست سه جانبه  آمریكا - افغانستان - ازبكستان منتشر شده است.

نماینده گان دولت های ایالات متحده آمریكا، جمهوری اسلامی افغانستان و جمهوری ازبكستان به تاریخ  بیست هفتم برج می سال روان، نشستی را از طریق کنفرانس ویدئویی، با  هدف افتتاح نشست سه جانبه میان ایالات متحده - افغانستان - ازبكستان دایر نمودند. نشست مورد نظر به ریاست مشترک آقایان دیوید هیل، معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و عبدالعزیز كاملوف، وزیر امور خارجه جمهوری ازبكستان برگزار گردید.

شرکت کنندگان مجدداً بر اهمیت بحث وگفتگوهای سه جانبه برای پرداختن به موضوعات مرتبط به این نشست، منجمله  روی مسائل سیاسی، امنیتی، اقتصادی و توسعه انسانی تأکید کردند.

به همین منظور، شرکت کنندگان:

 • هر سه کشور متعهد به همکاری بیشتر میان هم گردیده و از کشورهای منطقه و جهان نیز تقاضا کردند که از موفقیت روند صلح افغانستان و رسیدن به یک توافق سیاسی پایدار با حفظ دست آوردهای ۱۸ سال گذشته، برای پایان دادن به جنگ در این کشور، حمایت کنند؛
 • از نتیجه موافقت نامه سیاسی ۱۷ می برای تشکیل یک دولت همه شمول و فراگیر در افغانستان و ایجاد شورای عالی مصالحه ملی که به پیشرفت ها در روند صلح کمک کرده میتواند، استقبال بعمل آمد؛
 • ضرورت آغاز مذاکرات بین الافغانی برای بحث در مورد یک آتش بس جامع و نقشه راه سیاسی برای آینده افغانستان، مورد تائید قرار گرفت؛
 • نشست مذکور، ضمن استقبال از آتش بس تاریخی روزهای عید و تصمیم رهبری افغانستان برای تسریع روند آزاد سازی زندانیان طالبان که بیش از ۹۰۰ تن آنان از زمان این تصمیم تاکنون آزاد شده اند، خواستار ادامه آزاد سازی زندانیان از سوی دولت افغانستان و طالبان بر اساس توافقنامه ۲۹ فبروری میان ایالات متحده و طالبان گردید؛
 • طرفها را، به ادامه آتش بس، پس از روزهای عید تشویق نموده، بر ضرورت عدم بازگشت افغانستان به دوران خشونت های قبل از آتش بس تاکید بعمل آورد. این نشست همچنان خاطرنشان کرد که جلوگیری از تلفات افراد ملکی به منظور ایجاد فضای مساعد برای صلح و ارائه خدمات اساسی به خاطر حفظ جان مردم و مبارزه با بیماری همه گیر کوید ۱۹حایز اهمیت فوق العاده میباشد؛ و
 • ضمن یادآوری از اعلامیه مشترک ایالات متحده امریکا و افغانستان و توافق نامه مورخ 29 فبروری میان امریکا و طالبان و با تاکید بر تعهدات طالبان و جمهوری اسلامی افغانستان به منظور جلوگیری از افراد و گروه های تروریستی بین المللی از جمله القاعده و داعش برای استفاده از خاک افغانستان به اهداف تروریستی، خاطر نشان کرد که در همین راستا، از فداکاری های نیروهای امنیت ملی افغانستان و شرکای بین المللی آن بطور فزاینده ای، قدردانی می شود.

شرکت کنندگان همچنان مطابق به نیاز های شهروندان، برای مبارزه با بیماری کوید ۱۹ بر لزوم تقویت همکاری ها با هدف پاسخ گویی به بحران صحی،  انتقال کالاها و خدمات مورد نیاز شهروندان، منجمله نقل و انتقال تجهیزات طبی، مواد غذایی  و ایجاد سهولت های اقتصادی در مرزها، تاکید ورزیدند.

در روشنایی این نشست سه جانبه، شرکت کنندگان ، اراده نمودند تا همکاری های شان را در پیوند به اولویت های ذیل تعمیق و تقویت نمایند:

 • توسعه همکاری های امنیتی و سرعت بخشیدن به تلاش های مشترک در جهت مقابله با تهدیدات در مرز میان ازبکستان و افغانستان و رسیدگی به موضوعات مرتبط با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و مواد اولیۀ کیمیاوی به هدف مخدرات، مهاجرت غیرقانونی، قاچاق انسان و قاچاق حیوانات وحشی در سراسر منطقه.
 • بهبود اتصال خط آهن، از جمله افزایش حمل و نقل کالاها بین ازبکستان، افغانستان و منطقه به منظور رسیدن بدون وقفه مواد غذایی، کالاهای اساسی، ادویه ومواد مورد نیاز دیگر، به ویژه در زمینه ضرورت مبارزه با شیوع ویروس کرونا؛
 • تشویق تجارت میان افغانستان و ازبکستان و بهبود بخشیدن به چارچوبهای قانونی درین راستا، اصلاحات در زمینۀ پالیسی وسیاستگذاری، به اشتراک گذاشتن اطلاعات، استفاده از فناوریهای مناسب، مدیریت خطر، سرمایه گذاری در زیرساخت ها، منابع انسانی و رفع محدودیت ها و تنگناها منجمله از طریق توسعه منطقه آزاد اقتصادی در گذرگاه مرزی ترمز؛
 • استقبال افغانستان از دیدگاه ازبکستان برای ساخت راه آهن در جهت ارتباط و پیوند دادن این کشور با بنادر پاکستان و کشور های دیگر، به ویژه، بررسی امکان ساخت راه آهن میان مزارشریف - هرات- بهرامچه و مزارشریف - کابل- تورخم؛
 • کاهش تاثیر کوید ۱۹ بر امنیت مواد غذایی؛
 • حمایت و پشتیبانی از پروژه های انرژی منطقه یی همچون: CASA-1000 (پروژه تجارت و انتقال برق آسیای  مرکزی - آسیای جنوبی)، بازار برق منطقه یی آسیای مرکزی (CAREM)، پروژه های انتقال برق بانک توسعه چند جانبه، پروژه تمدید لوله گاز ترکمنستان - أفغانستان - پاکستان - هند (TAPI)، و نهایی کردن موافقت نامۀ ساخت خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت سرخان دریا - پلخمری (خواجه الوان)؛
 • ایجاد و گسترش فرصت ها به هدف تقویت تماسهای مردمی، تبادلات فرهنگی و آموزش های مشترک، از جمله در مرکز آموزش افغانستان در ترمز؛
 • افزایش همکاری بشردوستانۀ میان- مردمی، از جمله از طریق هماهنگی مقابله با بیماری همه گیر فعلی، بحران های صحی عمومی در آینده، و فاجعه های طبیعی؛
 • تساوی حقوق زنان و توانمند سازی اقتصادی آنان، طوریکه زنان بتوانند به عنوان محرک پاسخ و بهبودی از اثرات کوید ۱۹ نقش مساعد ایفا نمایند؛ و
 • تشکیل گروه کاری برای اجرای تصمیمات اتخاذ شده در این نشست سه جانبه.

شرکت کنندگان در نشست سه جانبۀ متذکره منتظر آن هستند تا هرگاهی که  اوضاع صحی عمومی بهبود یابد، بحث ها و گفتگوهای خود را گسترش و بصورت حضوری ادامه دهند.

کابل – آقای میرویس ناب معین اقتصادی وزارت امور خارجه با آقای وانگ یو سفیر جمهوری خلق چین مقیم کابل، ملاقات کرد.

سفیر چین در این ملاقات با ابراز خرسندی از توافق سیاسی اخیر در افغانستان، در مورد تعهد کشورش برای برگزاری نشست سه جانبه افغانستان، چین و پاکستان به منظور تقویت روابط و اعتماد سازی بین افغانستان و پاکستان و همکاری چین در زمینه مبارزه با ویروس کرونا با ارسال مواد مورد نیاز صحی و خوراکی به افغانستان اطمینان داده و افزودند که دولت چین به زودی بسته مواد خوراکی را به افغانستان ارسال خواهد نمود.  

آقای ناب از همکاری و حمایت دولت چین در زمینه همآهنگی دوامدار سفارت این کشور با وزرات صحت عامه افغانستان ابراز قدردانی نموده، خواهان ادامه و توسعه این همکاری ها گردید.

کابل – کمیساران سرحدی افغانستان و ایران کار تحقیق مشترک خویش را به هدف دریافت حقایق پیرامون حادثه شهادت تعداد از مسافران افغان در سرحد میان دو کشور، در محل حادثه آغاز نمودند.

به اساس توافقات قبلی میان وزرای امور خارجه دو کشور، تحقیقات مشترک در یک فضای مساعد آغاز گردیده و کمیساران سرحدی هردو کشور روی اسناد، مدارک و شواهد در محل حادثه کار مینمایند.

قرار است نتایج این تحقیقات به اطلاع رهبری دولتین رسانیده شود تا جزییات حادثه تشخیص و در روشنی آن اقدامات بعدی روی دست گرفته شود.

کابل – محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه امروز از طریق ویدیو کنفرانس با سراج الدین مهرالدین وزیر امور خارجه تاجکستان صحبت نمود.

طی این ویدیو کنفرانس هردو جانب روی گسترش و تقویت همکاری های دو جانبه در عرصه های تجارت، ‌ترانسپورت، امنیت، امور سرحدات، روند صلح افغانستان و روابط دیپلوماتیک به طور مفصل بحث نمودند.

در آغاز صحبت، وزیر امور خارجه تاجکستان فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را تبریک گفته آرزو نمود تا مردم افغانستان در این ماه از صلح و آرامش برخوردار باشند.

موصوف همچنان گزینش آقای اتمر را بحیث سرپرست وزارت امور خارجه  برای شان تهنیت گفته، و ابراز اطمینان نمود که دوره کاری آقای اتمر به صفت وزیر امور خارجه زمینه گسترش هرچه بیشتر روابط میان دو ملت را مساعد خواهد گردانید.

نامبرده با یاددهانی مشکلات ناشی از شیوع ویروس کورونا گفت که کشور تاجکستان سرحدات خویش را به روی تجارت و ترانسپورت با افغانستان باز نگاه داشته و مصمم است تا این روند را ادامه دهد.

آقای مهرالدین با اشاره به اهمیت روابط دو ملت دوست و همسایه اضافه نمود که جمهوری تاجکستان از روند صلح به رهبری دولت افغانستان حمایت مینماید.

سرپرست وزارت خارجه کشور با قدردانی از همکاری و حمایت دولت تاجکستان از روند صلح در افغانستان، از میزبانی دولت تاجکستان از اجلاس نهم وزاری قلب آسیا-پروسه استانبول طی سال جاری تشکری نموده ابراز امیدواری نمود تا از چهارچوب همکاری های سه جانبه میان افغانستان، تاجکستان و ایالات متحده نیز استفاده بهینه صورت گیرد.

آقای اتمر در مورد کوششهای جاری، منجمله طرح آتش بس بشردوستانه، آغاز بدون قید و شرط مذاکرات بين الافغانی صلح و تبادله زندانیان، به همتای خویش صحبت نموده افزود که صلح افغانستان تنها در چارچوب نظام جمهوری اسلامی میتواند پایدار باقی بماند.

در اخیر هردو جانب ضمن دعوت از همدیگر برای بازدید از کشورهای متبوع شان، آرزو نمودند تا روند صلح افغانستان هر چه عاجل به ثمر رسیده، و آتش بس پایدار و سرتاسری در افغانستان تامین گردد.

کابل – محترم محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه ضمن اشتراک در تماس تلفونی کشور های عضو گروه بین المللی همآهنگی و پاسخدهی به خانواده های قربانیان سانحه هوایی PS 752، با همتایان خود از کشور های کانادا، انگلستان، سویدن و اوکراین در مورد اقدامات آینده گروه صحبت و تبادل نظر نمود.

وزرای خارجه عضو گروه در آغاز ضمن تجدید تسلیت به اعضای فامیلهای قربانیان، در مورد طرح اعلامیه ای به مناسبت صدمین روز این حادثه، و مسوده یک تفاهمنامه همکاری غرض رسیده گی‌ و همدردی با فامیل های قربانیان به تفصیل صحبت نمودند.

طی این گفت و شنود تلفونی، آقای اتمر پیشنهاد نمود تا جهت جلب همکاری نزدیک جمهوری اسلامی ایران، در این زمینه با همتای ایرانی اش از نزدیک کار خواهد نمود.

کابل –  محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت امور خارجه، پس از چاشت  امروز با آقایان پیر البرت ایلساس نماینده ویژه کشور شاهی ناروی برای افغانستان و کیل تورموت پیترسن سفیر آن کشور مقیم کابل در دفتر کاری اش ملاقات کرد.

درین ملاقات نخست، نماینده ویژه و سفیر ناروی مقیم کابل آغاز ماموریت آقای اتمر را در وزارت امور خارجه به وی تبریک گفته، ابراز  امیدواری کردند که جامعه بشری از شر ویروس کرونا در امان بماند. همچنان، آنها در مورد آمادگی های ناروی برای حمایت از روند پروسه صلح و انکشاف اقتصادی افغانستان به سرپرست وزارت امور خارجه معلومات ارائه نمودند.

سپس، آقای اتمر راجع به اولویت های کاری اش در وزارت امور خارجه از جمله، تلاش ها در مورد پروسه صلح، حفظ نظام جمهوری در افغانستان و روند اصلاحات در دستگاه دیپلوماسی و سیاست خارجی افغانستان به آنها معلومات داده و از حمایت همه جانبه و دوامدار ناروی در زمینه های سیاسی واقتصادی از افغانستان ابراز سپاس و امتنان نمود.

کابل – وزارت امور خارجه در هماهنگی با وزارت صحت عامه، اداره هوانوردی ملکی و به اساس فیصله کمیته اضطراری جلوگیری از شیوع ویروس کرونا زمینه انتقال شهروندان افغان که در میدان هوایی دوبی و شهر دهلی جدید بالاثر لغو پروازها گیر مانده بودند را توسط پرواز های خاص شرکت های هوایی داخلی فراهم نمود.

به تعداد ۶۳ تن از هموطنان ما از میدان هوایی دوبی به کشور مواصلت نمودند و عده کثیری اتباع کشور، امروز و در روز های آینده توسط پروازهای جداگانه از شهر دهلی جدید به وطن انتقال خواهند گردید.

بالا صفحه