شنبه ۲۹ سرطان ۱۳۹۸، ۰۹:۲۶ پیش از چاشت به وقت محلی کابل

کابل – آقای ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با خانم نور جهان موانی سفیر بنیاد آغاخان برای افغانستان و آقای بهدن کراوشینکو رئیس عمومی پوهنتون آسیای میانه، ملاقات نمود.

‏طرفین در این دیدار روی ارتقای ظرفیت کارمندان ملکی، برنامه های کوتاه مدت و دراز مدت آموزشی برای کارکنان دولت و محصلین افغانستان و همچنین کمک های بنیاد آغاخان در بخش های انکشافی  برای کشور، بحث و تبادل نظرنمودند. ‎

 

کابل – آقای ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای جبریل فیران سفیر اسپانیا در کابل، ملاقات نمود.

آقای زمان  ضمن قدردانی از حمایت و کمک های دولت اسپانیا در بخش های ملکی و نظامی با افغانستان، در رابطه به جرگه مشورتی صلح ونشست سوم پروسه کابل که قرار است به زودی در کابل برگزار گردد، معلومات داد.

دو طرف پیرامون روابط نیک دو کشور، پروسه صلح، امضای تفاهمنامه همکاری های استراتیژیک میان دو کشور و اوضاع سیاسی افغانستان و منطقه بحث نمودند.

 

کابل –  وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، حمله‌ی تروریستی در ولایت سیستان و بلوچستان جمهوری اسلامی ایران را به شدید ترین نحوِ ممکن محکوم می نماید.

افغانستان در خط نخست نبرد با تروریزم قرار دارد و بر این باور است که هراس افگنان غیر قابل تفکیک و دشمن ارزش ها و جامعه‌ی بشری است.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان با اظهار همدردی و تسلیت به مردم و‌ دولت کشور دوست جمهوری اسلامی ایران به خاطر جان باختن بیست و هفت تن از نیرو های مرزی این کشور، بار دیگر بر مبارزه‌ی جدی با این دشمن مشترک تأکید می ورزد.

ژنیوا - افغانستان گزارش دور سوم مرور دوره‌ی اش را به گروه كاری مرور دوره‌ی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارایه نمود.

هیئت عالی رتبه‌ی دولتی متشكل از نمایندگان ادارات مختلف، گزارش افغانستان را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارایه نمود.

در جریان ارایه‌ی گزارش، هیئت افغانستان از دست آوردها، چالش ها و برنامه‌های آینده در عرصه‌ی حقوق بشر معلومات داده بر تعهد و پایبندی افغانستان به ارزشهای حقوق بشری در چهارچوب قوانین نافذه كشور تأکید کرد.

 حدود ٩٨ كشور در بیانیه ها‌یشان از دست آوردهای افغانستان به ویژه در عرصه قانونگذاری، تعدیل قوانین دخر مطابقت با معیار‌های بین المللی و حمایت از حقوق بشر ستایش نمودند.

كار روی تهیه‌ی گزارش دور سوم مرور دوره‌ی افغانستان در آغاز سال ۱۳۹۷ از سوی وزارت امور خارجه و نمایندگان ادارات دیگر آغاز شد، و در ماه میزان ۱۳۹۷ نهایی گردیده به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارایه شد.

 

کابل - خانم دلبر نظری وزیر امور زنان، از کارکردهای معینیت همکاری های اقتصادی وزارت امور خارجه در راستای حمایت از زنان، تقدیر نمود.
خانم نظری وزیر امور زنان، از تلاش های بانو عادله راز در حمایت از زنان تجارت پیشه، فضای اعتماد سازی میان زنان غرض توانمند ساختن آنها در بخش های اقتصادی و تجارتی و نیز ترغیب آنان بمنظور گرفتن سهم فعال در سکتورهای دولتی و خصوصی، تقدیر و قدر دانی نمود. وزیر امور زنان گفت، “ اشتراک خانم عادله راز و تلاش هایش در نشست های بین المللی پیرامون مسائل اقتصادی افغانستان و جهان، گام سودمند و مؤثر در راستای جلب توجه و حمایت جامعۀ بین المللی بشمار میرود.”
بانو راز نیز، از حمایت وزارت امور زنان سپاسگزاری نموده، بر پشتیبانی خویش از زنان تأکید نمود.

کابل – جلالتمآب صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی  افغانستان، جنرال آستین سکات میلر فرمانده نیروهای امریکایی و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان را ظهر امروز در دفتر کارش در قصر ستوری به حضور پذیرفت.

وزیر امور خارجه  کشور و جنرال میلر روی وضعیت امنیتی کشور، روند صلح، انتخابات آینده و حمایت ناتو و ایالات متحده امریکا از نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان تبادل نظر نمودند.

دو طرف از نشست کشور های عضو ماموریت حمایت قاطع پیرامون افغانستان که به تاریخ چهاردهم قوس سال روان خورشیدی در بروکسل برگزار گردیده بود، با خوش بینی یادآوری کردند.

کابل - وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، حمله ی تروریستی در شهر چابهارِ جمهوری اسلامی ایران را به شدید ترین نحوِ ممکن محکوم می نماید. 
افغانستان که به خاطر مبارزه با هراس افگنی قربانی های زیادی را متحمل شده، باور دارد که تروریزم غیر قابل تفکیک، و دشمن مشترک جامعه بشری است.
دولت جمهوری اسلامی افغانستان با اظهار همدردی و تسلیت به مردم و‌ دولت کشور دوست جمهوری اسلامی ایران به خاطر جان باختن و زخم برداشتن ده ها تن از شهروندان این کشور، بار دیگر بر ضرورت همبستگی و همکاری نزدیکتر کشور ها در مبارزه با این دشمن مشترک تأکید می ورزد.

تالار محمد ولی خان دروازی وزارت امور خارجه

با نام و یاد خداوند،

معین صاحبان محترم، نمایندگان موسسات بین المللی، اساتید پوهنتونهای دولتی وخصوصی وروسای محترم دوایر دولتی و مهمانان گرامی

السلام علیکم ورحمه الله وبرکاته!

سمپوزیم تحلیلی " گفتگوی تخصصی پیرامون حقوق اطفال وپروتکل های الحاقی کنوانسیون حقوق طفل"  که امروز به ابتکار وزارت امور خارجه برگزار شده است فرصتی فراروی تمامی اندیشمندان وصاحبنظرانی است که در حوزه حقوق طفل تحقیق، مطالعه وجستجو دارند ویا اینکه  در ادارات مختلف دولتی و غیردولتی به طور مستقیم با اطفال وموضوعات خاص حقوق بشری آنها کار وفعالیت روزمره دارند.

همانطور که همه می دانیم تحقق حقوق اطفال وبهره مندی آنها از اساسی ترین نیازهای دوران طفولیت شان مستلزم فراهم آوری فرصتهای مناسب رشد جسمی وفکری آنها توسط والدین، دولت و جامعه ای  است که آنها در آن زندگی می کنند. سالهای متمادی، حاکمیت جنگ وخشونت موجب ازبین رفتن تمامی زیرساختهای حقوقی، اجتماعی واداری افغانستان شده و اطفال افغانستان به عنوان آسیب پذیرترین قشر جامعه بیشترین خسارتهای جانی، روانی وعاطفی را متحمل شده اند.بنابراین، اکنون که جمهوری اسلامی افغانستان در آستانه ترمیم خسارتهای بجا ماندهء دوران گذشته وایجاد زیرساختهای نوین براساس نیازهای جدید کشور می باشد، کاملاً بجا وشایسته است که تمامی اقشار جامعه سهم فعال گرفته وبا ارایه نظریات علمی، تخصصی و عملی خودشان همکار دولت در تمامی زمینه های بازسازی ونوسازی کشور باشند.

مهمانان ارجمند ودوستان گرامی

وزارت امور خارجه ارگان هماهنگ کننده گزارش دهی به تمامی کنوانسیون های بین المللی است که افغانستان بدان الحاق نموده است وگزارش دهی به پروتکل های الحاقی کنوانسیون حقوق طفل، جزو تعهدات دولت در قبال مردم وهمچنین سازمان ملل متحد است که فعلا در مرحله نهایی قرار دارد وبه زودی به مرجع مربوطه ارایه خواهدشد.

دولت جمهوری اسلامی افغانستان همواره خواسته است تا بتواند ضمن ایفای تعهدات خود، زمینه رشد، بالندگی وتوسعه را در تمامی عرصه های حقوق بشر وبخصوص حقوق اطفال فراهم نماید. فعالیتهایی که دولت در چند سال اخیر انجام داده است شامل تصویب قوانین مناسب اطفال، تهیه استراتیژی های دارای اولویت وتطبیق پروگرام های موثر جهت تحقق حقوق ونیازهای اساسی اطفال می باشد.

استاتید محترم واندیشمندان عزیز

طوری که درجریان هستید، تسوید، تدقیق وتصویب قوانین توسط مراجع ونهادهای تقنینی، بخشی از فعالیتهای دولت در زمینه فراهم سازی محیط مناسب برای رشد وانکشاف در هر جامعه ای محسوب می شود که شمولیت تمامی مردم و صاحبنظران در چگونگی تطبیق قوانین می تواند چالشهای فراروی تطبیق آنها را مشخص کرده و برای آن راه حلهای مناسب ارایه نماید.

افزون برآن، تطبیق مفاد پروتکل الحاقی منع شمولیت اطفال در منازعات مسلحانه که اکنون گزارش مقدماتی آن درمرحله نهایی قرار دارد، در شرایط کنونی کشور اهمیت حیاتی دارد. متاسفانه، گسترش فقر وناامنی وشدت یافتن حملات انتحاری وکشتار کور مردم عادی بخصوص اطفال وزنان، تبدیل به یک نگرانی ملی شده است که البته دولت نهایت تلاش خود را به خرج می دهد تا مانع صدمات ملکی شود.

استفاده از اطفال در مخاصمات مسلحانه خلاف قوانین وپالیسی های رسمی جمهوری اسلامی افغانستان است ودولت درسالهای اخیر تلاشهای وافری نموده است که مانع استخدام اطفال درنیروهای نظامی وامنیتی شود. براساس گزارشات ادارات دولتی وتایید سازمانهای بین المللی دولت دراین زمینه دستاورهای قابل توجهی داشته است.

اجازه دهید نمونه ای از تلاش های دولت افغانستان در حفظ و دفاع از حقوق اطفال را که در سه روز گذشته وزارت امور خارجه با آن مواجه بوده است برشمارم. سه روز قبل من از طریق شبکه های اجتماعی خبر دریافت نمودم که 35 طفل افغان در منطقه ی  لاز بیلا ایالت بلوچستان پاکستان زندانی شده اند. بلاوقفه به نمایندگی افغانستان در کویته در تماس شدم و از ایشان خواستم تا موضوع را عاجل و جدی پیگیری نمایند. در نتیجه دریافتم که به تعداد 13 تن طفل و تعداد هم از اقارب شان که جمعاً 35 نفر میشوند به جرم نداشتن اسناد مسافرتی در حبس به سر می برند. در نتیجه تلاش و پیگیری مداوم و جدی وزارت امور خارجه و جنرال قنسلگری افغانستان در کویته، توانستیم طی دو روز زمینه آزادی این افراد و بازگشت شان به وطن را فراهم کنیم. ایشان دیروز ازطریق سرحد چمن سپین بولدک رسماً به مسؤلین امنیتی افغان سپین بولدک سپرده شدند و به همکاری ریاست امور مهاجرین وعودت کننده گان ولایت کندهار و مؤسسه IOM مقیم سپین بولدک همه ی آنان مورد مورد تداوی ومعاینه طبی قرار گرفتند و بعد از نام نویسی و مساعدت اولیه در موتر های کاستر که از جانب مؤسسه IOM  تهیه گردیده بود به ولایت کندهار فرستاده شدند تا از آنطریق به ولایات مسکونی شان غزنی، فاریاب، ارزگان، و زابل فرستاده شوند.

مهمانان گرامی واساتید محترم

ما به عنوان پرسونل دولتی، غیردولتی، اساتید پوهنتون، پژوهشگران مسایل مختلف ویا شهروندان عادی جامعه همه دارای سرنوشت مشترک هستیم وباید هرکسی با سهمگیری فعال وارایه نقش سازنده کمک نماید که با عبور از بحرانهای مختلف به سرمنزل توسعه ورفاه همگانی برسیم. ساختن وطن وظیفه انحصاری دولت نیست واراده ملی و سهمگیری تمام افغانها را می طلبد. بنابراین، خواست وزارت امور خارجه این است که مردم بیشتر در قبال سرنوشت خودشان سهم بگیرند وبا نفی تخریب وارایه انتقاد سازنده خودشان، کشورشان ومحیط زندگی شان را طوری که دوست دارند بسازند.

سمپوزیم تحلیلی گفتگوی تخصصی پیرامون حقوق طفل وپروتکل های اختیاری کنوانسیون حقوق طفل، فرصتی برای ارایه نظریات وشناسایی چالشهای فراروی تطبیق پروگرامهای دولتی ونهادهای غیردولتی به حساب می آید. وازجانبی دیگرموجب  ارزیابی دستاوردها ونقد خلاهای موجود فعالیتهای حقوق بشری با درنظر داشتن محدودیتهای امکانات دولتی و نقش مکمل وسازنده عموم مردم در تمامی ابتکارات ملی می باشد.

بنابراین، خواست ما از متخصصان داخلی وکارشناسان مستقل این است تا با مطالعه جامعه افغان و استفاده از تجربیات دیگر کشورها سعی نمایند راهکارهایی را ارایه نمایند که ضمن موثریت بیشتر، موجب شمولیت وسهمگیری مردم در تمامی مراحل خدمات رسانی به اطفال  شود.

دوستان عزیز ومهمانان گرامی

تنوع عنعنات ورسوم مختلف بین اقوام با هم برابر و برادر کشورمان نیازمند تحقیقات جامعه شناسی ومردم شناسی فراوانی است تا در ارایه خدمات موجب برانگیختن احساسات مردم نشویم وسعی کنیم راهکارهای متفاوتی را برای اقشار مختلف مردم و هموطنان باعزتمان داشته باشیم. هدف ما خدمت به مردم است ولی ارایه خدمات می بایست با احترام به نظریات خود مردم محل باشد تا موجب مشارکت ومالکیت تمامی ابتکارات دولتی وغیردولتی توسط آنها شود.

در خاتمه، لازم به ذکر می دانم که قانون اساسی ما به اذعان کارشناسان داخلی وخارجی یکی از بهترین ومدرنترین قوانین اساسی در کشورهای اسلامی است  و باید همه تلاش نماییم تا با تطبیق مفاد آن موجب تغییر مثبت، رفاه ورشد همگانی کشورمان شویم.

با تشکر از اشتراک و توجه همه شما بزرگواران.

 

کابل –  آقای ادریس زمان معین سیاسی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، با آقای وینای کمار سفیر جمهوری هند در کابل، ملاقات نمود.

این نخستین دیدار سفیر هند با آقای ادریس زمان به عنوان معین سیاسی وزارت امور خارجه کشور است. 

معین وزارت خارجه از همکاری های اقتصادی، فرهنگی به ویژه همکاری های زیربنایی و ظرفیت سازی هند به افغانستان و اعطای بورسیه های تحصیلی قدردانی نمود.

دو طرف بر اهمیت گفت و گوهای دوجانبه و رسیدن به اهداف مشترک تأکید ورزیده، روی موضوعات گوناگون به گونه‌ی مفصل صحبت و تبادل نظر نمودند.

دور سوم - شماره دوم - جوزا و سرطان

 

 

 

  نمایش آنلاین | دنلود پی دی اف

بالا صفحه